Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Noua generatie de console

  1. #1 SP
    Member darcangel's Avatar

    Noua generatie de console

    Pentru cei care asteapta cu interes noile generatii de console, le spunem ca va mai curge multa apa pe Dambovita - in cazul nostru - pana sa le vedem pe piata. In timp ce Sony a declarat ca PS3 va avea o durata de viata asemanatoare cu cea a predecesorului sau, faimoasa consola PS2, circa 10 ani, Microsoft s-a abtinut de la afirmatii. Iata insa ca si acest colos, prin David Hufford, senior director al proiectului Xbox, rupe tacerea si declara catre UK Guardian: �Eu cred ca este important sa recunoastem ca Xbox 360 este o consola cu un viitor lung in fata. Nu se simte nevoia unei alte console pe piata, deoarece noi suntem capabili sa insuflam un suflu nou celei de-acum, prin fiecare upgrade soft sau hard, gen Project Natal, pe care il oferim". Omul a mai spus ca el are convingerea cum ca Xbox 360 nu a ajuns nici macar la jumatatea vietii si ca va mai fi in prima linie inca un numar bun de ani.

    In lipsa unor date certe si verificate, de la Sony si Microsoft, analistii apreciaza ca dezvoltarea consolelor actuale a generat costuri uriase, mare parte nerecuperate nici pana acum. Asta ne releva un fapt de la sine inteles, ca nu vor exista inca Xbox 720 sau PS 4, care sa impovareza si mai mult costurile de productie, ducand catre infinit recuperarea lor si obtinerea de profit.

    Mai degraba companiile se vor axa pe crearea unor noi capabilitati, device-uri, periferice ale consolelor actuale, cum sunt mult asteptatul motion tracking la Sony si Project Natal la Microsoft, pentru a mentine treaz interesul nostru si a ne lipi mainile de controlerele de joc. In primavara, respectiv in vara, sunt asteptate cele doua device-uri si in mod sigur vor fi insotite de jocuri inovative, dar mai usor de manevrat si care tintesc catre grupurile de non-gamer, asta pentru inceput.

    Long live PS3, long live Xbox 360 ! ..... nu neaparat in aceasta ordine ...
    Attached Images Attached Images noua-generatie-de-console.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Microsoft o sa stea cuminti in banca lor si nu o sa mai lanseze console repede doar ca sa iasa pe piata in fata celorlalti. Si-au invatat lectia cu RROD-ul. Desi... nu prea stii ce sa te astepti de la o companie asa insetata de bani.

  3. #3 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Eu unul, la generația asta de console, m-am oprit. Le urez succes celor de la Sony, Microsoft, Nintendo, (Apple?! ) pe viitor . Sper să-nvețe din greșeli și evident...să nu le mai repete!

    Go!

    *p.s.

    �ncă mai sper la un Sega Dre@mcast 2

  4. #4 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Chiar vroiam sa zic. Tare as fi curios sa vad o consola Apple lansata.

  5. #5 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Si la ce a demonstrat Apple cu AppStore cred ca ar aparea studiouri si jocuri 3rd Party imediat

  6. #6 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Daca iese consola Apple eu imi gasesc alt hobby. Sper sa nu infecteze cu marketing si coltul asta de lume, ne e bine asa.
    Nu zic ca n-or sa fie buni calitativ, dar la ce pret?

    Va aparea un val de fanboy atat de agresivi ca nici eu nu cred ca as putea sa le fac fata

  7. #7 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Daca iese consola Apple cu siguranta aceasta va merge exclusiv doar pe tv-ul Apple cu cablurile ALBE Apple si jocurile mult simplificate Apple. Aceasta consola Apple va aduce fara dubii si un val de 1 miliard de fanboys care vor ridica in slavi consola, ea devenind in scurt timp portabila si toti ii vor face ciorapei de agatat la rucsac unde vor indesa consola ALBA Apple. Ah, da: va avea casti in-ear ALBE (normal).

  8. #8 SP
    Teraflops Graft's Avatar

  9. #9 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    chiar sunt foarte curios cum ar fi sa jucam pe Natal, jocuri in 3D, cu televizoare capabile si ochelari. cred ca ar fi cea mai tare experienta

  10. #10 SP
    Member kside's Avatar
    No way, real 3D cu natal pentru simplu motiv ca numai din procesarea de imagine alb-negru (ceea ce fac de fapt cele 2 camere in infra-roshu) nu va stii in ce directie ma uit sa actualizeze scena. Oricat de interactiv ar fi, controlul ramane 2D (X-Y). Eu inca n-am vazut din demouri (nici macar in ala cu "jocul" de mingi) caracterul sa se deplaseze in Z (adancime). Faptul ca are skeletal motion este oricum un pas inainte. Sony poate compensa pe "Z" cu bagheta aia magica cu beculetz...

    Cum crezi ca stie NATAL cand apesi pe tragaci intr-un shooter 3D? (link1)

    projectnatalpopsci.jpg natal1.jpg natal2.jpg natal3.jpg natal4.jpg

    Zona de adancime exista dar numai pentru a stabili pozitia membrelor.
    Daca te uiti la filme se vede ca au trasat pe podea dreptunghiuri pentru demo-uri.
    Cum merg inainte? Tin piciorul in fatza ? Si demo-ul cu masina (lol). Chiar daca au un SUPER-A.I. in spate si analizeaza la 30 fps, feedback-ul nu are cum sa fie la fel ca apasarea unui buton.

    Speaking to VideoGamer.com, Halo 3: ODST producer Alex Cutting said that the Halo series will only incorporate Microsoft's motion-sensing Natal "when it makes sense." (link)

    Mai este ceva, raspunsul tactil (haptic) care ajuta la imersivitate. Rumble nu e cine stie ce, dar e totusi ceva sa simti cand intri intr-un pom :-). Asta nu se poate face fara o replica a "armei" virtuale la un FPS, la un racer / flight-sim e simplu - se gasesc destule volane / manshe / joistick-uri cu force feed-back adevarat.

    Bineinteles ca natal este "work in progress" si nici nu e asa de rau sa avem un fel de utilizare "utila" intr-un viitor Windows 9 (ceva gen Minority Report nu e asa de departe in viitor)
    Cine stie ce mai alege MS din multele proiecte de cercetare... (link)

  11. #11 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Oricare ar fi viitorul sper sa nu fie 3d only...

  12. #12 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Microsoft au anuntat deja ca Natal va putea fi folosit atit pentru XBOX360 cit si pentru Windows 7.

  13. #13 SP
    Member kside's Avatar
    Apropo de "Minority Report" (link) (CES 2010)

    Peregrine Glove (link)

    peregrine-minority-report-gaming-glove-0.jpg peregrine-minority-report-gaming-glove-2.jpg - complet configurabila
    peregrine-minority-report-gaming-glove-3.jpg peregrine-minority-report-gaming-glove-7.jpg - adica va trebui sa "o inveti" ce sa faca...

    A gadget being shown off at the Consumer Electronics Show in Las Vegas will allow you to pretend to be Tom Cruise in Minority Report when using your PC.
    Called the Peregrine, the glove controller will let you interact with your favourite games by tapping and stroking your fingers.
    18 Touch Points and 3 Activator Pads allow for over 30 user-programmable actions. By simply touching your fingertips with your thumb you can control your game faster than ever before. Easy-to-use software allows users to create almost any custom configuration imaginable!
    "It is a seamless, customizable input device that you wear on your hand in order to better control increasingly complex real-time strategy and massively multiplayer titles", says the company trying to explain what the Peregrine actually is.

    Gamers who add the Peregrine to their arsenal will gain access to more than 30 actions in the palms of their hands, allowing them to command armies and cast spells with speed, accuracy and comfort.
    Currently available for pre-order, the glove will cost $129.99 and be available in the next couple of months.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 2 Last Post: 27-05-2015, 22:36
  2. Replies: 15 Last Post: 17-06-2013, 11:26
  3. Mortal Kombat - Noua generatie By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 14 Last Post: 06-04-2011, 18:14
  4. Replies: 2 Last Post: 17-11-2009, 15:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts