Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 24

Thread: Apple anunta noul iOS 9, OS X El Capitan, watchOS 2 & Music

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Apple anunta noul iOS 9, OS X El Capitan, watchOS 2 & Music

    Asa cum probabil nu intereseaza pe mai nimeni intr-o zi de luni, si mai ales o zi calduroase de vara (s-a vazut asta in numarul masiv de oameni prezenti pe ChatBox), Apple si-a prezentat in cadrul WWDC 2015 noile tendinte software. Pe scurt au prezentat cateva functii legate de noul iOS9, cateva functii legate de noul OS X (El Capitan), noi functii pentru iPad, noul WatchOS 2 precum si un nou serviciu denumit Apple Music. Probabil daca ar trebui sa "spicuiesc" printre noutati, Spotlight-ul de pe El Capitan m-a impresionat, iOS 9 vine in sfarsit cu optimizari via Metal (si ajungem chiar sa primim o promisiune de inca o ora de baterie extra - si asta fara a folosi noul Low Power Mode) iar multitasking-ul de pe iPad si noul QuickType mi se par geniale. Apple Watch primeste atat de multe modificari cu noul watchOS 2 incat ai impresia ca au lansat un alt produs...

    Dar, repet... cum nu intereseaza pe prea multa lume, nu va mai bat la cap cu tot felul de prostii si va las mai jos cateva mici puncte extrase din timpul conferintei Live, via ChatBox. Multumesc!

    OS X
    • vom avea un nou OS X denumit El Capitan
    • fun fact: ca raport de utilizatori, sunt 55% pe Yosemite, 7% pe Windows 8.1
    • Metal vine pe OS X - performanta crescuta chiar si de 8x in cazul produselor Adobe
    • vom avea better spotlight (pe mine m-a lasat masca), better windows management
    • la jocuri se asteapta chiar x10 performance
    • Epic s-a distrat pe scena cu Fortnite
    iOS 9
    • fun fact: pe iOS 8 avem 83% din utilizatori, in timp ce sunt 12% pe Android 5
    • Intelligence + Siri + Proactive pentru iOS9
    • Passbook devine Wallet
    • Apple Pay goes to UK (hai si cu Romanica)
    • Acum poti desena in in Notes, poti introduce attachments si links din alta aplicatie
    • vom avea Transit in Maps
    • avem o noua aplicatie News - atac direct la Flipboard si Facebook
    • datorita lui Metal integrat si la nivel de apps (nu doar games) ajungem la 1.6x faster, 30% lower usage, battery extra hour
    • tot de la Samsung sau whatever vom avea si un nou Low Power Mode
    • in loc de 4.6GB necesari pentru iOS 9 - update-ul va necesita doar 1.3GB
    • 3 new frameworks for Game Developers (GameplayKit, Model I/O, and ReplayKit)
    • Swift will be Open Source! Oh yeah! Apple becomes the new Google? :D
    • Beta today, Free upgrade in fall... pentru TOATE device-urile (sunt curios cat de jos se vor duce, pt. ca nu cred ca prinde si 3GS) :)
    iPad
    • pe iPad vom avea un nou QuickType - shortcuts (copy/paste/format), move the cursor
    • vine in sfarsit Multitasking-ul - Split View - Multi App/Multi touch
    • si da, vom avea si o functie Samsung (or whatever), denumita Picture in Picture
    Others
    • In rest, AppStore ajunge la 100 miliarde de download-uri... not bad :)
    • si 30 de miliarde de dolari platiti la developeri...
    watchOS 2
    • Time Travel, Night Stand, etc... etc... in principiu cam toate aplicatiile sunt reparate/modificate/updatate
    • Native Watch Support via WatchKit
    • Beta Available today
    Apple Music
    • Revolutionary music service
    • 24/7 global radio
    • Connecting fans with artists
    • 9.99$ / month (first 3 months free)
    • 14.99$ families up to 6 people
    Attached Images Attached Images apple-wwdc-2015.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Singura chestie care nu m-a "miscat" a fost Apple Music. Nu stiu, efectiv nu-i vad rostu si mai mult decat atat, presimt ca o sa pice cum au picat si fostele "tentative" de gen - vezi Ping.

    In rest, noul Mac OS pare a aduce imbunatatiri chiar folositoare (faza cu miscarea cursorului cand nu-l vezi mi se pare absolut dementiala) si daca-l optimizeaza mai bine, astfel incat sa mearga si pe modele mai vechi, mai ales cu noul Metal, deja nu mai am niciun motiv sa-mi schimb Mac-u anu asta.

    iOS9, cel putin pt iPad Air 2 (si sigur pt iPhone 6s si 6sPlus), cu noul multitasking, PiP si faza cu 2 aplicatii in acelasi timp, plus celelalte aditii binevenite (cea mai importanta mi se pare faza cu Modul de Consum Redus - it was about effing time Apple), e chiar un pas inainte si tind sa cred ca dupa atatia ani cand au facut doar ce au vrut, au inceput sa asculte si de omuletii care le cumpara produsele si sa-si repare din greseli.

    Acum, sa vedem cate probleme vor avea la lansare. Sper sa nu fie la fel ca iOS8, cu 1000 de bug-uri ce vor trebui reparate prin 9.0.1, 9.0.100, samd.

  3. #3 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    "Beta today, Free upgrade in fall... pentru TOATE device-urile (sunt curios cat de jos se vor duce, pt. ca nu cred ca prinde si 3GS) " Tot ce suporta IOS8 va suporta si IOS9 asa au anuntat.

  4. #4 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Tocmai acest lucru ma impiedica sa schimb un telefon ios cu alt sistem de operare, eu am 4s cred ca are deja 4-5 ani si sunt la zi cu ultima versiune de soft, daca imi iau un samsung, htc sau orice altceva in afara de nexus pot sa astept mult si bine pentru update.

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eee, unii sunteti culmea. Vreti la 3Gs. Nu vreti si la 2G ? Suporta inclusiv 4S, care deja are 4 ani. Si din ce s-a inteles, va fi optimizat mai bine ca iOS8 pentru 4S, ceea ce este cu adevarat impresionant.

  6. #6 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Apple anunta noul iOS 9, OS X El Capitan, watchOS 2 & Music

    O sa radeti dar pe mine cea mai asteptata functie este noul app news, de mult imi doream asa ceva, am incercat alternativele dar nu m-au multumit in plus toate acele efecte vizuale si cum sunt integrate sunt cireasa de pe tort. In rest sunt putin dezamagit ca MT in split view este disponibil doar pe air 2 si orice mi-at spune nu cred ca un air 1 sau ipad mini 2 nu au destula putere pentru MT in split view, mi se pare o miscare de marketing mai mult.

    In rest a fost o prezentare foarte ok si din ce in ce mai mult ma bate ideea sa-mi iau un mac

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    AndRewqp: multitasking cu split view nu o sa fie decat pe Air 2 pentru un simplu motiv: 2GB RAM. Sunt ferm convins ca ar merge si pe celelalte, dar ar avea un impact mai mare. Oricum, cu siguranta o sa iasa un tweak via Cydia prin care sa poti activa multitasking, split view si alte alea inclusiv pe unsupported devices

    ---------- Post added 09-06-2015 at 14:33 ----------

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Eee, unii sunteti culmea. Vreti la 3Gs. Nu vreti si la 2G ? Suporta inclusiv 4S, care deja are 4 ani. Si din ce s-a inteles, va fi optimizat mai bine ca iOS8 pentru 4S, ceea ce este cu adevarat impresionant.
    Ar fi o lovitura pe cinste sa suporte macar iPhone 4... best supported mobile OS ever!

  8. #8 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    O avea man 2gb de ram dar ei si noi de altfel ne laudam cu managementul impecabil al resurselor de catre ios si nu am simtit nevoia niciodata de 2gb ram pe ipadul meu, dar intr-un final cred ca ai dreptate cu jb si aproape sigur va aparea avand in vedere ca deja sunt tweakuri care fac asta: http://thenextweb.com/apps/2014/05/1...-support-ipad/

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    nu am simtit nevoia niciodata de 2gb ram pe ipadul meu
    Trust me... you will feel the difference, mai ales cand lucrezi cu multe apps sau faci editare foto, video. Sau la naiba, faci switch intre mai multe jocuri/apps.

  10. #10 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    nu am simtit nevoia niciodata de 2gb ram pe ipadul meu,
    ma referam strict la mine pentru ca eu nu fac editari video/poze pe ipad si daca ma joc, doar ma joc, fara MT. eu il folosesc mai mult casual, pentru citit cursuri, navigand pe web, facebook, youtube, articole etc. chestii care nu necesita 2gb ram . in fine, cred ca am epuizat subiectul.

  11. #11 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    The following Mac systems are currently supported by El Capitan:

    iMac (Mid-2007 or later)
    MacBook (13-inch Aluminum, Late 2008), (13-inch, Early 2009 or later)
    MacBook Pro (13-inch, Mid-2009 or later), (15-inch, Mid/Late 2007 or later), (17-inch, Late 2007 or later)
    MacBook Air (Late 2008 or later)
    Mac Mini (Early 2009 or later)
    Mac Pro (Early 2008 or later)
    Xserve (Early 2009)

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Lista e foarte ingaduitoare, dar sper sa si mearga bine. Ca Yosemite are mici agatari de sistem (pe Pro early 2011) si sper sa le elimine din El Capitan.

  13. #13 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Hardware-ul compatibil cu ultimul OS nu a fost niciodata problema la Apple. Singura dilema e cea legata de performanta. Eu am dat o caruta de bani pe un MacBook de anul trecut, cu o configuratie destul de buna, zic eu, avand ca motiv principal faptul ca imi doresc sa nu il vad crapand in 2 ani de la update-urile de OS X. Ca o sa primeasca update-uri si in 2020? Sunt convins. Dar vreau sa vad ca rezista in timp si ca merge cum trebuie.

  14. #14 SP
    Junior Member Tempest's Avatar
    @ fun fact: ca raport de utilizatori, sunt 55% pe Yosemite, 7% pe Windows 8.1

    Comparatia pare foarte retardata mai ales ca Mac OS are un market share de ~ 10%ish in timp ce Windows peste 60%

    55% Yosemite -> 5.5% utilizatori la nivel global
    7% Windows 8.1 -> 4.2%

    Diferenta infima, in orice caz o batalie a mediocritatii din punct de vedere al %

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In principiu ce vor ei sa arate cu acele procente nu este faptul ca sunt mai multi pe Mac OS decat pe Windows, sau pe iOS decat pe Android... ci faptul ca cea mai mare parte din utilizatorii de Mac OS si iOS pot folosi linistiti (si o fac) ultimul OS, cu ultimele update-uri de securitate and stuff.

    N-ai idee cat ma chinui sa el explic utilizatorilor (in special celor business) ca Windows XP a murit si ca sunt tinte vii. A te lauda ca ai market share mare cu vreo 20% useri pe XP (care vorba aceea, are vreo 14 ani)... e o mare palma primita pentru tot ce ai facut in ultima vreme (in special Windows 8 si Android 5).

    Sper ca in curand sa recupereze Microsoft cu Windows 10 (back to basics) iar Google sa inceapa sa suporte old devices cu Android M (cel putin asa au declarat). Otherwise, e doar quantity over quality support...

  16. #16 SP
    Member snk2's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Trust me... you will feel the difference, mai ales cand lucrezi cu multe apps sau faci editare foto, video. Sau la naiba, faci switch intre mai multe jocuri/apps.
    scuze de offtopic, dar cu ce se face editare foto si video pe ipad?

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by snk2 View Post
    scuze de offtopic, dar cu ce se face editare foto si video pe ipad?
    Nu stiu ce folosesc altii, iti listez cate ceva din ce folosesc eu: iDraw, SketchBook Pro, ArtRage, Procreate, MyBrushes Pro, Photogene, Photoshop Touch, Lightroom, Pixelmator, Pinnacle Studio, iMovie... si astea sunt cateva din cele care imi vin in minte.

  18. #18 SP
    Junior Member Tempest's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    In principiu ce vor ei sa arate cu acele procente nu este faptul ca sunt mai multi pe Mac OS decat pe Windows, sau pe iOS decat pe Android...
    Inteleg ce vroiau sa arate, dar privit la nivel macro comparatia pare asa ca o idee venita de la departamentul de marketing. Ii ca si cum ai spune ca pentru ca 1 din totalul de 2 useri ai tai are cel mai nou OS reprezinta un success extraordinar...

    A nu se intelege gresit, nu am nimic cu Apple sau Mac OS La serviciu unul din laptopurile ce le folosesc pentru development este Mac... iar cand apare Skylake sunt sanse mare sa imi achizitionez unul pt uz personal...

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bine, asta e clar... ca masinaria de marketing Apple lucreaza in draci. Cred ca ne-am obisnuit cu totii ca la fiecare conferinta Apple sa ne prezinte multe cifre, statistici, comparatii cu competitorii... eu le iau asa cum le vad, ca fun facts... desi in spate au un mare adevar. Mai ales daca ne aducem aminte de vremea in care Apple nu atingea nici 1% din cifrele de azi... Prin urmare, ceva merge bine... si ma indoiesc ca e numai un succes bazat pe marketing. Au produse bune si asta e adevarul, vizibil si in cifre... Personal, chiar daca as fi un hater Apple, tot as fi multumit, pentru ca asta nu face altceva decat sa impulsioneze pe cei de la Microsoft, Google & Co. Competitia e intotdeauna binevenita in carnetelul meu!

  20. #20 SP
    Ω Pira's Avatar
    Am instalat pe un 4S, iOS 9 beta si se misca blana, mult mai ok ca si 8.3

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  2. Apple prezinta noul iOS 8 si OS X 10.10 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 3 Last Post: 05-06-2014, 23:27
  3. Apple lanseaza noul iOS 7.1 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 21 Last Post: 22-03-2014, 02:25
  4. Anunta-ti noul Avatar By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 2 Last Post: 04-07-2009, 17:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts