Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Problema LCD

  1. #1 SP
    Junior Member capone0's Avatar

    Problema LCD

    A un lcd Toshiba si un PlayStation 3.
    Problema este ca la televizor merg celelate intrari dar nu si HDMI-ul.
    Am testat PlayStation 3 la magazinul de unde l-am cumparat pe alte televizoare si merge. Am dus si televizorul si l-au incercat si cu alte produse care au iesire HDMI si nu a mers deloc.
    A mai avut cineva asemenea probleme si cum au fost rezolvate?
    Eu zic ca problema este cu intrarea HDMI de la televizor si nu de incompatibilitate intre Tv si PlayStation 3. Ambele au fost luate din magazin cu garantie.
    Cei de la service au zis ca trebuie sa las televizorul la ei vreo 20-30 de zile sa se documenteze de problema.( La telefon m-au intrebat ce este aia intrare HDMI ).
    Stiti cumva daca se pot inlocui intrarile HDMI?
    Cei de la service mi-au spus ca o sa aduca si ei un aparat cu iesire HDMI si daca nu o sa mearga o sa ceara inlocuirea produsulului cu unul nou.
    Si asa m-am certat cu ei ca nu stiau ce este o intrare HDMI si nu vreau sa astept 30 de zile si sa-mi zica atunci ca trbuie schimbat LCD-ul.

  2. #2 SP
    Senior Member sekhemet's Avatar
    hdmi este un cablu separat.
    televizorul trebuie sa aiba iesire speciala pentru hdmi....cum este spidif sau cum sunt coaxialele...

  3. #3 SP
    Member playgame's Avatar
    Dupa cum ai zis ca aia nu stiu ce-i ala HDMI, im dau seama ca nici nu stiu sa verifice un ps3 conectat la un HDTV.
    Daca e salvat pe setari de sdtv, nu se vede nimic atunci cand il conectezi la un hdtv.
    Ai incercat cu ps3 oprit sa tii aprox 5 sec degetul pe reset ca sa revina la setarile default?

  4. #4 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    in principiu conectorii stiu ca vin pe niste placutze care se leaga mai departe de electronica tv-ului deci nu ar fi mare scofala sa se schimbe. in mod normal ar trebui chiar sa aiba pe stoc, insa daca sunt asa de habarnamisti, nu ma mira ca tre sa astepti atitea zile. anyway, lasal in garantie. nu ai alta solutie pentru ca presupun ca nu iti merge nici un conector HDMI, asta daca ai mai multi. uite un motiv in plus pentru care iubesc plasma in general si Panasonic in particular. inginerul care a venit sa imi ia plasma depana plasme de cind a inceput Panasonic sa vinda in Romania si stia tot ce e era de stiut despre ele. mi-a spus ca orice problema ar putea avea un tv Panasonic, se face comanda de placa electronica respectiva (asta daca nu o au pe stoc pentru ca, culmea, au si stocuri de placi asa cum au stocuri de paneluri), iar orice defectiune se remediaza in 1-2 zile (exceptie facind cazul cind e nevoie de comanda). anyway, long story short, mie mi-au luat tvul simbata si luni il aveam. lu socrumiu (ca a patit si el vestita dungulita de PV70 la citeva luni dupa mine) i l-au luat vineri si simbata il avea (da, vin acasa si il iau ei si tot ei ti-l si aduc). nu zic ca altii nu fac lucruri de calitate, dar cind vine vorba de service/garantie la noi, Panasonic RO sunt IMBA (cel putin din punctul meu de vedere rezutat din experienta mea cu ei).

  5. #5 SP
    Member playgame's Avatar
    Sorry, am citit mesajul prea in graba.

  6. #6 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Salut,scriu aici ca sa nu mai deschid alt topic

    am o intrebare pt. voi legata de un LCD LG 32LG3000.

    Treaba sta in felul urmator: modul acela economic sau "idle" in care se reduce luminozitatea cand crede TV-ul ca nu e nimic pe ecran ma inebuneste pur si simplu. Cum este o scena un picutz mai intunecata hop si TV-ul se intuneca. Sunt filme si faze din jocuri in care face asa din 5 in 5 secunde - f**ing annoying !
    Exista vreo modalitate de a scapa de aceasta problema, poate de a dezactiva starea aia de "idle" complet ? Punerea modului economic pe off nu ajuta cu nimic si nici o alta setare nu pare a avea efect catusi de putzin

    Ms mult !

  7. #7 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Quote Originally Posted by kobayashi View Post
    Salut,scriu aici ca sa nu mai deschid alt topic

    am o intrebare pt. voi legata de un LCD LG 32LG3000.

    Treaba sta in felul urmator: modul acela economic sau "idle" in care se reduce luminozitatea cand crede TV-ul ca nu e nimic pe ecran ma inebuneste pur si simplu. Cum este o scena un picutz mai intunecata hop si TV-ul se intuneca. Sunt filme si faze din jocuri in care face asa din 5 in 5 secunde - f**ing annoying !
    Exista vreo modalitate de a scapa de aceasta problema, poate de a dezactiva starea aia de "idle" complet ? Punerea modului economic pe off nu ajuta cu nimic si nici o alta setare nu pare a avea efect catusi de putzin

    Ms mult !
    Si al meu facea la fel dar am dezactivat optiunea Auto-Level. Trebuie sa ai prin meniu ceva de genu asta. Nu cred ca face asa by-default si nu se poate da off.

  8. #8 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Ms,dar nu am optiunea asta eu la teleu.Deci ma dispera am incercat si schimbat toate optiunile de display de prin meniu chiar in timp ce imi era ecranul asa in mod idle fiindca pe el rulau credits la un joc si se facuse imaginea foarte intunecata si nici o schimbare.

  9. #9 SP
    Member Ionutz83's Avatar
    Quote Originally Posted by kobayashi View Post
    Ms,dar nu am optiunea asta eu la teleu.Deci ma dispera am incercat si schimbat toate optiunile de display de prin meniu chiar in timp ce imi era ecranul asa in mod idle fiindca pe el rulau credits la un joc si se facuse imaginea foarte intunecata si nici o schimbare.
    Se pare ca nu prea se poate face nimic in privinta asta.
    Pe un forum am vazut ca mai multi useri au returnat TV-urile tocmai din cauza asta.
    Un user se plangea ca in GTA IV la cutscene, se facea ecranul foarte intunecat si nu mai se vedea aproape deloc, la fel si daca punea pe pause.
    Poti citi mai multe despre asta aici: So any news on the new LG5000 range form LG??? - Page 4 - AVForums.com
    Bafta.

  10. #10 SP
    Junior Member capone0's Avatar
    S-a rezolvat. Astept acum doua saptamani certificatul de schimbare al produsului.

  11. #11 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Quote Originally Posted by Ionutz83 View Post
    Se pare ca nu prea se poate face nimic in privinta asta.
    Pe un forum am vazut ca mai multi useri au returnat TV-urile tocmai din cauza asta.
    Un user se plangea ca in GTA IV la cutscene, se facea ecranul foarte intunecat si nu mai se vedea aproape deloc, la fel si daca punea pe pause.
    Poti citi mai multe despre asta aici: So any news on the new LG5000 range form LG??? - Page 4 - AVForums.com
    Bafta.
    Da,exact problema aia o am,de care se vb pe forumul ala.Bagamias deci nu exista nici o solutie,daca stiam nici nu-mi mai cumparam teleul asta,ca nu demult l-am luat,da de unde naiba sa le visez pe toate.Sper ca desteptul/tii care au bagat functia aia in tv sa se uite de acum incolo numai la televizoare intunecate.Cea mai tampita logica care am putut sa o vad,deci in loc sa mareasca contrastul cand img este intunecata,el o inegreste si mai mult,adica scade si mai mult luminozitatea.Ms oricum pt raspunsuri si pt.cei care vor sa-si cumpere eventual un TV LCD din seria LG3000 evitati-l,la fel si seria LG5000 din cate am inteles de pe forumul ala.Ambele au probleme cu contrastul asta dinamic care nu se poate schimba din meniu si care functioneaza exact pe d-indos.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar

  13. #13 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Da,dar la momentul cand l-am luat eu(acum 1 luna si ceva) nu stiam de problema asta,de fapt teleul in afara de asta nu are absolut nimic, merge f bine.Da asa-mi trebuie daca m-am grabit ca prostul ca era la promotie cu 1500ron cand l-am luat,am zis ca pt gaming la 720p ajunge.Asta-i invatare de minte,ca altadata sa strang un ban mai mult si iau ceva de calitate.Pff..LG, nu stiu ce naiba a fost in capul meu

  14. #14 SP
    Junior Member capone0's Avatar
    Pina imi schimb TV-ul cum pot sa leg PS3 la tv prin mufa SCART? Am si adaptor SCART dar nu am inagine la TV. Am citit undeva ca daca tin butonul ON/OFF apasat 5 sec cosola se reseteaza la setarile standard. Cind leg cablul DHMI revine automat la setarile audio-video pentru cablu HDMI?

  15. #15 SP
    Member playgame's Avatar
    Quote Originally Posted by capone0 View Post
    Pina imi schimb TV-ul cum pot sa leg PS3 la tv prin mufa SCART? Am si adaptor SCART dar nu am inagine la TV. Am citit undeva ca daca tin butonul ON/OFF apasat 5 sec cosola se reseteaza la setarile standard. Cind leg cablul DHMI revine automat la setarile audio-video pentru cablu HDMI?
    PS3 poti sa-l conectezi la tv non-hd prin scart sau direct prin alea 3 mufe (galben, alb si rosu).
    Cand il legi prin hdmi nu revine automat la setarile standard dar te duci la Settings si ii schimbi modul de conectare.

  16. #16 SP
    Junior Member capone0's Avatar
    Se poate modifica BRIGHTNESS-ul din meniul consolei?

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by capone0 View Post
    Se poate modifica BRIGHTNESS-ul din meniul consolei?
    Nu, insa poti modifica daca doresti sa folosesti paleta completa de culori sau cea "limitata". Recomand cea limitata daca in jocuri vezi prea "intunecat".

  18. #18 SP
    Member digitalhater's Avatar
    Quote Originally Posted by kobayashi View Post
    Da,exact problema aia o am,de care se vb pe forumul ala.Bagamias deci nu exista nici o solutie,daca stiam nici nu-mi mai cumparam teleul asta,ca nu demult l-am luat,da de unde naiba sa le visez pe toate.Sper ca desteptul/tii care au bagat functia aia in tv sa se uite de acum incolo numai la televizoare intunecate.Cea mai tampita logica care am putut sa o vad,deci in loc sa mareasca contrastul cand img este intunecata,el o inegreste si mai mult,adica scade si mai mult luminozitatea.Ms oricum pt raspunsuri si pt.cei care vor sa-si cumpere eventual un TV LCD din seria LG3000 evitati-l,la fel si seria LG5000 din cate am inteles de pe forumul ala.Ambele au probleme cu contrastul asta dinamic care nu se poate schimba din meniu si care functioneaza exact pe d-indos.
    La LG5000 nu e aceasta problema. Eu am 42LG5000 si n-am pb asta deloc.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Problema LG LCD By krOOm in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 4 Last Post: 27-05-2011, 12:19
  2. Problema conectare PC la LCD By Honord in forum Software
    Replies: 4 Last Post: 03-04-2011, 20:51
  3. Problema LCD Acer 23'' H235HL By Mircea in forum Hardware
    Replies: 13 Last Post: 11-02-2011, 18:55
  4. Problema Samsung Lcd.. Pls Help By Knowalex in forum Help Desk
    Replies: 6 Last Post: 06-04-2010, 21:16
  5. Problema neobisnuita TV LCD By slabunator in forum Console Club
    Replies: 11 Last Post: 28-04-2009, 10:07

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts