Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 24

Thread: FAVI SmartStick, Mini PC cu Android 4.1

  1. #1 SP
    Member iUser's Avatar

    FAVI SmartStick, Mini PC cu Android 4.1

    In prezent preturile Smart TV-urilor sunt destul de mari, insa in ultima vreme, pe piata au aparut diverse mini PC-uri, de marimea unui stick de memorie, care, iti pot tranforma vechiul LCD-ul intr-un Smart TV. FAVI SmartStick, este unul dintre acestea. Mini PC-ul dispune de conectivitate Wi-Fi si USB, iar cu ajutorul unui port HDMI, acesta se poate conecta la TV. Sistemul ruleaza ultima versiune de Android, Jelly Bean - 4.1 si are o memorie interna de 4GB si 1GB memorie RAM. Avand acces la Google Play, pot fi descarcate diferite aplicatii, inclusiv jocuri.

    FAVI SmartStick va fi lansat in luna octombrie, la un pret de numai 50$, insa trebuie tinut cont de faptul ca veti avea nevoie si de un mouse si o tastatura wireless, ce vor face utilizarea mai usoara.
    Attached Images Attached Images favi_smart_stick.jpg

  2. #2 SP
    Member iUser's Avatar
    O scurta prezentare video:

  3. #3 SP
    Hao
    Junior Member Hao's Avatar
    Interesant. Am o nelamurire in video la secunda 37 apare in prezentare o mini tastatura aceasta vine impreuna cu FAVI SmartStick? sau se achizitioneaza separat.

  4. #4 SP
    Member iUser's Avatar
    Se achizitioneaza separat. Este produsa tot de FAVi si costa ~35$.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Chiar bestiala ideea... Trebuie mentionat ca va exista si o varianta cu 8GB la 79 USD. Mai nou vad ca au updatat si specificatiile tehnice... procesorul fiind un ARM A9 la 1Ghz. Sper ca scoate 1080P via HDMI. Totodata, pe pagina oficiala e trecut Android 4.0 si nu 4.1, dar cred ca vor veni cu update-ul foarte usor... Cred ca ii lipseste un gamepad, si ar deveni un concurent serios pt. Ouya.
    • OS: Android (4.0)
    • Resolution: 720P, 1080P (HDMI)
    • Microprocessor: ARM Cortex-A9 @ 1.0 Ghz
    • RAM: 1GB DDR3 SDRam
    • Built-in WiFi: 802.11 b/g/n
    • Storage: 8GB
    • USB Port: 2.0
    • Mini USB: DC Input,
    • Micro SD: Up to 32GB
    • Remote Control: Infrared
    • Dimensions: 3.6" x 1.3" x 0.6"
    • Weight: 0.08 lb.

  6. #6 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Quote Originally Posted by iUser View Post
    Mini PC-ul dispune de conectivitate Wi-Fi si USB, iar cu ajutorul unui port HDMI, acesta se poate conecta la TV
    Cred ca daca ne uitam atenti la "scurta prezentare video" se conecteaza la TV atit prin HDMI cit si USB .... deci simultant ! ori poate nu neaparat insa cel putin clip-ul video asta spune

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Q View Post
    Cred ca daca ne uitam atenti la "scurta prezentare video" se conecteaza la TV atit prin HDMI cit si USB .... deci simultant ! ori poate nu neaparat insa cel putin clip-ul video asta spune
    El se conecteaza la TV via HDMI... dar are nevoie si de alimentare, nu? Caz in care via USB il poti conecta la un PC, la priza, la ce vrei tu. Nu e necesar sa ai USB la TV.

    ---------- Post added 28-09-2012 at 11:34 PM ----------

    BTW, dati si voi editorilor un Thanks acolo, daca tot se chinuie sa scrie stirile astea... Grrrr

  8. #8 SP
    Junior Member nagy77's Avatar
    Am ceva in genu acesta de aproximativ 3 Luni, daca nu sunt pretentii e OK, Viteza de lucru e mult mai slaba decat la o tableta

    Model
    NC-812-16
    OS
    Android 4.0
    CPU
    Telechips 1GHz
    Memory
    512MB
    Storage
    4GB
    Network
    Wireless 802.11b/g/n, WAPI?Ralink8188?
    Ports
    Micro 5pin USB, USB2.0 data transfer, HDMI port
    Keyboard
    Support 2.4G wireless keyboard
    Audio
    MP3/WMA/WAV/OGG/AAC/FLAC/3GP
    Video
    MPEG2/4/AVI/WMV/MKV/MOV/RM/RMV
    Android APP
    Youtube, Twitter, AngryBird, Office, Gmail, Browse, Skype, Youku, Tudou, QQ, etc
    HDMI
    1080P
    Power Input
    5V 1000mA
    Package Including Mini box, USB cable Unit Size
    7.7*2.6*1.5cm
    Total weight
    56g

    Personal am cumparato cu 40$

    Apropo la 720p se misca greu , nu mai zic de 1080p.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    nagy77: presupun ca de acest produs este vorba?

    HDMI Andriod TV Player

    ---------- Post added 29-09-2012 at 12:42 AM ----------

    Hehe, am vazut acum ca sunt sute de astfel de device-uri... Au trecut pe langa mine probabil doar datorita faptului ca majoritatea sunt chinezarii ieftine. Americanii de la Infinitec vad ca au si un proiect terminat pe Kickstarter: The Pocket TV: Makes any TV a Smart TV by Infinitec — Kickstarter




  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si tot cautand, iata ca am gasit si ceva mai "serios". Tot facut de chinezi, desigur... dar macar vine cu ARM A10 la 1.5Ghz. Si e 49.50 USD.

    Product Features:
    • Android 4.0.3
    • Allwinner A10 1.5GHZ Cortex-A8 high speed
    • 1GB DDR3
    • WIFI 802.1b/g/n
    • Support the latest HTML5 , Flash10.3
    Amazon.com: Android 4.0 Mini PC: Electronics

    Sau: Mini MK802 Android 4.0 Google TV Box (acelasi lucru, dar la 48.79 USD: Amazon.com: Mini MK802 Android 4.0 Google TV Box HD IPTV Player PC Allwinner A10 1G DDR3: Electronics

    Mai adaugati o tastatura Logitech la 34 USD: Amazon.com: Logitech Wireless Touch Keyboard K400 with Built-In Multi-Touch Touchpad (920-003070): Electronics sau una de la FAVI la 28 USD, si aia e: Amazon.com: FAVI Entertainment Wireless Keyboard (Built-in TouchPad/Laser Pointer) - Black: Electronics
    Attached Images Attached Images android_4_mini_pc.jpg favi_mini_wireless_keyboard.jpg logitech_wireless_touch_k400.jpg mini_mk802_android_4.0_google_tv_box.jpg

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe, si tot cautand, am gasit chiar si un Dual Core la 1.66Ghz: Amazon.com: Android 4.0 HDMI Mini PC Smart internet TV adaptor/dongle - RK3066 Dual Core 1.6Ghz CPU, WiFi N, HD 1080P UG802: Electronics la 88.49 USD. Asta mentinandu-ne in gama "ieftine", ca asa, ajungem la Logitech Revue Companion Box: Amazon.com: Logitech Revue Companion Box with Google TV and Keyboard Controller: Electronics

    Wow, si mai interesant, am gasit unul care vine direct cu XBMC: Amazon.com: G-Box Midnight TV Box - Android 4 Internet Web Player IP Mini PC: Electronics

  12. #12 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    El se conecteaza la TV via HDMI... dar are nevoie si de alimentare, nu? Caz in care via USB il poti conecta la un PC, la priza, la ce vrei tu. Nu e necesar sa ai USB la TV.[COLOR="Silver"]
    Nu, nu este neaparat necesar depinde de respectivul dispozitiv, iar HDMI are [ pin 18 carries a low-voltage (+5V) power supply ] insa numai cu 50mA care poate nu ajunge, cei care l-au facut stiu mai bine.

  13. #13 SP
    Junior Member catza86's Avatar
    mai sunt o gramada, eu de exemplu am SatMultimedia - satellite tv gear - Zero Devices

  14. #14 SP
    Member iUser's Avatar
    Tot ce e pe site-ul acela la 500+ RON, gasesti pe Deal Extreme la 50-60$ cu transport gratuit in Romania...

  15. #15 SP
    Member A_A_A's Avatar
    Din toate cele enumerate, care ar fi cel mai bun, si cu un pret rezonabil?Fiecare vine cu telecomanda proprie sau trebuie sa mai cumperi?

  16. #16 SP
    Member iUser's Avatar
    Daca il vrei pentru filme si browsing, oricare este bun. Nu toate vin cu telecomanda.

  17. #17 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    E interesant, dar eu n-as investi in asa ceva acum. In curand asa ceva va fi integrat in orice TV care se respecta si o sa-l si controlezi usor din telecomanda. Pt cine are un LED maricel (de 116 cm sau mai mare) care nu e smart s-ar putea dovedi util, in ideea ca-si pastreaza respectivul TV macar inca 2-3 ani. Insa cine are un LCD mai vechi probabil ca va face pasul spre un LED smart anul viitor.

  18. #18 SP
    Senior Member Marinake's Avatar

    Re: FAVI SmartStick, Mini PC cu Android 4.1

    Eu am o plasma Toshiba luata in iarna si chiar as achizitiona un astfel de MiniPC.

    Sent from my XPERIA X8 using Tapatalk 2

  19. #19 SP
    Junior Member nagy77's Avatar
    Deci , ca sa ai un smart TV cea mai buna jucarie este aceasta
    , am conectat calculatoru la TV si aia e , cu jucaria aia de android , poti urmarii decat flashscore si c-am atat.

    Deci luativa un F10 Fly Mouse, NO sa regretati . e scump dar face toti banutii.

    "Propria mea experienta" Nu dati banii pe prostii , cumparati lapte la copii !

  20. #20 SP
    Junior Member catza86's Avatar
    Quote Originally Posted by iUser View Post
    Tot ce e pe site-ul acela la 500+ RON, gasesti pe Deal Extreme la 50-60$ cu transport gratuit in Romania...
    + tva de la vama, doar sa fie prea bun vamerul sa nu platesti.

    In plus nu ai garantie la ele, asa macar daca se strica te lupti cu firmele din RO.

    Eu sunt super multumit de produsele de la ZERo, au si acel font RAZER

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Nokia lanseaza un iPad Mini cu Android! By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 13 Last Post: 20-11-2014, 00:17
  2. Replies: 3 Last Post: 06-05-2013, 10:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts