Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Wii U nu va beneficia de un sistem universal de achievement-uri

  1. #1 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar

    Wii U nu va beneficia de un sistem universal de achievement-uri

    Ce aveau consolele celor de la Microsoft si Sony din generatia aceasta si nu avea Wii-ul? Si nu ma refer neaparat la grafica in High Definition, jocuri violente si exclusivitati ceva mai "neconventionale". Ma refer la un sistem de achievements sau trophies system! Dar lasa ca vor rezolva cei de la Nintendo problema aceasta odata ce lanseaza Wii U-ul. Corect? Ei bine, nu prea. Conform celor de la 5th Cell (cei care ne-au adus Scribblenauts), urmatoarea consola Nintendo nu va avea un sistem "universal" de achievement-uri, dar fiecare studio va avea dreptul de a implementa ceva asemanator pentru propriile creatii.

    De exemplu, Scribblenauts Unlimited va avea ceva numit "Global Starite Shards" care va fi un checklist urias ce va contine toate lucrurile care trebuie create sau descoperite in joc nespecificand o zona anume in care trebuie sa actionezi.

    Desi nimic nu e oficial, trebuie sa recunoastem ca acesta ar putea fi o posibilitate, avand in vedere ca in doua-trei saptamani se va lansa Wii U-ul, iar cei de la Nintendo tot nu au oferit prea multe detalii legate de diferite feature-uri precum acestea.

    Deci ce parere aveti? Sa fie o ultima surpriza pentru data de lansare? Sa fie ceva care va fi implementat in viitorul apropiat? Sau e pur si simplu un element nesimnificativ in ochii celor de la Nintendo?
    Attached Images Attached Images tekken-tag-tournament-2-wii-u-edition-6.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bummer... din ce in ce mai multe "aberatii" legate de WiiU. Parca ar fi super-rushed, nu care cumva sa apara o alta consola sa le fure locul pe podium. Mai rau e insa alt fapt... citeam deunazi un preview la WiiU. Cel care se juca era foarte debusolat. Aproape ca il deruta ca trebuia sa se uite cand pe "controller-ul tableta", cand pe TV (si tot asa, ca la ping-pong). La un moment dat chiar renuntase la a mai se uita pe tableta, si nu intelegea de ce nu-i continua jocul pe TV. Pe tableta astepta sa apese nu stiu ce combinatie... That was like... wtf?

  3. #3 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Bummer... din ce in ce mai multe "aberatii" legate de WiiU. Parca ar fi super-rushed, nu care cumva sa apara o alta consola sa le fure locul pe podium.
    Care loc pe podium? Adica Nintendo lanseaza o consola cu specs-uri hardware aproape identice cu XBOX 360 (care are deja peste 6 ani)... sa fim seriosi.

    Eu recunosc ca nu-mi place deloc Nintendo, Mario ma amuza teribil si consider majoritate jocurilor de pe Wii ca fiind extrem de hilare, cu o grafica penibila. Insa e doar parerea mea, nu vreau sa supar fanii Wii, fiecare se joaca exact ce-i place. Si ceva-mi spune ca pe acei fani nu-i intereseaza sisteme de achievement, grafica super tare si probabil nici controllerul cu ecran. Ei vor distractie, jocuri in familie, Mario, etc.

    Daca Wii U va oferi asa ceva o sa se vanda bine si o sa fie un succes. Daca Nintendo se chinuie sa bage tot felul de "inovatii" si poate si un hardware mai bun s-ar putea sa aibe probleme serioase.

    Si mai e un aspect foarte important: pretul. Am tot auzit zvonuri despre pretul consolei Wii U, cica ar costa "spre 2.000 lei" aici in .ro. Pai la pretul ala multi vor spune pas. Wii se vinde acum bine in mare parte pretului. Un Wii in magazin e cam 600 lei, am vazut la reduceri si sub 500 lei. Pe cand un XBOX 360 sau un PS3 sare binisor de 1.000 lei, deci e cam dublu la pret. Si mai sunt si accesoriile, am vazut tac-uri de biliard, manusi de box, volane, sabii si multe alte chestii pt Wii la preturi absolut derizorii, gen 9 lei sau chiar 5 lei.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    RaverX: daca e sa ne luam strict dupa vanzari intre cele 3 console principale (Xbox 360, PS3 si Wii), Nintendo nu doar e pe podium, ci chiar pe primul loc. Wii U nu avea nevoie de hardware de 10.000 de ori mai puternic decat PS3 sau Xbox 360, ci doar de ceva care sa-i permita sa ruleze macar 720p, pentru ca, sa fim seriosi... 480p-ul de pe Wii e... jenant in 2012, cand aproape orice smartphone e capabil de cel putin 720p.

    Cat despre preturi, am vazut ca si la noi la pre-order se apropie de cele de afara. Wii U Basic pe la 1400 RON, Wii U Deluxe pe la 1600 RON, Wii U Premium la 1700, Wii U Premium cu Zombie U pe la 1900. Preturi destul de decente avand in vedere ca de-abia se lanseaza (comparativ, un PSV e 1000 RON totusi).

    Referitor la "aspectul important": pretul... se vede ca nu ai Wii. Desi consola pare ieftina, pe mine unul m-a omorat cu preturile la jocuri. Si sunt jocuri de Wii lansate si acum 2 ani (in special titlurile Nintendo), care inca se vand cu pret full/premium. Din pacate, aici nu cred ca ai vrut sa spui ca Wii are avantajul pretului, ci faptul ca se modeaza in draci (mai ales in Romania). Deci da, pentru cei care pirateaza, Wii U nu va fi o consola interesanta.

    Oricum, ramane de vazut... eu sunt chiar curios ce se va intampla. Pe-afara se aude ca stocurile de pre-order la Wii U s-au cam epuizat... la noi, e fix invers

  5. #5 SP
    Member Bodolay Botond's Avatar
    @ MonkY:
    �mi vine să te țuc, așa de fain ai zis-o.

  6. #6 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    da, in US s-au epuizat stocurile de pre-order din septembrie, dar e posibil sa fie cantitati mici disponibile la lansare. pretul este intr-adevar bun, mai ales daca il comparam cu cel pe care l-a avut PS3 la lansare (si tineti cont ca atunci un eur era vreo 3.3 parca), insa nu intrevad mari miscari de trupe in RO, cel putin nu in prima faza.

  7. #7 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Asta era acu.. Super Mario Bros Wii-U nu va fi un joc bun pentru ca n-are achievements. Pe mine deja a inceput sa ma plictiseasca grinding-ul pe care-l solicita achievementurile. Doar 10-20% sunt interesante. Restul e plictisitor al naibii sau le deblochezi neintentionat.
    Consider ca Nintendo se concentreaza pe ce trebuie.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nici eu nu sunt genul care alearga dupa achievements, dar am observat ca pentru multi dintre gameri "trophees & achivements are a way of life". Eu sau X sau Y jucam de fun, relaxare... pentru poveste, muzica, sau mai stiu eu ce. Dar sunt foarte multi cei care joaca pentru competitie, pentru a castiga, pentru a demonstra (celorlalti si bineinteles lor insisi) ca pot ajunge la platina, la 100% sau la cine stie ce super hard achievement.

    Faptul ca Nintendo nu include asa ceva, pe mine nu ma deranjeaza, dar sunt sigur ca va deranja pe o foarte mare majoritate. Acum, sunt sigur ca va putea fi implementat, dar macar sa fie luat in calcul... Momentan, in calcul nu e nimic

  9. #9 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Nici eu nu sunt genul care alearga dupa achievements, dar am observat ca pentru multi dintre gameri "trophees & achivements are a way of life". Eu sau X sau Y jucam de fun, relaxare... pentru poveste, muzica, sau mai stiu eu ce. Dar sunt foarte multi cei care joaca pentru competitie, pentru a castiga, pentru a demonstra (celorlalti si bineinteles lor insisi) ca pot ajunge la platina, la 100% sau la cine stie ce super hard achievement.

    In cazul asta Nintendo a luat o decizie inteleapta, in continuare cred ca Wii este o consola pt familie, pt relaxare, etc.

  10. #10 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    In cazul asta Nintendo a luat o decizie inteleapta, in continuare cred ca Wii este o consola pt familie, pt relaxare, etc.
    Acelasi comentariu intentionam si eu sa-l dau. Nintendo face pasi timizi catre comunitatea hardcore. Oricum o foarte mare parte dintre ei sunt reticienti la tot ce produce Nintendo deci nu vad de ce ar trebui sa ofere continut fata de care userbase-ul lor este total indiferent.
    Cred ca o statistica a vanzarilor de jocuri 3rd party dupa perioada sarbatorilor ne-ar oferi atat noua cat si celor de la Ninteno o perspectiva asupra cum trebuie satisfacuta piata.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts