Quote Originally Posted by AlanPoe View Post
Ei bine, merge fara probleme!
Ce am facut:
1. am cumparat gift card de 10 USD de pe offgamers.com folosind paypal (functioneaza cu o sumedenie de alte modalitati de plata);
2. am modificat datele de la billing address (settings/store/view account/change billing...),
am sters datele cardului, am introdus Gift Card-ul, un zip code de State si un numar de telefon "impuscat" pur si simplu, region code-ul e 123 la
mine, nu mergea fara;
3. Am deschis store-ul dar se deschidea acelasi Store de Romania, asa ca am mers la settings/store/view account si mi-a aparut mesaj "switching account to US Store".
4. Am deschis aplicatia App Store, acum toate preturile sunt in USD.

Cum stiu ca functioneaza intr-adevar? Am cautat si descarcat aplicatia Google Earth, de negasit pentru cei care au Store-ul/ billing address pe Romania.
De asemenea, imi gaseste si afiseaza in continuare update-urile aplicatiilor descarcate de pe Romania, am si facut update si functioneaza.

That being said, multumesc pentru info!
Postez tot aici, pentru ca tot aici am postat prostia originala. NU schimbati locatia store-ului daca va mai intereseaza aplicatiile vechi. Eu am trecut pe US, de unde am facut achizitii cu un gift certificate, bineinteles. Am ramas cu 0,04 USD pe cont si nu ma lasa sa schimb tara pana nu cheltui tot. Bineinteles, asta e imposibil, va trebui rezolvat cu online support. Mai mult: am trecut pe iPad 3. Facusem un backup pe iCloud, gandindu-ma ca se va comporta ca iTunes pe PC. Ei bine, nu: dupa ce mi-a pus toate aplicatiile, mi le-a sters pe cele luate din Europa, inclusiv e-books ce mai luasem eu de pe elefant.ro.

Solutia: ca si pana acum - daca vreti neaparat lucruri de pe App Store din mai multe tari, faceti conturi diferite, apoi backup prin iTunes pe PC. Oricum, nimic nu va garanta ca nu va veti trezi cu celelalte conturi suspendate pe motiv ca va aflati in "agreement breach". Si, cel mai important, nu va mai luati dupa mine, lasati-ma sa experimentez doar pe pielea mea :-)