Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: Lubrifiant thumbstickuri

  1. #1 SP
    Member bloodindark's Avatar

    Lubrifiant thumbstickuri

    Salutare. Am nevoie de o informatie generala (nu conteaza tipul de gamepad , xbox 360 , xone , ps3 , ps4 , etc) Cu ce recomandati sa lubrifiez daca stickurile merg mai greu (in mecanismul din interior)?

    Multumesc

  2. #2 SP
    495
    Member 495's Avatar
    41fp0qcclyl.jpg

  3. #3 SP
    Member bloodindark's Avatar
    radiezi de inteligenta o sa dau si eu un report

  4. #4 SP
    495
    Member 495's Avatar
    just tryin' to help a brotha out!

  5. #5 SP
    Member bloodindark's Avatar
    ba nu , doar faceai misto , lub "d-ala" folosesti cu muierea. In alta ordine de idei , ma refer la chestii gen Wd 40 (dar ce model) , momentan am pus standardul. sau : vaselina siliconica - nu si-a facut treaba 3 minute a fost ok dupa scartaie , mai e varianta cu teflon .

  6. #6 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Cuuu muierea a zis...extraordinar.

  7. #7 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Eu cred ca oamenii care folosesc cuvantul "muiere" nu au folosit niciodata. Aici e paradoxul sexualitatii.

  8. #8 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    N-am mai auzit cuvantu muiere de cand aveam 14 ani de la un random tataie...si vorba aia, am 30 acum.

  9. #9 SP
    Member killlemalll3's Avatar
    Daca nu te deranjeaza mirosul incearca cu margarina.

  10. #10 SP
    Member VictusG's Avatar
    Quote Originally Posted by killlemalll3 View Post
    Daca nu te deranjeaza mirosul incearca cu margarina.
    la fel de bine poate si cu unsoare de porc

  11. #11 SP
    Member bloodindark's Avatar
    Initial folosisem vaselina , dar cu timpu mai mult face rau decat bine , dupa dadusem cu ulei de floarea soarelui , dar cu timpu devine lipicios si din nou ..nu e bine , dupa incercasem cu vaselina siliconica - 5 minute a fost ok , dar dupa a inceput sa scartaie si etc. Acu e dat cu un Wd 40 de vreo saptamana si pare ok , dar tot nu cred ca e la potentialul maxim .

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu am avut nevoie de asa ceva la gamepad-uri, dar poti incerca linistit cu WD40 spray (mai usor de aplicat cu ajutorul "paiului"). Asa ceva nu ar trebui sa lipseasca din casa nimanui!

    Eu mai folosesc la multitool-uri (sau la bricegele mai scumpe) un ulei de la Victorinox. Cred ca acesta este. Nu stiu insa cat de bine se pupa cu plasticul.

    Btw, recomand curatarea inainte de aplicare!

  13. #13 SP
    Member bloodindark's Avatar
    Multumesc Monky , ca restu de pe aici se pare ca duc cam mult lipsa de p**** , cum au vazut lubrifiant au inceput cu mistoul . BTW vad ca chestia asta e generala , si pe forumurile din afara cei care au intrebat de-astea sunt luati la misto initial

  14. #14 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    In nici un caz WD40 la plastic. Pentru inceput se simte ca merge mai usor dar ulterior (dupa ce anumite componente se evapora) o sa devina chiar mai abraziv decat fara.
    Pentru componente din plastic in miscare se recomanda vaselina pe baza de silicon sau teflon, ceva in genul asta:
    https://phoenixmodels.ro/ro/uleiuri-...ic-l20365.html
    sau
    https://www.olx.ro/oferta/vaselina-p...g-ID9efSp.html

  15. #15 SP
    Member bloodindark's Avatar
    Multumesc. Am scris mai sus ca am incercat cu vaselina de silicon si mai rau a facut , si asta dupa 5 minute ,. cu asta : Lube Star Silicon | BikeWorkx - mazací a čistící prostředky na jízdní kola

  16. #16 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Pai aia nu e pentru mecanisme din plastic. Are si alti compusi dedicati pentru lantul de bicicleta (si eu folosesc la bicicleta un lubrifiant pe baza de teflon si silicon special pentru vreme umeda).
    Tie iti trebuie ceva dedicat mecanismelor din plastic. Vaselina utilizata in mod normal la angrenaje din plastic este siliconica, e alba si are o consistenta cremoasa. Vezi sa scrie pe specificatii ca e special facuta pentru plastic.
    Daca folosesti vaselina "clasica", minerala, o sa iti atace componentele din cauciuc si o sa strice superficial suprafetele din plastic, depinde de compozitia chimica.
    Aia de pe OLX pare a fi ce iti trebuie tie.

  17. #17 SP
    Member bloodindark's Avatar
    ok. Multumesc !

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts