Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 28 of 28

Thread: Destiny - cel mai bine vandut joc exclusiv pentru console!

  1. #21 SP
    qdx
    Junior Member qdx's Avatar
    asta e pt ca jocul a beneficiat de o publicitate agresiva.

  2. #22 SP
    Junior Member Piticlick's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sa fim seriosi... la noi s-au vandut sute... in alte tari se vand zeci de mii. La noi jocurile se vand de ordinul miilor (daca sunt titluri mari), la altii se vand sute de mii. Si nu vorbesc aici de tari precum Germania sau UK, ci de altele mai apropiate de noi (Ungaria, Polonia, Cehia)... Poate in timp mai crestem si noi. Pana atunci, trust me... le e cam rusine cu cifrele noastre

    Da, nu zic ca nu e mai bine decat in anii anteriori... si se simte ca au intrat pe piata firme precum Altex, eMag, etc... Dar, e inca prea putin. E si motivul pt. care Microsoft se uita pe cifre si spune "neah... too small".
    Daca tot pomenesti de Polonia . Am informatii 100% sigur , pentru consola PS4 + Destiny , vanzari in prima saptamana , RO vs PL ,58% , adica am vandut jumatate + ceva vs Polonia. iar Vs Ungaria 88% . Deci credema , nu suntem departe , cel putin acum in anul 2014. Daca comparam anii anteriori , da suntem departe si acolo am pierdut foarte mult . Datorita unor distribuitori , condusi de oameni care nu doreau decat sa faca profituri uriase , toate astea se reflectau in preturile de raft , disponibilitatea produselor etc.

  3. #23 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Da, dar ungurii cu o populatie de 2 ori mai mica decat a noastra tot vand cu aproape un sfert mai mult.

  4. #24 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Nici nu vom putea până nu vom avea salarii decente, pt. noi reprezintă un efort să cumperi day one un joc.

  5. #25 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Salariile conteaza fix cat o ceapa degerata ... puterea de cumparare pe de alta parte este cu totul altceva.

    E bine insa ca in Romania se joaca lumea online - oficial, macar sunt cifre oficiale si de catre Sony si de catre Microsoft.

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu stiu cat de importante sunt acele cifre, avand in vedere ca mai toti ne logam pe conturi de UK sau US. Probabil Sony si MS pot vedea IP-urile si tara de origine, dar pt. ei s-ar putea sa nu conteze. La cat suntem de putini, ar putea spune ca a plecat un satuc din US si UK in vacanta in Romania, cu consolele personale

  7. #27 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    pentru ei conteaza NUMAI ce se vinde pe canalele oficiale. orice altceva e fix zero. cifrele sunt importante pentru ca in functie de ele se aproba reducerile de pret pe care le vedeti din cand in cand, promourile pentru presa si alte campanii promotionale (concursuri, evenimente, etc). daca nu ar fi cifre de raportat, nu am avea toate aceste lucruri. daca situatia se inrautateste si cifrele scad (din diverse motive precum putere mica de cumparare, achizitia jocurilor digital de afara, etc), atunci si la noi se vor rari campaniile, vor scadea bugetele de marketing si implicit va scadea piata.

    eu stiu ca, de ex, digital pe US preturile sunt mai mici, dar nu exista nicio solutie pentru asta. in nicio tara din UE, indiferent care ar fi ea, nu veti vedea la lansare aceleasi preturi ca in US, iar Romania nu este o exceptie. se pierd destul de multe vanzari in felul asta, dar ca regula, nu se aproba preturi mai mici pentru tarile cu putere mai mica de cumparare asa ca avem aceleasi preturi ca cei de afara (luati ca default germania, franta, italia). practic, nu vor sa faca favoruri unei tari pentru ca atunci ar sari si ceilalti ca au si ei dreptul, ca ei vand oricum mai mult, etc. in concluzie, daca luati jocuri din RO atunci sa fiti siguri ca cifrele sunt raportate mai departe si ca in masura in care ele cresc, treburile incep sa se miste (vedeti si concursurile de pe CG). eu sper ca trendul sa ramana unul pozitiv si lumea sa realizeze ca un pret ceva mai mare local (fata de US ca fata de restul EU se incearca macar o armonizare daca nu chiar o scadere) inseamna si avantaje pentru comunitatea de aici. practic, daca vom continua sa cumparam de pe amazon US coduri de redeem pe PS Store, atunci sa vina Amazon sa dea bani pentru promotii, concursuri, etc. credeti ca o sa vina? va zic eu. NU!

  8. #28 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by Se7en Fury View Post
    Nici nu vom putea până nu vom avea salarii decente, pt. noi reprezintă un efort să cumperi day one un joc.
    Subscriu.

    Quote Originally Posted by rodarkone
    Salariile conteaza fix cat o ceapa degerata ...
    Pardon.

    Ia vezi tu cate "chestii" iti poti cumpara cu 1.000 de lei pe luna erm scuze...300-400 de lei pe luna (ca de restu mai platesc si net si mai beau o bere and stuff).

    Purtere de cumparare...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 25-08-2013, 05:01
  2. Replies: 5 Last Post: 01-11-2011, 15:49
  3. Black Ops este cel mai vandut joc pe PS3 By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 9 Last Post: 08-03-2011, 16:37
  4. Reach cel mai vandut joc Halo? By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 30 Last Post: 24-09-2010, 09:31
  5. Modern Warfare 2: cel mai vandut joc din istorie By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 13-11-2009, 18:19

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts