Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 14 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 ... LastLast
Results 101 to 120 of 270

Thread: PlayStation VR2

  1. #101 SP
    RPG and FPS fan G-XtremE's Avatar
    Ai recomanda altceva in locul psvr2-ului ca prima experiență în lumea VR? MonkY

  2. #102 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Quote Originally Posted by G-XtremE View Post
    Ai recomanda altceva in locul psvr2-ului ca prima experiență în lumea VR? MonkY
    @ MonkY …si sa foloseasca si pancake lenses, sa aiba si fov de 110 , 120hz , 4k Oled’s/HDR , Eye tracking ,sub 600eur ?
    Bineinteles , daca mai vrei haptic fb , tempest 3d, GT7 si o solutie plug & play rapida , ramane o singura alegere .

    Dev-ul de la Pavlov a avut o remarca interesanta referitoare la performanta PSVR2-ului . Cum ca ar fi cu 10% mai buna decat o configuratie de PC cu 3090ti .
    https://twitter.com/Flat2VR/status/1...htmode%3Dfalse
    Attached Images Attached Images fkshh00wyaefvqq.jpeg

  3. #103 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    @MonkY - am vazut preview-uri specificau ca nu sunt perfecte lentilele dar totusi sunt mult mai bune decat se asteptau.
    Un articol aici: https://www.roadtovr.com/psvr-2-hand...tion-vr-2/amp/
    Also on the clarity front… I’m tentatively impressed with the Fresnel lenses on PSVR 2. Most headsets with Fresnel lenses suffer from quite noticeable glare and god rays, but they seemed quite subdued (though not entirely invisible) on PSVR 2 compared to contemporary headsets. As I was being hurried through various demos, I didn’t get to find the ideal test scene to reveal god rays, but as I said, I’m impressed with the levels I saw during nominal gameplay. Fingers crossed that Sony cooked up some special lenses that really are making a difference.
    Ian Higton, de la Eurogamer care se ocupa de VR, a confirmat ca nu a observat probleme cu "god rays":

  4. #104 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Unboxing oficial:

  5. #105 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by G-XtremE View Post
    Ai recomanda altceva in locul psvr2-ului ca prima experiență în lumea VR? MonkY
    Pentru console, răspunsul este simplu: NIMIC. De aceea, chiar și ca soluție scumpă, totuși Sony e de lăudat. Între timp Microsoft o lălăie cu Hololens, dar s-a decis că gata, e "business only"... Meh.

    Pe PC, depinde cât de mult vrei să urci, sau dacă ai PC capabil să-ți țină rezoluții astronomice (deja găsești VR în 8K). Personal, recomand Pico 4 (the best thingies for the bucks, și e și portabilă). Au rezolvat mare parte din probleme via software updates... crește și catalogul de jocuri native (dar e irelevant, pt. că oricum vei merge pe SteamVR). Păcat însă că i-a crescut și prețul (era 429 EUR acum câteva zile - varianta cu 128GB, care cred că e arhisuficient).
    Quote Originally Posted by IsNotMe View Post
    @ MonkY …si sa foloseasca si pancake lenses, sa aiba si fov de 110 , 120hz , 4k Oled’s/HDR , Eye tracking ,sub 600eur ?
    Bineinteles , daca mai vrei haptic fb , tempest 3d, GT7 si o solutie plug & play rapida , ramane o singura alegere .
    Pancake lenses nu sunt SF-uri, față de ce ai listat mai sus. Probabil că au ieșit cu vreo 5-10$ mai ieftin cu fresnell lenses. Also, mă tem că au folosit fresnell din alte motive, nici măcar datorită costurilor. Prin cele fresnell nu ai aceeași claritate, și mai poți să scazi din rezoluția nativă... Cam cum făceau la primul PSVR. La pancake dacă faci asta, se observă imediat. Again, sper să mă înșel.
    Quote Originally Posted by IsNotMe View Post
    Dev-ul de la Pavlov a avut o remarca interesanta referitoare la performanta PSVR2-ului . Cum ca ar fi cu 10% mai buna decat o configuratie de PC cu 3090ti .
    https://twitter.com/Flat2VR/status/1...htmode%3Dfalse
    Tare curios sunt de cum a ajuns el la o asemenea concluzie. Că PSVR2-ul nu face nimic, totul e randat intern de PS5. Iar la PS5 știm foarte bine performanțele GPU-ului, n-are nicio treabă cu 3090Ti (PS5 ducând raw power vreo 10TFLOPs vs 3090Ti care poate de 4x mai mult, vreo 40TFLOPs). Dar nah, la $ony orice e posibil. Bine, măcar nu a zis că e cam pe la nivelul 4090-ului... că acolo vorbim deja de 80TFLOPs.
    Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post
    @MonkY - am vazut preview-uri specificau ca nu sunt perfecte lentilele dar totusi sunt mult mai bune decat se asteptau.
    Un articol aici: https://www.roadtovr.com/psvr-2-hand...tion-vr-2/amp/


    Ian Higton, de la Eurogamer care se ocupa de VR, a confirmat ca nu a observat probleme cu "god rays":
    Sper ca așa să fie, dar eu nu mai am de mult încredere în testele celor care primesc mocăngeli de la $ony. Pentru că dacă scrii de rău, știm cu toții ce se întâmplă. Pe de altă parte, eu am testat pe oameni "normali"... blind tests, și nu au văzut diferența dintre Oculus Quest 2 și Pico 4. Ceea ce te șochează (pentru că e ceva HUGE). Deh, fiecare vede lucrurile în felul său. Btw, asta mi-a adus aminte de o chestie funny un tip care făcea calibrări profi de televizoare și monitoare, despre care am aflat după ceva timp că el de fapt e color blinded (anumite culori nu le vede pur și simplu).

  6. #106 SP
    Member Aliosa's Avatar
    Eu nu vad jocuri separat (PSVR 2) pe nicăieri. Îmi miroase din ce în ce mai mult a digital only băgat pe gat. Vad ca upgrade ul la GT7 e gratuit, cel mai probabil după o vreme vor cere bani pe astfel de upgrade-uri.

  7. #107 SP
    Junior Member alecutheman's Avatar
    Sunt jocuri fizice separate pe ozone: https://www.ozone.ro/instantsearchplus/result/?q=psvr2

  8. #108 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Ce-au aruncat Sony in stanga si in dreapta cu psvr-ul asta ! Tot felul de persoane, de canale YT, le-au primit pt unboxing ! De la cei cu 3 likes si 4k subs, pana la UrAverageConsumer, ijustine ! Toti pupincuristi! Astept revew-urile si mai vedem . Oricum review-urile critice, impartiale…nu vor veni la timp ! Ohhh …

  9. #109 SP
    Junior Member staedler's Avatar
    Slightly offtopic.
    Pentru cei ce ar dori sa joace pe consola Star Wars Squadrons, Hitman, Resident Evil sau alte jocuri aparute pana acum in VR, se pare ca PSVR2 nu este o optiune, asa e?

  10. #110 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Jocurile de PSVR1 nu sunt compatibile cu PSVR2. Trebuie ca dezvoltatorii să faca update pt fiecare joc in parte ca sa poată fi jucat pe PSVR2.

  11. #111 SP
    Junior Member staedler's Avatar
    Mda, intelesesem bine.
    Parerea mea e ca e cam nasol(si pentru noi, dar si pentru ei) sa se bazeze exclusiv doar pe ce va aparea de azi inainte. Da, stiu ca tehnologia avanseaza, dar totusi... Eu unul as fi luat doar pentru ce jocuri stiam ca exista si imi faceau cu ochiul. Asa, multe vanzari vor face poate peste cativa ani, cand vom avea de unde alege. Sunt sigur ca multe PSVR2 vor fi puse pe olx sau la resigilate, dupa ce oamenii vor fi jucat Horizon.
    Dar, sa speram ca dezvoltatorii vor scoate ceva bun, pe toate gusturile, in anii ce urmeaza.

  12. #112 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Deja sunt anuntate update-uri pentru cateva jocuri de pe PSVR 1 si cu siguranta vor urma si altele.
    Diferenta e destul de mare intre cele 2 platforme si mi se pare logic ca nu e usor sa portezi software-ul.
    Digital Foundry au un interviu cu un studio care-si upgradeaza jocul sa mearga pe PSVR 2 si e destul de interesant:

    Pe langa diferentele usor de inteles (ca si controllerele diferite) mai dau un exemplu - schimbarea culorilor datorita HDR-ului de pe PSVR 2.

    Eu sincer as prefera sa se concentreze mai mult pe jocuri noi .

  13. #113 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Inca o saptamana ; sper sa le livreze Altex in ziua lansarii.
    Resident Evil Village VR Mode - Gameplay Trailer | PS VR2

    PS VR2 Headset Teardown Video - First Look with Engineers Behind the Next-Gen Hardware

    Switchback VR Uses PSVR 2 Eye Tracking - If I Blink, I DIE!

    DF Direct Weekly #98: PSVR2 Unboxed, Nintendo Direct Reaction, Metroid Prime Shadow Drop!

  14. #114 SP
    Member IsNotMe's Avatar
    Inlocuirea cablului cred ca se face cel mai usor prin inlocuirea totala a headband-ului, iar de ceea ce ma temeam eu, flexibilitatea, este prezentata la minutul 09:24 si cred ca e OK . In rest simplu la exterior, complex la interior. Transparenta Sony in privinta teardown-urilor este de apreciat “making the design beautiful both inside and out”

  15. #115 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bestial teardown-ul! Asa as vrea sa vad la fiecare produs nou lansat (thanks iFixit for that).

    Da, pacat ca la cablu nu au pus un simplu conector USB-C, si cu un sistem de prindere, ceva...

  16. #116 SP
    Junior Member extaz93's Avatar
    Salutare prieteni.A dat careva preorder ?Sunt in dubii mari daca să îl iau day one sau sa aștept puțin.Mi-e frica sa nu fie aceeași problema că la PS5 să nu fie stocuri.Nu găsesc nicăieri informații că ar fi un demand mare dar nici informații că ar fi și un stock pe masura unui demand uriaș...

  17. #117 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cat timp inca poti sa-l precomanzi din RO, inseamna ca nu s-au epuizat alocarile pentru precomenzi, deci as zice ca nu este chiar super demand, cel putin in RO.

  18. #118 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    E posibil sa fie cererea mai mare dupa lansare, o data ce incep sa apara review-urile cred ca va creste hype-ul si mai mult.
    Cam asa a fost si cu PS5-ul, doar ca acolo s-au epuizat stocurile in perioada de precomanda.

    Eu l-am precomandat pentru ca tot timpul mi-am dorit un sistem VR si de data asta par sa investeasca mai mult in software decat in generatia anterioara.
    Iar engine-urile sunt facute sa suporte mai bine VR-ul deci vor fi si mai usor de portat.
    Nu m-ar incanta un VR mai high-end daca software-ul ar fi ca si pe PC in prezent.

    @extaz93 - pretul e destul de mare si daca nu ai 3000 lei de cheltuit poate e mai bine sa astepti.
    Poate vor scoate un bundle mai serios sau cel putin jocurile se vor mai ieftini cu timpul.
    Oricat de mare ar fi hype-ul, cred ca va fi mai usor de cumparat ca PS5-ul acum jumatate de an.

    ---------- Post added 15-02-2023 at 10:11 ----------

    EDIT: Resident Evil Village VR Mode va avea un demo in ziua lansarii si au postat un video cu teardown pentru controllere:

    Controllere-le au detectie pentru fiecare deget individual .

    Cineva de pe reddit l-a primit deja si posteaza impresii despre el: https://www.reddit.com/r/PSVR/commen...eb2x&context=3 .

  19. #119 SP
    Junior Member extaz93's Avatar
    Am fost incantat de prima generație de PSVR însă am înțeles că are câteva limitări și am preferat sa sar peste dar acum cu noua generație au adus niște update-uri in zone importante și am decis că nu mai sar peste si vreau neapărat să particip la această experiență incredibila care o oferă VR-ul.
    Apropo,nustiu daca s-a mai zis dar mâine se ridică embargoul și apar și review-urile.

  20. #120 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    In cazul in care nu esti multumit de el ai perioada de retur 30 zile.
    Postasem si eu despre review-uri in data de 16 dar mersi pentru reminder .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 6 of 14 FirstFirst ... 4 5 6 7 8 ... LastLast

Similar Threads

  1. Vand PlayStation Network Card Romania si PlayStation Plus By Dant3 in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 6 Last Post: 25-04-2020, 17:20
  2. PlayStation 3 By LeGaL in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 1 Last Post: 22-11-2014, 01:51
  3. Acesta sa fie noul Playstation Move pentru Playstation 4 ? By andreiaka in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 0 Last Post: 14-12-2013, 19:26
  4. Replies: 0 Last Post: 21-02-2013, 09:03
  5. Replies: 0 Last Post: 14-04-2009, 09:29

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts