Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: MiniRetro Review: NEC Turbografx (aka PC engine / TurboGrafx 16) + Blazing Lazers

  1. #1 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar

    MiniRetro Review: NEC Turbografx (aka PC engine / TurboGrafx 16) + Blazing Lazers

    Zilele trecute un amic de-al meu din UK m-a sfatuit sa cumpar aceasta consola pentru ca a gasit'o la un pret foarte mic (50 lire) nou nouta - versiunea EU (care este extrem de rara) - si vine insotita de un set de accesorii si de un joc de asemeni sigilat.

    Eu am ales consola insotita de jocul Blazing Lazers si zilele trecute mi-a ajuns (vanzatorul a ales sa o trimita prin DHL - a costat destul de mult 34 lire - datorita grevei la posta din Marea Britanie)

    Consola este produsa de NEC si lansata in Europa extrem de tarziu respecti v in 1990 (comparativ cu data de lansare in Japonia 1987 sau 1989 in Statele Unite)

    Consola este extrem de mica si usoara - aproximez ca are cam 30 cm lungime / 10-11 cm latime aceasta avand un fel de "cover" care o face mai bulky si ii mareste dimensiunile cu aproximativ inca 3-4 cm - acest cover mascheaza portul de extensie si mufa pentru conectarea AC adapterului) iar grosimea este de ~ 3 - 4 cm - vine insotita in pachetul (care a fost sigilat) de un controler - extrem de similar cu cel al consolei NES care are:

    - 2 butoane pentru actiuni denumite generic I si II ( de asemeni acestea au deasupra cate un selector - pentru "viteza" - fiecare selector are 3 pozitii simbolizate prin liniute -)
    - 2 butoane pentru functii - denumite Slelect si Run
    - 1 pad directional - rotund care are rol de control -

    Consola in sine are 1 singur port pentru controler, 1 port pentru cablul video ( in pachet au venit insa 2 cabluri - unul standard composit si unul RF) si 1 port pentru AC adapter

    De asemeni in cutie a venit si jocul Blazing Lazers - acesta vine pe un card numit HUCard - fiind foarte asemanator cu un card de telefon, sau un card de credit (insa ceva mai gros)

    Din pacate singurul joc pe care am putut sa-l testez este Blazing Lazers ( Gunhead pentru Japonia) care este un vertical shooter (si se pare ca unul de top - pot spune ca am avut noroc ca l-am ales) care insa are un ritm extrem de alert si o curba de invatare extrem de mica (practic esti o navuta care se misca sus - jos / stanga dreapta - si ai 2 atacuri - normal (care poate fi imbunatatit cu 6 tipuri diferite de proiectile) si unul special care este devastator curantant cam jumatate de ecran prin lansarea unei bombe. Desi pe ecran apar extrem de multe obiecte in miscare simultan jocul nu are aproape deloc slowdown fiind extrem de rapid si fluent.

    Cei care doresc pot juca jocul si pe Wii Virtual Console (pentru 600 puncte)



    Eu va recomand sa cumparati aceasta consola pentru ca are disponibile extrem de multe shootere si pretul este unul decent (pentru o consola aparuta in 1990) mai ales ca este sigilata.
    Attached Images Attached Images dscf1289_.jpg

  2. #2 SP
    Junior Member Shearer's Avatar
    Oooo , felicitari pentru noua consola.
    Blazing Lazers e un joc destul de rar sau destul de scump , poate ambele. Cert e ca e unul din cele mai bune de pe PC Engine.

  3. #3 SP
    Member snk2's Avatar
    ontopic: buna consola, merita cumparata doar pt Rondo of Blood.

    offtopic: dark, inca astept un semn din partea ta legat de jocurile alea de dc. Ti-am lasat mesaje pe yahoo, pe forumuri nu pot sa iti dau pm pentru ca le-ai dezactivat, da-mi tu un pm, sa stiu cum sta treaba.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. MiniRetro Review: Watara Supervision By rodarkone in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 1 Last Post: 05-11-2009, 22:06

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts