Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 24

Thread: Costul de productie pentru Modern Warfare 2

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Costul de productie pentru Modern Warfare 2

    Cred ca toata lumea stie faptul ca IW a reusit perfomanta de a strange aproximativ $550 de milioane in numai 5 zile de la lansarea jocului Modern Warfare 2. Probabil ca majoritatea dintre voi va ganditi cat din suma stransa este profit. Potrivit siteul latimes.com IW a cheltuit $40-$50 de milioane pentru producerea jocului, dar daca la aceasta suma mai adaugati si publicitatea facuta jocului, bugetul pentru lasnare si costurile producerii si distribuirii jocului ajungem la o suma frumusica de $200 de milioane.
    Attached Images Attached Images modernwarfare2-screenshot6-1920x1200.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    desi costurile au fost mari , baietii de la Infinty Ward tot au plecat acasa cu buzunarele pline. bv lor . they deserve it .

  3. #3 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Astea sunt adevaratele afaceri!!!

  4. #4 SP
    Junior Member deimien's Avatar
    isi merita fiecare cent... este un joc absolut superb. SP si MP plus Co-OP de exceptie
    jos palaria IW

  5. #5 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Nu prea inteleg ceva, au facut in cateva zile aproape 600 milioane $.Costurile jocului cu tot cu publicitate ajung pe la 200 milioane $.Daca la joc au lucrat 150-200 oameni ar veni peste 2milioane $ pe om ceea ce e ENORM.Cu banii astia te pensionezi.Am scapat ceva?

  6. #6 SP
    Member slabunator's Avatar
    Quote Originally Posted by teododotheone View Post
    Nu prea inteleg ceva, au facut in cateva zile aproape 600 milioane $.Costurile jocului cu tot cu publicitate ajung pe la 200 milioane $.Daca la joc au lucrat 150-200 oameni ar veni peste 2milioane $ pe om ceea ce e ENORM.Cu banii astia te pensionezi.Am scapat ceva?
    banii nu merg toti la game designeri(salariu) ,marea majoritatea intra in bugetul companiei

  7. #7 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Oare ce i-a costat atat? Nu de alta, dar jocul a fost in productie 2 ani foloseste acelasi engine propriu...

  8. #8 SP
    Member mastakilla's Avatar
    acum ca si-au umplut buzunarele pana la calcai poate scad si in tarile astea mai amarate pretuile la un 20 E, sa nu mai incurajeze pirateria

  9. #9 SP
    Manager paul's Avatar
    Probabil ca o sa fie "Platinum"/"Classic" mai devreme.

  10. #10 SP
    Junior Member subaru's Avatar
    wow

  11. #11 SP
    Member reltih_floda's Avatar
    2 ani + 150-200 milioane $ = 4-5 ore de gameplay.

    GOOD JOB

  12. #12 SP
    Junior Member vlad2006's Avatar
    ce o fi costat atat realizarea jocului ? acelasi engine, gameplay sp foarte scurt si extrem de liniar. iar MP 80% este la fel ca in cod4. publicitatea cred ca a fost foarte scumpa - aveau reclame aproape pe toate site-urile inainte de lansare + plus la meciuri de nba/nhl/nfl.

    oricum cel mai prost platiti sunt programatorii, iar banii grei ajung la producatori.

    ---------- Post added 20-11-2009 at 09:08 AM ----------

    Quote Originally Posted by reltih_floda View Post
    2 ani + 150-200 milioane $ = 4-5 ore de gameplay.

    GOOD JOB
    scurt, dar intens

  13. #13 SP
    Senior Member Krusht's Avatar
    Foarte bine ca merita tot banutul. Sa chefuiasca o saptamana si apoi sa se apuce de mw3. Deja au pierdut o saptamana.

  14. #14 SP
    Member mastakilla's Avatar
    in comparatie cu fifa, da,merita banutul

  15. #15 SP
    Senior Member TiBiKiMiR's Avatar
    Quote Originally Posted by vlad2006 View Post
    gameplay sp foarte scurt si extrem de liniar. iar MP 80% este la fel ca in cod4.
    Pai dc nu ai luat-o mai pe ocolis ca sa nu fie asa liniar lol. Cat despre MP este foarte bine ca au pastrat tiparul ca si in Cod4 ca doar nu cred ca ai fi vut sa fie ceva in genul Uncharted 2 MP...hai sa fim seriosi. Sper sa nu se opreasca aici cei de la IW si sa vina si cu MW3 tot in acelasi tipar ca doar e Modern Warfare nu altceva.Nu as vrea sub nicio forma sa fie altfel...ar avea de pierdut daca l-ar strica.Tineti-o tot as IW

  16. #16 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by TiBiKiMi View Post
    Pai dc nu ai luat-o mai pe ocolis ca sa nu fie asa liniar lol. Cat despre MP este foarte bine ca au pastrat tiparul ca si in Cod4 ca doar nu cred ca ai fi vut sa fie ceva in genul Uncharted 2 MP...hai sa fim seriosi. Sper sa nu se opreasca aici cei de la IW si sa vina si cu MW3 tot in acelasi tipar ca doar e Modern Warfare nu altceva.Nu as vrea sub nicio forma sa fie altfel...ar avea de pierdut daca l-ar strica.Tineti-o tot as IW
    atunci de ce sa mai faca un alt joc? acelasi engine, grafica la fel, MP la fel, armele banuiesc ca in mare parte sunt la fel, doar campania SP este schimbata. sper sa nu ma intelegeti gresit, nu zic ca MW2 este un joc prost, chiar este unul exceptional, dar sa-ti doresti sa scoata n jocuri la fel este cam exagerat si stupid, in asa fel Activiosn va lua o groaza de bani la gameri iar ei se aleg cu aceasti chestie doar ca este ambalata mai frumos. Sper doar sa nu o ia pe drumul celebrei serii GH.

  17. #17 SP
    Junior Member vlad2006's Avatar
    nu era vorba ca o sa se faca si un call of duty plasat in viitor ? parca asa ziceau ca au inceput cu wwII, apoi fac cu modern warfare si apoi inca o serie plasata in viitor (cu lasere, plasma gun si alte nebunii).

    eu nu stiu ce ar mai putea sa faca mai mult decat este deja in mw2.

    macar jocul asta merita banii fata de fifa10 care cred ca a bagat cam la fel de mult in marketing, DAR a uitat sa faca si un joc mai bun.

  18. #18 SP
    Senior Member TiBiKiMiR's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    atunci de ce sa mai faca un alt joc?
    Cum dc?...ca sa ne bucure pe noi si sa avem inca un MW nou de jucat. Tu nu te-ai bucurat cand ai primit Mw2 sau cand l-ai jucat nu ti-a placut? chiar daca are acelasi engine, grafica la fel, MP la fel (dupa cum spui tu)...hai sa fim seriosi...mai toti dintre noi am asteptat jocu asta si nu cred ca a dezamagit pe nimeni.Sunt sigur ca daca o sa mai apara unu (eu asa sper) cu siguranta ca o sa-l cumperi si pe ala pt ca, pur si simplu ti-l place si merita din plin

  19. #19 SP
    Member I condoe I's Avatar
    De ce ar schimba ceva cand oricum bat toate recordurile de vanzari !? O sa schimbe cand cererea o sa scada. Simplu!

  20. #20 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by TiBiKiMi View Post
    Cum dc?...ca sa ne bucure pe noi si sa avem inca un MW nou de jucat. Tu nu te-ai bucurat cand ai primit Mw2 sau cand l-ai jucat nu ti-a placut? chiar daca are acelasi engine, grafica la fel, MP la fel (dupa cum spui tu)...hai sa fim seriosi...mai toti dintre noi am asteptat jocu asta si nu cred ca a dezamagit pe nimeni.Sunt sigur ca daca o sa mai apara unu (eu asa sper) cu siguranta ca o sa-l cumperi si pe ala pt ca, pur si simplu ti-l place si merita din plin
    Asa e. Sa scoata MW3 la anul care sa nu aduca nimic nou, iar cum jocul se vinde sa mai creasca si pretul.
    Mi-a placut MW2, dar deja vreau ceva nou. Acelasi MP, cateva arme noi, SP scurt, grafica putin mai buna...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Modern Warfare 3,confirmat pentru DS By alin_e in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 11-08-2011, 21:09
  2. Fara beta pentru Modern Warfare 2 By Mika in forum Console News
    Replies: 6 Last Post: 21-08-2009, 20:36
  3. Data de lansare pentru Modern Warfare 2 By istrategie in forum Console News
    Replies: 20 Last Post: 28-03-2009, 02:21

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts