Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: Divizia Microsoft pentru Xbox 360 are pierderi de 31 milioane $

  1. #1 SP
    Member DraZziW's Avatar

    Divizia Microsoft pentru Xbox 360 are pierderi de 31 milioane $

    Vizibil afectata de criza finanicara, divizia Microsoft: Entertainment and Devices, care se ocupa de Xbox 360, anunta o pierdere de 31 de milioane $ pentru perioada Ianuarie-Martie fata de profitul de 106 milioane $ pentru aceeasi perioada a anul trecut, secondata de o scadere a cifrei de afaceri totale cu 2%. Desi gripata financiar, Microsoft a reusit sa vanda 1.7 milioane unitati xbox 360, cu 30% mai mult decat anul trecut; bucurandu-se de o crestere si in privinta mediei de jocuri si accesorii per user. Totusi C.F.O-ul Microsoft Chris Lidell se declara multumit de performantele companiei in dificila atmosfera economica si sustine ca vanzarile Xbox 360 sunt partea buna al acestui sfert de an fiscal.

    Microsoft's Xbox 360 division loses $31 million - News at GameSpot
    Attached Images Attached Images pozanews.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate, cred ca se pot numara pe degetele de la o mana companiile care nu au probleme in perioada aceasta. Ce nu inteleg eu insa este cum Dzeu scot mai putin profit avand in vedere ca vand mai mult... Dar, fiind vorba de Microsoft, orice este posibil. Mai ales acum cand isi dau cu stangul in dreptul, lucrand la Windows 7 dar anuntand ca Windows 8 va fi mai bun si fara probleme... E ca si cand ar anunta o noua versiune de Xbox 360 in care RROD nu mai este E74 ci RRO74. Superb marketing...

  3. #3 SP
    Member weriwulf's Avatar
    Poor Microsofteeeh...se mai intampla. Criza asta financiara...

  4. #4 SP
    Member cloud's Avatar
    nu are legatura cu criza financiara. la pretul de lansare cu xbox360 microsoft pierdea ceva gen 10-20$ per consola in functie de configuratie. se pare ca desi au redus anumite costuri, niciodata n-au putut sa compenseze scaderile de preturi pe care le-au operat de-a lungul timpului. chiar daca pierd bani cred ca toata chestia asta face parte dintr-o strategie sa intre pe o piata unde nu au avut acces anterior.

  5. #5 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Este foarte mica suma. Nu cred ca sunt foarte afectati.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by cloud View Post
    cred ca toata chestia asta face parte dintr-o strategie sa intre pe o piata unde nu au avut acces anterior.
    Care ar fi acea piata ? Nu de alta, dar pe piata consolelor Microsoft e de mai bine de 8 ani... Ma gandesc, daca tot se plang ca pierd bani, ce s-ar fi intamplat cu Microsoft daca facea Xbox Live-ul free, precum Sony ? Nu-mi spuneti... mai bine sa nu stiu

  7. #7 SP
    Junior Member igc95's Avatar
    Quote Originally Posted by babulu View Post
    Este foarte mica suma. Nu cred ca sunt foarte afectati.
    Eu cred ca Microsoft : Entertainment & Devices e cu siguranta afectata...poate Microsoft ca un tot unitar nu e atat de afectata...dar sa pierzi aproape o treime din profit fata de anul trecut e destul de important

  8. #8 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    i really , really don't care

  9. #9 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    E ca si cand ar anunta o noua versiune de Xbox 360 in care RROD nu mai este E74 ci RRO74. Superb marketing...
    Foarte tare! Cam asa imi suna si mie .

  10. #10 SP
    Member UrSuLeTzU's Avatar
    Nu va facetzi voi grija pt. m$oft, scot ei bani si din piatra seaca(at our expense)

  11. #11 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by igc95 View Post
    Eu cred ca Microsoft : Entertainment & Devices e cu siguranta afectata...poate Microsoft ca un tot unitar nu e atat de afectata...dar sa pierzi aproape o treime din profit fata de anul trecut e destul de important
    citeste cu atentie. nu au pierdut o treime din profit ci nu au facut profit deloc, ci chiar au o pierdere de 31mil USD.

    MonkY, stii si tu ca o afacere precum Xbox presupune fff multe lucruri, nu numai vinzarile de console (accesorii, vinzari pe live, vinzari de jocuri (first si third party), licente, etc. poate ca vinzarile de console sunt mai mari, dar celelalte scirtziie. cind s-a tras linie si s-a facut totalul au realizat ca sunt pe minus. vinzarile de hardware sunt importante pentru ca restul produselor/serviciilor graviteaza in jurul consolei. daca nu e consola, nu ai de ce sa cumperi jocuri pentru ea, accesorii, live, etc (asta daca ne referim la consumeri).

    in plus, poate ca pe partea de licente stau mai prost ca anul trecut. poate ca sunt mai putine firme acum care vor sa scoata jocuri pe X360 sau mai putine titluri ca in anii anteriori. noi stim numai ce se face public, insa in spate liniilor ei au situatia exacta si e clar ca ceva nu merge daca de la un profit de 106mil USD pentru aceeasi perioada anul trecut, acum sunt pe minus. da, se simte si criza, poate lumea cumpara mai putine jocuri ca in trecut, poate competitorii ataca mai bine, pentru ca in fond banii sunt limitati si se duc la un jucator sau la altul in functie de citeva variabile.

  12. #12 SP
    Junior Member BigG's Avatar
    mie chiar imi pare bine, asa le trebuie. Cand stau sa ma gandesc ca si-au batut joc de consola Xbox 360, eu zic ca au primit ceea ce merita. Ba, m-as bucura m-ai mult sa dea faliment, ceea ce nu cred ca se va intampla vreodata.

  13. #13 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Deci, stai asa, sa vad daca am inteles: te-ai bucura sa dea M$ faliment, dar ai un gamerscore de ~20,000... Te joci din ura pe xbox, de fapt, nu?

    Hai sa nu mai facem afirmatii de genul asta, pana la urma nu le plang de mila celor de la M$ dar nici nu cred ca nu se vor redresa. Au mai fost crize financiare si inainte, de diverse magnitudini, si M$ tot aici sunt.

  14. #14 SP
    Banned wassaby's Avatar
    sa dea faliment jegosi astia cu tot cu xbox-ul lor

  15. #15 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Wassaby, easy there, little fellow, you'll pop an artery...

  16. #16 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Profitul si opusul acestuia, pierderea, sunt niste indicatori economici care nu arata mare lucru daca nu sunt puse in balanta cheltuielile si veniturile, pentru ca astea doua definesc profitul sau pierderea. Ce inteleg eu, mai ales ca ei declara ca au avut si o crestere a vanzarilor consolelor ce a avut un varf de 30% fata de perioada similara a anului trecut, este ca in aceeasi perioada a anului anterior au fost cheltuieli mai putine legate de promovarea, producerea, intretinerea, etc a diviziei de gaming si venituri mai mari.

    Avand in vedere ca in sfertul fiscal ce tocmai s-a terminat au raportat ca avand o pierdere de 31 de milioane (fata de un profit de 106) pot trage doua concluzii: ori au avut cheltuieli mai mari decat anul trecut, ori au avut vanzari mai mici. Dar vanzarile de console au crescut si totusi cifra de afaceri a scazut cu 2%. Cifra de afaceri reprezinta volumul total al afacerilor unei firme, evaluate la preturile pietei, totalitatea veniturilor din vanzarea de bunuri si servicii. Deci situatie este in felul urmator, au crescut vanzarile de console, dar au scazut preturile si au crescut cheltuilelie, de aici rezulta si pierderea raportata.

    Din declaratiile oficialilor reiese ca se asteptau la o diminuare a profitului si la o eventuala raportare de pierderi. Le convine treaba asta, in contextul in care vanzarile de console le-au crescut. Inseamna ca afacerea le merge bine, trebuie doar optimizata. Ca de obicei, marketingul celor de la Microsoft isi face treaba si vinde produsele, cu toate ca acestea nu sunt mereu asa cum vrem noi sa fie si la standardele pe care le asteptam. Vrem, nu vrem, ne cam pacalesc

  17. #17 SP
    Member cloud's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Care ar fi acea piata ? Nu de alta, dar pe piata consolelor Microsoft e de mai bine de 8 ani...
    ma refeream la piata de japonia. au facut niste concesii incredibile dpdv al pretului consolei si ca sa aiba acces la niste titluri de japonia.
    oricum eu cred ca e o greseala de traducere. cred ca au avut profitul mai mic cu 31 mil. $ mai mic decat in aceeasi perioada a anului trecut.

    le. a venit grey cu aceeasi explicatie inainte.

  18. #18 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    GreyhounD, ma indoiesc ca au avut cheltuieli mai putine anul trecut iar anul asta ele au produs o asemenea pierdere. ce ar putea justifica o asemenea crestere a cheltuielilor? in fond, noile revizii hardware teoretic sunt mai fiabile decit cele din trecut deci, cheltuielile cu garantiile ar trebui sa fie mai mici acum. alte cheltuieli precum intretinerea LIVE sau cele de marketing iarasi nu vad sa fi facut o asemenea gaura imensa, mai ales ca nu am vazut super campanii de marketing. exista un domeniu insa care intr-adevar mananca bani fara sa produca altii pe termen scurt si asta e R&D (specific diviziei de gaming). daca s-au bagat multi bani acolo, atunci inseamna ca MS este hard at work pe next next-gen, who knows. ce e insa sigur este ca lumea cumpara mai putin in perioada asta. vinzarile de soft nu mai sunt ca in toamna anului trecut, MS neavind titluri first party importante in perioada asta (except maybe Halo Wars). pe de alta parte MS cistiga si din licente/royalties de la producatorii de jocuri care produc pentru Xbox 360. poate ca veniturile din asemenea surse sunt acum mai mici. so, exact cum am spus si mai sus, noi vedem numai ce e public si din cauza asta tot ce putem face este sa speculam.

  19. #19 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    h0stile, nu se vorbeste despre un an fiscal intreg ci despre un semestru. Eu am explicat ce reprezinta fiecare indicator economic in parte si nu mi se pare asa greu de imaginat ca intr-un semestru al unui an sa fi avut alte cheltuieli si venituri fata de acelasi semestru al anului urmator. Daca citeai atent, vedeai ca cifra de afaceri a scazut, cu tot ce implica asta. De obicei cifrele trebuiesc luate ca atare si puse in context, scoase din context pot fi citite in orice mod posibil si pot da nastere la milioane de speculatii, imaginatie sa avem.

  20. #20 SP
    Member collector's Avatar
    la cate xboxuri au dat rrod si e 74 cred si eu ca sunt in pierdere ..

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts