Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 42

Thread: Google lanseaza Nexus 5 la 349$!

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Google lanseaza Nexus 5 la 349$!

    Dupa mult hype in ultima vreme, dupa niste scapari chiar pe Play Store care aratau telefonul in detaliu, iata ca Google a anuntat astazi noul telefon Nexus care este disponibil la vanzare direct de pe site-ul propriu. Telefonul e disponibil in doua culori, alb si negru. Din pacate cel alb nu se bucura de partea din fata in aceasi culoare si pentru unii poate fi deranjant. In rest, specificatiile sunt exact ce ne asteptam: un ecran de tip IPS de 5" cu o rezolutie fullHD (1920x1080) si 445PPI, o camera frontala de 1.3MP si cea principala de 8MP cu OIS, o baterie de 2300mAh, procesor Snapdragon 800 la 2,25GHz, si un GPU Andreno 330 la 450MHz, dual band Wi-fi a/b/g/n/ac, NFC, Bluetooth 4.0, 4G LTE, alimentare printr-un microUSB dar si wireless charging, dual microphones, si multe multe altele pe care le puteti gasi pe site-ul oficial: Nexus 5 - Google.

    Cine il cumpara? Eu am fost atat de entuziasmat incat l-am si comandat.
    Attached Images Attached Images nexus5_front-low.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Eu inca sunt multumit cu 4

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Specificatii de top... din cate am inteles vine cu KitKat (sau cel putin se poate face update momentan doar pe Nexus 5 la el). Nu inteleg de ce Dzeu in Nexus 7 (unde au avut mai mult spatiu) au folosit un amarat de S4 Pro dar in Nexus 5 au mers pe 800... Din pacate, nu e pentru mine

  4. #4 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Eu il cumpar cum am banii.

  5. #5 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    In opinia mea, la momentul actual e cel mai bun smartphone tinand cont de raportul pret/calitate/performanta. Nexus 4 e o afacere buna, dar asta e pomana. Daca aveau si alb fata spate era perfect. Nu strica nici bateria sa fie ceva mai mare. In rest, pana nu vad un review/benchmark, nu am ce sa ii reprosez. Pe hartie este aproape perfect.... Bravo Google si LG!

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pe store-ul din US s-au vandut absolut toate bucatile disponibile. Eu dupa 3 ore tot nu am primit inca mail-ul de confirmare...

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    RELOADED9: Nu ai ce sa vezi "special" la benchmark-uri. Este in top, fiind un Qualcom Snapdragon 800, la fel ca multe altele. Poate doar pe partea de GPU sa apara vreo surpriza... si cine stie ce optimizare ala Google.

  8. #8 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    Am vazut si hands-on-ul celor de la CNET(cel de la The Verge e groaznic) si imi place si mai mult. Ma astept sa fie cel mai rapid smartphone de pe piata, dupa iPhone 5s, desigur, ca are procesor de 64 de biti. Pe langa faptul ca arata atat de minimalist(ador asta), pare construit in jurul OS-ului. Android 4.4 arata asa de bine pe Nexus 5. Acum ca tot ma uitam de un telefon nou, ma face serios sa ma gandesc la a-mi lua Nexus 5 in loc de iPhone 5. Apropo, nicio veste despre Nexus 10 2013?

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Hands-on de la CNET. Eu unul astept niste surse mai de incredere.


  10. #10 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Bănuiesc ca se va face conversia obişnuita pt Europa 350$=350€? Ma gandesc foarte serios sa-l iau si eu. Imi place

    PS va rog sa nu transformati topicul intr-un versus cu iphone

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    350$=350€

  12. #12 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Mda, pe la noi vad ca nu...

    The Nexus 5 will be available in the US and Canada in North America, the UK, France, Germany, Spain and Italy in Europe, plus Australia, Japan and Korea (and coming soon to India).
    The 16GB version of the Nexus 5 is priced at $349 / €349 / £300, while the 32GB versions are $400 /€400 / £340.

  13. #13 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    In US/Canada e sold out, iar in Franta de unde l-am comandat si eu, mai este doar varianta alba de 16GB.

    Eu dupa mai bine de 12 ore tot nu am primit mail-ul de confirmare. Cica daca e pending trebuie sa mai astept, cel putin asta au zis cei de la Google la telefon.

  14. #14 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    350$=350€
    350 usd = 444 euro.

    Pai, da... de la 350 dolari (1151) ron la 2000 ron, sunt taxe...

    Telefon Mobil LG Smartphone Nexus 5 4G D821 16GB, Quad 2.26 GHz, RAM 2 GB, Fara slot, IPS+ 4.95 inch (1080x1920), OS Android 4.4 (Black)

  15. #15 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Preţul pt Europa este de 350€ (aprox. 1600 lei). Dupa hotia cu Xbox One de la Altex, urmeaza si altii cu practica asta. Probabil de Black Friday o sa le vedem la un preţ normal

  16. #16 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Asa a fost si cu Nexus 4.De aceea o voi lua din SUA.

    P.S.Vara asta am vrut sa cumpar Nexus 4,dar bine ca am asteptat.

  17. #17 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    In tarile care nu sunt incluse in lista pusa de Dant3 mai sus, pretul e mai mare. La mine e 400€.

  18. #18 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eh, atunci voi apela la prietenii plecaţi prin Europa

  19. #19 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Lansare de cacao! Nota 2 pentru Google din partea mea. Nici sa nu mai aud de ei.

    Am facut aseara la mai putin de o ora de la lansare comanda pentru un Nexus 5 Alb 32GB. Am facut comanda de pe contul meu de gmail pe care il folosesc zilnic pe PC si telefoane/tablete cu Android de ani de zile. M-am logat pe Google Play Store Franta, l-am bagat in cos, am bagat datele de livrare din Franta unde vreau sa vina si am atasat contului un carte bleu (card de credit frantuzesc). Am dat checkout. A stat comanda peste 24 de ore in pending. In seara asta am pus pe cineva sa sune si au sarit imediat ca de pe o adresa care se termina cu .co.uk cum e adresa de mail atasata contului meu de Google, nu pot comanda produse de la ei. Gen, **** logic. Cand mi-am luat un Macbook din Olanda, folosind un cont Apple cu adresa de mail cu .co.uk la care contul era pe Romania, adica nebunie si mai mare cu conturile si tarile, nu au fost probleme. Google se pare ca nu se poate descurca cu orice adresa de mail.

    Am creat inca un cont de gmail, ca sa imi dau din nou Chrome-ul de pe PC peste cap si sa imi mute aiurea conturi si bookmarks si etc din nou aiurea, ca sa pot face inca o comanda. Am comandat din nou acelasi telefon, de data asta livrarea fiind incepand cu 8 noiembrie in loc de 4 noiembrie. Dupa o ora, imi spune tot pending. Am pus din nou pe cineva sa ii sune, ei vad comanda si nu mai sunt probleme de incompatibilitate de conturi, dar dureaza pana la 6 ore pending-ul si nu se stie daca se aproba sau nu.

    Lumea zice de Android ca e buggy, dar PlayStore e acelasi rahan.

  20. #20 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Daca nici Google nu are servere care sa faca fata solicitarilor (intr-adevar impresionante), atunci cine ? Nici mie nu mi se pare o reclama foarte buna chestia cu nu stiu cate ore in pending ...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Google Nexus 7 By calin_kalf in forum Android
    Replies: 37 Last Post: 08-02-2014, 17:18
  2. Nexus 5 la 349$ By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 24 Last Post: 12-11-2013, 21:07
  3. Google Nexus 10 Help! By Radu9501 in forum Android
    Replies: 3 Last Post: 10-02-2013, 01:59
  4. Replies: 0 Last Post: 21-11-2012, 11:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts