Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 47

Thread: Jocuri PlayStation Studios pe PC

  1. #21 SP
    Manager paul's Avatar
    Returnal DF tech review:

  2. #22 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Apare si pe PC. E unul din titlurile pe care asteptam sa le joc cand o sa imi iau PS5. Dar o sa il iau de pe Steam si o sa il joc pe Steam Deck .

  3. #23 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Eu nu mi-as strica primul contact, mai ales la titlurile AAA, jucandu-le pe Steam Deck.
    Ar fi o prima impresie foarte cheap.. 7inch de IPS la 800p, setari grafice low, lipsa HDR, lipsa haptic feedback si adaptive triggers etc. Pierzi mult din joc.
    Rift Apart a fost pentru mine o experienta next-gen pe 75", cu HDR, DualSense si 3D Audio.
    Daca are full support DualSense pe PC, ia macar un controller de PS5, adaptive triggers si haptic feedback-ul sunt foarte misto implementate.

  4. #24 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Super ! La titlul asta chiar sunt curios care vor fi cerinte hardware pt 4K/60,Mexed out …RTX 4080?

  5. #25 SP
    MRC
    Member MRC's Avatar
    Ai dreptate Cosmin1088. Fiecare joc e bine sa fie jucat pe aparatul ptrivit. O sa il joc cand imi iau PS5 pe un tv cu diagonala mare. Steam Deck e excelent pt jocuri mai vechi sau indies.

  6. #26 SP
    Member Antiohh's Avatar
    Asa zic si eu, nu vreau sa imi mai stric experienta multor jocuri jucandu-le pe PS5 Astept Forbidden West cel mai tare sa apara pe PC. Rift apart merge destul de bine si pe consola, totusi. Comentariul e mai mult in legatura cu porturile pe PC in general.

  7. #27 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Ghost of Tsushima Director’s Cut is coming to PC on May 16



    Ce mi se pare mai interesant e ca leaker-ul care a dezvaluit varianta de PC a spus ca Ghost of Tsushima 2 va fi anuntat la PS Showcase in Mai sau Iunie: https://www.reddit.com/r/GamingLeaks...ced_this_year/ .

  8. #28 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Foarte ciudat cu tipu care a leak-uit data exacta - si-a inchis profilu de X intre timp si de fapt a avut super dreptate.

    Anywho, despre joc, aceleasi "features" penibile ca la toate jocurile lor care vin si pe PC - unlocked FPS, ultra wide screen support - efectiv nu trebuie sa faca nimic pentru o astfel de portare - absolut penibil

    Despre joc nu mai zic nimic, ca-mi sare lumea in cap again

  9. #29 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    De curiozitate, ce altceva ar mai putea adăuga?

    Fără îndoială din punct de vedere al calității imaginii va fi clar superior față de PS5, rezoluție și tot ceea ce ține de level of detail. Clar Sony nu ar spune aceste chestiuni fiindcă ar pune PS5-ul într-o lumină de inferioritate.

    Nu cred că-i complicat deloc sa le porteze, însă fac acest lucru atât de târziu pentru a obține cat mai mult profit din vânzările pentru consolă.

  10. #30 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu e vorba de ce pot adauga, dar e ca si cum ar anunta un telefon nou si ar spune - acum puteti face si apeluri telefonice!

    Alea sunt functii normale pentru orice joc de PC din ultimii ani. Alea nu trebuie sa fie selling point decat pentru cine joaca pe consola, iar oamenii aia cel mai probabil au jucat deja jocul respectiv si cel mai probabil nu-l vor mai cumpara/juca.

    Selling point, luand in considerare noua "clasa" de jucatori, ar trebui sa fie lumea, povestea, personajele, gameplay, samd.
    In rest e doar stupid sa spui asa ceva, that is all.

    Quote Originally Posted by Teo View Post
    Fără îndoială din punct de vedere al calității imaginii va fi clar superior față de PS5, rezoluție și tot ceea ce ține de level of detail. Clar Sony nu ar spune aceste chestiuni fiindcă ar pune PS5-ul într-o lumină de inferioritate.
    Pai fix asta e faza - cel mai probabil nu va fi superior versiunii de PS5 - sau poate fff putin imbunatatit - si vor spune ca este directia artistica, faptul ca au texturi de rezolutie mai mica sau acelasi numar de poligoane.

    Si nu ma refer doar la jocul de fata ci la toate jocurile Sony care ajung pe PC la cativa ani dupa lansare.

  11. #31 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Nu ma pricep la nimic din ceea ce inseamna PC environments, dar fara sa vreau tot vad discutii si scandaluri pe facebook legat de astia de la Steam in combinatie cu PlayStation.
    Ce anume fac, inteleg ca de fapt nu conteaza ca tara X are suport de Steam, ca nu pot cumpara/juca jocuri decat daca au si suport pentru PSN?

  12. #32 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    AFAIK ai nevoie de cont PSN ca sa-ti legi contul de steam la el si sa poti juca Ghost of sushi. Iar in tarile care nu au oficial prezenta PSN (cum era si Romania pana acum niste ani) nu vei putea face asta... acuma, bineinteles, poti sa ocolesti usor problema facandu-ti cont pe alta tara, adica exact cum faceam si noi inainte sa avem PSN in RO. Asa cum cel mai probabil au deja cetatenii acelor tari, conturi de UK sau US. Deci e mai mult o non-problema...

  13. #33 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Corect, nu s-a schimbat nimic la politica Sony, poti folosi PSN de oriunde din lume fara sa primesti ban.
    Dar lumea acum se preface ca asta nu e adevarat, doar pentru ca nu vor sa-si faca un cont amarat care dureaza cateva secunde/minute.

    E oarecum incurajator sa vezi ca plangerile fanilor i-a facut pe Sony sa-si schimbe regulile in cazul Helldivers 2, dar ar fi mai bine daca oamenilor le-ar pasa la fel de mult de probleme reale care afecteaza industria asta.

  14. #34 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu e chiar non-problema. Ce facem noi cu Xbox, spre exemplu, se numeste ilegalitate iar daca se da vreo directiva brusc de la EU sau cineva sus, ca toti care au conturi pe alte tari decat locuiesc sau au cardurile bancare sa fie banat, atunci o sa fie o problema fff mare pentru ca te baneaza si pierzi tot ce ai cumparat pe contu ala.
    Iar Xbox asta recomanda "oficial", la support, cand le zici ca esti in tara unde nu exista si ai consola si vrei sa cumperi x joc sau sa faci cont - sa faci cont pe o tara din alea care au xbox oficial - ceea ce este...cum?
    Desigur, nu verifica nimeni astea, ca sunt atatea miliarde la mijloc si o chestie de genu ar insemna banarea a milioane de conturi, deci pierderea a milioane de clienti si multi multi multi bani din posibile viitoare produse.

    De fapt este ceva mult mai complicat overall si o sa spun la final de ce e mizerabil ce face Sony, mai ales la 2 saptamani dupa haosul cu Helldivers 2 (unde nu a fost nevoie de cont si brusc s-au trezit Sony sa spuna ca incepand din data x, o sa fie nevoie obligatorie de acel cont).

    Legal ai nevoie de multe autorizari de functionare intr-o tara (logic) si ei nu pot sa sustina operational ceva dintr-o tara aflata inafara jurisdictiei, unde nu au primit licenta de functionare, iar Sony tocmai a afirmat recent asta, cu scandalul Helldivers, cand devii Helldivers indrumau lumea public sa foloseasca VPN sa isi faca conturi din alte tari (au sters toate urmele de la mesajele publice pt asa ceva).

    La GoT, again, au pus in vanzare jocul in 200 de tari in care nu e legal sa iti faci cont. Deci un brain f@rt din asta nu stiu cum a fost posibil, ca totusi se trece printr-o multime de departamente si aprobari pt asa ceva.
    Iar asta e bataie de joc asupra clientului care si-a facut planuri, a platit, s-a bucurat si abia astepta sa se lanseze jocul si de fapt acum - ghinion, nu are joc.

    Daca anuntau de la inceput ca se lanseaza GoT pe PC si e nevoie de cont Playstation pentru a juca inclusiv partea SP, nu se rascula nimeni, dar nu balacareala asta de neimaginat, tipica pt amatori, desi in spate avem niste firme care invart miliarde si sunt in business de zeci de ani, nu e acceptabil deloc asa ceva.

    "Playstation PC" vor sa aiba doar jocuri cu note de 1, zici ca asta le e obiectivul. In trecut au fost ok, dar acum au ceva oameni acolo care se incurca in propriile cuvinte si nu stiu care e directia, nu isi cunosc publicul, nu tin cont de feedback, nu masoara ce crede lumea etc.

    Parerea mea e ca Sony au facut o divizie noua cu oameni 100% noi, complet nou angajati si probabil fara experienta din alte firme, si au zis hai sa ne facem PSN de PC ca e o piata mare, dar doar cu angajati interns.
    Si la Helldivers le-a luat o saptamana sa realizeze imbecilitatea - alea sunt decizii care se iau de urgenta intrunire ad-hoc, la o ora dupa ce izbucneste un scandal din asta tb deja rezolvat no matter what.

    Politicile din toate firmele zic ca anunti CEO-ul instant pt cazuri din astea, aia au stat nepasatori o saptamana, in timp ce in fiecare zi dintre zilele alea, situatia s-a inrautatit si mai mult.

    Sa vedem la jocul 3 ce va fi, daca pana atunci vor fi rezolvat lucrurile sau iar ceva probleme.

    Steam baga automatic cancel preorders/refunds pt toti din tarile non-PSN - asta e politica - vad ca la fel e si la Steam si la Epic Games si la Green Man Gaming - daca nu e legally supported, nu se vinde acolo in tara respectiva - si foarte bine fac, pentru ca daca permit asa partial, store-ul respectiv se va confrunta cu toate problemele (si incusiv de reclamatii, procese, legalitate) pt ca au permis vanzarea intr-un teritoriu de unde nu iti poti crea cont.

    Si faza (care cumva nu a mai izbucnit in presa) este ca iar au mintit la Helldivers 2 pentru ca nu au facut reversal la ce ziceau initial - adica jocul a fost scos din cele 177 de tari (de catre Sony) si NU a mai fost reintrodus la vanzare, desi au abandonat intre timp obligativitatea cu contul PSN iar asta se contrazice cu ce ziceau acum cateva zile.
    Si peste asta, inca una - chiar l-au mai scos de la vanzare din 3 tari din UE (chiar din Uniune) - Estonia, Latvia, and Lithuania - fara nicio explicatie din partea Sony - asta fix acum in weekend, deci dupa scandalul mare.

    "Then yesterday, three more countries— Estonia, Latvia, and Lithuania — were added to Steam’s list of sale-restricted countries. The CEO of Arrowhead, Johan Pilestedt, said on Discord he wasn’t told about the newly-added regions, only finding out about them through the game’s Discord community."
    CEO-ul de la Helldivers nici nu stia despre decizie, ca sa vezi si tu cum e cu Sony.
    Sony se afunda in mizerii de nush cum o sa mai iasa din astea, le afecteaza reputatia si or sa ajunga sa isi bata playerii joc de ei cu orice ocazie.

    Ei probabil se cred inca in piata de console, unde au cumva superioritate pe platforma lor, doar ca PC gamer nu e la fel de "mielusel/follower" cum sunt Playstation fanboys care respira consola si ataca pe oricine le jigneste puiul.

  15. #35 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Multa dezinformare, nu a fost nimeni ban-uit pentru ce s-a intamplat acum, ci din alt motiv: https://www.reddit.com/r/Helldivers/...lone_wont_get/ .
    cand devii Helldivers indrumau lumea public sa foloseasca VPN sa isi faca conturi din alte tari (au sters toate urmele de la mesajele publice pt asa ceva)
    Am mai citit asta si in alte locuri, interesant ca nu are nimeni macar un screenshot ca sa dovedeasca .

  16. #36 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Unde este multa aia dezinformare? Ca zice si acolo, la ce ai postat tu, ca "won't get you banned (so far)", adica momentan - si aici vezi ce am zis despre acele controale care nu se intampla pentru ca industrie de miliarde.

    Dar totusi, unde este multa dezinformare cand te referi la o fraza?
    In realitate e foarte simplu - e ilegal sa ai cont pe alta tara decat aia in care locuiesti - poate tii minte haosul de la Xbox cu conturile facute pe Argentina unde era totul mult mai ieftin - este ilegal, d-aia au luat masuri sa nu mai poti face asta.

    Ca sa intelegi la ce ma refer, e cum e la noi cu sistemul corupt, care controleaza doar afacerile mici si legale, iar pe aia mari si cu legaturi cu PSD sau alte asemenea "entitati" ii "ocolesc".

    Also, tu ceri dovezi ca devii Helldivers indrumau lumea sa-si faca cont pe alte tari? Nu fix asta am zis? Ca s-a sters orice dovada de peste tot?
    Dar daca ai fi urmarit situatia "la zi" ai fi vazut totul real time - cum crezi ca ar fi zis lumea de lucru asta? Ne puneam cu totii de acord sa mintim cu asa ceva ca sa ce?

    Faza e ca lumea normala nu face "romanisme d-astea" - cum le zic eu si se asteapta ca totul sa fie "normal" si legal. Altfel nu le cumpara...

  17. #37 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Am inteles, multumesc pentru raspunsuri!
    Citind explicatiile voastre si facand dive putin mai mult pe subiectul asta, inteleg ca SONY vrea sa vanda jocuri pe un Store X dar necesitatea conectarii la un Store Y ii obliga sa intre in zona gri care le place astora de la Microsoft atat de mult.

    Datele problemei, cum le vad eu:
    • Eu sunt din Serbia/Estonia. Tara mea are Steam, dar PSN nu:
    Tu Steam, ma lasi initial sa descarc un joc de pe store-ul suportat oficial (Steam), dar apoi vine SONY si spune nu nu, nu poti cu cont de Steam de Serbia, ca n-ai PSN! Extrem de nasol, in cazul asta mi se pare ca aia de la SONY care s-au ocupat strict de divizia respectiva, sunt fie retarzi, fie incompetenti. N-ai cum sa oferi un joc pe magazinul oficial al unei tari (Steam) pentru ca apoi sa impui ca si necesitate un link mandatory catre alt serviciu pe care acea tara (+170 altele) nu il are.

    Asta denota fie ca esti extrem de prost, fie nenorocit. Inclin spre a 2-a varianta si am sa detaliez de ce.
    Eu ai incercat sa faca acum exact nenorocirea pe care o face Microsoft cu Xbox de 18 ani incoace, adica da-mi tu romane banu si stai linistit pe cont de UK/US, ca te caut eu. Bun, treaba asta a functionat cu Xbox pentru ca a fost transparenta de la bun inceput. In acest moment, Microsoft incearca sa reintre in legalitate prin acel major expansion al PC Gamepass. Initial ma miram de ce mama dracului au primit tari ca Moldova sau Albania PC Gamepass oficial dar uite ca face sens acum.

    In schimb, ceea ce au incercat SONY sa faca aici mie imi suna ca 'estoniene ia da-ne tu banii ca te anuntam mai tarziu ca trebuie sa faci si tu un cont de PSN pe UK/US/EU ca sa contezi la numar, desi tu stai ca un prost cu cont de Steam pe Estonia!' Ghinionul lor pare a fi incompatibilitatea legala intre cont Steam pe tara X <link cu> cont PSN pe tara Y. Nasol ce au incercat sa faca, nu avea cum sa le iasa.

    In fine, eu nu sunt implicat in nici un ecosistem legat de PC-uri, dar eram curios de ce naiba luase internetul foc in asa hal. Acum am inteles. Pe sistemul 'ne plac banii tai dar ne doare in k*r de tine', au incercat si SONY sa faca de-o gogoasa. Eu personal sunt fericit ca nu le-a iesit si ca au fost 'taxati', n-ai cum sa fii nenorocit la infinit si sa ignori existenta a 90% din planeta dar tu sa le ceri bani oamenilor.
    Nu am, dar eu personal daca as avea PC/Steam, nu le-as da 1 euro pentru mizeria pe care au incercat sa o faca, asa cum nici nenorocitii astia de la Microsoft nu mai merita 1 dolar pana cand nu lanseaza Xbox si oficial in Romania (sau in alte tari).

  18. #38 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu nu cred ca e asa multa "rautate" acolo, cat e prostie sau necunostiinta - eu cred sincer, ca sunt oameni multi in Playstation board of directors (dar nu numai) care nu stiau ca nu au prezenta oficiala in 200 de tari (sau cate sunt) - presupun ca ei credeau ca sunt in toata lumea.

    Adica nu cred ca a fost neaparat o chestie - da-ne banu si nu ne intereseaza altceva. La fel cum nu cred ca stiau dinainte ca - bah, le zicem la fraieri sa ia jocul si ca nu trebe nimic, apoi cu 1 saptamana inainte BAM - le cerem cont PSN.
    Asta a fost doar o decizie imbecila de la niste "incepatori" pe care nu au gandit-o mai mult de lungimea nasului.

    Faza este (asa cum am zis mai sus) ca omul obisnuit cu apa calda, e obisnuit cu normalitatea - adica sa fie totul disponibil oficial - nu este, nu exista - nu exista workarounds.

  19. #39 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Dezinformarea e ca o singura persoana ban-uita pana acum si asta pentru ca a facut cont pe PSN din afara Chinei, cand trebuia sa-si faca cont pe PSN-ul chinez.
    Apoi toate articolele mentioneaza cazul asta de parca ar fi cauzat de ce se intampla acum: https://fandomwire.com/bans-helldive...sing-accounts/ .
    Si faza cu VPN-ul e o minciuna, asta e singurul loc unde Sony spune ca-ti poti face cont in alta locatie si nu specifica nimic de VPN:
    Attached Images Attached Images hll_psn.png

  20. #40 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai nu cred ca e nevoie de VPN ca sa-ti faci cont pe alta regiune (poate doar pe US) dar dupa cum ziceam - e ilegal/impotriva politicilor companiei, sa ai cont pe alta tara decat aia de rezidenta. Iar sistemele sunt facute in asa fel incat sa schimbi cu usurinta tara contului in caz ca te relochezi sau pleci pt x luni din tara ta.

    Eu nici nu stiam ca cineva ar fi fost banat de asta - pe de alta parte, cand a fost scandalul cu Xbox si Argentina, tin minte ca au fost mai multi oameni banati pentru chestia asta (ca asta m-a speriat si pe mine la momentul respectiv de am trecut rapid pe alta tara).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Vand jocuri playstation 5 By iry in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 3 Last Post: 19-02-2023, 09:15
  2. Vând jocuri Playstation 4 By miry in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 1 Last Post: 17-11-2021, 18:16
  3. Vand PlayStation 4 si 3 jocuri By Hider141 in forum Bazar Sony: Console & Accesorii
    Replies: 4 Last Post: 02-04-2019, 18:19
  4. Vand Jocuri PlayStation 4 By solecon in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 1 Last Post: 07-06-2018, 05:01
  5. Licitatie: Jocuri Playstation 3 By ffocus in forum Licitatii
    Replies: 55 Last Post: 19-06-2009, 15:56

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts