Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 94

Thread: Cum sa cumpar de pe PSN store

  1. #1 SP
    Junior Member BarKohba's Avatar

    Cum sa cumpar de pe PSN store

    Salut

    Dupa cum se prea bine stie nu exista PSN store pt ROM. Asa ca mi-am facut user de us (si am facut si unu de UK si ASIA pt orice eventualitate), am card de la BRD (si lucrez la BRD) Visa Classic (LEI, embossat, il folosesc pt plati online gen itunes etc fara probleme) dar cand vreau sa bag bani in "wallet" (userul US si UK), imi spune ca nu se pot adauga bani (am bani pe card, si am bagat datele corecte). La adresa US am cautat unu pe net, cand mi-am facut useru, cu cod zip cu tot, si nu mi-a dar eroare (gen adress invalid).
    Stiu ca sunt deja cativa care au reusit prin user us sa downloadeze kestii d p PSN.
    Sper sa ma poata ajuta cineva in privintza asta si sa imi explice cum trebuie exact sa procedez (cumva card in USD?)

    Mersi anticipat

  2. #2 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Nu trebuie card in usd, ar trebui sa-ti mearga pe contul de us acel visa. Ai bagat toate datele cardului corect, esti precis? Cele 4 numere a cate 4 cifre tre introduse fara spatiu intre ele. Cvv e corect? Nume prenume data expirarii si adresa ta exact cum e pe card tre scrise.....Daca totul e corect poate nu-i place cardul. Eu si majoritatea care cumpara de pe psn au visa electron, merg fara probleme...

  3. #3 SP
    Junior Member BarKohba's Avatar
    cum sa ai adresa mea pe cont US cand la "country" scrie "united states"? si nu poti schimba ca pe tara aia e contu

  4. #4 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Nu tre sa schimbi nimica la adresa pe care ti-ai facut contu psn. Doar cand bagi card information sa scri acolo totul ca lumea. Probabil nu te intreaba adresa, nu mai stiu.....

  5. #5 SP
    Junior Member BarKohba's Avatar
    deci, la account management - account information - billing information, cere mai intai datele de pe card (nr, numele, data expirarii, security code), si apoi cand dai ok, te intreaba si adresa, unde poti sa bagi practic cat vrei, mai putin la "state/province" unde sunt toate statele din SUA, si la country, unde scrie "united states" si nu poti schimba. Tu ti-ai bagat adresa ta de acasa? ca nu prea ai cum cat timp tre sa selectezi un stat, si la tara apare SUA

    tocmai am incercat cu un alt card de-al meu VISA ELECTRON de data asta, de la BCR (nush daca are importanta banca da deja am incercat cu 2 carduri, unu visa electron altu visa classic, de la banci diferita, si canci)

  6. #6 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Nu mi-am bagat adresa dupa ce mi-am bagat datele de pe card, am lasat ceea ce mi-a afisat, cred ca numele si adresa pe care am facut contul psn. eu am cumparat cu 2-a carduri pana acum, visa electron de le c.e.c. si de la ing, amandou merg flawless.

  7. #7 SP
    Junior Member BarKohba's Avatar
    ok atunci pot sa te rog ceva? intra si tu la account management - account information - billing information, la adress, si zi-mi daca apare adresa ta de acum sau o adresa la sto (sau nimic) pls, ca sa inteleg daca are legatura sau nu

  8. #8 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Man tre sa-ti mearga daca iti merge fara sa bagi adresa, am gresit cand am crezut ca mi-a cerut adresa. Iti bagi datele cardului si gata nu mai modifici adresa dupa ce-i dai continue.

  9. #9 SP
    Junior Member BarKohba's Avatar
    Nush, mie tot nu imi merge. O sa merg poimaine sa bag bani pe Visa Electron de la BCR ca poate nu mai am, Dar in schimb pe cel de la BRD (Visa Classic, embossat) am o destui ca mi-a intrat salariu pe el si nu imi merge de nici un fel. E posibil la unele banci sa mearga si la altele nu, chiar daca e acelash tip de card?

  10. #10 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Da, e posibil. Man precis in contul de usa ti-ai bagat datele?

  11. #11 SP
    Junior Member BarKohba's Avatar
    100000%

    Am mai citit pe alte threaduri, ideea e sa ai o adresa valida de US, si am luat deja adresa valida de la 3 hoteluri (cu zip code cu tot) si nu imi da eroare la adresa, sau la datele de pe card. Imi da eroare atunci cand vreau sa transfer bani de pe card pe wallet , zice ca nu s-a putut opera tranzactia....f aiurea.

  12. #12 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    ca idee cand bagi un card si termini ei inteapa cardu de verificare cu 0.01. daca cardul e gol ce sa verifice man?

    si eu greseam cate ceva, nu ma lasa dar cand m-am uitat pe extras la fiecare incercare aveam cate 0.01 rezervati (verificare)
    eu am bagat o adresa a unei geamgerii din LA

  13. #13 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Si eu am fost exact in aceeasi situatie - am incercat cu diverse carduri (BCR, BRD, Raiffeisen) pana la urma m-am dus la ING si mi-am facut un VISA care merge fara probleme - am scapat de necazuri.

    PS: poate ar trebui sa specifice fiecare ce card foloseste - astfel am stii exact ce tipuri de carduri de la ce banci merg pe PSN.

  14. #14 SP
    Senior Member BoDoPSX's Avatar
    eu am un VISA GOLD la Unicredit-Tiriac

  15. #15 SP
    Junior Member BarKohba's Avatar
    ok...bani pe card am, pe vel de brd, visa classic. Ala de la BCR visa electron nu am k nu il mai folosesc de muuult. desi de obicei mai puneam cate 1 mil pe luna sa am pt orice eventualitate. Faza naspa e ca lucrand la banca nu o sa am timp sa ma duc la alta banca sa fac card o sa vad cum ma descurc

  16. #16 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Deci cardu` de la BRD cata vechime are? Nu de alta dar eu am facut card la ING VISA ELECTRON si mi-a spus ca merge online, am introdus toate datele mi l-a acceptat si nu puteam sa cumpar exact ca tine. Nu puteam sa-mi dau seama ce are si m-am lasat pagubas, dupa care asa cam dupa 1 luna am incercat din nou din plictiseala si A MERS! Cred ca trebuie sa treaca ceva timp pana se activeaza faza online, nu stiu...

  17. #17 SP
    Junior Member BarKohba's Avatar
    e de cand lucrez la ei, aproape 1 an

  18. #18 SP
    Member andreips3's Avatar
    Eu am visa electron de la ing si merge fara probleme. Dupa ce introduci datele cardului iti cere adressa us. Tu trebuie sa pui o adresa si un cod postal corect si gata. Trebuie doar sa ai bani pe card cand il activezi pe psn (stiu sigur). M-am uitat la tranzactii la homebanking si imi arata in data de 21 o plata de 1 leu catre playstation network desi eu am cumparat primu joc in 24. Desigur am incercat cardul sa vad daca mi-l accepta in 21, deci...

  19. #19 SP
    Junior Member BarKohba's Avatar
    pai asta e faza am pus adresa corecta (mai multe chiar) si de pomana. Pe cardul Visa Classic BRD am bani si nu merge sa transfer in wallet. Mai am un Maestro de la BRD da ala e exclus, si un Visa Electro BCR care nu l-am mai folosit de mii de ani (puneam din cand in cand cate 100 sa fie ceva pe el) si cred ca nu mai e nimic, nush. O sa pun pe cineva sa imi incarce Visa Electronu BCR si o sa vad daca merge, k am inteles ca mai e cineva cu visa elect bcr si merge. Probabil problema tine de banca, poate PSN nu accepta pur si simplu carduri (sau cel putin visa classic) din partea BRD.

  20. #20 SP
    Member andreips3's Avatar
    Incearca. Daca nu merge dai o fuga pana la ING si iti faci card. Am incercat cu 3 carduri diferite ING si a mers cu toate. Visa Electron desigur. Era sa uit, nu merge cu carte de credit. Ma rog, eu nu am reusit nicicum.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Bani pt PSN Store! By nameless_fear in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 80 Last Post: 26-03-2015, 21:17
  2. Cum cumpar din ps store? help please By maty1998 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 07-12-2012, 20:02
  3. PSN Cards si Video Store pentru Europa By erik95 in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 19-08-2009, 10:56

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts