Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Protectie socuri de curent PlayStation 3

  1. #1 SP
    Member dorin_star's Avatar

    Exclamation Protectie socuri de curent PlayStation 3

    Am si eu o intrebare :CONSOLELE PS3 au vreun fel de protectie inpotriva socurilor de curent sau daca te-a prins vreo furtuna cu el in priza ai si aruncat pe geam 600 euro?M-i sa intamplat mie cu toate ca era stinsa consola adica era in standby in acelasi prelungitor cu un LCD,consola sa ars nu se mai aprionde, LCD nu are nimic .In fine vroiam sa stiu daca atunci cand o so duc la reparat o sa ma jupoaie de bani sau o sai schimbe vreo siguranta si o sa scap cu cel mult 5 sute de mii.Asi ruga pe cei care stiu ceva sau au patzit acelasi lucru(cea ce nu doresc nimanui) sa scrie aici cum au rezolvat-0.eu sunt din constanta si since momentan nici nu stiu unde sa merg cu ia pt ca nu mai am garantzie este versiune cu HDD 60 .VA SALUT.

  2. #2 SP
    Senior Member Uziwood's Avatar
    Prima oara du-te la electrica, e vina lor, da-le cu consola in cap si fa scandal, poate ai noroc si iti da despagubire fara sa te plimbe prin instante. Daca n-ai chef, la reparat iti va schimba sursa, al carui pret nu il stiu.

  3. #3 SP
    Member dorin_star's Avatar
    Nu cred ca rezolv ceva la electrica stiu ca e vina lor dar eu nu am cum sa dovedesc ca sa ars din cauza lor.Ma intereseaza mai multe detalii despre sursa asta :unde gasesc ?,e scumpa?,etc mai pe lung daca stie cineva .pleeeease!

  4. #4 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Dar nu mai bine iti cumperi un ups ? Si dupa ce iti pică curentu' opresti consola ? Si o protejeaza si impotriva valurilor puternice de curent .. Ia-ti un ups mai bine , ca asa mi s-au ars si mie doua televizoare pana acum ..

  5. #5 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    interesant thread

  6. #6 SP
    Senior Member Christien's Avatar
    Quote Originally Posted by Cristy View Post
    interesant thread
    ...inteligent post .

  7. #7 SP
    Member dorin_star's Avatar
    Nu e furtuna in fiecare zi si de obicei scot prelungitorul din priza cand sunt fulgere dinastea in el am bagate un LCD ,HOME TEATRE ,PS3 SI PC-ul.toate inca in garantzie mai putzin ps3-ul probabil ca la cat de inteligenta e consola stie si cand sa se arda .ori cum nu asta era important .Pe mine ma interesa atunci cand se intampla asa ceva (soc de curent sau cum se spune mai academic) cat de protejate sunt se arde o siguranta ,toata sursa sau paraie toate procesoarele +cipurile din consola de la un cap la altul.Ma irita chestia ca eu am mai patzito cu un CD Player Technics mi-au luat o groaza de bani la reparat si ca sa aflu mai tarziu ca tot ce schimbasera era o rezistenta ordinara dinaia de sticla cu capete metalice (nici nu credeam ca are asa ceva )Asta este nu vreau sa ma arda unu spunandu-mi ca trebuie schimbata toata sursa sau eu mai stiu ce cand in prealabil trebuie ......NU STIU DAR SPER SA AFLU.cred ca nu v-am disperat si pe voi ,daca da va rog sa ma scuzatzi .CIAU

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    dorin_star: daca tii la sculele tale, indiferent daca sunt in garantie sau nu, cumperi UPS. Sau macar o priza desteapta cu protectie, la care in cel mai fericit caz iti sare siguranta. Nu mai am incredere in Electrica de cand am vazut pana si telefoane (12V) din care ieseau fum. Nu a fost cazul tau, dar la 380 nu te mai ajuta nici mama protectiei din TV/consola, etc... De fapt, daca nu e un UPS serios (gen APC), aproape sigur se va arde si el. Insa una e sa arunci un UPS de 100-200 RON, si alta e sa te cari cu plasma in spate (te costa mai mult drumul decat dadeai pe UPS). In rest, numai de bine sa auzim !

  9. #9 SP
    Member dorin_star's Avatar
    Ok man am inteles sa sti ca o sa-mi iau unul.Dar acum daca am fost tartan si nu m-am protejat ce sa fac?

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by dorin_star View Post
    Ok man am inteles sa sti ca o sa-mi iau unul.Dar acum daca am fost tartan si nu m-am protejat ce sa fac?
    Acum, fara garantie, ai 2 optiuni. 1. il iei frumos si-l duci la Donely sa vada daca se poate schimba sursa... ori ce altceva s-a ars. si 2. sa mergi la un service Sony care se ocupa de PS3 (intreaba la Flamingo care ar fi acelea). Bafta !

  11. #11 SP
    Member dorin_star's Avatar
    Deci nu te supara Monky dar:1- nu stiu cine este Donely (eu sunt din constanta)si cata reclama vrei sa-i faci.2-incercam sa aflu cu totul alceva .Am gasit pana la urma binecuvantat fie Youtub-ul.EXISTA ACELE SIGURANTZE ORDINARE de care vb mai tarziu sunt in interiorul sursei si sunt in nr.de doua asadar daca ai noroc nu trebuie sa schimb toata sursa pt ca acele sigurante sunt puse acolo tocmai pt a prevenii supraincarcarii cu tensiuni prea mari a consolei.Ele sunt calculate in asa fel in cat sa fie primele care cedeaza PROTEJAND consola.(intrerupand circuitul si nepermitzand curentului sa treaca mai departe). Asadar 2 sigurante stiu sa schimb si eu (sper sa am dreptate si sa fie numai alea).Exista "PS3 REPAIR GUIDE" Va multumesc si va respect pe totzi care avetzi intradevar ceva de spus.

  12. #12 SP
    Senior Member consol3's Avatar
    Bafta la desfacut dar ai grija cum umbli in PS3!

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    dorin_star: Nici nu inteleg de ce mai pui intrebari pe forum daca te rezolva "PS3 REPAIR GUIDE". In rest:
    1. Daca nu stii cine este Donely, atunci mai ai de invatat in ale consolelor
    2. Daca tu consideri ca fac reclama incercand sa te ajut... atunci distreaza-te singur

    Thread closed.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Protectie socuri de curent PlayStation 3 II By dorin_star in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 4 Last Post: 30-07-2009, 14:14
  2. Protectie ps3 By valiway in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 16 Last Post: 21-02-2009, 08:37

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts