Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 41

Thread: Jocurile in genul Guitar Hero, Beatles Rock Band, etc.

  1. #1 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar

    Jocurile in genul Guitar Hero, Beatles Rock Band, etc.

    Am vazut ca nu a fost facut un astfel de thread desi multi isi vand copiile.
    DE CE? atat de grele sunt? am vazut cateva clipuri si valentele extraordinare ale unor playeri.
    mi se pare mie, sau chiar cer cam mult talent la "instrumentele" aferente jocurilor?

  2. #2 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Quote Originally Posted by nightprowler View Post
    Am vazut ca nu a fost facut un astfel de thread desi multi isi vand copiile.
    DE CE? atat de grele sunt? am vazut cateva clipuri si valentele extraordinare ale unor playeri.
    mi se pare mie, sau chiar cer cam mult talent la "instrumentele" aferente jocurilor?
    Cred ca multi le vand pentru ca devine plictisitor dupa un timp. Trebuie sa recunosc ca e foarte fun si addictive la inceput, cel putin eu am fost innebunit, dar it gets old really fast.
    Cat despre dificultate e doable, la fel ca orice alt joc ai nevoie de antrenament, la inceput aveam dificultati pe medium, dupa cateva zile faceam toate piesele 100%, am trecut pe hard si m-am plictisit.
    Probabil as putea sa mai cumpar piese sa spice things up dar nu sunt dispus momentan sa investesc in asta.
    E frumos, se merita incercat, chiar simti piesele mai ales pe medium si hard, dar e acelasi lucru over and over again, un rhythm game ca orica altul.

  3. #3 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    fratilor cum naiba jucati pe medium cu chitara la guitar hero sau rockband ? ca mi-e imi cad degetele de cat de nasol le incordez ca sa apas tastele.
    si apropo pentru ce sunt tastele alea senzitive de sub cele normale la ghitara les paul ?

  4. #4 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Medium pe Rockband e muuult mai usor decat Medium pe GH. Daca pe Rockband deja incepeam sa joc pe Hard, abia faceam fata la Medium pe Guitar Hero. Deci vezi ca-s diferite.

    Pe nivelele mari de dificultate ai cateva zone in care elementele vin imediat una dupa alta. In secventele alea nu trebuie sa mai apesi pe strum cand tii apasat pe o nota si treci direct de la una la alta.
    Pe touchscreen e chipurile mai usor sa faci chestia asta, dar eu raman un nostalgic al chitarilor vechi

  5. #5 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    sunt chiar multe thread-uri pentru genul asta dar sunt deschise aiurea si nu au succes.
    asa cum si tu ai deschis threadul doar pe aria xbox, desi jocurile sunt si pe alte platforme.

    de exemplu:
    http://www.consolegames.ro/forum/f15...metallica-ps3/
    http://www.consolegames.ro/forum/f15...-legends-rock/

    Imi spun si eu parerea: cele mai bune mi se par dedeparte cele din seria guitar hero, si nu din cauza soundtrackului sau a graficii, ci din cauza modului in care canti efectiv la chitara, combinatiile de taste in melodii par a fi mult mai armonizate cu notele din realitate (desigur parere neprofesionista).
    Si da, cele din seria GH sunt mai greu de cantat decat in RB. Dar dupa putin exercitiu pe Medium media imi e undeva pe la 97% in oricare joc.
    Pe hard insa, e alta mancare de peste

  6. #6 SP
    Member winkus's Avatar
    Eu am jucat aproape tot ce am prins in materie de Guitar Hero si Rock Band. Cant exeprt tobe si chitara si mormai pe easy la voce daca nu mi-e prea rusine. Sunt trei lucruri care te tin legat de joc.
    Primul este muzica, atat GH cat si RB reusind sa aduca de-a lungul timpului artisti si piese renumite si incercand sa varieze cat mai mult genurile existand acum si un joc cu piese mai degraba pop decat rock (Band Hero).
    Al doile lucru este senzatia ca devii din ce in ce mai bun. La inceput cand reusesti sa treci de la easy la medium apoi la hard cand apare tasta portocalie si mai departe la expert cand ritmul piesei se suprapune aproape perfect pe zdranganeala ta. La tobe lucrurile sunt chiar mai interesante deoacrece pe expert miscarile pe care le faci sunt aproape nota cu nota cele pe care le-ai face pe un drum kit real, execptand bineinteles faptul ca suprafetele sunt mai putine la numar si pozitionarea e diferita.
    Iar al treilea aspect este legat de cat de bine reusesti sa te distrezi alaturi de prieteni jucand GH sau Rock Band. In multe seri atractia principala a petrecilor care erau la mine erau aceste jocuri si fiecare vroia sa faca cel putin un lucru, macar sa cante la voce daca nu la instrumente.

    Iar in ceea ce priveste preferinta intre Rock Band sau Guitar Hero aleg primul datorita interfatei mai accesibile si a felului in care sunt transcrise notele. La GH exagereaza pe expert de multe ori aruncand prea multe note. Oricum si cei de la GH avanseaza acum iar al cincilea joc este destul de bun la aceste aspecte.

    Pt cei care nu stiu, producatorul Guitar Hero 1 si 2, Harmonix a plecat la MTV si a facut seria Rock Band, Guitar Hero fiind produs de Neversoft acum.

  7. #7 SP
    arz
    Junior Member arz's Avatar
    Eu intentionez sa cumper cat mai repede o versiune de rock band sau guitar hero cu toate controllerele. Asta pentru ca suntem 3 persoane care ne dorim asta de mult timp si e f fun daca sunt mai multe persoane.
    Daca esti singur it gets old fast.
    Recomand FoFiX pt PC. E o clona f reusita (si gratuita) si poti gasi toate piesele facute vreodata pt orice rythm game + sute de mii de piese facute foarte bine de catre jucatori. Asa ca intotdeauna vei avea piese noi. Mai nou suporta aproape toate controlerele de la jocurile pt xbox si ps3.

  8. #8 SP
    ntz
    Junior Member ntz's Avatar
    cum este cu accesoriile astea ! ma refer daca tobele de rock merg si la guitar hero sau chitara de guitar hero daca merge si la rock band

  9. #9 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    merg fara problema

    nu merg de pe o consola pe alta in schimb. erau puse niste tabele cu compatibilitati pe forum (da un search si gasesti exact ce iti trebuie)

  10. #10 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    OMG !! abia astept si cred ca o sa astept sa imi iau dj hero. pare foarte tare!
    si destul de complicat, asa ca nu e nici ala floare la ureche, cum nu sunt nici versiunile guitar hero etc etc.

  11. #11 SP
    Member reborn2603's Avatar
    Trebuie sa va spun. Mi-am luat tobele alea portabile pentru Rock Band si sunt extrordinare!!!
    Am platit 12.50 Lire pe ele (transport inclus) de pe ebay.co.uk.
    La banii astia (vreo 75 ron) trebuie sa le luati.
    Credeam ca nu or sa fie la fel de sensibile dar m-am inselat.

  12. #12 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Eu am luat la 70 de lire (transport inclus) setul chitara + tobe + microfon si Rockband Beatles. O adevarata afacere Maine trebuie sa le ridic (in sfarsit) de la posta

    Abia astept sa am un set de tobe acasa

  13. #13 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    eu cu Hyp am prin tobele portabile pe amazon la 10 lire cu drum

  14. #14 SP
    Member adio's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Eu am luat la 70 de lire (transport inclus) setul chitara + tobe + microfon si Rockband Beatles. O adevarata afacere Maine trebuie sa le ridic (in sfarsit) de la posta

    Abia astept sa am un set de tobe acasa
    WOW. Doar atat?! Care-i diferenta dintre asta si o chitara de GH de exemplu care e mai scumpa decat tot bundle-ul?
    Chitara din bundle e compatibila cu RB2? Dar GH?

  15. #15 SP
    Junior Member BlkHrt's Avatar
    Eu inca mai caut some goddamn drums pentru world tour!
    Sunt niste imbecili notorii astia de la Activision, pentru unul ca mine care nu prea le are cu amazoanele and stuff, efectiv nu exista variante.
    Cred ca singura speranta e sa apara alea de Band Hero separat si sa le aduca baietii de la gameshop .
    Chitara de GH5 nu, tobe nu, wireless mic nu, nimic nu gasesti in tara asta.

  16. #16 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    nici amazon nu le are (tobele) numai 2 selleri USED....

    daca nici la ei nu sunt, la noi nici atat

  17. #17 SP
    Junior Member TheOtherAI's Avatar
    Eu detin urmatoarele

    Rock Band 1
    Rock Band 2
    The Beatles Rock Band
    Lego Rock Band
    Ac/dc Rock Band track pack
    +
    100+ piese DLC

    De jucat joc intotdeauna pe expert atat la tobe cat si la chitara/bas cu precizarea ca la chitara se mai intampla sa nu pot termina cate o piese.Am jucat si jocurile din seria Gh insa cu exceptia GH:MEtallica(care e ok) mi se muuuult inferioare seriei Rock Band.

    instrumente:

    ion drums pe care am dat aproape 12 milioane


    rock band 2 guitar


    the beatles rock band:george harrison guitar

  18. #18 SP
    Junior Member BlkHrt's Avatar
    F misto setup ai acolo, dar si investitia a fost pe masura lol
    Eu personal am ales un guitar bundle de GH din simplul motiv ca astea de bine de rau se gasesc la noi la retail... RB avea prezenta aproape zero in europa pana la Beatles. A fost ceva gen "don't want my money? fine!"

    Sa fiu sincer mi-ar fi frica sa incerc RB acum, tocmai ca sa nu raman cu senzatia ca ce am eu e net inferior. Dar categoric autostrada, efectele grafice si cantitatea de continut sunt evident superioare chiar si uitandu-te pe iutub. Plus ca au DLC mult mai pe gustul meu, gen Behemoth sau DevilDriver

    Ca skill, eu trec lejer prin orice pe medium la GH, si... cam jumate pe hard, i guess. Imi e inca f greu sa fac strumming up-down atunci cand am note f diferite, cand nu e ceva gen chugga-chugga de cantat. Pot sa cant usor Spiderwebs, dar daca-mi dai Hot For Teacher ma dau aia afara de pe scena imediat

  19. #19 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    eMAG RockStar

    aviz amatorilor

  20. #20 SP
    Junior Member TheOtherAI's Avatar
    ^ nu are rost sa va inscrieti pt ca oricum ia pustiul lui Bodo toate premiile

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts