Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Pulse Elite Headset crack (crapatura) How to FIX !!

  1. #1 SP
    Junior Member Ker0Sen's Avatar

    Pulse Elite Headset crack (crapatura) How to FIX !!

    ibvekupryh3g1e.pngildryyibofg67.jpgtv24j3e.jpg

    Este o problema foarte des intalnita la acest model de casti. Eu am intalnito acum cateva zile, de fiecare data cand puneam castile pe cap se auzea un scrtait enervant. La inceput nu am bagat de seama probabil ca eram prea dornic sa joc pana intr-o zi cand am zis sa ma uit sa vad ce scartie. Si vad o crapatura la casca din stanga si cand ma uit la casca din dreapta era o crapatura enorma gata sa se rupa casca, se mai tinea intr-o bucatica de pastic. Pe posesori de casti Pulse Elite va sfatuiesc sa va analizati castile si daca e o crapatura sa faceti ceva pana nu se rupe casca de tot! Cei care sunt in situatia mea puteti sa le reparati dupa procedura mea sau cum doriti.

    Aveti nevoie de :
    - 2 Coliere de plastic (de preferat negre)
    - 1 Tub Picatura
    - 1 cutie Poxipol
    - 1 Banda adeziva (de preferat neagra)
    - 0.5 m cablu (eu am taiat cablul de la un mouse vechi )

    Pentru inceput lipiti crapatura cu picatura si tineti casca in pozitie fixa pana ce se intareste! Pasul 2 introduceti colierul intre casca si rotundul argintiu, strangeti bine cat colierul sa fie bine articulat !
    untitled.jpg
    Pasul 3 Pentru siguranta mai puneti putina picatura la crapatura in caz ca sa miscat cand ati strans colierul. Cu cablul incepeti sa il rasuciti foarte tare in jurul colierului atentie sa fie spira langa spira ! Puneti picatura intre fiecare spira lasati sa se usuce si taiati surplusul de cablu in asa fel incat sa nu va incomodeze.
    untitled2.jpguntitled3.pnguntitled4.jpg
    Pasul 3 Combinati cele 2 substante de la poxipol si aplicati pe cablu si in orice zona unde credeti voi ca ar oferi o rezistenta mai buna intindeti foarte bine pe toata zona (nu intindeti inutil in alte zona va da un aspect neplacut) Luati banda adeziva si lipiti pe spirele de cablu (inainte sa se intareasca! Cine vrea poate sa aplice poxipol si intre fiecare rand de banda eu am aplicat cu degetul fara sa murdaresc castile. (spalativa pe mani cu apa calda si sapun dupa)

    Acesta este produsul final, nu e chiar placut dar am vazut si mai rau de atat! Sau mai exista o solutie , cine isi permite sa isi cumpere altele cu sigurata dupa un an va avea aceiasi problema
    untitled52346.pnguntitled534743.png

    Sper sa va ajute modul meu, daca aveti si alte soluti postatile aici sa fie mai usor pt toti useri cu aceasta problema !

  2. #2 SP
    Senior Member ReNeGaDe124's Avatar
    Acum cateva zile am inceput si eu sa vad primele crapaturi, mici dar vizibile, la castile mele Pulse Elite. Mi-am adus aminte de acest ghid si m-am decis sa le repar. Astazi am cumparat cele necesare si am urmat pasii de mai sus. Puteti vedea in pozele atasate cum a iesit. Nu este prea aspectuos, dar mai bine asa decat sa se rupa de tot si sa nu le mai pot folosi. Sper sa tina si sa nu mai am probleme pe viitor.

    Multumesc Ker0Sen pentru acest ghid!
    Attached Images Attached Images dscf9904.jpg dscf9906.jpg dscf9909.jpg

  3. #3 SP
    Member micul_'s Avatar
    Quote Originally Posted by Ker0Sen View Post
    Attachment 233528Attachment 233529Attachment 233530

    Este o problema foarte des intalnita la acest model de casti. Eu am intalnito acum cateva zile, de fiecare data cand puneam castile pe cap se auzea un scrtait enervant. La inceput nu am bagat de seama probabil ca eram prea dornic sa joc pana intr-o zi cand am zis sa ma uit sa vad ce scartie. Si vad o crapatura la casca din stanga si cand ma uit la casca din dreapta era o crapatura enorma gata sa se rupa casca, se mai tinea intr-o bucatica de pastic. Pe posesori de casti Pulse Elite va sfatuiesc sa va analizati castile si daca e o crapatura sa faceti ceva pana nu se rupe casca de tot! Cei care sunt in situatia mea puteti sa le reparati dupa procedura mea sau cum doriti.

    Aveti nevoie de :
    - 2 Coliere de plastic (de preferat negre)
    - 1 Tub Picatura
    - 1 cutie Poxipol
    - 1 Banda adeziva (de preferat neagra)
    - 0.5 m cablu (eu am taiat cablul de la un mouse vechi )

    Pentru inceput lipiti crapatura cu picatura si tineti casca in pozitie fixa pana ce se intareste! Pasul 2 introduceti colierul intre casca si rotundul argintiu, strangeti bine cat colierul sa fie bine articulat !
    Attachment 233532
    Pasul 3 Pentru siguranta mai puneti putina picatura la crapatura in caz ca sa miscat cand ati strans colierul. Cu cablul incepeti sa il rasuciti foarte tare in jurul colierului atentie sa fie spira langa spira ! Puneti picatura intre fiecare spira lasati sa se usuce si taiati surplusul de cablu in asa fel incat sa nu va incomodeze.
    Attachment 233533Attachment 233534Attachment 233535
    Pasul 3 Combinati cele 2 substante de la poxipol si aplicati pe cablu si in orice zona unde credeti voi ca ar oferi o rezistenta mai buna intindeti foarte bine pe toata zona (nu intindeti inutil in alte zona va da un aspect neplacut) Luati banda adeziva si lipiti pe spirele de cablu (inainte sa se intareasca! Cine vrea poate sa aplice poxipol si intre fiecare rand de banda eu am aplicat cu degetul fara sa murdaresc castile. (spalativa pe mani cu apa calda si sapun dupa)

    Acesta este produsul final, nu e chiar placut dar am vazut si mai rau de atat! Sau mai exista o solutie , cine isi permite sa isi cumpere altele cu sigurata dupa un an va avea aceiasi problema
    Attachment 233536Attachment 233537

    Sper sa va ajute modul meu, daca aveti si alte soluti postatile aici sa fie mai usor pt toti useri cu aceasta problema !
    Pfff...de ce nu sunt în stare sa facă un lucru bine și corect de la început? Vad ca sunt la ALTEX la 300, chiar vroiam sa le iau dar acum după ce am citit postul tău nu mai sunt asa sigur. Cu DS4 (R2) am pățit la fel. Păcat...
    În fine, merită 300? Și la ce perioada s-au crăpat?
    Voi aveți Elite Edition Ce am văzut eu la ALTEX nu e ce aveți voi. Și la alea o fi aceiași problemă?

  4. #4 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Aceeasi problema am patit-o si eu la o pereche Logitech G930, s-au crapat dupa ce le-am pus de 3-4 ori pe cap, cu mare grija.
    Acelasi lucru l-am patit de 3 ORI ! cu ochelarii 3D Samsung.

    Sunt facute in bataie de joc, sa cumperi intr-o veselie.

  5. #5 SP
    Member micul_'s Avatar
    Quote Originally Posted by cosmin1088 View Post
    Aceeasi problema am patit-o si eu la o pereche Logitech G930, s-au crapat dupa ce le-am pus de 3-4 ori pe cap, cu mare grija.
    Acelasi lucru l-am patit de 3 ORI ! cu ochelarii 3D Samsung.

    Sunt facute in bataie de joc, sa cumperi intr-o veselie.
    Mda...si daca sunt în garanție și le duci? Doar nu sunt fraieri sa le schimbe

  6. #6 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    La Logitech, as fi putut rezolva prin Support-ul lor din afara, ei s-au oferit sa trimita un curier, sa le ia, apoi sa-mi dea altele. Totul ar fi durat vreo 3-4 saptamani, eu plateam transportul, si riscam sa se rupa la fel...m-am lasat pagubas.

    La Samsung ma gandesc sa le scriu un hatemail. E absurd sa dau 150 lei pe 2 perechi sa se rupa dupa 2-3 purtari. Mai bine ma duc la cinema in ritmul asta.

    La garantie in RO nu prea aveti sanse, se considera ca le-ati rupt voi, soc mecanic etc.

  7. #7 SP
    Member micul_'s Avatar
    Care e diferența între varianta Elite Edition și cea normala? Vad ca cea Elite Edition e și mai scumpa.

  8. #8 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    E mai noua. Probabil si mai calitativa, din moment ce Pulse au fost primele casti...

  9. #9 SP
    Member micul_'s Avatar
    Quote Originally Posted by FishyBon3 View Post
    E mai noua. Probabil si mai calitativa, din moment ce Pulse au fost primele casti...
    Pe net problemele le-am găsit numai la varianta Elite Edition. Oare la varianta normala exista aceiași problemă?

  10. #10 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Habar nu am, mai bine asteptam sa vedem ce zice cineva care le detine, pentru ca si eu as dori sa-mi achizitionez ori astea ori Gold.

  11. #11 SP
    Member micul_'s Avatar
    Quote Originally Posted by FishyBon3 View Post
    Habar nu am, mai bine asteptam sa vedem ce zice cineva care le detine, pentru ca si eu as dori sa-mi achizitionez ori astea ori Gold.
    Și eu. Gold însă sunt 400 lei și am înțeles ca Bass-ul e slab. As opta pentru varianta Pulse (dar nu Elite Edition).

  12. #12 SP
    Member b615dub's Avatar
    Eu detin Gold si nu pot spune ca bass-ul este slab. Acum nu am incercat Pulse ca sa fac o comparatie. Eu le-al prins la 299 si chiar sunt multumit de ele, singurul "-" este ca vara iti transpir urechile rau

  13. #13 SP
    Member micul_'s Avatar
    Am făcut comanda pentru Sony Pulse varianta la 300 lei la ALTEX. Sper sa nu regret alegerea făcută. Acum sa vad dacă vin anul asta

  14. #14 SP
    Junior Member Ker0Sen's Avatar
    Quote Originally Posted by micul_ View Post
    Am făcut comanda pentru Sony Pulse varianta la 300 lei la ALTEX. Sper sa nu regret alegerea făcută. Acum sa vad dacă vin anul asta
    Felicitari pt produsul cumparat! Sa te bucuri de casti cat poti de mult, cu siguranta vor aparea si la tine dupa un timp crapaturile deja normale pt acest model. La mine au aparut in mai putin de un an. Si le-am folosit cam de 3 -4 ori pe sapt. Nu e problema daca o sa apara crapaturile se pot repara. Eu folosesc castile fara nici o retinere merg perfect si la pretul acesta se merita, eu am dat 650 ron pe ele.
    La modelul Sony Pulse si cel Gold nu cred ca se pune problema de crapaturi. Poate au alte probleme...

  15. #15 SP
    Member micul_'s Avatar
    Quote Originally Posted by Ker0Sen View Post
    Felicitari pt produsul cumparat! Sa te bucuri de casti cat poti de mult, cu siguranta vor aparea si la tine dupa un timp crapaturile deja normale pt acest model. La mine au aparut in mai putin de un an. Si le-am folosit cam de 3 -4 ori pe sapt. Nu e problema daca o sa apara crapaturile se pot repara. Eu folosesc castile fara nici o retinere merg perfect si la pretul acesta se merita, eu am dat 650 ron pe ele.
    La modelul Sony Pulse si cel Gold nu cred ca se pune problema de crapaturi. Poate au alte probleme...
    Da, dar tu ai varianta Elite Edition. Acum e vreo 550 din ce am văzut. Asta la 300 e o varianta mai veche din ce am înțeles. Încă nu sunt hotărât...Posibil mâine sa ii sun și sa schimb pe Gold...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts