Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: BluRay 3D - Playstation 3 wins ?

  1. #1 SP
    Justice of the Peace emptysilence's Avatar

    BluRay 3D - Playstation 3 wins ?

    Incepand cu 17 Decembrie 2009, Blu-Ray 3D este oficial ! Daca pana acum avem posibilitatea de a vizona filme 3D in special in cinematografe special amenajate cu aceasta tehnologie, iata ca a venit momentul ca aceasta tehnologie sa devina �oficiala� si in ceea ce priveste formatul popular deja Blu-Ray. Blu�Ray 3D va permite redarea de continut full HD pentru fiecare dintre ochi, si acest standard a fost creat de catre toate �partile� implicate: studiourile de la Hollywood, fabricantii de electronice si cei de produse multimedia pentru acasa.

    Ce este cel mai interesant este ca fanii companiei Sony vor avea aceasta tehnologie disponibila chiar si pentru modelele mai vechi de Playstation 3, la urmatorul update de firmware venit dupa prezentarea oficala a sa in cadrul expozitiei CES din Ianuarie 2010. Nici compatibilitatea nu va fi o problema, pentru ca discurile 2D actuale vor putea fi redate pe viitoarele playere 3D, si discurile 3D vor fi vizionate fara probleme pe playere de generatie veche.

    Acum ramane de vazut daca entuziasmul producatorilor de electronice va fi impartasit si de utilizatorii de rand si va duce la o adoptare pe scara larga a filmelor sau a jocurilor tridimensionale.
    Attached Images Attached Images bluray_3d.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate pentru Blu-Ray 3D este necesar un TV care sa stie sa afiseze 3D, asa ca inca nu sperati ca rezolvati doar cu niste ochelari 3D

  3. #3 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Ma gandeam eu ca ar fi fost prea frumos

  4. #4 SP
    Member Payutzu's Avatar
    daca ai un LCD e posibil sa mearga G-Force a mers

  5. #5 SP
    Justice of the Peace emptysilence's Avatar
    din cate stiu trebuie sa aibe 120 HZ lcd-u ca sa mearga 3D pe el nu ???

    PS : la anu meciurile din campionatu mondial vor fi filmate cu camere 3 D iar dupa terminarea lui vor iesi pe piata

  6. #6 SP
    Banned cryyo's Avatar
    mai...dar pe o plasma de 400MHz ar merge?!

  7. #7 SP
    Member maniac360's Avatar
    Am citit acum vreo 2 zile anuntul legat de BluRay 3D si din cate am inteles ai nevoie de un LCD >=120Hz (respectiv 100Hz pentru terioriile Pal) si niste ochelari 3D similari cu cei de la nVidia.
    Filmele de pe BluRay vor ocupa cu 50% mai mult spatiu pe disc si vor folosi un codec MVC (derivat din AVC). Daca nu vor fi compromisuri in ceea ce priveste calitatea imaginii/sunetului pentru a nu depasi cei 50gb si aceasta tehnologie va avea success cred ca acesta este urmatorul pas in conceptul de "Home Cinema".

    Eu ma gandeam ca cel mai bine ar fi sa incep de pe acum sa salvez bani ca sa-mi pot permite toate electronicele si filmele aferente si apoi sa astept pensionarea ca sa ma pot uita de dimineata pana seara la filme. Matur, nu?

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    cryyo: nu e vorba doar de Hz aici. Cea cu 120Hz este tehnologia folosita de nVidia. In materie de 3D sunt cel putin 5-6 moduri de afisare (anaglyph, eclipse, lenticular, interference, pulfrich, autostereotopic, etc...). Unele necesita ochelari, altele necesita ecran special... Vad ca la BluRay 3D scrie clar ca se pupa cu toate, insa eu unul ma indoiesc profund ca este asa. Probabil se refera la cele "clasice" care pot fi deja gasite pe piata: The Illustrated 3D Movie List

  9. #9 SP
    Junior Member nitrouso's Avatar
    Mi se pare o tampenie. Ne obliga usor usor sa achizitionam un TV 3D Ready sau Full 3D probabil sau cine stie ce alte minuni pe care ei le vor scoate anul viitor. Nu stiu daca era necesar pentru Sony sa adauge la PS3 3D view.
    Asta e parerea mea. Nu sariti pe mine.

  10. #10 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Nu o sa fie obligatoriu sa treci la 3D, e o optiune pentru cei care doresc acest lucru.

  11. #11 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Si pentru cei care isi permit un tv de 2000+ EUR

  12. #12 SP
    Junior Member nitrouso's Avatar
    Oricum ideea este buna pentru cei care pot cheltuii foarte multi bani pe astfel de siteme, dar excluzand ochelarii. Trebuia sa implementeze un sistem 3D in care sa nu fie nevoie de ochelari. Viitoarele televizoare fiind deja Full 3D sau cum or vrea ei sa le numeasca.

  13. #13 SP
    Member maniac360's Avatar
    Gata! Ma scot astia din sarite! Acum am citit ca nu e suficient sa-ti iei un alt televizor, trebuie sa schimbi tot, adica absolut tot: tv, player, receiver, cabluri, etc.
    PS3-ul si actuala generatie de playere sunt hdmi 1.3 si pentru Full 3D e nevoie de hdmi 1.4, motivul fiind incapacitatea actualei generatii de electronice sa afiseze doua imagini 1080p simultan. Vor implementa un fel de pseudo 3D, adica vor afisa doua imagini 1080i pentru a creea iluzia de 3D, ceea ce e inacceptabil pentru cineva care vrea perfectiunea imaginii.
    Dupa ce am investit enorm (pentru buzunarul meu) in "Home Cinema" si am inceput sa-mi fac colectie de filme, acum ar trebui sa mi le schimb pe toate si parca vad ca dupa ce le schimb, trei ani mai tarziu apare ceva de genu 3Dv2 pentru care vor trebui alte bazaconii.
    Pana nu apare o lista de cateva zeci de filme bune 3D si trec cativa ani ca sa ajunga la maturitate tehnologia aceasta, eu zic categoric ca nu merita investitia.

    Aici e un articol despre BluRay 3D pe hdmi 1.3
    Aici sunt specificatiile hdmi 1.4
    Attached Images Attached Images 6131a.jpg

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Esti sigur ca vrei "inceputul" 3D-ului la tine acasa ? Daca la cinema poate nu ai observat pt. ca dupa o ora, doua nu se simte, acasa o sa te rogi sa-ti opreasca cineva 3D-ul. Este totusi o metoda care "pacaleste" ochii, si nu ceva care este 3D intr-adevar... Sunt foarte putini cei care vorbesc despre efectele acestea asupra ochilor si nu in ultimul rand asupra creierului, nevoit sa proceseze imagini care il pacalesc in a crede ca o imagine pe care o vedem este cu totul alta pentru fiecare ochi. Eu zic sa va linistiti, e genul de tehnologie care nu va rezista foarte mult, decat poate in cinematografe.

  15. #15 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eu zic sa va linistiti, e genul de tehnologie care nu va rezista foarte mult, decat poate in cinematografe.
    cit se poate de adevarat. atit timp cit o sa necesite ochelari, tv special, cabluri peste cabluri (cum ar fi sa se uite toata familia la un film? tata, mama si cei 2 copii) tehnologia nu prea are sanse de penetrare. va ramane, nu zic nu, insa va fi pentru entuziasti cum se spune. cind vom avea displayuri 3D care nu vor mai necesita nici un fel de ochelari si cind preturile lor vor ajunge la cele practicate pentru tv-urile "clasice" de azi, abia atunci poate ca populatia va incepe sa isi achizitioneze asa ceva in masa. in plus, nu stiu cum va simtiti voi, insa eu nu ma vad jucandu-ma 5 ore cu ochelarii pe ochi.

    parerea mea e ca goana dupa 3D a producatorilor se datoreaza lipsei de features. se stie clar ca pe linga specs, numarul de features inclus intr-un aparat este ceea ce iti asigura succesul. in plus, asemenea noutati te pot ajuta sa justifici mentinearea pretului la un anumit nivel. de ce sa scad preturile cind pot sa le mentin la acelasi nivel sau chiar sa le maresc? blu-ray nu e bine impamantenit ca imediat au venit cu versiunea 3D a standardului. pai cei care si-au luat playere la 1000 sau cel putin citeva sute bune de USD ce fac acum? nu mi se pare normal sa-ti bati joc de consumatori prin refreshuri atit de rapide ale tehnologiei, insa deh, e criza, duc si ei lipsa de bani si au intrat in panica. personal m-as concentra pe 1440p sau care o fi urmatorul standard de HD decit pe 3D, pe rezolvarea problemelor clasice de care sufera fiecare tehnologie, pe noile tehnologii aflate la inceput de drum.

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    De cand cu nebunia IMAX, am un feeling ca majoritatea se vor concentra sa bata 4K-ul... Prin urmare cred ca se vor "razboi" pe 4K * 2, sau mai exact 4096 � 2160p la 24 fps. Mai exact, 2160p. N-am nimic impotriva, doar ca asta o poate doar HDMI 1.4. Deci, alte TV-uri, alte playere... alta distractie.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. PS3 cu bluray stricat By redred15 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 6 Last Post: 31-01-2014, 13:06
  2. Concurs "CG Editor Wins" By MonkY in forum Concursuri
    Replies: 12 Last Post: 31-07-2010, 21:12

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts