Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Microsoft pierde 900 milioane de dolari cu Surface RT

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Microsoft pierde 900 milioane de dolari cu Surface RT

    Cand vorbeam despre mult asteptatul esec legat de tableta Surface RT de la Microsoft, multi ma considerau (din lipsa de ocupatie probabil) doar un fanboy Apple sau Android care vorbeste ca sa se afle in treaba. Indiferent daca am luat la analizat toate minusurile pe care cei de la Microsoft le-au ignorat, majoritatea au sarit in sus "Dar cum domnule sa nu aiba succes? Doar e o tableta Microsoft!". Well, astazi au venit cifrele cu sumele pe ultimul trimestru al anului fiscal 2013, si Microsoft a declarat o pierdere de 900 milioane de dolari datorita lui Surface RT.

    Sunt acolo aduse explicatii... cum ca au fost nevoiti sa reduca pretul substantial si au efectuat "inventory adjustments". Stim cu totii ca orice ar fi facut, la modul in care a fost gandita tableta, era sortita esecului din start. Chiar sunt curios ce cifre avem pentru Surface Pro, dar din pacate acestea (cat si cele pentru Windows 8) nu au fost facute publice (scared much?).

    Mai multe detalii si discutii despre Surface RT gasiti aici: http://www.consolegames.ro/forum/f11...ft-surface-rt/.
    Attached Images Attached Images microsoft-surface-pro.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member bruudi's Avatar
    Eu nu mi-as cumpara o tableta in momentul de fata. Mai au cale lunga pana sa ajunga la nivelul unui laptop, ca sa nu zic desktop. MS cu aceasta tableta a lor m-au convins si mai tare sa nu imi achizitionez asa ceva. Nu ca as avea ceva impotriva tabletelor, doar ca mie nu mi se par rentabile. Am citit ca Surface RT e 1000$. Serios? 1000$ si nici macar un mail nu poti accesa de pe ea?

    Cred ca MS si ar trebui sa se ia de mana cu Nokia. Ambii au decazut enorm fata de ce erau.

  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu generaliza. iPad-urile sunt mai mult decat bune. Eu am un iPad2 de 2 ani jumate si inca merge ireprosabil si bateria inca ma tine cel putin 10-12h de usage.

    Daca asteptarile tale de la o tableta sunt de a avea un laptop/desktop, acestea sunt gresite. Tableta NU inlocuieste un laptop/desktop. Are utilitatile ei.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by bruudi View Post
    Eu nu mi-as cumpara o tableta in momentul de fata. Mai au cale lunga pana sa ajunga la nivelul unui laptop, ca sa nu zic desktop.
    De ce sa ajunga la nivelul unui laptop sau desktop? Eu sper sa nu o faca... pt. ca fac bine ceea ce stiu. La urma urmei o tableta este un smartphone cu ecran si baterie mai mare. Nu-ti cumperi o tableta ca sa faci editare video sau foto la nivel profesional (cum o faci pe un desktop). Insa toate celelalte sunt la un "touch" distanta. Jocuri, browsing, social media, office...
    Quote Originally Posted by bruudi View Post
    Nu ca as avea ceva impotriva tabletelor, doar ca mie nu mi se par rentabile.
    O tableta de 7" gen Nexus 7 te duce pe la 600 RON or so. Ce poate fi ne-rentabil in asa ceva, care este de cel putin 10 ori mai usoara decat un laptop. Ma distreaza cand ii vad pe cei cu laptop-uri dupa ei, incercand sa scrie stand in picioare... sau ghemuiti in avion, autobuz, etc... Tableta e totusi cea mai buna solutie intermediara (intre laptop si smartphone). Din pacate multi au inceput sa cam le "incalece" si am ajuns sa vedem phablets (smartphone-uri imense) sau laptop-uri convertibile (care devin tablete). O nebunie, nu alta.
    Quote Originally Posted by bruudi View Post
    Am citit ca Surface RT e 1000$. Serios? 1000$ si nici macar un mail nu poti accesa de pe ea?
    Cred ca nu ai citit unde trebuia. Un Surface RT de 32GB este 399 USD si de 64GB este 499 USD. Poate te referi la Surface Pro (care e alta mancare de peste) si care in varianta de 128GB este un pic peste 1000 USD. Si da, poti accesa email pe ea... si nu numai
    Quote Originally Posted by bruudi View Post
    Cred ca MS si ar trebui sa se ia de mana cu Nokia. Ambii au decazut enorm fata de ce erau.
    Pai Microsoft s-a luat de mana cu Nokia... si a iesit Windows Phone si Lumia

  5. #5 SP
    Junior Member bruudi's Avatar
    Recunosc faptul ca nu am testat prea multe tablete pana acum. Dar pe ce am avut ocazia sa pun mana nu m-a impresionat. Este adevarat tableta nu inlocuieste laptopul/desktopul INCA! Dar peste cativa ani situatia o sa se schimbe. La fel a fost si in cazul desktop-laptop, adica acum 10 ani un laptop era super scump si nu ajungea nici pe departe la performantele unui desktop cu o configuratie asemanatoare. Cam asa e si cu tabletele in momentul de fata. Eu asa vad lucrurile.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe... prima mea tableta era un Toshiba care cantarea in jur de 3Kg... tinea bateria maxim 1-2 ore, ecranul era capacitiv (nu puteam folosi touch decat cu ajutorul unui "pen" pe care-l pierdeam mai tot timpul). Mai grav era ca se incalzea in draci... avea un unghi de vizualizare de innebuneai. Sistemul de operare era un XP cu 2-3 aplicatii optimizate pentru touch, restul era... la nimereala. "Jucaria" aceea a costat la vremea respectiva mai mult decat 2 laptop-uri performante.

    Daca acum 10 ani sau cand am luat acel "tablet-pc" mi-ar fi aratat cineva o poza cu un iPad Mini sau un iPad 4 (sau Nexus 7/10 for that matter)... as fi zis ca face misto de mine, si e S.F. Poate cine stie, de-asta sunt si asa "entuziasmat" cand vine vorba de tabletele astea. Pentru ca sunt un batran care a apucat sa vada viitorul si se bucura ca un copil mic

  7. #7 SP
    Member Bodolay Botond's Avatar
    Tocmai aseară am citit articolul ăsta despre Surface, un al doilea Zune
    Merită citit.
    Cât despre tablete în general, merită. Absolut. Acuma cine vrea de la ele să meargă precum un Alienware...e ca și cum ai zice ”nu-mi iau Dacia până n-o să meargă ca un Aston Martin, și până să meargă așa mai e cale lungă”. Tableta nu înlocuiește PC-ul, nici consola, nici DSLR-ul.
    Eu am un Nexus 7 cu 3G și tocmai am luat în mână un Samsung Note 8. Biju. Portabilitate maximă, ecrane suficient de mari pentru net și ebook, mai un Tiny Thief în timpul liber...who needs laptops?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 8 Last Post: 27-11-2013, 17:22
  2. Surface de la Microsoft By AndRewqp in forum Console Club
    Replies: 9 Last Post: 30-07-2012, 23:44
  3. Replies: 3 Last Post: 27-07-2012, 22:12
  4. Replies: 20 Last Post: 18-09-2011, 10:17
  5. Replies: 3 Last Post: 20-07-2011, 09:46

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts