Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 52

Thread: Nintendo 3DS - Shop

  1. #1 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar

    Nintendo 3DS - Shop

    Pe data de 07.06.2011 s-a lansat eShop pentru Nintendo 3DS - dupa celebra amanare de la sfarsitul lunii mai Nintendo a decis sa lanseze update ul pentru consola 3DS care sa contina e Shop ul, browserul de internet si conectivitatea cu contul online deja existent (pentru a putea transfera titluri de DSi)

    Astefel odata cu acest update au devenit disponibile urmatoarele

    - eShop - este shopul clasic nintendo, de-a dreptul prost gandit, cu informatie putin si fara prea mare impact pentru utilizatori - acesta are ca noi feature-uri magazinul virtual pentru jocuri retro (momentan sunt disponibile doar 3 jocuri: Mario Land, Tennis si Alleyway - toate provenite de pe gameboy original) magazinul cu 3ds ware - unde sunt disponibile cateva titluri (printre cele mai importante Shantee, Mario vs Donkey Kong, Plants vs Zombies si Ivy the Kiwi, alaturi de Tetris si alte cateva)
    - 2 clipuri 3d - unul in care este prezentat Dead or Alive 3d si al 2 lea pentru Zelda Ocarina of time

    Noutati prinvind sistemul de puncte - punctele pentru Wii si DSi nu functioneaza pe noul eshop si am inteles ca abea la sfarsitul lunii aprilie vor aparea prin magazine, insa puteti cumpara direct cu cardul de credit (if u dare)

    A disparut trailerul 3D (chiar imi pare rau, puteau sa-l lase in eshop)

    Ca "maxim" de potenta - 2 lucruri gratis:

    1. Exitebike (un remake 3D al jocului de NES)
    2. PokeDex - un fel de librarie/compediu - dedicat pokemonilor, care ar trebui sa-si ia informatii prin StreetPass (pentru cine nu stie acesta este un serviciu wireless prin care 3DS urile comunica intre ele fara nici un aport din partea posesorilor, daca se intampla sa fie in aria de acoperie) SpotPass (o chestie noua - se pare ca implementata in marile orase - un serviciu care poate schimba date/informatii basics despre aplicatiile de pe 3DS - evident nu din Romania)

    Si evident browserul de internet - care este tot prost, nu va asteptati la minuni pentru ca nu e cu nimic imbunatatit (sau cel putin nu sesizabil).

    Deci per ansamblu - e bine ca avem eShop, in USA este disponibil Zelda Dx de GBC deci probabil pana luna viitoare vine si in Europa - per total avem jocuri de GB, jocuri DS Ware - si happy shoping

    PS: daca am facut ceva greseli imi cer scuze dar sunt cam adormit

  2. #2 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Si iata ca cei de la Nintendo s-au decis sa updateze din nou consola - ce am primit de data aceasta (cel putin teoretic pentru ca practic o parte primisem deja de 4-5 zile)

    1. Donkey Kong (pentru Gameboy) - pe virtual console - foarte interesant insa overpriced dupa parerea mea (ca toate jocurile de 3DS - virtual console) - un joc extrem de interesant fiind parintele seriei Mario vs Donkey Kong (nu este doar un port al jocului cu aceelasi nume din Arcade uri desi incepe identic, dupa cateva nivele totul se schimba)

    2. Zelda DX Link's Awakening (pentru gameboy color) - pe virtual console - un joc extraordinar, un remake al jocului cu aceelasi nume de Gameboy, probabil unul din cele mai importante jocuri pe platforma gameboy, muzica si feelingul acestui joc provoaca fiori pe sira spinarii oricarui nostalgic - il recomand calduros "incepatorilor".

    3. un nou trailer - de data aceasta aveam Green Lantern 3D (the movie) - un trailer care anunta lucrurile bune care pot fi facute cu un ecran 3D si anume, vizionarea filmelor 3D fara ochelari - serviciile se lasa insa asteptate si probabil ca vor fi lansate doar in tarile calde (US, poate Japonia)

    In rest nimic nou - va tin la curent daca mai aud ceva.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deci ti-ai luat 3DS pana la urma? Felicitari!

  4. #4 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Mersi - o investitie cam prost inspirata, insa totul trebuie privit ca un pas inainte

  5. #5 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Cu o mica intarziere - Updateul cu numarul 3

    Saptamana aceasta Nintendo e-Shop ul a primit cate chestii interesante.

    1. In primul rand - ca si structura shop ul s-a schimbat un pic - aparand 3 categorii noi - Donkey Kong (unde puteti gasi jocuri care au ca personaj principal ghici pe cine ) - racing games si fighting games (cred ca numele spune tot)

    2. Doua noi jocuri de gameboy - Double dragon si Radar Mission - interesant dar nu la pretul asta

    3. Doua clipuri interesante - in primul e prezentat Robin Williams (actorul) si fiica acestuia Zelda (da, este exact ceea ce credati) - de asemeni in stransa legatura cu lansarea Ocarina of Time 3d - cel de-al doilea este exact reclama la joc -

    Ce este foarte interesant si usor de "pierdut" - sub categoria Donkey Kong este primul joc de Game & Watch lansat pe 3DS (evident Donkey Kong) -

    Enjoy or this week - ne revedem saptamana viitoare cu un nou update.

  6. #6 SP
    Junior Member geckoati128's Avatar
    1. Dark, ti-ai luat 3ds si nu m-ai cautat ca sa ne adaugam ca prieteni. Trebuie sa te ciomagesc la street fighter.
    2.Au mai aparut chestii misto pe e-shop, cum ar fi trailere 3d pentru jocurile:
    star fox
    kid icarus
    paper mario
    luigi's mansion 2
    mario kart
    resident evil revelations
    metal gear
    super mario
    animal crossing

  7. #7 SP
    Member slabunator's Avatar
    Acest Nintendo 3ds reprezinta un fel de ds 1.5, cu hardware usor imbunatatit si gimmick-ul de 3D sau e deabinelea o noua generatie de console?

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E diferenta si de hardware, si de ecran, si de dimensiuni, si de viata a bateriei... deci cam tot. Uite-le aici comparate pe toate 5 DS-urile:
    Nintendo 3DS - Wikipedia, the free encyclopedia

  9. #9 SP
    Junior Member geckoati128's Avatar
    stie careva vreo metoda prin care sa poti avea acces la serviciul nintendo video daca locuiesti in Romania? am setat consola pe UK dar aplicatia aceasta face o verificare de IP si spune ca nu e disponibila in zona in care sint. am auzit ca ar merge cu un proxy server. nu prea ma pricep la retelistica. daca a reusit careva ceva in acest sens, sa fie amabil si sa ne spuna si noua. aceleasi plangeri le au si vecinii din alte tari mai mici, precum Slovenia.

  10. #10 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Nici eu nu ma pricep prea bine dar poti incerca cu un VPN ,poate merge..
    EDIT : Nvm,am incercat eu cu un VPN platit si nu merge.

  11. #11 SP
    Junior Member geckoati128's Avatar
    Quote Originally Posted by iPaul View Post
    Nici eu nu ma pricep prea bine dar poti incerca cu un VPN ,poate merge..
    EDIT : Nvm,am incercat eu cu un VPN platit si nu merge.
    Merci de info, din ce am mai studiat si eu se pare ca aceasta ar fi metoda. Deocamdata am reusit sa imi instalez un custom firmware pe routerul wireless pentru a putea accesa vpn direct din router. Mai departe...trebuie sa fac rost de un cont VPN, din ce am cautat pana acum, totul e contra cost si nu prea ma incanta ideea.

    Acum am vazut ca ai dat edit si ai spus ca ai incercat cu un VPN platit dar nu merge. Totusi e curios ca nu merge. Din cate stiu cu VPN ar trebui sa mearga orice serviciu de acest gen. Ai facut setarile in routerul wireless?

  12. #12 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    In cadrul unui anunt pe care l-am citit azi pe eShop, in Europa va scadea pretul consolei 3DS "semnificativ" spun ei, incepand cu 12 august. De asemenea, in cadrul acestui program de fidelitate, pentru ca asa se si numeste anuntul, se pare ca vor oferi 20 de jocuri GRATIS. 10 dintre ele vor putea fi descarcate de pe eShop incepand cu 1 Septembrie. Printre acestea se numara Super Marios Bros, Donkey Kong JR, Balloon Fight, Ice Climber si The Legend Of Zelda, toate pentru Virtual Console.

    Pana la sfarsitul anului, Nintendo va mai oferi inca 10 jocuri, pentru Virtual Console - Game Boy Advance printre care amintesc urmatoarele: Yoshi's Island: Super Mario Advance 3, Mario Kart: Super Circuit, Metroid Fusion, WarioWare, Minigame Mania si Mario VS Donkey Kong.

    Bineinteles ca mie imi miroase a strategie de marketing, deoarece in anunt cei de la Nintendo tin sa "roage" posesorii de 3DS sa duca vorba mai departe pt ca nimeni sa nu piarda o asa ocazia si sa isi achizitioneze un 3DS. Se pare ca nu au fost deloc multumiti de vanzarile consolei de la lansare si pana acum, insa oricum, pentru mine ca posesor de 3DS, acest program de fidelitate anuntat de catre ei este un lucru bun.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Janquis: s-a postat si aici: http://www.consolegames.ro/forum/f12...tml#post670752
    20 free games si pretul scade de la 249 la 149 (USD)... din 12 August

  14. #14 SP
    Senior Member ShpioOn's Avatar
    Scuze man nu stiu cum de mi-a scapat ca doar urmaresc thread-ul respectiv.

  15. #15 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Scuze daca s-a mai intrebat dar eu unu nu am mai gasit (sau poate nu am folosit cuvintele bune pt search).

    Se poate cumpara cu card de RO de pe e-shop-ul din 3DS sau daca nu merge cu aceasta varianta, cu ce se poate cumpara de pe el?
    Tocmai am dat o comanda pt un 3ds si sunt curios daca o sa pot cumpara jocurile clasice

    Multumesc anticipat!

  16. #16 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Da se poate - m-a mai intrebat cineva asta - dar am neglijat sa raspund.

    Se cumpara direct cu bani, ai grija sa setezi tara UK - nu RO pentru ca in RO nu ai anumite servicii (cum ar fi streetpass)

  17. #17 SP
    Junior Member geckoati128's Avatar
    cu mastercard de la BRD merge brici, am cumparat eu destule.

  18. #18 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by rodarkone View Post
    Da se poate - m-a mai intrebat cineva asta - dar am neglijat sa raspund.

    Se cumpara direct cu bani, ai grija sa setezi tara UK - nu RO pentru ca in RO nu ai anumite servicii (cum ar fi streetpass)
    haha, eu am fost ala
    mersi ca ai raspuns aici
    si preturile cum sunt comparativ cu US?
    Sper ca nu se face conversie directa...

    nvm, am gasit
    Vad ca, asa cum ne-a obisnuit Nintendo, jocurile nu se lanseaza simultan peste tot. Mutant Mudds si Sakura Samurai nu sunt in Europe inca.

    Nu se poate folosi shop-ul din US?

  19. #19 SP
    Member Bodolay Botond's Avatar
    Gata. I give up. Am �ncercat tot ce se putea �ncerca: ING, Transilvania, CEC, Bancpost...la toate primesc același mesaj de refuz.
    Țin să cred că e rezultatul vreunui update recent și că cei ce au cumpărat �nainte de această acyualizare de firmware au rămas cu contul lor valabil, toți cei de ”după” sunt refuzați.
    Altă explicație nu găsesc.
    (am postat aici să nu mai infestez topicul Clubul 3DS cu subiectul ăsta legat de carduri pe eShop )

    Cred că am să le scriu celor de la Nintendo. Cum a făcut Andy Dufresne �n ”�nchisoarea �ngerilor” c�nd a trimis Senatului c�te-o scrisoare pe lună timp de nu mai știu c�ți ani, apoi săptăm�nal.

  20. #20 SP
    Junior Member G-MaN's Avatar
    imi cer scuze pentru necromancy dar de azi de la 4 ar trebui sa avem eShop in Romania!
    Cum o sa faceti? Eu cred ca o sa fac un user nou pe WiiU cu cont de ro (macar pentru rezervarea id-ului?)

    ---------- Post added 10-12-2015 at 18:05 ----------

    n-am gasit buton de edit asa ca tre sa fac post nou...

    tara e setata global pe consola wiiu, nu merge per user deci raman, in continuare, pe uk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts