Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 19 of 19

Thread: Invalid Credit Card Number - PSN

  1. #1 SP
    Junior Member remakE's Avatar

    Invalid Credit Card Number - PSN

    Buna seara, am pus si eu mana pe PS4 in sfarsit dar exista o mica mare problema cu PSN+.
    Dupa cum apare in PSStore, pot lua 14 zile gratis de PSN+, problema insa e ca atunci cand bag informatiile cardului imi spune ca aceea combinatie de 16 cifre este Invalida ( INvalid Credit Card Number )
    *Cardul este de la Bancpost - Mastercard si este destinat alocatiilor. Nu are niciun banut pe el ( parca 75 de bani.. anyway )
    *Am incercat sa pun atat adresa mentionata pe contractul cardului cu Litere Mari etc - nu a mers
    *Am incercat sa adaug o adresa din UK de la un hotel - nu a mers.
    Contul de PSN este facut pe o adresa de UK .

    Solutii?

  2. #2 SP
    Banned gicazizu's Avatar
    Nu poti cu card de Romania. Singura solutie este sa-ti iei carduri preplatite si sa iei abonament PS Plus.

  3. #3 SP
    Junior Member remakE's Avatar
    E ciudat ca doi prieteni de-ai mei si-au activat subscriptia free de 14 zile cu carduri de romania punand la intamplare o adresa de UK ..

  4. #4 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    Merge si card de Romania , eu am incercat un trial de 30 zile (PS3) cu un card Visa de la Transilvania , adresa UK valida ..probabil 75 bani e o suma prea mica si nu a trecut verificarea...totusi inainte am incercat un card de la Libra Bank (cu toate ca m-au sunat sa le confirm tranzactia cu Sony) acesta nu a mers , probabil tot din cauza banutilor lipsa de pe el.
    Ulterior am luat abonament PS Plus UK pe un an si am sters datele legate de card .

  5. #5 SP
    Junior Member AXL2686's Avatar
    Eu am activat 14 zile trial cu card ING , pe langa asta am fost 'taxat' cu 0.55 mai degraba blocati pentru verificare. Merge si cu card RO doar sa ai ceva pe el...1leu, 2

  6. #6 SP
    Junior Member Storm78's Avatar
    Quote Originally Posted by Drag05azs View Post
    Merge si card de Romania , eu am incercat un trial de 30 zile (PS3) cu un card Visa de la Transilvania , adresa UK valida ..probabil 75 bani e o suma prea mica si nu a trecut verificarea...totusi inainte am incercat un card de la Libra Bank (cu toate ca m-au sunat sa le confirm tranzactia cu Sony) acesta nu a mers , probabil tot din cauza banutilor lipsa de pe el.
    Ulterior am luat abonament PS Plus UK pe un an si am sters datele legate de card .
    Ar fi foarte misto daca au scos limitarea aceea ca trebuie sa ai cardul musai in UK. Scapam de comisioanele PayPal.

    Sa va zic cum e cu sumele alea blocate cand inregistrati cardul (lucrez la banca). Firma ca sa se asigure ca este un card valid blocheaza o suma care poate ajunge si apropae de 2 euro (la Apple de exemplu). Faza e ca nu v-au luat banii aia. I-au blocat doar ca sa se asigure ca nu ii cheltuiti ulterior. Cand cumparati online tranzactia se efectueaza in doi pasi. In momentul cumpararii firma blocheaza suma (adica zice bancii "pune banii astia de o parte pt mine") si peste cateva ore sau zile se face decontarea propriuzisa. Adica se iau banii. In cazul verificarilor de care ati zis mai sus acea suma mica este deblocata peste cateva zile. Adica va revin banii. Sper sa va ajute pe cei cu aproape zero lei pe card sa intelegeti de ce "nu merge cardul" .

  7. #7 SP
    Junior Member remakE's Avatar
    Multumesc frumos pentu sfat. O sa ma duc la banca sa bag niste bani pe cont.

  8. #8 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Am activat si eu 14 zile trial cu card VISA de la ING. Am pus la adresa una a unui hotel din Londra.

  9. #9 SP
    Junior Member alphacristi's Avatar
    Quote Originally Posted by remakE View Post
    E ciudat ca doi prieteni de-ai mei si-au activat subscriptia free de 14 zile cu carduri de romania punand la intamplare o adresa de UK ..
    si la mine a mers, am visa, ISIC brd

  10. #10 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Acum ma intreb daca merge sa cumperi direct cu cardul

  11. #11 SP
    Junior Member Storm78's Avatar
    Quote Originally Posted by keanustar View Post
    Acum ma intreb daca merge sa cumperi direct cu cardul
    Păi cam asta reiese din treaba asta. Parca am o teamă să încerc și să mă trezesc cu contul banat

  12. #12 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    cred ca o sa incerc eu curand sa iau niste mese in jocul ala de pinball 3D, dar cred ca peste vreo saptamana

  13. #13 SP
    Junior Member Storm78's Avatar
    Apropo, cei care nu vreti sa va complicati cu paypal si alte plati online, gasiti la Mediagalaxy carduri prepay pt. UK la preturi decente. Cam cu 10 lei mai scumpe decat daca cumparati online de la cdkeys.com

  14. #14 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu nu vad diferenţa de 10 lei, poate 30 de lei pt un card de 25£ si 50 de lei pt cel de 35£

  15. #15 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Nu stiu cat ar fi pe cdkeys, dar eu cumpar de pe Playstation Network Cards.
    La MediaGalaxy cardul de 35 lire este 219.9 lei
    MEDIA GALAXY | PlayStation Network Card £35 PS3
    Iar la AllRoMedia este 171 lei
    UK PSN £35.00 Prepaid Card - AllRoMedia.com - Your Gaming Source

    Avand in vedere ca 35 de lire inseamna 198 lei la cumparare(la banca), nu pare prea ieftin cardul de la MediaGalaxy.

  16. #16 SP
    Junior Member Storm78's Avatar

    Invalid Credit Card Number - PSN

    Iti arat extrasul de cont cand ajung acasa. PayPal-ul are o smecherie. Iti blocheaza o suma mai mica initial si iti deconteaza una mai mare peste cateva zile. Am luat de la cdkeys un card de 25gbp si initial m-a taxat cu 129 lei. Ceea ce e bine. Azi au facut decontul si au luat 137 lei. Si la mediagalaxy parca era 150 lei cardul. Poate am exagerat cu 10 lei diferenta. Dar consider acceptabil pentru cine nu vrea stres online.

    ---------- Post added 28-01-2014 at 15:57 ----------

    Quote Originally Posted by gvingi76 View Post
    Nu stiu cat ar fi pe cdkeys, dar eu cumpar de pe Playstation Network Cards.
    La MediaGalaxy cardul de 35 lire este 219.9 lei
    MEDIA GALAXY | PlayStation Network Card £35 PS3
    Iar la AllRoMedia este 171 lei
    UK PSN £35.00 Prepaid Card - AllRoMedia.com - Your Gaming Source

    Avand in vedere ca 35 de lire inseamna 198 lei la cumparare(la banca), nu pare prea ieftin cardul de la MediaGalaxy.
    Robert taxeaza in lei? Ca daca e asa e bine. Se pierde f mult la schimbul valutar altfel.

  17. #17 SP
    Junior Member Storm78's Avatar
    imageuploadedbytapatalk1390917800.262422.jpg

  18. #18 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Tot prin PayPal este, iar taxarea se face in Lire. Dar e ciudat ce se intampla la tine. Am mai luat si de pe cdkeys si nu s-a intamplat asa ceva.
    Era undeva pe forum trecuta o chestie care trebuie setata la PayPal pentru a lua un curs mai normal. Se seteaza cursul VISA sau MASTERCARD, ceva de genul. La ultimul card de 35 lire de la AllRoMedia au fost luati 178 lei (sau ceva prin apropiere) din cont.


    Pe cdkeys mai poti folosi si codul de reducere de 5%
    https://www.facebook.com/cdkeyscom/app_393344207416996
    ---------- Post added 28-01-2014 at 16:12 ----------

    Este cel putin ciudat ce e la tine acolo. Este conversie Euro-Ron. Eu cand am cumparat de acolo s-a folosit conversie Lira-Ron.

  19. #19 SP
    Junior Member Storm78's Avatar

    Invalid Credit Card Number - PSN

    E generala faza din cate stiu. Din cauza ca se fac doua conversii valutare. Din lei in euro si din euro in lire. Si la cursuri de scuipi sange + 3% comision PayPal

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Xbox 360 - Credit card By silviu99 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 7 Last Post: 24-02-2015, 20:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts