Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 33

Thread: De ce nu are Wii succes in Romania ?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Question De ce nu are Wii succes in Romania ?

    Stateam si ma uitam zilele acestea pe statisticile forumului... si ma minunam de aria dedicata Wii. Nu spun ca ar fi o arie complet "nevizitata", insa comparativ cu ariile de PS3 si Xbox 360 este mult in urma. Ceva fix invers fata de cum arata topurile vanzarilor din alte tari... Mai adaug la idee si faptul ca de cate ori am avut premii pentru Nintendo Wii, cu greu am reusit sa gasim doritori. De multe ori aproape ca ne-am rugat de useri sa primeasca premiile...

    Am deschis acest thread pentru ca vreau sa aflu si opiniile voastre. Chiar ma intreb ce se intampla cu consolistii de Wii din Romania... Oare sunt prea "gameri" si nu le place sa stea pe forumuri de genul acesta ? Oare e atat de mare pirateria pe Wii incat nu intereseaza pe nimeni sa discute despre anumite jocuri (why talk about it when you can download and play it ?)... Sau la noi Wii este vazuta ca o consola doar pentru un target gen "kids only" ? Sau poate este de vina pretul consolei si al jocurilor de Wii ?

    Well, poate toate acestea la un loc sunt motive mai mult sau mai putin intemeiate... insa ma uit pe poll-ul din 2008 si poll-ul din 2009 unde avem 29-35 de detinatori de Wii care au votat. That's waaay to low... Voi ce credeti ? What's goin' on ?

  2. #2 SP
    Member Kratos's Avatar
    Eu cred ca toate motivele enumerate de tine mai sus contribuie la numarul mic de "fani Wii". In primul rand pretul. Stim foarte bine ca de la lansare Nintendo nu a facut nici macar o reducere la pretul consolei. De curand am citit la voi ca se va intampla minunea de a reduce cu 50 USD/EUR. In al doilea rand pirateria, care la noi e inca in floare. Majoritatea celor pe care-i stiu ca au Wii, si-au cumparat Wii pentru ca PS3 nu se poate moda. Concluzia o trageti singuri. Si in al treilea rand, pentru ca Wii este vazuta la noi mai mult ca "family console" si mai putin multiplayer. Prin urmare majoritatea discuta despre jocurile de Wii acolo unde ii este locul la noi: in familie

  3. #3 SP
    g.g
    Member g.g's Avatar
    Eu am doua console WII (nemodate) dar nu cred ce le deschid 3 ore pe luna desi am tot cumparat jocuri pentru ele ....

  4. #4 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    Dap, ai dreptate, nu este nici pe departe o consola atat de populara precum 360 sau PS3, la noi cel putin.. Pe aria dedicata Wii, foarte putini sunt cei care posteaza. Probabil ca este considerata o consola de familie sau ca are jocuri pentru cei de varsta mica. Desi sunt titluri bune care chiar merita jucate.

  5. #5 SP
    Member Leni's Avatar
    ma bucur ca ai deschis acest thread, ptr ca de ceva vreme tot postez de unul singur, si deja incepea sa ma frustreze treaba...parerea mea este ca sunt mai mult factori.unul este cu siguranta pirateria(cati useri noi n-au inceput cu primul post despre ce modchip sa-si puna pe wii, sau de unde sa downloadeze jocuri...), si userii de acest tip, cum ai spus si tu monky, downloadeaza si joaca jocul. ce rost are sa stai sa dezbati un joc daca nu trebuie sa lucrezi o luna ca sa t-il permiti, si trebuie sa fii atent cu alegerea facuta!?....pe de alta parte, majoritatea lumii cumpara consola ptr fiul/fiica de 5-6ani, fara sa fie constienti ca exista si jocuri ptr gamerii hardcore. evident si Nintendo a contribuit enorm la imaginea aceasta "kiddy" a consolei.ma doare s-o spun, dar cei mai multi gameri adevarati pe forum sunt clar detinatorii de PS3...in primul rand ptr ca ei dau o gramada de bani pe jocuri, si ca atare se implica in dezbateri, iar pe de alta parte, este mai evidenta latura "hardcore" al PS3-ului decat al Wii-ului(sa fim sinceri, jocuri gen Metroid sau Zelda...si pot spune chiar si MarioKart, Mario Galaxy sau Smash Bros nu sunt ptr copii de 5 ani... sunt ptr fani dedicati Nintendo...) ...e mare pacat, dar asta e....pe undeva contribuie si Nintendo la situatia asta...ah si mai este o treaba: cum la noi nu exista "cultura jocurilor video", adica e mult mai recenta aceasta pasiune si mai putin raspandita, oamenii se bazeaza pe reclame si image. da aici ma refer la exemplul fostului meu coleg care si-a luat PSP(ptr ca e la moda si toata lumea aia vrea) ca sa joace Mario si Zelda(eu le jucam pe GBA, si i-am facut pofta)...si evident pana la urma a ramas cu PSP-ul si s-a jucat FIFA si NFS(ceea ce poti juca mult mai bine chiar si pe PC, dar in fine)...si sincer, nu cred ca e singurul, care habar n-are ce branduri apartin carui producator de console, si cred ca multi nu asociaza Mario cu Nintendo(mai am un prieten care m-a vazut jucand Zelda pe DS si a vrut sa-si instaleze si el pe PC jocul, evident versiunea PC nu cu emulator sau ceva, de care el habar n-are anyway)....ci doar cu jocurile video in general(including PS and Xbox)...nu in ultimul rand si datorita facaturilor mario ptr PC (i think we all remember those). cred ca dar ar fi mai constienta lumea ca Mario este o serie care o poti juca doar pe Wii si DS(dintre consolele actuale), sau ca Zelda nu e un joc ptr copii de 5 ani, ci si "copii" de 20-25 ani se chinuie la el de numa ( chiar in clipa asta un coleg de la faculta care si-a luat in vara DS ma intreaba cum sa treaca la Phantom Hourglass, culmea culmilor ) ...atunci poate si-ar gasii si nintendo mai multi fani care stiu ce vreau si ce vor sa joace inca inainte de a cumpara o consola....

  6. #6 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    si faptul ca wii are numai 5-6 jocuri rated M conteaza f mult . cunosc multi oamnei care ar fi vrut sa isi cumpere wii da cand au vazut ca Gothic 4 , CoD MW 2 , Assassins creed 2 nu o sa apara decat pe celelalte console , brusc s-au razgandit . desi se poate moda majoritatea oamenilor cumpara un xbox (ca si asta se poate moda ) . eu consider ca jocurile is cauza vanzarilor scazute la wii la noi in tara (in mare parte )

  7. #7 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Mai adauga inca un factor, jocuri proaste, foarte proaste. Nu veniti sa imi spuneti ca vorbesc prostii. Sunt putine jocurile care chiar merita jucate si care sunt exclusive pentru wii.

  8. #8 SP
    Member dogdan's Avatar
    foarte usor !! romania are ft putin console gamers,Wii este o consola care se adreseaza gamerilor de ocazie(casual gamers),romanian casual gamers se afla pe pc si nu concep sa cumpere un aparat doar ca sa se joace + jocuri pt acesta.

  9. #9 SP
    Senior Member tray's Avatar
    that's because it's a cheap ps2 dressed up like a mac
    raspunsul e simplu:cand ai next gen games si putin timp la dispozitie preferi sa te joci uncharted,decat mario galaxy

  10. #10 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Eu cred ca pentru posesorii de Wii intervine foarte usor plictiseala multe dintre jocuri avind rejucabilitate aproape de zero (eu joc Zelda si Metroid pentru ca sint un fan inrait al seriilor). La mine nici ficamea nu se mai joaca pe Wii (si nu am nici un joc piratat si nici nu e modata), PS3-ul il foloseste ocazional pentru Little Big Planet (probabil dupa ce apare Eye Pet se va schimba situatia), insa DS-ul e cel mai folosit, desi am putine jocuri, in jur de 15 si toate SH.

    Cum zicea si Leni, cred ca la Wii tine foarte mult de cit de fan esti pentru a juca jocurile de la Nintendo, jocuri care au revolutionat lumea gaming-ului si au dus compania pe cele mai inalte culmi. Cred ca pe orice gamer mai "trecut" il trece un fior cind aude nume ca Zelda, Metroid, Mario, Castelvania, GameBoy (consola care mi-a marcat copilaria) si multe altele pentru care ar trebui un thread intreg ca sa le enumar.

    Ca o adaugare, Wii it's all about games, nu super fancy look sau super implementari multimedia, Nintendo a creeat cele 2 console cu un singur gind, sa faca jocuri pentru copii, copii de toate virstele. Pentru asa zisii gameri hardcore sa stiti ca Mario intotdeauna va fi mai interesant si mai placut de jucat decit orice alt titlu hardcore, nu e totul sa vezi singe in fata ochilor, se presupune ca jocurile ar trebuie sa ne delecteze si ne faca sa ne simtim mai bine, iar Mario (si nu numai) reuseste cu brio sa faca acest lucru.

  11. #11 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Cum sa aiba succes in Romania , cand marea majoritate a populatiei nici nu stie ce este "Mario" ?

  12. #12 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Aici ai dreptate mai toti cocalari il considera doar ca pe un joc vechi,suta-n mie ca sunt multi care nu stiu despre ce e vb. in mario.
    Ontopic: eu folosesc wii-ul in special iarna si nu l-am cumparat in niciun caz pt. jocuri de care te apuci si sa le termini,stiu ca exista si jocuri de genul asta dar pt. mine nu sunt prioritare decat dead space extraction si RE4.Eu l-am cumparat pt. jocurile de sport in special pt. tenis si box,am jucat si golf si multe altele.N sunt decat vreo maxim 10 titluri ce merita cumparate pe wii,pt. ca restul...nu ca n-ar fi jocuri bune dar nu au pe ce sa fie dezvoltate,wii-ul nu suporta noile motoare grafice asa ca un joc bun ce apare pe PS3 si pe Xbox(nu stiu daca sunt 2 max de genul asta)daca apare si pe wii va avea mai mult ca sigur grafica e de doi lei,asteptam GTA china town wars
    Cum spuneam ma joc iarna pt. ca imi ofeara posibilitatea de a "practica" unele sporturi pe care vremea de afara nu mi-le ofera ma m-ai joc si vara cand ma apuca dorul de plaa si pun wii fitul si ma dau vreo 3 ture cu placa ,dar nu se compara cu senzatia reala.

  13. #13 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Stateam si ma uitam zilele acestea pe statisticile forumului... si ma minunam de aria dedicata Wii. Nu spun ca ar fi o arie complet "nevizitata", insa comparativ cu ariile de PS3 si Xbox 360 este mult in urma. Ceva fix invers fata de cum arata topurile vanzarilor din alte tari...
    MonkY, asa e, la noi situatia difera mult fata de cea din vest sa zicem, insa nu cred ca e bine sa ne raportam la ea si o sa zic si de ce.

    cel mai simplu raspuns il aflam daca analizam targetul Nintendo. cu siguranta ati observat ca in toate filmuletele de prezentare (hard sau soft) Nintendo apare o familie. este clar ca targetul lor nu este gamerul hardcore care joaca CoD 4, Halo, God of War, Forza, Gran Turismo. putem sa afirmam fff usor ca targetul lor este familia insa de fapt trebuie sa privim in spatele conceptului de familie. intr-o familie decidentul dpdv financiar este clar o persoana adulta. orice persoana adulta AFARA a crescut poate cu parte din ceea ce este Nintendo azi, iar Tiberiu a enumerat foarte bine toate francizele care au adus Nintendo acolo unde este acum. este clar ca astfel de decidenti se afla pe un teritoriu familiar cind vine vorba de francizele/produsele Nintendo de azi, iar orice noutate (PS3/Xbox 360) este privita ca un intruder sau este pur si simplu considerata ca fiind un stres in plus fata de probleme de zi cu zi.

    un alt motiv este responsabilitatea. este mai usor sa controlezi ceea ce cunosti sau ceea ce iti e familiar, decit ceea este complet nou. in cazul in care copilul tau se joaca pe un Wii sau pe un DS, te afli pe un teritoriu familiar, ai acces la un catalog de produse atit safe cit si incercate de tine in trecut asa ca nivelul de incredere acordat sistemului de entertainment respectiv este unul crescut (comparativ cu celelalte).

    al treilea motiv este lenea. creierul nostru este hardwired pentru lene. orice munca este un stres pentru el (si daca nu ma credeti intrebati un psiholog). orice noutate este stresanta. cum spuneam, este mai simplu sa te misti pe un teritoriu care iti e familiar.

    ce vreau sa zic de fapt este ca in vest exista o cultura a gamingului, cultura din care Nintendo face inevitabil parte. Nintendo este acum adinc inradacinat in cei pentru care era gamingului a inceput cu mult timp in urma, deci e 'normal' ca preferintele lor in materie de entertainment familial sa se indrepte spre Nintendo si produsele lui. acuma, de ce se vind numai produsele first party in timp ce majoritatea produselor third party dau chix este alta discutie, insa in mare putem vorbi despre increderea in brand si respingerea noilor intrati pe piata. cu putine date putem face o analiza a pietei si atunci probabil ca putem identifica barierele de care producatorii third-party se lovesc (ma refer la cei care produc pentru Wii si DS). exista si exceptii, bineinteles, insa ele de obicei nu fac decit sa confirme regula.

    revenind la oile noastre, cred ca in Romania Wii nu are succes pentru ca nu exista aceasta cultura de gaming in randul generatiei actuale. cultura de gaming in Romania, cel putin in materie de console, abia se formeaza. daca in viitor Nintendo ataca cu o consola moderna, atunci cu siguranta va deveni mai atractiva, insa va intra practic pe piata acum dominata de PS3 si Xbox 360, iar cei doi, intre care si asa exista o rivalitate puternica, nu vor primi bucurosi o a treia companie care isi doreste o felie din placinta impartita de ei.

    de aici incolo incep presupunerile. da, este posibil ca Nintendo sa fie prima companie din cele trei care sa iasa la rampa cu ceva nou asa ca zvonurile referitoare la urmatorul Wii au o oarecare baza. nu degeaba zvonurile respective mentioneaza un nou controller. doar nu credeti ca Nintendo nu ar fi afectata de NATAL sau motion controller. e clar ca MS si Sony intentioneaza sa acapareze si din targetul Nintendo actual asa ca nu e exclus ca pe viitor Nintendo sa isi doreasca sa refaca balanta acaparind din targetul MS/Sony actual. va imaginati ce inseamna asta? MS si Sony au facut acest pas pentru ca se simt in siguranta pe teritoriul lor si atunci s-au hotarit sa invadeze teritoriul ocupat de Nintendo (intr-o mai mica sau mai mare masura). daca nu vor fi atenti, Nintendo va veni pe la spate, practic ii va ataca prin...dos, exact acolo unde ei se asteapta cel mai putin. parerea mea este ca MS si Sony trebuie sa urgenteze implementarea unui sistem de fidelizare REAL si, de asemenea, expansiunea pe noi piete (vedeti cazul Romaniei). in caz contrar, se vor trezi intr-o buna zis cum le scade user base-ul si vor asista neputinciosi la expansiunea Nintendo. concluzia mea este ca Nintendo in acest moment poate fi asemanata cu un monstru adormit, amenintarea fiind cit se poate de reala.

    just my 2 cents

  14. #14 SP
    Junior Member revenant's Avatar
    Are perfecta dreptate "hostile" , eu consider ca romanii inca nu sunt obisnuiti cu jocurile pe console, multi inca vor sa se joace pe PC jocuri de calitate si nu vor sa inteleaga ca o consola e ceea ce ar avea nevoie. Asa eram si eu acum 1 an, pana m-am enervat de atata upgrade la pc si m-am gandit ca s-ar merita sa investesc intr-o consola.

    Intai am luat ps2, dupa ce m-am plictisit de el (nu in totalitate, mentionez ca mai mult am jucat la dublu cu inca cineva, deci nu prea am terminat jocuri sau campanii single player etc.) l-am vandut (cam dupa 3 luni) si am luat un xbox360 de care sunt relativ multumit, ma deranjeaza ca nu prea sunt multe jocuri noi cu split screen etc, insa s-a meritat investitia per ansamblu.

    Recent, cam de 1-2 sapt am zis sa incerc si cu Wii, am vazut o promotie la 940 lei si m-am gandit ca se merita, insa a trebuit sa mai cumpar inca un remote, nunchuk etc Recent am dat comanda si de un motion+ sper sa se merite. In legatua cu jocurile existente pe wii ma deranjeaza ca majoritatea sunt adresate copiilor sub 10 ani. (eu am 24) Ar trebui ca Nintendo sa se gandeasca ca multi vor si ceva mai serios, de ex acele jocuri Sports Tennis sunt chiar excelente, eu de ex nu sunt pretentios la grafica, de ex Virtua Tennis 2009 pe wii arata chiar f. bine dar are un control slabut.Potential exista, insa s-au axat prea mult pe jocurile gen Mario, sunt frumoase si astea dar pt un succes si mai mare trebuiesc facute jocuri cat mai diverse ca complexitate.

    Din scurta mea experienta de pana acum, am observat ca cele mai calitative jocuri pe wii sunt cele facute chiar de Nintendo, ceilalti producatori de jocuri nu prea si-au dat silinta sau poate ca nu se pricep asa bine.

    O alta pb ar mai fi si costurile accesoriilor etc. poate in alte tari mai dezvoltate nu e scump un remote pt wii (50e) dar pt romani e destul de scump. Totusi consola e cam scumpa pt ceea ce ofera, si jocurile mi se par scumpe pt ceea ce ofera (majoritatea).

    Noroc ca eu am luat aceste console (xbox360 si wii) impreuna cu un amic, daca era sa cumpar doar eu imi permiteam una singura si ma plictiseam mai repede. Pe wii se merita jucat macar la dublu, e mult mai distractiv intre prieteni decat de unul singur, asta a fost si ideea celor de la Nintendo, o idee buna, pacat ca cei de la Sony si Microsoft nu prea isi dau seama de chestia asta, chiar daca exista multiplayer in jocurile lor, in aproape toate nu se poate juca pe aceeasi consola (split-screen).

    Am speranta ca pe viitor vor aparea si jocuri mai calitative pe wii, cu un control bun ca in genu celor cu Sports Pack....si poate mai scad preturile la jocurile originale ca nu prea vad pe cineva dand 200 lei pe un joc mediocru, nu ma refer neaparat la grafica ci la control (sa se poata controla bine cu acel remote).

    Concluzia mea in legatura cu acest topic ar fi ca: romanii nu prea au bani si cei care au cat de cat s-au obisnuit sa-i investeasca tot in PC-uri, laptop-uri, mai dureaza cel putin 1-2 ani pana se mai schimba mentalitatea, majoritatea cunoscutilor mei nici macar nu s-au jucat pe un ps2 vreodata, ce sa mai vorbesc de wii, xbox360....tot timpul se uita dupa o alta pl. video, telefoane si mai nou laptop-uri.
    Le-am povestit de wii, xbox360, cica le-ar place ar vrea si ei, dar nu se indura sa dea bani pe asa ceva, ii cheltuie in continuare pe alte prostii, vicii etc.

  15. #15 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Daca Nintendo nu va face ceva la urmatoare consola in privinta licentelor pentru jocuri si se va axa iar pe jocurile consacrate Nintendo, eu cred ca fara doar si poate va iesi din cursa. Cat ai fi de fan, tot te saturi la un moment dat.

    Cat despre evolutia din Ro a consolei, ce sa zic. Asa este romanul, nu a jucat niciodata Mario sau Zelda, dar vorbeste despre ele ca ar fi cele mai usoare jocuri, stie el, iar daca il intrebi pe care din ele le-a jucat, raspunsul va fi ceva de genul: "Aaaaa, nu mai stiu, ca a fost mai de mult". Am pus eu un cunoscut ce facea astfel de afirmatii la mine, sa joace Mario (Mario 1 NES si Mario 64) - m-am prapadit de ras, jalnic. Un alt factor poate fi si pretul, mai ales pentru accesorii (controlere in special) foarte scumpe. Nici jocurile nu sunt ieftine, mai ales cele mai bune.

    Este posibil ca multi utilizatori de Wii sa nu frecventeze forumurile sau acest forum.

  16. #16 SP
    Member Leni's Avatar
    da....asa este.......si eu vad asta cel mai bine la la mine si la frate-meu....am crescut de mici cu Gameboy si SNES, si eu de exemplu refuz sa trec la alt producator(dada, deja stiu toti) ...la fel frate-meu...sigur, te mai interesezi de una alta pt PS.....iti place GT5 dar....oricum subiectul principal ramane firma cu care esti familiarizat, si ale carui brand iti sunt practic inradacinate in minte...iar cum spunea si hostile, deoarece acum se formeaza cultura jocurilor video la noi, jucatorii noi se duc si-s aleg consola care le place mai mult, sau care e mai mediatizata in unele cazuri.....ei habar n-au sa diferentieze ce-i aia nintendo si ce-i aia playstation din punct de vedere al mascotelor, jocurilor etc.....si da, aici aduc celebrul exemplu al unui prieten, care a vazut la mine GBA si a vrut sa-si ia si el "una din-aia"....doar ca evident mai smechera...si si-a luat un PSP si tot ma intreba cum sa faca rost de mario si zelda....si apoi a ajuns sa joace 2 sapt. fifa, dupa care s-a plictisit si a dat consola....si a ajuns la concluzia ca "baaaaah ce tampenie.....bani aruncati degeaba....nici nu ma pot juca ce vreau eu".....daca nintendo face o mutare desteapta si scoate in paralel o consola mai puternice si hardcore......si pastreaza si Wii (poate mai scad si preturile un pic) ....s-ar putea sa le-o cam traga pe la spate la Sony si MS(not in a rude way of course )

  17. #17 SP
    Senior Member tray's Avatar
    in romania un xbox este mai ieftin ca un wii,ca sa numai zic cat costa un wiimote +nunchuck,ceea ce mi se pare cam exagerat,ar trebui sa avem si noi preturile din uk=6 milioane unul

  18. #18 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Nu este cu mult mai ieftin Xbox 360. Deja se gaseste Wii nou la ~ 900 RON sport pack. Si pana la urma controlerul Wii nu este scump fata de concurenta (in afara ca este wireless are un mare PLUS). Nu stiu de ce aveam eu impresia ca este scump, acum am testat again piata si mi-am format alta parere.

  19. #19 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    In Romania inca nu sunt cunoscute firmele, multi aleg Sony pentru ca au avut TV/HomeCinema/laptop Sony. Multi aleg MS pentru ca au Windows, Nintendo nu sunt foarte cunoscuti in Romania.
    Nici pe mine nu ma atrage Wii. Prea putine jocuri ce merita jucate, online slab, pret prea mare pentru ce ofera ( consola si accesorii).
    Pentru urmatoarea generatie Nintendo are nevoie de o consola la acelasi nivel cu produsele competitorilor. Ma refer la partea hardware, au nevoie de jocurile multiplatform care in aceasta generatie au fost doar pe PS3, X360 si PC.

  20. #20 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Nu cred ca Nintendo este mai putin cunoscuta in Ro decat M$ si Sony. Nintendo se afla pe buzele noastre de pe vremea cand celelalte doua nici nu existau. Sony a facut primul pas cu PS1 si a avut succes datorita mediului de stocare CD bine implementat fata de concurenta. Sony a castigat mereu datorita licentelor pentru jocuri, aici s-a descurcat cel mai bine. La PS3 a castigat din jocuri datorita performantei de consola nonmodabila dar a pierdut la vanzarea consolei. Iar M$ a iesit tarziu pe piata cu un semi esec. Nici 360 nu a fost grozav, avand in vedere problemele hardware avute. Pe cand la Nintendo nu am auzit de astfel de probleme frecvente la nici o consola.

    Eu cred ca mai este o problema. Realitatea virtuala. Multi se orienteaza dupa grafica, realitate. Vor sa se transpuna in pielea personajului cat mai bine posibil. Sa se simta in mijlocul actiunii de parca ar lua direct parte la actiunea jocului. Pe cand la Wii, datorita graficii si genurilor de joc acest lucru este mai greu de imaginat.

    Sa luam un exemplu. MARIO. Este mai greu sa te transpui in pielea acestui personaj, sa ai imaginatia si starea de spirit necesara incat sa te simti un explorator al unor lumi virtuale pline de ciuperci, crabi, banditi sau mai stiu eu ce personaje. Este usor sa te simti cu arma in mana sau la bordul mai stiu eu ce BMW sau Mercedes decat topaind frenetic si improscand puteri primite prin consumarea unor flori sau pene pentru eliminarea unor personaje ce tin de domeniul cartilor de povesti sau fantasticului.

    Eu personal sunt un mare fan Nintendo inca de la inceputuri. Asta nu m-a determinat sa reneg calitatea fiecarei console in parte, fie ea din orice tabara producatoare. In momentul de fata chiar detin si Xbox si PS2 cum banuiesc ca detin multi contolisti (pe langa GameCube).


    Nintendo a fost, este, si va fi NINTENDO. A continuat si scris istoria dupa apusul Atari pana in ziua de astazi. Daca traditia japoneza va pastra cursul cu adaugirile tehnologice de rigoare, si cum am mai spus, va umbla la licentele jocurilor si va aduce titluri noi, va avea de castigat in continuare si poate atrage noi fani. Eu nu cred ca Nintendo sta acum cu mainile in san si se joaca pe Xbox 360 sau PS3 ofticandu-se de ce grafica au acestea. Sigur lucreaza la ceva nou pentu noi toti, fani sau jucatori ocazionali.


    In caz ca se vor imbata cu laurii castigati in decursul anilor si ma vor dezamagi, voi ramane cu trecutul Nintendo in suflet si pe raftul colectiei, iar prezentul si viitorul se va orienta spre noi rasarituri de soare.

    Sper din tot sufletul, ca niciunul dintre cei 3 mari producatori de console sa nu iasa de pe piata. Asta spre binele nostru. Inca mai visez, poate asa va ramane, la o noua revenire Sega. Inca un concurent nu strica niciodata. Cum am mai spus, ma repet, spre binele nostru, al gamerilor din intreaga lume.


    Edit:

    Cat despre faptul ca unii ar cumpara Xbox pentru ca au Windows ... din contra, eu nu as face asta pentru ca am Windows

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 08-05-2014, 12:46
  2. Wii U nu are CPU suficient de puternic? By MonkY in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 24-09-2012, 09:23
  3. Kinect are succes, in America By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 11-11-2010, 00:56
  4. Borderlands are succes By erik95 in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 18-12-2009, 14:47

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts