Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 81

Thread: De ce sa nu iti modezi consola!

  1. #1 SP
    Senior Member adibose's Avatar

    Post De ce sa nu iti modezi consola!

    Avantajele modarii: jocuri back-up rulate de pe un HDD, o oarecare posibilitate de homebrew si cam atat.

    Dezavantajele modarii: pierzi total legatura cu Play Station Network (Sony Entertainment Network) si multiplayer-ul, nu poti aplica patch-uri la jocuri, nu poti instala add-ons.

    Multi recurg la modarea consolei dintr-un simplu motiv: pretul ridicat al jocurilor, lucru care in mare este adevarat dar exista variante si solutii pentru a evita preturile mari.

    Iata cateva:

    1) In Romania un ultima perioada au inceput sa apara jucatori importanti in piata jocurilor pentru console si nu numai, spre exemplu Altex/Mediagalaxy, eMAG, Flanco, uneori si Diverta, dar mai sunt si cei mici cu preturi in unele cazuri destul de abordabile cum ar fi gameshop, shopit, ventum, gamesline, gamestore, insidergames si altii. Promotii au mai fost si prin marile hypermarket-uri.

    2) Chiar si aici pe forum avem aria bazar unde se vand atat jocuri noi cat si jocuri SH in stare buna si la preturi foarte bune, atat jocuri recente cat si mai vechi.

    3) Se pot gasi jocuri la pret bun si pe okazii

    4) Cu cat comunitatea de prieteni este mai mare cu atat imprumuturile de jocuri cresc, si atunci poti juca chiar gratis un joc imprumutat de la un prieten.

    5) Banii investiti intr-un joc nou sau SH se pot recupera cel putin partial prin revanzarea lui, ori se pot face schimburi de jocuri chiar si aici in aria bazar.

    6) Multi dintre noi ne alimentam cu jocuri de afara fiindca acolo preturile la jocurile recente scad destul de repede si atunci devin accesibile. Un joc lansat de 1-2 luni, de la 35 de lire cat costa si in Romania poate ajunge usor la 12-20 de lire, daca mai beneficiem si de un transport cu costuri zero (precum zavvi sau thehut) atunci chiar ca nimeni nu mai poate spune ca jocurile originale sunt scumpe! Afara exista alternative multe, detaliile le puteti gasi in aria http://www.consolegames.ro/forum/f60...lui-consolist/ iar ofertele speciale le vanam si le sheruim in comunitate chiar pe acest thread http://www.consolegames.ro/forum/f60...-preturi-bune/

    7) exista oameni ca Robert Dinu care pot aduce orice vreti in special din UK cu preturi mici pentru transport, orice si ma refer la magazine care nu livreaza decat in UK si nu numai, de pe Amazon, eBay si altele unde preturile de transport pana in RO pot fi ridicate, iar pt UK gratuite sau foarte mici.

    Daca luati toate aceste aspecte in clacul, cred ca veti intelege mai usor ca modarea unei console nu aduce decat bucurie de moment dar te tine "intre patru pereti"

    V-as ruga sa nu transformati acest thread intr-un haos total si sa postati doar daca aveti anumite intrebari (dar nu legate de modare, gen: unde imi pot moda consola, cat costa modarea, ce FW se poate moda, ce este cu acel dongle....etc) tineti minte, mai intai de toate comunitatea consolegames.ro nu incurajeaza pirateria! si ar fi bine sa citesti regulamentul daca esti nou pe aici.

    Puteti posta insa avantaje si dezavantaje clare si neacoperite in acest prim post.

    Daca s-a mai deschis un asemenea thread imi cer scuze.

    PS: Daca chiar nu va poate convinge nimeni sa nu recurgeti la modare, atunci vorbiti direct cu Donely si nu mai puneti intrebari pe tot forumul

  2. #2 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    Gata, dau copy-paste la link de fiecare data cand o sa se mai puna intrebarile legate de modare de cei noi.

  3. #3 SP
    Completionist Boghy02's Avatar
    Ai dreptate adibose , eu aici pe forum mi-am facut amici foarte buni si facem schimb de jocuri sau cumparam 50-50

  4. #4 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: De ce sa nu iti modezi consola!

    Bravo, un thread ft bun!

  5. #5 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Mai e nevoie de un thread ca acesta si pe aria de Xbox si desigur, sa fie sticky. Scris cu un font mare si rosu.
    Cel mai bine cred, este cate un quick link direct de pe homepage, ceva in genul pozei.

    Am dat doar o idee.
    Attached Images Attached Images 1234567789.jpg

  6. #6 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by adibose View Post
    Avantaje: jocuri gratuite si rulate de pe un HDD
    Cred ca daca PS3-ul modat mi-ar da avantajul ala mi l-as moda instant, mai bine spus mi-as mai cumpara unul modat. Explica-mi te rog si mie cum ai jocuri gratuite daca ai PS3 modat. Ah, daca le procuri ILEGAL. Dar asta nu inseamna ca ai jocuri gratuite, inseamna pur si simplu ca ai posibilitatea de a rula jocuri piratate.

    Sunt doua chestii complet diferite, e ca si cum as spune ca un pistol iti ofera avantajul de a obtine usor bani fara a preciza riscul ca trebuie sa FURI banii aia cu ajutorul pistolului.

    Deci un PS3 modat nu ofera jocuri gratuite, sa fie clar.

    In rest ai punctat foarte bine, mai ales cu punctul 5, multi cred ca daca ai dat bani pe un joc ai pierdut banii. Nu e deloc asa, cel putin nu inca. Ba chiar daca stii ce sa cumperi s-ar putea ca valoarea jocului tau sa creasca in timp (daca prinzi oferte bune la jocuri Collector's de exemplu).

    Si mai exista o modalitate de a procura jocuri ieftine: inchirierea. Daca nu vrei sa pastrezi jocul si iti place sa joci multe jocuri si le termini repede poti sa inchiriezi jocurile contra unei sume modice.

  7. #7 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: De ce sa nu iti modezi consola!

    Quote Originally Posted by Danny View Post
    Mai e nevoie de un thread ca acesta si pe aria de Xbox si desigur, sa fie sticky. Scris cu un font mare si rosu.
    Cel mai bine cred, este cate un quick link direct de pe homepage, ceva in genul pozei.

    Am dat doar o idee.
    Cred ca e o idee ft buna, dar mai cred ca nu se va pune in practica din păcate

    ---------- Post added 12-12-2012 at 07:52 PM ----------

    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Cred ca daca PS3-ul modat mi-ar da avantajul ala mi l-as moda instant, mai bine spus mi-as mai cumpara unul modat. Explica-mi te rog si mie cum ai jocuri gratuite daca ai PS3 modat. Ah, daca le procuri ILEGAL. Dar asta nu inseamna ca ai jocuri gratuite, inseamna pur si simplu ca ai posibilitatea de a rula jocuri piratate.

    Sunt doua chestii complet diferite, e ca si cum as spune ca un pistol iti ofera avantajul de a obtine usor bani fara a preciza riscul ca trebuie sa FURI banii aia cu ajutorul pistolului.

    Deci un PS3 modat nu ofera jocuri gratuite, sa fie clar.

    In rest ai punctat foarte bine, mai ales cu punctul 5, multi cred ca daca ai dat bani pe un joc ai pierdut banii. Nu e deloc asa, cel putin nu inca. Ba chiar daca stii ce sa cumperi s-ar putea ca valoarea jocului tau sa creasca in timp (daca prinzi oferte bune la jocuri Collector's de exemplu).

    Si mai exista o modalitate de a procura jocuri ieftine: inchirierea. Daca nu vrei sa pastrezi jocul si iti place sa joci multe jocuri si le termini repede poti sa inchiriezi jocurile contra unei sume modice.
    citeste titlul threadului! daca NU iti modezi consola ai acest avantaj( daca se referă la ps plus )
    Cine vede acest "avantaj" nu cred ca citeste mai departe, ar trebui modificat un pic(pe o consola ps3 poti sa joci gratuit numai cu abonament ps plus, jocuri care practic sunt �nchiriate, un serviciu ft bun pt cei care nu colecţionează jocuri)

  8. #8 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by DanTe23 View Post
    citeste titlul threadului! daca NU iti modezi consola ai acest avantaj( daca se referă la ps plus )
    Imi pare rau, dar daca e sa interpretez asa nu inteleg o alta chestie. Tu spui ca avantajele sunt prezentate la sectiunea consola NEmodata? Atunci explica-mi asta:

    Quote Originally Posted by adibose View Post
    Avantaje: jocuri gratuite si rulate de pe un HDD, o oarecare posibilitate de homebrew si cam atat.
    Ce posibilitate de homebrew am cu o consola nemodata?

    Apoi presupun ca dezavantajele sunt tot pentru o consola nemodata, nu? Deci daca am consola nemodata nu mai pot juca online, pune patchuri, etc? Interesant. Oare cine are dreptate cu interpretarea?

  9. #9 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: De ce sa nu iti modezi consola!

    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Imi pare rau, dar daca e sa interpretez asa nu inteleg o alta chestie. Tu spui ca avantajele sunt prezentate la sectiunea consola NEmodata? Atunci explica-mi asta:



    Ce posibilitate de homebrew am cu o consola nemodata?

    Apoi presupun ca dezavantajele sunt tot pentru o consola nemodata, nu? Deci daca am consola nemodata nu mai pot juca online, pune patchuri, etc? Interesant. Oare cine are dreptate cu interpretarea?
    Am pus acel emoticon special(cand dau thx unui user �nseamnă ca ii �mpărtăşesc opinia, deci sunt de acord cu tine), am mai spus ca ar trebui modificat pt ca cine citeşte primul punct nu va citi mai departe, practic se va hotăr� ft repede sa isi modeze consola.
    In concluzie acest thread e binevenit dar ar trebui modificat un pic, altfel va face mai mult rău dec�t bine.

  10. #10 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    n-as vrea sa ducem in deriva topicul. cand am spus "gratuit" m-am referit la prima definitie din DEX a cuvantului "gratuit"
    GRATU�T, -Ă, gratuiți, -te, adj. Care nu costă nimic
    Daca credeti ca acea expresie creaza disensiune intre mesaj si text atunci un moderator sa editeze precum urmeaza:
    "Avantaje: jocuri back-up (trase de pe net) si rulate de pe un HDD, o oarecare posibilitate de homebrew si cam atat."

    RaverX cred ca ai interpretat gresit tot thread-ul, mai citeste-l o data incepand cu titlul (se pare ca doar tu ai inteles altfel mesajul desi are peste 160 de vizualizari)

  11. #11 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Pai nici sa furi dintr-un magazin nu costa nimic, tot gratuit poti lua produsul. Eu cred ca am inteles perfect, tu cred ca ai prezentat gresit. Dar e doar o parere. Cum am zis, ai scris foarte bine, mi-a placut cum ai enumerat avantajele, din pacate ai inceput foarte prost cu un avantaj care nu exista la consolele modate (sau l-ai prezentat tu gresit).

  12. #12 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Ok am inteles ai capsa pusa.
    Sunt prezentate succint avantajele si dezavantajele modarii consolei. pana aici suntem ok?
    Cu o consola modata poti juca gratuit un joc? si ma repet, jocuri back-up trase de pe torrents? Daca nu platesti pt el inseamna ca ti-a parvenit gratuit si pentru ca vorbim despre modari, nu are rost sa batem campii cu furtul din magazine sau alte comparative care nu-si gasesc locul in mesajul postat.
    Dar mai bine ma opresc aici ca facem varza thread-ul in mod "gratuit"

    PS: ai putea sa ne arati tu cum se prezina un astfel de mesaj, intr-un thread nou si poate o sa aiba mai mult succes.

  13. #13 SP
    Member gabytzu16's Avatar

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by adibose View Post
    n-as vrea sa ducem in deriva topicul. cand am spus "gratuit" m-am referit la prima definitie din DEX a cuvantului "gratuit"


    Daca credeti ca acea expresie creaza disensiune intre mesaj si text atunci un moderator sa editeze precum urmeaza:
    "Avantaje: jocuri back-up (trase de pe net) si rulate de pe un HDD, o oarecare posibilitate de homebrew si cam atat."

    RaverX cred ca ai interpretat gresit tot thread-ul, mai citeste-l o data incepand cu titlul (se pare ca doar tu ai inteles altfel mesajul desi are peste 160 de vizualizari)
    Imi cer scuze ca intervin si eu , dar RaverX are dreptate. Cu totii am inteles mesajul pe care vrei tu sa il transmiti , dar cei care nu au nici o treaba cu consolele , si cauta pe google motive pentru/contra modare s-ar putea sa inteleaga gresit mesajul tau.
    Citez: "De ce sa nu iti modezi consola!
    Avantaje: jocuri gratuite si rulate de pe un HDD, o oarecare posibilitate de homebrew si cam atat.
    Dezavantaje: pierzi total legatura cu Play Station Network (Sony Entertainment Network) si multiplayer-ul, nu poti aplica patch-uri la jocuri, nu poti instala add-ons."

    Deci un avantaj al faptuui ca nu iti modezi consola este homebrew-ul , altul , jocurile gratuite jucate de pe HDD , lucru care stim cu totii ca este gresit. Nu vreau sa o iei personal , este doar o critica constructiva , iar ideea thread-ului este foarte buna , insa lipsa unei exprimari mai coerente poate induce in eroare multe persoane.

  14. #14 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: De ce sa nu iti modezi consola!

    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Pai nici sa furi dintr-un magazin nu costa nimic, tot gratuit poti lua produsul. Eu cred ca am inteles perfect, tu cred ca ai prezentat gresit. Dar e doar o parere. Cum am zis, ai scris foarte bine, mi-a placut cum ai enumerat avantajele, din pacate ai inceput foarte prost cu un avantaj care nu exista la consolele modate (sau l-ai prezentat tu gresit).
    E greşita un pic exprimarea, ai putea sa vii si tu cu o idee in completare, nu sa fii ca de obicei un mic c�rcotaş, mai multe păreri decente, şanse mai mari de a ajunge la un rezultat bun. Era de ajuns un sg comentariu, ajungem sa deviem prea mult.

    Pt mine avantajele sunt urm. :
    - MP online
    - PS Plus
    - patchuri, majoritatea jocurilor ies din "fabrica" defecte

  15. #15 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    atunci si la dezavantaje ar fi precum urmeaza:
    "Deci un dezavantaj al faptului ca nu iti modezi consola este pierderea legaturii cu PSN."

    Este non-sens pt mine....in fine!

    Titul are caracter indrumator, pt ca putea simplu sa se numeasca Avantajele si Dezavantajele modarii, dar nu asta era mesajul meu.

  16. #16 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by gabytzu16 View Post
    Nu vreau sa o iei personal , este doar o critica constructiva , iar ideea thread-ului este foarte buna , insa lipsa unei exprimari mai coerente poate induce in eroare multe persoane.
    Din pacate unii oameni nu pot recunoaste ca au gresit.

    Repet pentru ultima data: thread-ul e bun, avantajele unei console nemodate sunt prezentate foarte bine, dar avantajul "consola modata=jocuri gratuite" e foarte, foarte, foarte gresit si efectiv poate incuraja anumiti oameni sa-si modeze consola.


    Quote Originally Posted by adibose View Post
    Ok am inteles ai capsa pusa.
    PS: ai putea sa ne arati tu cum se prezina un astfel de mesaj, intr-un thread nou si poate o sa aiba mai mult succes.
    Nu am capsa pusa si te indemn sa citesti ce-am scris mai sus. Daca poti lua un sfat critic e bine, daca nu... ce sa zic, umfla-te in pene si da-i in continuare cu "daca nu e bine fa tu mai bine". Daca ai facut ceva (un thread, un joc, o melodie, o casa, mancare, orice) si cineva iti zice: e bun, dar uite, aici nu e ok, tu ce faci? Arunci: bine ba, fa tu mai bine. Atitudinea asta e prezenta la multa lume si e gresita. Tot timpul se poate face un lucru mai bun.

    In fine, nu ma mai bag in continuare, las moderatorii sa decida ce si cum, insa nimic nu-mi va schimba parerea ca n-ai ales deloc bine exprimarea "jocuri gratuite".

  17. #17 SP
    Senior Member adibose's Avatar
    Bun, pana la urma este vorba de interpretarea cuvantului "gratuit".
    Spunea cineva mai sus ceva de PS+ si Instant Game Collection, adica jocurile FREE pt Plus Members, ei bine nici alea nu sunt gratuite, costa bani acel abonament, practic jocurile sunt inchiriate pe timp limitat.
    Dar deja am deviat foarte mult si tocmai asta nu vroiam sa se intample.

    Accept faptul ca poate fi un pic derutanta formularea, dar atat timp cat rubrica "Dezavantaje" nu a primit critici, inseamna ca este clar vorba de interpretare. Ambele puncte sunt legate si au la baza aceiasi idee.

    La fel as putea spune si eu ca formularea ta este gresita. "Un PS3 modat nu ofera jocuri gratuite" pentru ca daca inlocuim "gratuite" cu "fara costuri" o sa devina "Un PS3 modat nu ofera jocuri fara costuri" ceea ce este gresit din pct meu de vdr. Consola modata ofera jocuri fara costuri! nu ma costa nimic sa copiez un joc de pe torente sa-l incarc pe HDD si sa-i dau bice pe o consola modata.

    Si cum nici pe tine nu te poate suci nimeni si nimic, probabil ca nici pe mine
    Iar daca tu crezi ca ma umflu in pene, ma bucura treaba asta.


    rog un moderator sa modifice de cuviinta postul principal si sa stearga totul incepand cu #2 fiindca deja s-a pierdut esenta mesajului, incercand sa ne corectam romaneste unii pe ceilalti. Oricine intra, in loc sa citeasca primul post trece la ultima pagina unde va gasi doar flame.

  18. #18 SP
    Member eNHajeL's Avatar
    Mai-mai ce plictisiti suntem cand incepem sa interpretam cuvintele in timpul nostru liber. Hai sa incep eu cu experienta proprie in modarea consolelor:
    Am modat PlayStation2-ul meu pe vremea tineretii fiindca nu percepeam sa dau bani pentru cateva ore de distractie. Am inceput sa descarc 2-3 jocuri care erau bijuteriile coroanei, m-am distrat foarte tare, e drept ca se mai iveau probleme dar daca tot furam, macar nu comentam. Cu timpul am avut mult prea multe jocuri downloadate decat puteam sa joc si cateodata nu ma jucam fiindca nu puteam sa ma hotarasc care joc sa incep. Blocul optic al consolei s-a stricat mai repede, in multe jocuri apareau probleme si crashuri, ce sa zic, experienta de gamer consolist devenea o povara, parca ma transformam in jucator de PC cu atatea probleme de glitchuri.

    Apoi a venit vremea PS3-ului si nici prin cap nu mi-a trecut sa-i aplic modarea, m-am hotarat sa cumpar doar jocurile care imi prezinta interes si sa apreciez acele jocuri. A fost o senzatie cand am tinut in mana primul meu joc God of War 3, am citit manualul, stiam ca nu mai am acele bariere ca altadata, jocul era al meu si eram in deplin control asupra ei. Nu-mi era frica sa intru pe multiplayer, sa downloadez patchuri si update-uri. Este o senzatie aparte cand iti cumperi jocurile si simti ca esti pe drumul cel bun, cotizezi si tu, iti faci simtita prezenta, chiar daca intr-un fel minor.

    Intr-o alta ordine de idei, daca iti plac jocurile de calitate, daca te enerveaza producatorii si distribuitorii care sunt innebuniti de foamea de bani si se zgarcesc sa lanseze jocuri complete, nu-ti vine sa conteze si parerea ta? Cumparand jocuri iti faci simtita prezenta, numai atunci contezi si poti influenta industria jocurilo. Ti-a placut LA Noire sau Darksiders? Nu s-a vazut, au avut vanzari nasoale si studiourile se inchid DIN CAUZA TA. Da. ai inteles bine, din cauza furtului tau si a altor milioane de zgarciti in lumea asta industria jocurilor a decazut si se prostitueaza cu jocuri nasoale, lipsa de idei inovatoare, prequels si sequles la greu si gramezi de DLC-uri, altfel multi ar muri de foame. Nu mai traim in evul mediu cu mentalitate de analfabeti, daca vrei sa joci atunci cumpara-ti jocul iar daca alegi sa nu cumperi jocul atunci sa speram ca si munca ta va fi apreciata de altii cum aprciezi munca programatorilor de gaming.

    In concluzie : F*ck you torrenters, you make us look bad!

  19. #19 SP
    Member felixanu's Avatar
    Inainte de actuala consola am avut modelul ps3 slim de 120gb. Nu am stat pe ganduri si am modat consola. La inceput era ok, luam jocuri de pe torrente le puneam pe hard si jucam modul singleplayer. Dar dupa o vreme m-am plictisit sa tot dl jocuri sa le transfer pe consola, sa folosesc nu stiu ce programe. Chiar nu mai aveam nici o satisfactie ca joc un joc pe consola. Jocuri tot nu am vrut sa cumpar. Asa ca m-am hotarat sa vand consola, si asta am si facut. Cred ca sunt 2 ani de atunci. Am ramas pe jocurile piratate pe pc care nici ele nu ma mai multumeau(descarca, dezarhiveaza, instaleaza, copie crack, nu e bun crackul.... valeo doamnee si tot asa). Am zis sa pun punct si m-am hotarat sa achizitione o noua consola ps3. Am inceput sa cumpar si jocuri, pot spune ca preturile sunt foarte ok si pe la noi atat timp cat stii sa cauti o oferta buna. Cat despre jocuri nu cred ca trebuie sa-ti cumperi N jocuri pe saptamana. La inceput se pot achizitiona doar jocurile care crezi tu ca ti se potrivesc si le preferi. Unul, doua jocuri pe luna ce sa contina si un multiplayer nu este imposibil pentru o perosana care da 1200 ron pe o consola. Mai putem renunta si la anumite vicii din viata noastra (berile in oras, cluburi, tigari, etc). Poate intr-un viitor vor gandi mai multe persoane in acest mod si pirateria nu ar mai fi asa de ridicata in tara noastra!

  20. #20 SP
    Senior Member adibose's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 19 Last Post: 25-10-2015, 13:55
  2. Ce consola iti doresti? (2014 edition) By tudyniuz in forum Polls
    Replies: 40 Last Post: 18-12-2014, 10:26
  3. Iti inregistrezi consola si primesti un joc gratis By Bodolay Botond in forum Nintendo DS, DSi, 3DS & XL
    Replies: 0 Last Post: 28-11-2012, 14:07
  4. Ce consola iti doresti? By MonkY in forum Polls
    Replies: 17 Last Post: 26-04-2012, 11:15
  5. Ce iti place (acum) ! By mariuck in forum Offtopic
    Replies: 55 Last Post: 29-01-2010, 14:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts