Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Cine ati prefera sa proiecteze GPU-urile din urmatoarea generatie de xbox 720

Voters
90. You may not vote on this poll
  • ATI/AMD

    56 62.22%
  • nVidia

    26 28.89%
  • Intel [Larabee]

    8 8.89%
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 24 of 24

Thread: Microsoft - ATI va proiecta si GPU-urile din XBOX 720

  1. #21 SP
    Banned xb0x360's Avatar
    Din ce am citit se pare ca MS va merge cu ATI, Nintendo tot cu ATI iar Sony se uita cu coada ochiului la Larabee-ul lui Intel. Desi nu stiu cat de competitiv va fi acel chip grafic, nu m-ar mira sa avem si im PS4 tot ATI Nvidia se pare ca a fost lasata pe dinafara.

    OffTopic: nu sunt la curent, ce scandaluri au fost intre nVidia si MS referitoare la primul Xbox 1 si ce neintelegeri sunt acum intre nVidia si Sony? Ce i-a deranjat pe MS si Sony la nVidia?

  2. #22 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Nvidia nu e lasat pe dinafara dragilor, sau poate a uitat lumea ca la ora actuala e cel mai mare producator de GPU's independente (adica neintegrate in MB) din lume. Cei de la Nvidia au segmentul lor de piata si Ati pe al lor, nu se poate compara situatia.

    Din experienta tin sa va spun ca e mult mai simplu sa reinoiesti un parteneriat deja existent decit sa realizezi unul nou, asa ca cel mai probabil Microsoft si Nintendo vor merge in continuare pe Ati, despre Sony nu stiu ce sa spun si nu am vazut nici un fel de stire care sa faca referire la faptul ca Sony isi cauta un alt producator pentru GPU.

  3. #23 SP
    Member Sanjuro's Avatar
    If it ain't broke, don't fix it se mai spune prin diferite locuri, iar ATI a dovedit ca poate face un procesor grafic destinat consolelor exceptional. nVidia a avut o abordare traditionala in ceea ce priveste GPU-urile folosite in Xbox 1 si PS3. Primul era un GeForce 3 Titanium 200 pur, iar RSX este un 7800 cu mici modificari in principal pe partea de control al memoriei, ambele proiectate ca si procesoarele grafice de PC, deci nu posedau cine stie ce experienta anterioara pe care s-o foloseasca in PS3. Poate noul lor GPU va fi mai adaptat nevoilor unei console, dar ATI, care a lucrat in trecut la Gamecube, a reusit sa scoata un produs mai bun, motiv pentru care preferinta mea este ca parteneriatul MS-AMD sa continue.
    Pe partea de PC, insa, sunt pentru nVidia all the way! PhysX, baby! Ca o paranteza, abia de curand au licentiat tehnologia PhysX si pentru PS3, dar va fi implementata prin Cell, deoarece seria a 7-a de la GeForce nu cunoaste procesarea efectelor de fizica.

  4. #24 SP
    Member cloud's Avatar
    Quote Originally Posted by tiberiu_sim View Post
    Din experienta tin sa va spun ca e mult mai simplu sa reinoiesti un parteneriat deja existent decit sa realizezi unul nou, asa ca cel mai probabil Microsoft si Nintendo vor merge in continuare pe Ati, despre Sony nu stiu ce sa spun si nu am vazut nici un fel de stire care sa faca referire la faptul ca Sony isi cauta un alt producator pentru GPU.
    daca te duci sa renoiesti parteneriatul, poate oricand sa-ti ceara un pret premium pentru un produs slab. daca sondezi piata, vei putea spune, oferta nu este convenabila. nu stiu daca am mai zis, dar e un zvon, ca sony discuta cu toti potentialii producatori de chipuri grafice pentru console.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 22-09-2015, 15:24
  2. iPad-urile si iPhone-urile primesc inca un GamePad By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 6 Last Post: 04-01-2012, 15:53
  3. Replies: 13 Last Post: 15-07-2009, 01:15
  4. Replies: 14 Last Post: 29-03-2009, 14:47
  5. Perk-urile din Call of Duty: WaW By Mika in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 01-10-2008, 10:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts