Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Scadere de preturi pentru Google Drive

  1. #1 SP
    Member FlyingPotatoes's Avatar

    Scadere de preturi pentru Google Drive

    Cred ca ati auzit cu totii de Dropbox, Google Drive si de SkyDrive (acum numit OneDrive). Avand in vedere ca tot mai multa lume incepe sa foloseasca servicii de cloud storage apare si dorinta de a avea cat mai mult storage. Google a lansat Drive acum aproximativ doi ani cu un pret competitiv si tot mai multa lume a inceput sa il foloseasca, principalul motiv fiind integrarea sa cu Google Docs, lasandu-te sa editezi documente 'on the fly', sa le salvezi in cloud si sa le impartasesti cu ajutorul Drive.

    Recent, Google a anuntat ca o sa scada preturile la Drive pentru a il face si mai accesibil. Acum vei primi 100GB de storage pentru doar $1.99 in loc de $4.99. Pentru cei care au nevoie de mai mult spatiu (ca mine) puteti primi 1TB pentru doar $9.99. Un pret extraordinar de bun, la mai putin de $0.01/GB. Daca il comparam cu principalul sau competitor (Dropbox), putem vedea cu adevarat cat de buna este aceasta oferta, Dropbox oferind 2GB gratuit si un maxim de 100GB pentru $9.99.

    Presupun ca in urmatoarele saptamani vom vedea scaderi de preturi de la Dropbox, OneDrive si toti ceilalti competitori insa ma indoiesc ca vor putea sa concureze cu ceea ce ofera Drive acum.

    S-ar putea sa va intrebati la ce puteti folosi 1TB de storage? Eu personal il folosesc pentru a imi extinde capacitatea de stocare de pe iPod-ul meu (4th gen), Drive lasandu-ma sa fac mai multe poze,video-uri si sa stochez documente care le pot accesa de oriunde.

    Intrebarea mea este: Voi folositi stocare online? Daca DA, pentru ce o folositi?
    Attached Images Attached Images google-drive-black-wallpaper.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Un pret care imi face cu ochiul... pana acum am folosit DropBox dar mi se pare ca au preturile putin cam mari.

    Cum vi se pare Google Drive pe langa DropBox ?

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In caz ca nu stiati, pentru multe dintre device-urile Samsung, Dropbox ofera 50GB free space pentru 2 ani. Cel putin eu asa am primit la Note 3 si S4.
    Pentru mine e arhisuficient, mai ales la pretul de $0.00/GB

  4. #4 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Oh da ... cand mi-am luat S3 si l-am vandut in mai putin de o luna macar ramasesem cu 50 GB free in dropbox
    Attached Images Attached Images dropbox.png

  5. #5 SP
    Member FlyingPotatoes's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    In caz ca nu stiati, pentru multe dintre device-urile Samsung, Dropbox ofera 50GB free space pentru 2 ani. Cel putin eu asa am primit la Note 3 si S4.
    Pentru mine e arhisuficient, mai ales la pretul de $0.00/GB
    Și la HTC One primești 25 GB dacă nu mă înșel ( un prieten m-a rugat să îi dau ceva de pe iPhone-ul meu și am zis că cel mai bine ar fi să ma conectez cu Dropbox și dupa vad : You have just recieved 25 GB of storage )

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu am folosit exclusiv Google Drive din vara pana acum cateva saptamani, aveam 25GB. Apoi mi-a oferit Dropbox 50GB si m-am mutat cu totul.

    Preturile mici sunt binevenite si sunt mai bune decat ce ofera Dropbox sau iCloud. Cand imi va expira oferta din Dropbox, ma voi muta inapoi pe Google Drive. E simplu, cine imi ofera mai mult gratuit, castiga.

  7. #7 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Eu folosesc Google Drive de cateva luni cu mare placere... viteza de upload e decenta, download-ul este extrem de rapid. Nu am avut nevoie sa stea mult fiserele acolo, uploadam, primeam confirmare de download, stergeam, deci nu ma deranja spatiul oferit gratis (nici nu stiu cat anume este, sincer sa fiu).

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    nici nu stiu cat anume este, sincer sa fiu
    Este de 15 GBytes.

  9. #9 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    OneDrive a a vut de asemenea o promotie pentru actualii posesori : 30 Gb oferiti gratuit luna trecuta. Valabil tot 2 ani (parca s-au vorbit toti cu astia 2 ani...).

    De asemenea OneDrive-ul ofera gratuit 7 Gb, care fata de cei 2 Gb ai Dropbox sunt mult mai ok. Daca ar fi sa vedem ca si capacitate gratuita cel mai bine sta Drive-ul Google, apoi OneDrive-ul Microsoft si ultimul este Dropbox (care are anumite promotii pt. anumite modele de telefoane, dar....standard sta cel mai prost).

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In final nu conteaza doar cat spatiu ofera, ci si cat de buna este integrarea cu aplicatiile pe care le folositi. Eu am ales Dropbox tocmai pentru simplul motiv ca aproape toate aplicatiile de iOS stiu de Dropbox, pe cand de Google Drive... mai putin.

    Probabil cineva care foloseste mai mult Android-ul, va alege sa mearga pe solutia de la Google... Insa eu si acolo tot cu Dropbox-ul m-am descurcat mai bine.

    Avantajul Drive era acela ca puteai edita fisiere de tip .doc .xls & co... intre timp si Dropbox-ul a invatat sa citeasca toate aceste formate, iar pt. orice altceva ai optiune de "Open In..."

    Eu pe langa Dropbox mai folosesc si iCloud pentru backup la device-urile iOS. Nu-ti ofera decat 5GB free, dar e suficient pentru a-mi tine tot ce inseamna contacte, mesaje, camera roll, documents & stuff. Il folosesc pentru ca e foarte facil sa faci backup/restore la orice iOS doar cu ajutorul sau.

  11. #11 SP
    Junior Member ciubaca's Avatar
    Box ofera 50 de GB gratis, aplicatia nu e wow deloc, dar totusi ofera 50 de Gb gratis https://www.box.com/

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Google Play Store By MonkY in forum Android
    Replies: 6 Last Post: 16-03-2021, 21:26
  2. Google Chromecast: rival pentru Apple TV By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 14 Last Post: 02-10-2020, 10:21
  3. HTC va produce o tableta pentru Google By trickz in forum Tech News
    Replies: 12 Last Post: 06-10-2014, 12:38
  4. Google Drive By ffocus in forum Android
    Replies: 1 Last Post: 26-04-2012, 21:52
  5. Replies: 14 Last Post: 26-01-2011, 00:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts