Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Nintendo trece la jocuri pentru mobile!

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Nintendo trece la jocuri pentru mobile!

    Desi se vorbeste de mult timp despre asta, compania japoneza nu a dat niciun semn pana acum ca ar dori sa atace piata mobila cu titlurile first party pe care le detine. Se pare ca esecul provocat de WiiU i-a impins sa incerce ceva nou. Nintendo a anuntat astazi un parteneriat cu DeNA, o firma japoneza de gaming care dezvolta jocuri pentru platformele mobile. Potrivit anuntului facut de Nintendo, acest parteneriat va conduce la jocuri noi din IP-uri deja cunoscute, punand accent pe faptul ca nu vor porta jocuri ci vor crea unele noi special pentru noile platforme.

    In acelasi timp, Satoru Iwata, presedintele Nintendo, a anuntat ca acestia lucreaza la o consola next-gen cu numele de cod NX. In urma parteneriatului, Nintendo vine si cu un serviciu cross-platform care va fi disponibil pe smartphones, tablete, PC-uri dar si pe consolele Nintendo. Lansarea acestui serviciu va avea loc in toamna acestui an.
    Attached Images Attached Images dscf1415.0.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nintendo au facut dintotdeauna jocuri extraordinare, dar la partea de hardware si relatii cu clientii au fost, in aceeasi masura, un esec. Ma bucur ca incep in sfarsit sa se axeze pe ceea ce fac mai bine.

  3. #3 SP
    Member n0madgamer's Avatar
    Ma gandesc ca nimeni nu s-a uitat la prezentare si nici nu a citit slide-urile de aici. Asa ca vreau sa lamuresc cateva chestii:
    • Nintendo si DeNA au vorbit din 2010 despre o colaborare, nu are nicio treaba cu esecul Wii U
    • DeNA nu este o companie care dezvolta doar jocuri (gen Zynga), este in primul rand o firma de internet service construction
    • nu vor fi portate jocuri existente pentru smart device-uri, vor fi jocuri originale
    • Nintendo a cumparat stock-uri DeNA in valoare de 22 mrd. Yen si vice versa
    • DeNA va lucra si la partea server a Nintendo, un nou club nintendo universal (sau ceva de genul), conturi, etc.
    • scopul parteneriatului este de a aduce mai multi oameni in contact cu IP-urile Nintendo

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Spoken like a true fanboy

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pe mine NX-ul acela ma intereseaza... pacat insa ca au declarat foarte clar ca nu vor mai dezvalui absolut nimic anul acesta. Speram si eu sa-l anunte la E3 or something... Pe partea de mobile gaming oricum pot face absolut orice vor, pentru simplul motiv ca acolo detin (inca) suprematia.

  6. #6 SP
    Member n0madgamer's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Spoken like a true fanboy

    Excelenta contributie la topic.

    Anyway, aici gasiti si prezentarea tradusa in Engleza.

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    De fiecare data cand cineva zice ceva despre WiiU, sariti toti de zici ca va e atacat propriul copil. Daca consideri contributia mea nepotrivita pentru topic, data viitoare te invit pe tine sa postezi stiri despre consola preferata.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Care "toti" man, ca nu cred ca au mai mult de 10 insi un Wii U (desi aici au votat vreo 15)

  9. #9 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Si nici nu o sa mai cumpere lumea, avand in vedere ca Nintendo deja vorbeste de o consola next-gen.

  10. #10 SP
    Member n0madgamer's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    De fiecare data cand cineva zice ceva despre WiiU, sariti toti de zici ca va e atacat propriul copil. Daca consideri contributia mea nepotrivita pentru topic, data viitoare te invit pe tine sa postezi stiri despre consola preferata.
    Singurul ofensat vad ca esti tu. Eu am incercat sa te ajut cu niste informatii in plus pentru ca m-am uitat la prezentare si am citit slide-urile lui Iwata. Daca nu este apreciat, in viitor nu ma mai obosesc.

    Quote Originally Posted by naz View Post
    Si nici nu o sa mai cumpere lumea, avand in vedere ca Nintendo deja vorbeste de o consola next-gen.
    Pai cand apare o consola, incepe dezvoltarea pentru cea noua. Asa a fost intotdeanua, nimic nou. Doar ca stim acuma ce nume intern folosesc pentru proiect, adica stim fix zero despre ea.

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Care "toti" man, ca nu cred ca au mai mult de 10 insi un Wii U (desi aici au votat vreo 15)
    La fiecare stire despre Nintendo, acei "doar 10" sunt cei care niciodata nu reusesc sa fie obiectivi si sa vada ce se intampla cu platforma lor preferata. Eu zic ca stirea de azi e nemaipomenita. Si-au dat seama ca WiiU nu face fata si pregatesc ceva mai bun, iar chestia cu IP-urile lor pe alte device-uri am auzit-o ca dorinta de a ta de cel putin 10 ori de cand ma stiu.

    69pwn cred ca s-a simtit ofensat cand am zis ca WiiU s-a dovedit a fi un esec. Dar sorry man, oricum ai privi lucrurile, fie comparand cu competitia directa sau cu vechiul Wii, WiiU e un esec. Repet, e bine ca s-au trezit la realitate si se ajusteaza pietei.

  12. #12 SP
    Member n0madgamer's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    69pwn cred ca s-a simtit ofensat cand am zis ca WiiU s-a dovedit a fi un esec. Dar sorry man, oricum ai privi lucrurile, fie comparand cu competitia directa sau cu vechiul Wii, WiiU e un esec. Repet, e bine ca s-au trezit la realitate si se ajusteaza pietei.
    Nu sunt actionar la Nintendo si nu ma intereseaza daca vand 10 mil. sau 100 de mil. de bucuati. Am zis de faza cu esecul pentru ca Iwata a mentionat in prezentare (vezi pe YouTube) ca a inceput sa vorbeasca cu cei de la DeNA inca din 2010. In 2013 au devenit planurile mai concrete. Daca asta a fost datorit consolei sau nu, nu vom afla niciodata. Daca asa a fost, bine, daca nu, iara bine. Who cares?

  13. #13 SP
    Senior Member ilie11's Avatar
    Foarte bine ca pregatesc o noua consola, sper sa fie ceva mai special, in stilul Nintendo Si sper sa am bani sa o cumpar, chiar daca va fi un 'esec'.

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by naz View Post
    Si nici nu o sa mai cumpere lumea, avand in vedere ca Nintendo deja vorbeste de o consola next-gen.
    Asta n-o sa se intample niciodata la Nintendo si fanii lor. Ei inca vand binemerci DS-uri, Wii-uri si alte nebunii lansate de mai bine de 10 ani. Nintendo nu si-a atras niciodata clientii avand ceva super mega avansat tehnologic, ci i-a atras prin francizele sale... mai exact prin anumite jocuri. Wii U nu a fost (si nu este) o consola atat de praf pe cat lasa toti sa se inteleaga (pt. ca majoritatea review-urilor sunt facute in perioade in care jocurile de Wii U lipseau cu desavarsire sau nu era nimic exclusiv care sa te faca sa zici WOW)... Chiar si din punct de vedere hardware e o consola mai mult decat OK (oricum peste PS3 si Xbox 360), insa problema nr. 1 au fost third party developers. Aici nu stiu daca e doar vina a celor de la Nintendo sau merge "both ways", insa daca ma uit la cum renunta marii developeri la a mai scoate jocuri pt. "old-gen"... as tinde sa dau vina pe ei.

    Anyway, vorba lunga = saracia omului. Eu sper sa lase numele asta de NX (suna de mii de ori mai bine decat Wii, Wii U, Wii U2) si sa isi rezolve problemele cu third parties. Pentru ca la exclusivitati stau mai bine decat toti.

  15. #15 SP
    Senior Member solecon's Avatar
    Iwata, azi:



    Mie Wii U mi se pare cea mai importanta consola pentru Nintendo, de la NES incoace. Pentru ca ii obliga, in sfarsit, sa iasa din balonasul lor de siguranta si sa isi foloseasca, la adevaratul potential, imensa librarie de ip-uri. "Dar Nintendo mereu folosesc aceleasi ip-uri". Adevarul e ca nu le folosesc destul. Wii U ne-a permis sa avem, dupa 30 de ani, o figurina cu Little Mac!

  16. #16 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    "Nintendo trece la jocuri pentru mobile!"

    Foarte bine zic eu, insfarsit as avea un motiv sa-mi cumpar un smartphone/tableta cu specificatii de top pentru ca as avea si jocuri bune pe aceste device-uri.

  17. #17 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Sa înțeleg ca anul viitor anunța o consola nouă? Nintendo next gen

    As proof that Nintendo maintains strong enthusiasm for the dedicated game system business, let me confirm that Nintendo is currently developing a dedicated game platform with a brand-new concept under the development codename "NX". It is too early to elaborate on the details of this project, but we hope to share more information with you next year.

    ---------- Post added 17-03-2015 at 17:51 ----------

    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    De fiecare data cand cineva zice ceva despre WiiU, sariti toti de zici ca va e atacat propriul copil. Daca consideri contributia mea nepotrivita pentru topic, data viitoare te invit pe tine sa postezi stiri despre consola preferata.
    Așa e si cu PS4 si XOne, chiar mai rău

  18. #18 SP
    Member Kratos's Avatar
    On the fun side: Hai cu Zelda in 4K!

    On the serious side: Chiar sunt curios ce consola 'altfel' va scoate Nintendo. Pentru ca de un lucru sunt sigur: nu va fi ceva clasic gen Xbox sau PlayStation asa cum nici Wii si nici Wii U nu au fost.

  19. #19 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Nintendo's Stock Skyrocketing, up almost as much as 29%
    Attached Images Attached Images 1426616611-nintendo-stock.jpg

  20. #20 SP
    Member n0madgamer's Avatar
    Creste in continuare (sursa).
    Attached Images Attached Images nintendo-stock-dena.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Microsoft lanseaza MS-DOS Mobile pentru telefoanele Lumia By djleo666 in forum Stories & Other News
    Replies: 1 Last Post: 03-04-2015, 19:59
  2. Replies: 1 Last Post: 31-12-2014, 18:47
  3. Replies: 0 Last Post: 08-08-2014, 11:23
  4. Civilization Revolution 2 va fi exclusiv pentru mobile? By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 4 Last Post: 24-06-2014, 18:06
  5. Intel trece procesoarele mobile pe 64bits! By trickz in forum Tech News
    Replies: 0 Last Post: 09-04-2014, 08:37

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts