Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Problema ps2 (se vede alb-negru)

  1. #1 SP
    Junior Member ffflorin2004's Avatar

    Problema ps2 (se vede alb-negru)

    Am o problema cu ps2-ul si tv-ul Samsung.Mai exact se vede alb-negru.
    Problema e ca la tv nu am intrare rca, doar scart si cred ca de aia. Am incercat sa pun imagine si de pe laptop pe acelasi tv si tot alb-negru se vede. Nu cred ca este din convertorul rca-scart,din pachetul ps2-ului, deoarece am incercat pe alte tv-uri care au si rca, dar si cu SCART se vede color.
    Asa ca, decat sa sparg tv-ul si sa cumpar altul, mai bine imi cumpar un vga box si il pun pe laptop.
    Dar oare pe laptop o sa se vada bine, o sa fiu multumit? Cat costa un VGA box acum? Am vazut pe site-uri la 199 ron, pt ps3, care merge cu o claritate mare. Dar oare pt ps2 nu as gasi ceva mai ieftin?

    Asa ca am doua variante,sa gasesc o solutie sa fac ceva cu tv-ul si ps2-ul , sau sa cumpar un vga box.

    ce imi recomandati? ps2-ul este 9004.

    va multumesc anticipat,
    Florin G.

  2. #2 SP
    Member CaNtO's Avatar
    Tv e de vina .Am incercat pe un Samsung mai vechi si tot alb-negru se vedea.

  3. #3 SP
    Junior Member ffflorin2004's Avatar
    Quote Originally Posted by Cantoriu Andrei View Post
    Tv e de vina .Am incercat pe un Samsung mai vechi si tot alb-negru se vedea.

    dar cu vga box pot sa il conectez si la laptop sau doar la monitor normal??

  4. #4 SP
    Member CaNtO's Avatar
    mi se pare ca doar la monitor.

  5. #5 SP
    Junior Member ffflorin2004's Avatar
    asa cred si eu , ca are doar intrare vga...dar la laptop nu am intrare video..deci tot is indecis..si asa nu am kef sa joc fifa 2010 si sa se vada alb-negru..

  6. #6 SP
    Member haimi708's Avatar
    Quote Originally Posted by ffflorin2004 View Post
    Am o problema cu ps2-ul si tv-ul Samsung.Mai exact se vede alb-negru.
    Problema e ca la tv nu am intrare rca, doar scart si cred ca de aia. Am incercat sa pun imagine si de pe laptop pe acelasi tv si tot alb-negru se vede. Nu cred ca este din convertorul rca-scart,din pachetul ps2-ului, deoarece am incercat pe alte tv-uri care au si rca, dar si cu SCART se vede color.
    Asa ca, decat sa sparg tv-ul si sa cumpar altul, mai bine imi cumpar un vga box si il pun pe laptop.
    Dar oare pe laptop o sa se vada bine, o sa fiu multumit? Cat costa un VGA box acum? Am vazut pe site-uri la 199 ron, pt ps3, care merge cu o claritate mare. Dar oare pt ps2 nu as gasi ceva mai ieftin?

    Asa ca am doua variante,sa gasesc o solutie sa fac ceva cu tv-ul si ps2-ul , sau sa cumpar un vga box.

    ce imi recomandati? ps2-ul este 9004.

    va multumesc anticipat,
    Florin G.
    Foloseste un cablu RGB si se va rezolva problema ta (vezi ca e posibil sa aiba donely). Asta in cazul in care consola e OK (deci daca pe un alt TV se vede color).

  7. #7 SP
    Junior Member ffflorin2004's Avatar
    Quote Originally Posted by haimi708 View Post
    Foloseste un cablu RGB si se va rezolva problema ta (vezi ca e posibil sa aiba donely). Asta in cazul in care consola e OK (deci daca pe un alt TV se vede color).
    Ce inseamna donely? Pe alt tv merge color,deci ii din cauza tv-ului. Nu am intrare rgb la Tv,iar cu adaptor rgb-scart nu merge,probabil tot de la tv, deoarece am incercat sa il bag la tv-ul la care merge color si merge color si cu adaptorul rgb..

  8. #8 SP
    Member haimi708's Avatar
    Quote Originally Posted by ffflorin2004 View Post
    Ce inseamna donely? Pe alt tv merge color,deci ii din cauza tv-ului. Nu am intrare rgb la Tv,iar cu adaptor rgb-scart nu merge,probabil tot de la tv, deoarece am incercat sa il bag la tv-ul la care merge color si merge color si cu adaptorul rgb..
    1. donely este numele unui user ce se ocupa si cu reparatii pt PS2 (e foarte bun ti-l recomand). Cauta-l ca ai sa gasesti posturi de-al lui pe forum.
    2. problema ta e de la TV, pt ca nu poate reda multisystem (PAL si NTSC).Ti-am spus un cablu RGB iti va reda toate jocurile color si in plus vei avea si un castig la culori si luminozitate (vor fi mai vii). Deci cauta cablu RGB pt PS2.



    Quote Originally Posted by ffflorin2004 View Post
    Ce inseamna donely? Pe alt tv merge color,deci ii din cauza tv-ului. Nu am intrare rgb la Tv,iar cu adaptor rgb-scart nu merge,probabil tot de la tv, deoarece am incercat sa il bag la tv-ul la care merge color si merge color si cu adaptorul rgb..


  9. #9 SP
    Junior Member ffflorin2004's Avatar
    acuma am vazut.eu am confundat RCA cu RGB . O sa cumpar si un cablu RGB,poate rezolv ceva..nu? Va multumesc.

  10. #10 SP
    Junior Member ffflorin2004's Avatar
    Quote Originally Posted by ffflorin2004 View Post
    acuma am vazut.eu am confundat RCA cu RGB . O sa cumpar si un cablu RGB,poate rezolv ceva..nu? Va multumesc.
    Am uitat sa anunt ca am gasit cablu RGB prin magazine. Acum merge color.


    Multumesc tuturor!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Alb sau Negru ? By Bobby in forum Offtopic
    Replies: 555 Last Post: 07-03-2012, 18:05
  2. Ps2 alb-negru By marco_pavel_90 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 7 Last Post: 21-11-2010, 02:08
  3. Problema PS2 se blocheaza jocurile sau nu se vede tot scrisul By leonard in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 3 Last Post: 25-07-2010, 04:45
  4. Alb sau negru? By Razvan in forum Offtopic
    Replies: 41 Last Post: 05-04-2010, 16:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts