Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Crysis 2: primele detalii si imagini

  1. #1 SP
    Senior Member erik95's Avatar

    Crysis 2: primele detalii si imagini

    Numarul din Februarie al PC Games contine primele informatii despre noul joc al celor de la Crytek. Actiunea jocului va avea loc intr-un mediu urban, insula tropicala fiind lasata deoparte. New York este, de aceasta data, teatrul operatiunilor. Vom avea un NanoSuit nou care va aduce si cateva posibilitati noi. Un vizor tactic ne va ajuta sa scanam mediul pentru a identifica mai repede inamicii, munitia si informatiile. In mod surprinzator, editorul PC Games a testat versiunea de Xbox 360. La productia jocului vor contribui si Free Radical, cunoscuti pentru seria TimeSplitters. Crysis 2 va fi lansat in 2010 pentru PC, PS3 si Xbox 360. Scan-urile le puteti vedea aici.
    Attached Images Attached Images crysis-warhead-downsampling-extrem-03.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    o sa fie un fel de prototype

    arata bine. sa vedem cum il vor optimiza sa si mearga perfect pe console

  3. #3 SP
    Member Execitor's Avatar
    Quote Originally Posted by erik95 View Post
    Numarul din Februarie al PC Games contine primele informatii despre noul joc al celor de la Crytek. Actiunea jocului va avea loc intr-un mediu urban, insula tropicala fiind lasata deoparte. New York este, de aceasta data, teatrul operatiunilor. Vom avea un NanoSuit nou care va aduce si cateva posibilitati noi. Un vizor tactic ne va ajuta sa scanam mediul pentru a identifica mai repede inamicii, munitia si informatiile. In mod surprinzator, editorul PC Games a testat versiunea de Xbox 360. La productia jocului vor contribui si Free Radical, cunoscuti pentru seria TimeSplitters. Crysis 2 va fi lansat in 2010 pentru PC, PS3 si Xbox 360. Scan-urile le puteti vedea aici.
    Arata foarte frumos!! Sper sa nu se amane lansarea si sa fie in 2010. Sunt curios cum o sa ruleze engien'ul de crysis pe console.

  4. #4 SP
    Member psicho1986's Avatar
    Dupa cum am vazut ca merge Modern Warfare 2 si altele cred ca jocul o sa mearga bine si pe console. Am jucat si Far Cry 2 la un prieten cand a aparut si am fost dezamagit de framerate, dar daca de partea de console se ocupa Free Radical atunci avem sanse la un joc bun, rapid si cu un multiplayer excelent. Sper totusi ca Crytek a ascultat gamerii si de data asta nu o sa faca doar un tech demo ci un joc adevarat cu gameplay adevarat. Cine stie poate atunci o poata sa isi vanda si ei engine-ul ca Epic si nu o fie la fel ca vechiul cryengine 2 care a produs doar jocuri dezamagitoare.

  5. #5 SP
    Member playgame's Avatar
    Quote Originally Posted by psicho1986 View Post
    Dupa cum am vazut ca merge Modern Warfare 2
    Prea mult laudatul MW2 nu e "termen" de comparatie pt alte jocuri dpdv al graficii.

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    o sa fie un fel de prototype
    Nu vad ce legatura are cu Prototype.

  6. #6 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...nu se referea la jocul Prototype

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Scanurile la un size mai decent
    Attached Images Attached Images scannen0009y9kg.jpg scannen0010mxf7.jpg scannen0011vwca.jpg scannen0012fk3m.jpg scannen0013tvfp.jpg scannen00084xx0.jpg scannen00153xko.jpg

  8. #8 SP
    Member psicho1986's Avatar
    Ba cred ca se referea la Protoype, acolo actiunea este in Manhatan si te bati cu mutanti si soldati, si ai super puteri, in Crysis te bati cu soldati si extraterestrii si ai "super costum", iar acum cand actiunea este in New York, sunt cam multe asemanari, poate difera doar grafica si perspectiva. Eu ma refeream la MW2 ca merge la fel de bine ca pe un comp de 2000RON cum merge pe un xbox de 1000 RON, si cum zic cei de la gamespot despre MW2 este un joc cu grafica destul de buna dar MW2 "looks good in action". Unde sa ajuns acum cu tehnologia jocurilor pe consola nu cred ca se prea pune problema ca jocul nu ar avea grafica buna, deja se stie cum sa se programeze eficient si pe Xbox si pe PS3, adica priviti Uncharted, dar mie frica ca la Crysis 2 se va discuta DOAR despre grafica.

  9. #9 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    MW2 nu poate fi comparat cu Crysis d.p.d.v grafic. Cel din urma arata mult mai bine si se misca mult mai prost.
    Comparatia cu Prototype n-are niciun rost. Sunt o tona de jocuri cu actiune in New York, o tona de jocuri in care te lupti cu monstri/extraterestri. Cele 2 fac parte din genuri diferite.

  10. #10 SP
    Member drik's Avatar
    Presupun ca e logica alegerea de a face un mediu urban. Cladiri inseamna field of view limitat ceea ce inseamna draw distance mai mic, ceea ce inseamna mai putina resurse folosite pentru o optimizare mai buna pe console... Cred ca fetisul Crytek pentru copaci va duce totusi la o rendare totala a Central Park...

  11. #11 SP
    Member toto's Avatar
    Mi-ar fi placut o abordare mai exotica , adica tot prin jungla , e bine insa si asa , sper inca la un Crysis 1 , remasterizat in cryengine 3 si care sa apara la pachet cu Crysis 2 .........asa-i ca visez frumos ?.............???

  12. #12 SP
    Member vTGS's Avatar
    Quote Originally Posted by psicho1986 View Post
    Dupa cum am vazut ca merge Modern Warfare 2 si altele cred ca jocul o sa mearga bine si pe console. Am jucat si Far Cry 2 la un prieten cand a aparut si am fost dezamagit de framerate, dar daca de partea de console se ocupa Free Radical atunci avem sanse la un joc bun, rapid si cu un multiplayer excelent. Sper totusi ca Crytek a ascultat gamerii si de data asta nu o sa faca doar un tech demo ci un joc adevarat cu gameplay adevarat. Cine stie poate atunci o poata sa isi vanda si ei engine-ul ca Epic si nu o fie la fel ca vechiul cryengine 2 care a produs doar jocuri dezamagitoare.
    Tu consideri Crysis si Crysis Warhead doar tech demo-uri?Hai lasa-ma de cand o aparut Crysis toata lumea spune "...mda este doar un joc de benchmarking, ca numai grafica ii de el si gameplay zero" pai eu le spun un lucru: daca nu ai jucat jocul/jocurile din cap in coada nu iti da cu parerea si daca le-ai jucat, ai venit cu o parere fixata si asa ti-a ramas. Dupa parerea mea ambele jocuri sunt exceptionale si la grafica cat si gameplay(unic, harti extrem de mari ce iti dau multe libertati , ai nanosuit, arme variate generice dar si nemaiintalnite ca si a extraterestrilor).

  13. #13 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Quote Originally Posted by vTGS View Post
    Tu consideri Crysis si Crysis Warhead doar tech demo-uri?Hai lasa-ma de cand o aparut Crysis toata lumea spune "...mda este doar un joc de benchmarking, ca numai grafica ii de el si gameplay zero" pai eu le spun un lucru: daca nu ai jucat jocul/jocurile din cap in coada nu iti da cu parerea si daca le-ai jucat, ai venit cu o parere fixata si asa ti-a ramas. Dupa parerea mea ambele jocuri sunt exceptionale si la grafica cat si gameplay(unic, harti extrem de mari ce iti dau multe libertati , ai nanosuit, arme variate generice dar si nemaiintalnite ca si a extraterestrilor).
    Intradevar, Crysis are un gameplay unic.Unul dintre putinele jocuri in care te simti un adevarat ''predator''.Pacat ca cei care isi dau cu parerea despre el probabil nu l-au jucat in viata lor.

  14. #14 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Benchmark poate fi considerat , dar are si un gameplay deosebit,cand faci switch intre cele 4 optiuni al costumului in functie de situatie..te simti ca intr-un blockbuster pacat ca warhead a avut numai 5 ore de gameplay...super scurt dar poate il fac pe asta mai lung.

  15. #15 SP
    Member psicho1986's Avatar
    Nu cred ca m-am facut inteles, m-am referit la joc ca ar fi un tech-demo in sensul ca, la momentul cand a aparut, nu exista un PC care sa il poate rula cu setari maximizate, la fel cu Shattered Horizon de la Futuremark care chiar este un joc pentru benchmark. Da gameplay-ul era bun, parca preferam totusi ca atributele costumului sa nu se goleasca atat de repede, dar multi gameri au fost dezamagiti. Eu in perioada aceea mi-am facut un PC special pentru Crysis care mergea din pacate doar pe medium, m-a costat destul de mult pentru atunci, poate luam 2 PS3-uri pe banii aia, si din cauza asta Crysis a fost catalogat drept tech-demo de majoritatea. Plus ca schimbarea din insula tropicala in mediu artic era total originala, as fi vrut in schimb sa fie doar un razboi cu coreenii fara extraterestii, chiar aveai un fealing bun.

  16. #16 SP
    Member drik's Avatar
    Crysis a fost numit techdemo intr-o tentativa trista de a scuza faptul ca nu putea fi rulat de multi. De asemenea existau destule PCuri ce il puteau rula la vremea aia nu a fost lansat doar pentru computerul NSA. La fel a patit Far Cry prima data cand aparut.
    Daca stii ce pedigree ar fi vrut Crysis sa aiba, adica urmas al primului Far Cry, cunoscut pentru dificultatea sa, probabil ai gasi atributele limitate ale costumului decente. Ideea era sa fie si challenging jocul.
    Daca in perioada aia ti-ai facut un PC special pt Crysis care mergea doar pe medium asta inseamna ca nu a fost chiar atat de gandit ca fiind special pt Crysis. E ca si cum ai spune "Aveam nevoie de 2 mere asa ca m-am dus si am cumparat 1"

    In multe cazuri Crysis a facut parte din vechiul scenariu cu vulpea care nu ajunge la struguri. De asemenea un caz special de joc care face ceva atat de bine incat acopera restul lucrurilor pe care le ofera.

  17. #17 SP
    Member maniac360's Avatar
    Quote Originally Posted by drik View Post
    Crysis a fost numit techdemo intr-o tentativa trista de a scuza faptul ca nu putea fi rulat de multi.
    Care-i rostul sa lansezi un joc pe care-l pot juca doar cativa utilizatori? Adica eu nu vad logica producatorilor si in plus se plang ca nu au avut vanzari

    Cand a aparut Crysis mie imi mergea pe la 25fps pe setari medii la 720p cu doua placi 8800 ultra in sli si cu quad core extreme si 4 gb ram. Cu alte cuvinte Crysis = optimizare zero. L-am comparat cu cateva jocuri de pe xbox360 si nu mi s-a parut cine stie ce. Deci Crysis = 15 minute de gameplay pentru mine.

    Revenind la subiectul topicului am si eu o intrebare: De ce in majoritatea jocurilor (sau a filmelor) actiunea se petrece in USA (NY,LA,etc)?

  18. #18 SP
    Member vTGS's Avatar
    Quote Originally Posted by psicho1986 View Post
    Eu in perioada aceea mi-am facut un PC special pentru Crysis care mergea din pacate doar pe medium, m-a costat destul de mult pentru atunci, poate luam 2 PS3-uri pe banii aia, si din cauza asta Crysis a fost catalogat drept tech-demo de majoritatea. Plus ca schimbarea din insula tropicala in mediu artic era total originala, as fi vrut in schimb sa fie doar un razboi cu coreenii fara extraterestii, chiar aveai un fealing bun.
    Deci stai sa inteleg...tu ti-ai facut un pc special pentru Crysis la vremea aceea care a costat cat 2 ps3-uri(care la vremea aceea erau vreo 17 mil. in magazinele noastre) si ti-o mers pe medium settings...cam improbabil ca un calc de 3400 RON sa nu ruleze pe high Crysis la o rezolutie rezonabila.

    Quote Originally Posted by maniac360 View Post
    Care-i rostul sa lansezi un joc pe care-l pot juca doar cativa utilizatori? Adica eu nu vad logica producatorilor si in plus se plang ca nu au avut vanzari

    Cand a aparut Crysis mie imi mergea pe la 25fps pe setari medii la 720p cu doua placi 8800 ultra in sli si cu quad core extreme si 4 gb ram. Cu alte cuvinte Crysis = optimizare zero. L-am comparat cu cateva jocuri de pe xbox360 si nu mi s-a parut cine stie ce. Deci Crysis = 15 minute de gameplay pentru mine.

    Revenind la subiectul topicului am si eu o intrebare: De ce in majoritatea jocurilor (sau a filmelor) actiunea se petrece in USA (NY,LA,etc)?

    Culmea ca in video-ul de mai jos user-ul are componentele prezentate de tine insa nu are 4gb ci 2gb RAM si lui ii merge cu ~30fps totul la maxim la rez de 720p. Quad core extreme daca l-ai luat pentru Crysis l-ai luat degeaba pt. ca jocul nu suporta quad core...insa pentru viitor e bun.


  19. #19 SP
    Member drik's Avatar
    Quote Originally Posted by maniac360 View Post
    Care-i rostul sa lansezi un joc pe care-l pot juca doar cativa utilizatori? Adica eu nu vad logica producatorilor si in plus se plang ca nu au avut vanzari
    Cand a aparut Crysis mie imi mergea pe la 25fps pe setari medii la 720p cu doua placi 8800 ultra in sli si cu quad core extreme si 4 gb ram. Cu alte cuvinte Crysis = optimizare zero. L-am comparat cu cateva jocuri de pe xbox360 si nu mi s-a parut cine stie ce. Deci Crysis = 15 minute de gameplay pentru mine.

    Revenind la subiectul topicului am si eu o intrebare: De ce in majoritatea jocurilor (sau a filmelor) actiunea se petrece in USA (NY,LA,etc)?
    Optimizare zero este din nou o exagerare, pur si simplu avea niste cerinte care nu erau indeplinite. Nu a fost nici primul si nu o sa fie nici ultimul joc care impinge limitelor PC, asta era traditia gamingului pe aceasta platforma si sincer o parte din farmecul sau. Sunt inca multe jocuri de nisa lansate, cu buna stiinta fata de vanzari, iar Crysis are propria nisa prin standardele ridicate de grafica. Au mers pe o ideea realista ca nu va rulat de toti la maxim, de aceeas au impins ideea ca jocul este conceput sa mearga pe medium iar maxim este un bonus pentru cine poate. Dar destul cu asta...

    Cat despre intrebarea legata de settingul jocurilor si filmelor raspunsul este simplu. Aleg pur si simplu cea mai populara zona, cea mai inradacinata in pop culture din lume, cu landmarks recunoscute de toti. E put si simplu o chestiune de popularitate. America este practic leaganul pop culture in momentul asta si multi profita de asta. Una e sa vezi Casa Alba explodand, alta e sa vezi Casa Poporului...

    Sincer m-am saturat si eu de cate jocuri prezinta NY sau de cate imagini cu NY/San Francisco/LA sau clonele lor GTA in flacari am vazut. Nu cred ca o sa scapam prea curand de ele.

  20. #20 SP
    Member maniac360's Avatar
    Quote Originally Posted by drik View Post
    Sincer m-am saturat si eu de cate jocuri prezinta NY sau de cate imagini cu NY/San Francisco/LA sau clonele lor GTA in flacari am vazut. Nu cred ca o sa scapam prea curand de ele.
    Sper sa-si mai revina producatorii si sa renunte la cliseele astea. Eu (si mai cunosc vreo doi) as prefera un 3d shooter in care sa ma plimb prin centrul Clujului si sa impusc diverse creaturi.

    LE: ah, era sa uit, as prefera si un DLC cu mall-urile (tot din Cluj, binenteles)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Primele imagini cu Android TV By FlyingPotatoes in forum Tech News
    Replies: 2 Last Post: 06-04-2014, 18:38
  2. Replies: 10 Last Post: 09-03-2010, 03:17
  3. Primele imagini din Crackdown 2 By Mika in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 24-09-2009, 20:33
  4. Primele imagini din Singularity By siNcE in forum Console News
    Replies: 8 Last Post: 07-08-2009, 10:42
  5. Primele imagini din Fifa 10 By Madutzzu14 in forum Console News
    Replies: 57 Last Post: 10-06-2009, 11:54

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts