Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: The Last of Us s-a vandut in 6 milioane de exemplare

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    The Last of Us s-a vandut in 6 milioane de exemplare

    Daca de curand am aflat ca vom primi un film bazat pe universul lui The Last of Us, acum aflam ca acesta s-a vandut in 6 milioane de exemplare. Acest anunt a fost facut astazi de Sony pe Playstation Blog. Jocul s-a vandut in 3.5 milioane de bucati in doar cateva saptamani de la lansare, iar acum, dupa mai bine de jumatate de an, numarul de exemplare vandute aproape ca s-a dublat. Sa nu uitam ca acesta este un titlu exclusiv PS3, astfel era de asteptat ca numarul sa fie mai mic decat al unui joc triple A care este disponibil pe ambele platforme. Este totusi ciudat ca unul dintre cele mai apreciate jocuri de PS3 s-a vandut intr-un numar atat de mic raportat la numarul de console vandute. Am putea spune ca 1 din 10 posesori de PS3 au cumparat jocul, numar care pare putin descurajator.

    Avand in vedere ca Naughty Dog a iesit in castig cu acest joc, vom vedea un sequel?
    Attached Images Attached Images thelastofus6million.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Numărul nu pare descurajator, este chiar bine, trebuie să iei în calcul şi vânzările second hand, eu îmi doresc ca într-un an să avem un remake pe ps4.

  3. #3 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Cred ca e o statistica foarte descurajatoare, mai ales daca te uiti putin la o lista cu cele mai bine vandute jocuri din istorie. Cand jocuri precum Call of Duty ajung la peste 10 de milioane de vanzari DOAR PE PS3, iar adevarate capodopere se chinuie cu sub 10 milioane, nu imi e greu sa inteleg de ce atat de multi developeri renunta la jocurile serioase in favoarea celor de duzina. Nu ca as avea ceva cu CoD, insa mai exista o groaza de jocuri asemanatoare, ceea ce ar trebui sa scada numarul vanzarilor.

  4. #4 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    COD-ul este pe mai multe platforme, pot spune mai accesibil şi puţini sunt cei care cumpăra o consolă de dragul unui joc, plus că este FPS-MULTIPLAYER, oricum sa dovedit sub aşteptări.

  5. #5 SP
    Junior Member Xeltic's Avatar
    Asta te face sa te gandesti de ce nu apar IP-uri noi si de ce se pusheaza tomb raider 25, halo 15, assasin's creed 8, saw 20 samd...
    50% din utilizatorii de console stiu doar cod fifa si battlefield.

  6. #6 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Xeltic View Post
    50% din utilizatorii de console stiu doar cod fifa si battlefield.
    Procentul ala are la baza ceva studii sau l-ai scos tu din burta? Eu pe consola ma joc doar exclusivitatile, adica Halo, Forza Motorsport, Uncharted, Killzone, etc.

    Ontopic: eu cred ca va creste numarul de exemplare vandute, dar trebuie sa mai scada pretul un pic la joc, vedeti cum s-a intamplat la orice alt titlu "mare" (Uncharted, Killzone, etc).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 06-06-2013, 20:16
  2. Replies: 1 Last Post: 02-10-2012, 12:07
  3. Replies: 5 Last Post: 12-11-2010, 10:17
  4. Replies: 0 Last Post: 15-06-2010, 13:04
  5. Replies: 20 Last Post: 01-06-2009, 12:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts