Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Heavy Rain pierde �10 milioane din cauza pietii SH

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Heavy Rain pierde �10 milioane din cauza pietii SH

    Guillaume de Fondaumiere, directorul studioului Quantic Dream, a declarat intr-un interviu recent ca jocul Heavy Rain a avut pierderi in valoare de 10 milioane de euro din cauza pietei second hand. Acesta a precizat ca s-au vandut in jur de 2 milioane de copii ale jocului, dar analizand numarul de trofee de pe PSN, aproape un milion de gameri s-au bucurat de experienta oferita de Quantic Dream neplatind niciun cent producatorului. Potrivit declaratilor date, Guillaume e de parere ca producatorii si publisherii ar trebui sa gaseasca o solutie in modul de distributie a jocurilor, acestea avand un pret prea mare pentru unii gameri. Probabil ca singura solutie ar fi o tranzitie spre distribuirea exclusiv digitala in viitorul apropiat sau a unui sistem asemantor cu "online pass" introdus de EA sau alte companii.
    Attached Images Attached Images heavy-rain2.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member FPS Marius's Avatar
    Ar fi culmea sa apara un "singleplayer pass".

  3. #3 SP
    Senior Member Zombozo's Avatar
    Steam pentru PS3 şi problema e rezolvată...

  4. #4 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Dar cei cu jocuri piratate cum naiba mai pot face trophy sync ca doar iti baneaza consola nu?!

  5. #5 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Quote Originally Posted by beugen2001 View Post
    Dar cei cu jocuri piratate cum naiba mai pot face trophy sync ca doar iti baneaza consola nu?!
    Problema lor.

  6. #6 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by beugen2001 View Post
    Dar cei cu jocuri piratate cum naiba mai pot face trophy sync ca doar iti baneaza consola nu?!
    pai cine a zis ceva de jocuri piratate? in primul rand, cel putin din cate stiu eu, ei nu au cum sa fac sync din simplu fapt ca nu se pot conecta la PSN. mai citeste o data stire

  7. #7 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Ce-mi plac mie statisticile astea facute de oameni cu IQ cat numarul de la pantof si cu ochelari de cal. Oare domnii aia s-au gandit macar un sfert de secunda cati din milionul ala de gameri (care au cumparat jocul SH) ar fi dat banii ceruti pe jocul sigilat (pretul de magazin) ? Astea-s problemele lor ? In loc sa se uite cat pierd din cauza celor care modeaza PS3-uri ei dau vina pe cei care joaca originale.

    E usor sa faci statistici cretine fara sa analizezi tot. Eu unul cumpar jocuri din mai multe motive, printre care si pt colectie. Daca trec pe digital nu mai cumpar jocurile alea. Si sunt convins ca multi cumpara jocuri pt ca stiu ca le pot revinde cu o mica pierdere si-si cumpara altele si tot asa. In momentul in care nu le vor putea revinde se vor gandi de doua ori inainte sa cumpere.

    Concluzia cu 10 milioane pierdute e o concluzie scoasa din burta. 2 milioane au dat banii pe jocul sigilat, inca un milion au cumparat jocul SH. Concluzia lor : mai puteam vinde 1 milion de exemplare. Dar daca jocul era legat de user si nu se putea revinde oare cati ar mai fi cumparat. Poate ar fi cumparat jocul numai un milion si nimeni nu s-ar mai fi "bucurat" de el. Ar fi vandut 1 milion de exemplare, nu doua. Si 2 milioane ar fi jucat pe PS3-uri cu firmware custom. Dar repet : domnii care fac studiile astea au o gandire extrem de limitata.

  8. #8 SP
    Member maravela's Avatar
    Ce bull$hit, astia nu au de cine sa se ia si se iau tocmai de cei care cumpara jocul, ca-l cumpara la second, tot cumparat si dat bani se numeste (dar nu ajung la producatori, atunci sa le mai ieftineasca, e simplu). Pentru ca nu au vrut sa-si modeze consolele, trebuie mulsi la maxim.

    Oare ce se intampla cu piata de inchiriat jocuri? Din cate stiu, in alte tari se practica serios.

    Iar metoda cu distributia exclusiv digitala mi se pare aiurea.

    In schimb, imi pare rau pentru Quantic Dream, pentru ca sunt un mare fan al jocurilor produse de ei si imi doresc in continuare sa mai scoata jocuri la fel de diferite si creative ca cele 3 de pana acum.

  9. #9 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Deja e dusa la extrem gogoasa asta cu "pierderile cauzate de piata second hand". Nu stiu cati o mai inghit. Cum adica piata second hand i-a facut sa aibe pierderi? Doar n-au fost furate jocurile second hand, au fost recumparate de la oameni care le cumparasera jocul in prima instanta. Au vandut doua milioane de copii, atat au putut, atat au fost in stare. In loc sa faca un marketing sanatos, sa reduca pretul jocului la cateva luni bune de la lansare sau sa-l ofere in mai multe bundle-uri sau alte nenumarate strategii, ei se plang ca oamenii mai saraci le-au luat jocul second hand.

    Toate astea-s baliverne ca sa impinga si mai tare trendul industriei pentru fel si fel de "pass"-uri. Sa faca mai repede totul pe baza de subscriptie, sa fie un fel de World of Warcraft si gata, au pus jugul. Credeam ca odata cu intrarea in mainstream a industriei voi vedea lucrui noi, inovatii, jocuri din ce in ce mai bune. Din pacate vad ca tendinta este total invers, din ce in ce mai mult muls pentru obiecte din ce in ce mai proaste.

  10. #10 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Ete scart, eu l-am luat SH si daca nu puteam sa-l iau asa l-as fi cumparat din magazin cand ar fi ajuns la 10-13 lire si tot nu ar fi primit de la mine pretul retail cat ar fi vrut ei. Si daca in viitor se vor gandi desteptii sa bage cod dinala si pt single player cum fac pt online acum, toate jocurile le voi cumpara noi dar cand vor ajunge 15 lire numai asa de-al dracu,ca deja devin din ce in ce mai nesimtiti. Nu mai poate omul sa-si cumpere jocuri SH ca vezi doamne nu le pica si lor nimica. Toate felurile de produse se vand si SH numai la astia cu jocuri le sare tandara cu drepturile lor de autor

  11. #11 SP
    Junior Member hallo40's Avatar
    unde sa ajuns cu lacomia dupa banii, merita sa fie pirateria cat casa ,pentru fomisti astia

  12. #12 SP
    Member Witchalok's Avatar
    Nu-mi place sa jignesc lumea (anonim) dar cititi domne ce scrie acolo inainte sa comentati ca prostii:

    "Guillaume e de parere ca producatorii si publisherii ar trebuie sa gaseasca o solutie in modul de distribuite a jocuilor, acestea avand un pret prea mare pentru unii gameri."

    Nu s-a plans ca a pierdut bani. A vazut ca multi au luat jocul SH si au tras concluzia "corecta". Multi nu l-au luat nou pentru ca nu doreau sa dea pretul full retail pentru el.
    Deci nu vor sa omoare piata SH, se gandesc sa ofere jocul mai ieftin.

    Si "voi" sariti cu curul in sus, ba chiar unii au mai gasit o scuza in plus pentru piraterie.

    P.S. Andrew, poti posta cumva toata stirea? Vad ca pe GameIndustry.biz de unde e interviul initial trebuie sa te inregistrezi ca sa-l poti vedea.

    P.P.S: Acum ca ma uit peste ce am citat din postul lui Andrewqp, vad ca sunt o groaza de greseli. Nu prea recititi ceea ce postati, nu?

    "Guillaume e de parere ca producatorii si publisherii ar trebuie sa gaseasca o solutie in modul de distribuite a jocuilor, acestea avand un pret prea mare pentru unii gameri."

  13. #13 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

  14. #14 SP
    Member Smileymike101's Avatar
    Sau jocurile sa nu mai coste juma de salariu ar fi o idee.(exagerare, evident, dar transmite mesajul)

  15. #15 SP
    Member s0whaT's Avatar
    Exact : Preturi cu 50% mai ieftine si toata lumea va fi "originala"

  16. #16 SP
    Junior Member morea2love's Avatar
    No Offense but "Acesta a precizat ca s-au vandut in jur de 2 milioane de copii ale jocului, dar analizand numarul de trofee de pe PSN, aproape un milion de gameri s-au bucurat de experienta oferita de Quantic Dream"

  17. #17 SP
    Member miami's Avatar
    Quote Originally Posted by morea2love View Post
    No Offense but "Acesta a precizat ca s-au vandut in jur de 2 milioane de copii ale jocului, dar analizand numarul de trofee de pe PSN, aproape un milion de gameri s-au bucurat de experienta oferita de Quantic Dream"
    Acesta a precizat ca s-au vandut in jur de 2 milioane de copii ale jocului, dar analizand numarul de trofee de pe PSN, aproape un milion de gameri s-au bucurat de experienta oferita de Quantic Dream neplatind niciun cent producatorului.

    "No Offense but" citeste pana la punct (.) !

  18. #18 SP
    Banned Frankie's Avatar
    Lacomie marca SONY.

  19. #19 SP
    Junior Member morea2love's Avatar
    Quote Originally Posted by miami View Post
    Acesta a precizat ca s-au vandut in jur de 2 milioane de copii ale jocului, dar analizand numarul de trofee de pe PSN, aproape un milion de gameri s-au bucurat de experienta oferita de Quantic Dream neplatind niciun cent producatorului.

    "No Offense but" citeste pana la punct (.) !
    Aaaa da, sorry !

  20. #20 SP
    Member mastakilla's Avatar
    de obicei cand isi fac ei griji pentru gameri gasesc si solutii ''minunate'' de exempu: veti cumpara jocul original la numai 10 E dar va contine decat un capitol restul cu cat aveti bani mai multi cu atat veti juca mai multe capitole din joc, poate il si terminati, bosul final este super mega....mmmm ce culoare vreti voi $ si scoate si flacari $ sau da din cap pe ritm de manea $ dar asta doar daca bagati mai multi banuti ca na se lucreaza din greu pentru treburile astea

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Microsoft pierde 900 milioane de dolari cu Surface RT By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 6 Last Post: 20-07-2013, 07:44
  2. Din ce cauza crapa cdurile ? By angloma in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 10 Last Post: 27-06-2012, 16:31
  3. Lost Planet 2: sufera din cauza DVD-DL By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 13 Last Post: 22-02-2010, 13:49
  4. Replies: 1 Last Post: 21-12-2009, 02:45
  5. Replies: 2 Last Post: 24-10-2008, 10:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts