Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Jocuri de ps3 pe pc

  1. #1 SP
    Junior Member shaoboy123's Avatar

    Jocuri de ps3 pe pc

    Se pot juca jocuri de ps3 pe pc prin streaming(fara o placa de captura )? Daca da cum ? Streaming la filme / muzica / poze de pe pc pe ps3 am vazut ca se poate .

  2. #2 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Sa joci jocurile de PS3 pe PC nu se poate.

  3. #3 SP
    Junior Member shaoboy123's Avatar
    Prin streaming ma refer , nu prin emulare .

  4. #4 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Quote Originally Posted by shaoboy123 View Post
    Prin streaming ma refer , nu prin emulare .
    nu

  5. #5 SP
    Senior Member Snick's Avatar
    Cred ca e mai ok ... daca ai si o racheta de PC ... sa incerci prin emulare ... nu m-am mai uitat de mult timp pe site-urile de profil ... dar am un feeling ca au avansat baietii ... eu de ex ... am jucat FFX-urile de ps2 ... pe pc ... si a fost f ok

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nici cu o racheta de PC nu se poate... nici cu doua rachete... nici cu o intreaga flota de rachete nu e posibil. Asta pentru un simplu motiv: nu exista un emulator, si probabil nu va exista mult timp de-acum incolo.

    Iar la un streaming nu vad rostul... pentru ca ar insemna ca pe langa PS3 sa folosesti si un PC. De ce sa faci asta cand poti conecta PS3-ul direct la monitor?

  7. #7 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Probabil nu are intrarile necesare pentru a o conecta si e destul de greut sa-i dai de cap. Spre ex. eu nu am reusit sa conectez PS3-ul la vechiul monitor care avea doar VGA (nu HDMI, nu DVI). Monitor care era Full HD in schimb... si fara HDMI haha.

    Xbox 360-ul se poate conecta mai usor printr-un cablu VGA. Daca vrei sa conectezi PS3-ul prin VGA trebuie sa ai nu stiu ce optiune, care e rara in draci, inclusa in monitor.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Gasesti ceva cabluri pentru a te conecta pe VGA cu PS3-ul. Cateva exemple:

    Wii/PS3 VGA HDTV AV Cable: Amazon.co.uk: Electronics

    VGA cable for Playstation 3 and Nintendo Wii: Amazon.co.uk: Electronics

    http://www.amazon.co.uk/Swees%C2%AE-...=ps3+vga+cable

    Din pacate da, HDCP-ul poate face figuri, si iti trebuie un box (un converter din digital in analog cu hdcp trick) care de obicei e super expensive. La cat costa un PS3 cu iesiri pe component, sau un monitor cu HDMI... chiar nu merita. Oricum, HDCP-ul nu intra la toate cele... unele jocuri vor pleca in SD din cauza asta, si cred ca filmele BluRay cer HDCP. Poti sa incerci cu un cablu din asta ieftin.

  9. #9 SP
    Senior Member Snick's Avatar
    @ Monky ... despre streaming nu am nici cel mai mic habar , nu o sa ma bag ... dar ... cu acel clasic emulator ( pcsxx or smth like that ) ... cu bios si toate patch-urile care se gasesc pe net ... am reusit sa rulez FFXIII ... la un mod mizerabil ...
    Dar ... cum pc-urile au inceput sa devina racheta ... + versiuni updatate de emulator si patch-uri exclusive pt emulatoare .... ma gandesc ca s-ar putea in momentul asta sa poti rula un joc de ps3 ... decent ... dar tinand cont ca de 1 an am ps3 ... chiar nu m-a mai interesat subiectul si nici racheta nu mai este pc-ul meu

  10. #10 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Nu e vorba ca un PC nu e capabil sa ruleze un joc de consola. Cu siguranta se poate, tinand cont ca unele PC-uri au configuratii net superioare unei console. Din ce am vazut la E3, "Xbox One" a fost de fapt un PC.

    INSA, jocurile NU sunt facute pt. PC. Acesta este singurul motiv pt. care nu merg. Daca un developer decide ca vrea jocul sau si pe PC, il va face... cum jocurile sunt facute pe o singura platforma si dupa portate pe celalte.

    Ia exemplu cum MAC-urile nu au suport pt. majoritatea jocurilor cand PC-urile cu aceeasi configuratie sau chiar mai slaba au.

  11. #11 SP
    Member florent's Avatar
    Teoretic se poate prin functia Remote Play inclusa in PS3 , imaginea , sunetul si controlul sunt pe PC / PSP / PSVITA .
    Oficial , functia e disponibila doar pt PC-urile Sony Vaio insa exista si un patch sa mearga pe toate . Practic , este atat de laggy incat nu este jucabil nimic . Eu am incercat Remote Play pe PC si PSP , rezultatul a fost nesatisfacator . Poate la PS4 sa functioneze mai bine

  12. #12 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Jocuri ps3 poti juca pe pc, tableta sau mobil prin Onlive. E adevarat ca nu gasesti exclusivitati

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Snick View Post
    @ Monky ... despre streaming nu am nici cel mai mic habar , nu o sa ma bag ... dar ... cu acel clasic emulator ( pcsxx or smth like that ) ... cu bios si toate patch-urile care se gasesc pe net ... am reusit sa rulez FFXIII ... la un mod mizerabil ...
    Dar ... cum pc-urile au inceput sa devina racheta ... + versiuni updatate de emulator si patch-uri exclusive pt emulatoare .... ma gandesc ca s-ar putea in momentul asta sa poti rula un joc de ps3 ... decent ... dar tinand cont ca de 1 an am ps3 ... chiar nu m-a mai interesat subiectul si nici racheta nu mai este pc-ul meu
    Man, tu vorbesti de PCSX2 (nu PCSXX) care este un emulator "basic" pentru... PlayStation 2! Dupa 13 ani, de-abia daca ruleaza 2-3 jocuri de PS2, si acelea cu bug-uri si cerinte de sistem infernale. Si vorbim de emulare pentru un procesor single core la 300Mhz. Incearca sa multiplici nevoia de procesare pentru a emula un Cell multicore la 3.2Ghz (cu 8 SPE-uri)... Not gonna happen soon.

    Atentie, aici vorbim de metoda de reverse engineering (singura legala). Daca Sony are permite folosirea bios-ului si ar face open source devkit-urile, s-ar putea rula in timp scurt jocurile de PS3 pe PC. Dar, asta nu se va intampla (niciodata?). Nu stiu cati dintre voi ati apucat sa cumparati Bleem! (i did!). Acela rula aproape orice joc de PS2... insa i-a bagat Sony instant in faliment.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts