Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: Mass Effect: Infiltrator

  1. #1 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    Mass Effect: Infiltrator

    Vesti bune, colegi forumisti. Se pare ca ni se pregateste o surpriza incredibila.

    Mass Effect vine pe iOS:

    Take the all-out galactic war in Mass Effect 3 on-the-go with Infiltrator, a fully-featured iOS third-person shooter showcasing stunning graphics and authentic weapons and powers from the Mass Effect series. Inspired by the deep and immersive Mass Effect 3 universe, in Infiltrator players will help to free prisoners from a hostile Cerberus base and will receive rewards for collecting evidence of Cerberus� crimes along the way. Every completed rescue and intelligence discovery in Infiltrator will increase a player�s Galactic Readiness rating directly through the Galaxy at War system in Mass Effect 3.
    Se pare ca jocul va fi lansat in viitorul apropiat si va avea o stransa legatura cu Mass Effect 3, ce urmeaza a fi lansat in luna Martie. Cu putin noroc, tot atunci vom putea juca si Infitrator pe iDevice-urile noastre.

    Mass Effect: Infiltrator este dezvoltat de catre Iron Monkey Studios, compania din spatele jocului Dead Space care a avut parte de un succes destul de mare in AppStore.

    Mai jos aveti 3 capturi din versiunea de iOS si pot spune ca arata al naibi de bine
    Attached Images Attached Images 1.jpg 2.jpg 3.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Superb! De-abia astept!

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Presimt ca o sa ruleze doar pe iPad 3 si pe urmatorul iPhone, ca sa te faca sa ai un motiv in plus sa treci de la iPad 2 la 3. Asa au facut si cu GTA.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eh. Un motiv in plus ca sa iau iPad3

    ---------- Post added 15-02-2012 at 07:33 PM ----------

    Oricum vad ca EA spune ca nu e exclusiv pt. iPad, deci clar va merge macar pe un iPhone 4S (si automat si iPad2, ca doar au acelasi CPU/GPU): Preview: Mass Effect iOS app Datapad and game Infiltrator -Destructoid

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    S-a lansat azi in AppStore ca o aplicatie universala, la 5.49 euro.

    Aici aveti inceputul jocului:



    Nu pot spune ca sunt impresionat. Poveste aproape inexistenta, control prost implementat (nu exista nici macar buton de tras), grafic nu exceleaza si nici nu este peste Dead Space (de iOS). Sunt curios la ce nivel de complexitate se prezinta, in comparatie cu ME de console.

    Ma asteptam la macar un semi-rpg, nu la un shooter clasic, ce abuzeaza de cover sistem.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pentru un joc de iOS arata chiar bine. Eu mai astept sa-i mai scada pretul totusi

    P.S. Intr-adevar, ideea de "cover" deja e cam prea fumata pe tablets/smartphones... Sincer si eu ma asteptam la ceva gen Dead Space, dar, asta este. Sunt curios insa cum se va lega cu Mass Effect 3-ul (asa promiteau, ca-ti poti importa una alta).

  7. #7 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    O fi ideea de cover "fumata" dar e in Mass Effect inca de la ME1. Nu puteau sa reinventeze roata de dragul fumului. Ba baieti.. eu n-am muncit 3 luni la jocul asta ca sa va dati voi cu fundul de pamant ca nu e bun... ok?

  8. #8 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Felicitari Khan

    Din punctul meu de vedere, criticile sunt binevenite. Eu am dat bani pe jocul asta si ma asteptam la o experienta mai apropiata de RPG si la un control mai apropiat de Dead Space (sa nu spun Shadowgun, care mi s-a parut jocul cu cel mai bun control pentru acest gen de jocuri).

    Jocul este bun, il joc pe reprize cand apuc, dar nu este ce speram.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sorry, eu mi-am spus parerea sincera dupa ce m-am plictisit de Frontline Commando, Epoch & co. Pe de alta parte, eu stiam ca de Mass Effect Infiltrator se ocupa aceeasi echipa care a scos Dead Space-ul. Probabil de aici si asteptarile foarte mari.

    razvanrazy: criticile nu mai sunt binevenite dupa lansare... poate daca ne dadea Khan un invite la Beta or something, ar fi avut rost

    Oricum, eu imi fac mea culpa... nu ii dau note bune sau proaste pentru ca nu l-am cumparat inca. Astept inca un "EA bargain" si revin. Intre timp, felicitari Khan si la cat mai mare!

  10. #10 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    N-a zis nimeni ca nu e un gen super uzat. Dar si Mass Effect pe console tot pe cover system se bazeaza. Atat doar ca ai si elemente de RPG care aici lipsesc. Comparatia cu Dead Space desi e binevenita, pentru ca jocurile folosesc acelasi engine si ar trebui sa aiba acelasi standard de calitate, nu prea poate fi facuta pentru ca jocurile sunt facute sa respecte elemente din francizele din care provin.
    Daca alegeti sa jucati ME3 mai mult action si cu mai putin accent pe story si elementele de RPG o sa vedeti ca jocurile seamana chiar foarte bine

    Cat despre Beta, din pacate policy-ul Apple nu permite niciun fel de beta release. Dar hey.. de asta ii iubim si consideram ca omfg fac cele mai bune gadgeturi ever, nu?

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Khan: deja m-ai facut curios si de-abia astept sa-l iau (mai ales ca azi ar trebui sa-mi vina si ME3-ul).

    Cat despre Beta testing, nu cred ca era asa greu de dat un .ipa, eventual celor care semnau un NDA. Sunt o tona de guide-uri pe net despre cum sa faci asta. Uite unul care sper sa va ajute pe viitor: How To Host a Beta Test for your iOS App | Ray Wenderlich

    And yeah, we love Apple!

  12. #12 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Ghidul ala e bun pentru indie developers. Dar ca publisher daca vrei sa lansezi un Beta, sa zicem pentru Battlefield multiplayer si sa-i faci publish pe Appstore e imposibil.
    Apple nu da voie la nici o aplicatie care sa contina "Preview", "Coming Soon", "Beta", etc. in nume sa fie prezenta pe Appstore.

    Cat despre impartitul ipa-urilor, din pacate pentru mobile nu exista acelasi concept de playtesting ca pentru console/PC (QA = playtesting + QA) dar asta e deja o cu totul alta discutie.

  13. #13 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Comparatia cu Dead Space desi e binevenita, pentru ca jocurile folosesc acelasi engine si ar trebui sa aiba acelasi standard de calitate, nu prea poate fi facuta pentru ca jocurile sunt facute sa respecte elemente din francizele din care provin.
    Eu personal, in partea asta de nivel, credeam ca joc Dead Space

    No offence to you, ai tot respectul meu pentru ceea ce faci. Dupa cum am spus, jocul este bun, il joc si il voi termina, dar cand am vazut prima stire despre joc, am presupus ca va fi ceva mai mult RPG. Daca stiam ca va fi un simplu shooter, in mod clar nu-l luam din prima zi ci, ca si MonkY, asteptam o reducere.

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Sunt curios insa cum se va lega cu Mass Effect 3-ul (asa promiteau, ca-ti poti importa una alta).
    Din ce am vazut pana acum, se "leaga" doar prin "upload intel to galaxy at war", daca esti legat la contul Origin, aceste intel putand a fi transformat in credits, in versiunea de iOS si, probabil si in versiunea de PC/X360/PS3.
    Attached Images Attached Images photo-1.png photo-2.png

  14. #14 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mda...eu am renuntat la el. M-am saturat de idiotenia numita control. Nu stiu cine l-a gandit si cine l-a implementat, dar este de departe cel mai idiot control peste care am dat in viata mea la un joc de genul asta. Merge doar cand vrea el, esti blocat de animatii prea lungi pentru a putea reactiona, nu ai un strafe, un roll, un jump. O imbecilitate.

    Daca pana acum m-am chinuit sa reiau anumite checkpoint-uri de 5-10 ori din cauza controlului si a cover sistem-ului, am ajuns la primul "boss" adevarat, o magaoaie de monstru, care probabil, cu un control normal (maneta in stanga si 2-3-15 butoane in dreapta) l-as fi omorat in 10-15 minute. Dar sa stau app 1h, sa reiau aceleasi animatii idioate, sa vad ca are o arma care orice fac, ma nimereste, chiar daca stau in cover, sa vad ca dau sa traga si dupa 1 secunda dau sa se miste si ramane si mai trage inca 3-4 secunde, pana-si face el animatia si este omorat, este prea mult pentru mine.

    Imi pare sincer rau de banii dati pe aceasta mizerie de shooter, ca doar asta e.

    No offence Khan, nu e nimic personal cu tine.

  15. #15 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Cred ca e o chestie care tine de obisnuinta cand vine vorba de control. Eu n-am avut nicio problema cu controlul de la inceput decat poate cu cover systemul care mi s-a parut frustrant uneori. Controlul e la fel ca in Dead Space, fara d-pad sau butoane deci din moment ce acolo a functionat nu s-a dorit reinventarea sistemului.
    Ar fi fost totusi OK sa se ofere alternativa (ca in jocurile FIFA unde poti sa alegi sa fie fix dpadul sau roaming) dar daca nu s-a dorit asta...

    La ratings pe Appstore vad ca se descurca destul de bine, dar vad ca si acolo sunt cativa care se plang de control. De aceea si sustin ca tine doar de obisnuinta/gusturile fiecaruia.

  16. #16 SP
    Member Mythul's Avatar
    Eu voi astepta promotia de Pasti / Craciun. Cand majoritatea EA games vor fi 0.99$

  17. #17 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Jocul asta nu inceteaza sa ma uimeasca.

    Dupa ce, intr-un final, am reusit sa-l termin si l-am sters (acm cateva saptamani), ieri am observat ca a iesit un update care ar trebui sa introduca si o misiune noua si m-am hotarat sa-l reinstalez sa joc si acea misiune. Intrucat jocul nu se foloseste de iCloud pentru a "salva" salvarile, dupa instalare, sunt nevoit sa reiau TOT JOCUL de la inceput pana la misiunea noua.

    Pur si simplu patetic. L-am sters si nici ca-l voi mai instala.

    Khan, nu o lua personal, dar cei de la EA ar trebui sa arunce un ochi pe la alte jocuri de gen (Shadowgun de ex., in care extra content-ul a venit cu un "nou buton" in meniu pentru a juca doar ce este nou). Sa nu mai zic de implementarea iCloud, care ar fi trebuit sa fie obligatorie de 4-5 luni deja...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 15-03-2012, 13:59
  2. Replies: 7 Last Post: 01-07-2010, 17:08
  3. Replies: 16 Last Post: 05-02-2009, 02:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts