Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 32

Thread: Sa spunem "Bun venit" noii console Nvidia!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Sa spunem "Bun venit" noii console Nvidia!

    Well, trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam ca GDC-ul de anul acesta sa ascunda atat de multe surprize placute. Pe langa Project Morpheus, noua placa TITAN X, anunturi legate de jocuri mult asteptate, NVIDIA a mai venit cu o surpriza. Aceasta este noua lor consola, pe care o vor numi exact asa cum v-ati asteptat: NVIDIA SHIELD CONSOLE! Trebuie sa recunosc de la inceput ca am "masluit" un pic titlul stirii initiale (cea cu "prima consola NVIDIA") - daca ar trebui sa fim corecti, prima consola NVIDIA ar fi fost SHIELD PORTABLE, urmata de SHIELD TABLET. Insa cum ambele au fost totusi device-uri portabile, cu tot ceea ce inseamna avantaje si dezavantajele lor, cred ca ar trebui sa recunoastem ca totusi aceasta este prima lor consola in adevaratul sens al cuvantului (ce necesita conectarea la un TV si folosirea unui gamepad) si care este dedicata gaming-ului.

    Cu NVIDIA SHIELD CONSOLE pierdem partea de portabilitate, insa scapam de tot ceea ce inseamna limitari termice, limitari ale bateriei sau ale spatiului. Astfel NVIDIA a reusit sa introduca "sub capota" noul lor procesor TEGRA X1, un urmas cu adevarat demn al lui K1. X1 nu este doar un simplu upgrade ci un procesor nou al carui GPU se regaseste in placile grafice din PC-urile high-end, si anume Maxwell. Construit pe 20nm, cu al sau GPU pe 256 de core-uri, va fi ajutat de 3GB RAM, capabil de 4K la 60FPS - eu zic ca deja nu mai vorbim de o simpla consola gandita doar pentru portabilitate.

    Am putea vorbi o groaza de vreme despre functii precum 7.1 surround sound, 192Khz audio via USB si HDMI, WiFi 802.11ac 2x2 MIMO, HDMI 2.0, Bluetooth 4.1, Gigabit LAN, USB 3.0, microSD slot, IR receiver and so on... dar cred ca intrebarea care ii roade pe toti este: "Va concura cu actualele console Wii U, Xbox One si PS4?" - si sunt sigur ca va intrebati acest lucru stiind ca fiecare din cele 3 are in spate propriul OS, propria companie care lucreaza de o groaza de timp pentru librariile actuale.

    Pe scurt, raspunsul este NU! Si acest lucru il spun aruncand o privire asupra celor 2 core-uri pe care se bazeaza SHIELD CONSOLE, si anume: NVIDIA GRID si ANDROID. Da, ati citit corect... din pacate (sau din fericire pentru unii) noua consola va functiona pe OS Android. Si aici stim ca putem numara pe degetele de la o mana jocurile care chiar au reusit sa foloseasca TEGRA K1 la capacitate maxima... probabil va curge multa apa pe Dambovita pana vom vedea titluri dedicate care sa arate ce poate X1.

    NVIDIA aici insa vine si suplineste lipsa titlurilor cu al sau serviciu NVIDIA GRID. Acesta este asemanator lui OnLive sau PlayStation Now. Este pe scurt un serviciu de game streaming, care va permite sa jucati cele mai tari jocuri de PC direct pe SHIELD CONSOLE. Dar, din pacate... via streaming - care stim cu totii ca inca nu se ridica la nivelul asteptarilor. Aveti aici lista completa a jocurilor accesibile prin GRID. Voi enumera rapid doar cateva dintre ele, pentru a va face o idee: The Witcher 2, Grid 2, Batman Arkham Origins, Alan's Wake American Nightmare, etc.

    Fiind totusi vorba de un OS Android (mai exact Android TV), vom avea parte si de o tona de goodies. Din start de exp. stim ca PLEX va fi preinstalat, dar vom avea cu siguranta parte de serviciile clasice gen Hulu, YouTube, Pandora, TuneIn and so on...

    Ca si dimensiuni si design, consola mi se pare foarte ok si ceva mai speciala decat am fost obisnuiti pana acum. Cu dimensiuni de 130mm x 210mm x 25mm si doar 654grame, va fi o placere de luat in "excursii". Si consuma doar 40W! Pentru un combo CPU/GPU atat de puternic (testele din beta builds aratau scoruri chiar de 2x mai bune decat pe un iPad Air 2), eu zic ca e foarte interesant.

    Spre final, sigur vreti sa aflati cum se controleaza noua consola. Well, ca si in cazul NVIDIA SHIELD TABLET, si consola va apela la SHIELD CONTROLLER, care mie ca si gamepad mi se pare extrem de bine facut (e o combinatie intre gamepadul de la Xbox cu cel de PlayStation). Pachetul va include din pacate doar consola si un gamepad. Daca vreti si accesorii (gen stand sau telecomanda) trebuie sa le achizitionati separat. NVIDIA a facut bine la treaba asta, pentru ca pachetul de baza sa fie la un pret rezonabil. Pret care (tineti-va bine) va fi de 199$. Nu stiu despre voi, dar pe mine ma gadila extrem de frumos pretul acesta.

    In concluzie, mie imi place ce-am vazut. Stiu, nu e totul perfect cu Android in spate sau cu servicii de streaming... insa pentru NVIDIA mi se pare un inceput ideal. Au practic in acest moment si tableta, si portabila si consola pentru TV, si serviciu propriu de streaming... lucru pe care nu-l pot spune multe companii (nici chiar Microsoft, de exemplu). Si cred ca NVIDIA va reusi sa impinga foarte mult developmentul pe Android, suficient cat sa incepem sa vedem jocuri la fel de bune precum pe consolele deja stabilite "pe podium".

    Asteptam benchmark-uri, teste... si pentru toate cele voi creea un thread dedicat aici.
    Si gata momentan, ma duc sa pic, ca e totusi aproape dimineata.
    Attached Images Attached Images nvidia_shield_console.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu nu as numi-o consola, cat mai degraba, un nou OnLive (care btw, abia ieri am aflat ca au intrat in faliment in 2012).

    Basically, vom putea juca jocuri de PC, la setari maxime, de pe un server alocat noua, cu o putere de procesare fff mare si...cam atat (ma refer la jocuri). Basically, cu 2 console in casa (sau 3, ca sa avem si PS si XO), putem juca aboslut tot ce apare pe orice platforma si ne putem limita la un Macbook Air sau iPad pentru internet si ce mai e nevoie.

  3. #3 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Daca apare Dead Rising 4 pe ea, o cumpar.

  4. #4 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    O noua "consola" care vine cu jocuri deja invechite.
    Hai sa fim seriosi, ce sanse de supravietuire are aceasta consola pe langa cele de la Sony, Microsoft si Nintendo?

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    pai are, tocmai pentru ca nu este consola E un fel de AppleTV, combinat cu OnLive, dar si cu sistem Android (sper sa fi inteles eu bine, ca am citit la stiri de la GDC-ul de anu asta, incat e posibil sa le incurc )

    Uitati aici puterea de procesare alocata fiecarui user.
    Attached Images Attached Images shield-20backed-20by-20grid.jpg

  6. #6 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Nu stiu ce sa zic despre acel grafic, este o discrepanta enorman intre x1 si chestia asta de la nVidia, dar sa zicem ca este un grafic real...tot nu vad nimic interesant in materie de jocuri.

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Aveti aici lista completa a jocurilor accesibile prin GRID. Voi enumera rapid doar cateva dintre ele, pentru a va face o idee: The Witcher 2, Grid 2, Batman Arkham Origins, Alan's Wake American Nightmare, etc.
    Prin GRID poti juca Grid Miroase a Inception.

  8. #8 SP
    Member ymess's Avatar
    Un articol interesant: There's One Big Thing Preventing Nvidia's Shield Console From Greatness - Forbes

    Daca ps4 si xbox one abia scot 1080p, fara sa mai vorbim de 60 fps, iar consola asta poate sa ofere ambele cu tot cu efecte pretentioase, iluminare and stuff ... la jumatete de pret! Daca va fi intr-adevar low latency si vor avea jocuri, atunci chiar va fi un competitor.

  9. #9 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    suna foarte bine pe hartie, mai are si pret de ..nimic , insa , pana nu scot astia jocuri direct pe Nvidia Grid (care dupa parerea mea s-au cam suparat ca PS4 si XO au mers pe AMD ) , ne arata acum ca la pret de ..nimic , se poate mult mai mult

    concluzia, next-gen (adica curent gen) sucks pe prea multi bani

    trebuie sa presteze ceva (cash) astia de la Nvidia ca producatorii mari de jocuri sa scoata si pe platforma lor un Witcher 3 la lansare si abia atunci o sa le cumpar consola, streaming sucks.

  10. #10 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Daca e asa capabila de 4K la 60 FPS de ce oare nu sunt portate direct jocurile pentru consola si trebuie sa le joci prin streaming? Ma gandesc ca la cati bani se investesc in asa ceva se gaseste o echipa care sa porteze jocurile pentru android sau special pentru consola nvidia fara a mai fi nevoie de streaming....

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai gandeste-te ce componente trebuie sa ai in consola aia sa ruleze jocuri in 4K la 60fps. Din cauza asta e mai simplu si mai ieftin prin streaming, poti sa ai o consola fara specificatii deosebite care sa faca doar streaming. Adu-ti aminte de OnLive.

    Consola asta insa promite si putere si au aratat Crysis 3 ruland in full HD, si arata extrem de bine.

  12. #12 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Pai stai asa un pic ,,Astfel NVIDIA a reusit sa introduca "sub capota" noul lor procesor TEGRA X1, un urmas cu adevarat demn al lui K1. X1 nu este doar un simplu upgrade ci un procesor nou al carui GPU se regaseste in placile grafice din PC-urile high-end, si anume Maxwell. Construit pe 20nm, cu al sau GPU pe 256 de core-uri, va fi ajutat de 3GB RAM, capabil de 4K la 60FPS - eu zic ca deja nu mai vorbim de o simpla consola gandita doar pentru portabilitate." Asta nu denota ca are deja componentele necesare? Sau e doar marketing?
    Si cam ce conexiune ti-ar trebui sa poti sa joci in sistem onlive 4k 60fps?

  13. #13 SP
    Member ymess's Avatar
    consola suporta video 4k, pentru gaming are 720p si 1080p cu premium subscription

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Guys, pentru 199$ nu stiu daca va sta cineva pe ganduri. Eu nici nu inteleg cum au reusit sa o scoata la asemenea bani. Numai Shield Controller-ul este 59.99$. Procesorul acela bate orice de pe piata (in clasa lui)... Am mari indoieli ca vor reusi sa scoata jucaria la 199$, dar daca o vor face, one is mine!

    Eu am luat recent o jucarie pt. un client care a vrut cel mai rapid HTPC Android... direct din China (pt. ca niciun mare producator nu s-a bagat la asa ceva)... si fara niciun fel de gamepad sau remote a fost aproximativ 250$ (cautati ugoos ut3s). Ori X1 de pe Shield Console ar trebui sa fie de cel putin 3-4 ori mai performant decat acel RK3288. La naiba, un Ouya este 100$ si e o "piticanie" veche prin comparatie (as zice un fel de 486 fata de un i3/i5)... Deci ca HTPC si device cu Android, nu exista nimic mai puternic pe piata. Iar ce exista si se apropie, costa carute de bani.

    Ca jocuri, am vazut ca unii au pus accent doar pe faptul ca poti juca in streaming. Insa eu vad si altfel toata nebunia asta. Nvidia nu ar avea nicio sansa daca ar veni cu un alt OS sau s-ar baga peste ceilalti - ei sunt producatori de chipset-uri la urma urmei. Nu cred ca vrea sa supere nici pe Microsoft si nici pe Valve. Prin urmare, face un pas de care chiar si Android avea nevoie pentru a putea veni cu jocuri intr-adevar serioase pe a sa platforma. Asa cum Apple a adus Metal in ecuatie, asa si Nvidia a adus extra horse power.

    Stiti ca ne intrebam noi... oare cine va face primul pasul cu o consola in adevaratul sens al cuvantului (device dedicat, nu smartphone sau tableta), dintre cei care nu au asa ceva? Multi au pariat pe Amazon... si Amazon a venit cu o jucarie (mai mult un raspuns la Chromecast). Altii au pariat pe Apple... si Apple nici macar AppleTV-ul nu l-au upgradat.

    Ia ganditi-va ce bine va sta Google acum. Are parte de mobile gaming, are Android Wear, iar acum i-a venit basca si console gaming.

    Poate la inceput multi vor spune "meh" (cum dealtfel au si facut-o cativa) la adresa noii console Nvidia... dar eu ii felicit cel putin pentru ca au curajul sa faca asta. Cine stie, poate Nvidia Console va fi platforma care ii va impulsiona pentru urmatoarea generatie... va atrage developerii pentru a scrie mai mult decat niste joculete pentru Android. Si cu siguranta vom vedea si alte companii care vor incerca sa concureze cu Nvidia pe acest segment.

    La Grid nu ma pronunt... nu m-a atras niciodata prea tare gaming-ul via streaming - depinzi de prea multi factori pentru a iesi ceva super OK.

    Anyway, vorba lunga... saracia omului. La Ouya am glumit ca-mi iau. But this is the real ****

  15. #15 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Apple TV pentru Steam si in loc de streaming de filme face streaming de jocuri ( btw , puteti face streaming si de la desktop-ul din casa , nu neaparat de la serverele NVIDIA )

    Oh si de ce nu , pentru unele jocuri exclusive android care sunt chiar bune ? Sau pur si simplu o cutie micuta cu XBMC ?

    Se gasesc multe "folosiinte" pentru asemenea chesti , doar sa fi putin ingenios

  16. #16 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    ymess Multumesc, am inteles, nu era specificat clar sau poate nu am vazut eu, daca 4k @ 60fps este doar pentru video.

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Macar sa spuneti merci ca eu n-am facut stire ca altii gen "Nvidia a lansat Shield, o super consola, de doua ori mai puternica decat un Xbox 360"

  18. #18 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Daca spuneai de 2x mai buna deca ps3 sarea lumea cu torte si topoare la tine!

  19. #19 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    @ ComaLight dupa cum arata graficul postat de catre razvanrazy s-ar putea sa fie si mai buna decat PS4 nu neaparat ps3 sau xbox360.
    Ramane sa vedem de ce sunt in stare sa faca cu consola.

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mayhem: acolo e vorba de GRID. Adica pentru streaming... vor sa arate ca practic vei putea juca un Witcher 3 cu toate la maxim, fara probleme. Insa pe mine unul nu ma intereseaza streaming-ul, ci strict jocurile "dedicate". Aici are de munca Nvidia... si developerii de pe Android, desigur.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Cel mai bun "action/adventure game" - 2009 By GreyhounD in forum Polls
    Replies: 25 Last Post: 02-02-2010, 17:08
  2. Cel mai bun "fighting game" - 2009 By GreyhounD in forum Polls
    Replies: 15 Last Post: 07-12-2009, 01:59
  3. Team Ico are in productie un joc "foarte bun" By Uziwood in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 04-08-2008, 09:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts