Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Istoria playstation

  1. #1 SP
    Member PumaS's Avatar

    Cool Istoria playstation

    Pentru cei care se intreaba cum a inceput Istoria playstation sa citeasca un articol publicat de mine daca vor


    Scurt istoric Sony Playstation�-�PacPac�-�PacPac

  2. #2 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Sa stii ca poti sa il scrii si aici cu link catre site-ul tau. Altfel e considerat reclama .

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai e ceva de spus fata de wikipedia: PlayStation - Wikipedia, the free encyclopedia ?

  4. #4 SP
    Member PumaS's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Mai e ceva de spus fata de wikipedia: PlayStation - Wikipedia, the free encyclopedia ?

    eu chiar am fost curios si am cautat sa vad cum sta treaba sincer p wikipedia nu am cautat o sa ma uit acum p wikipedia de XBOX

  5. #5 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Primul Playstation a fost proiectat si gandit sa devina o unitate multimedia , inafara faptului ca putea rula jocuri Nintendo, Playstation-ul avea si functia de player pentru “audio CDs” si pentru cele cu format video . In 1994 PSX (Playstation X) s-a lansat al 2lea model Playstation care nu mai avea sa fie compatibil cu dischete Nintendo ci doar CD-uri SONY.


    ... ce ?!

  6. #6 SP
    Manager paul's Avatar
    Jalnic articol, no offence.

  7. #7 SP
    Member PumaS's Avatar
    am incercat si eu ce am putut pentru site-ul unui prieten si am scris ce am gasit din pacate pentru unii nu indeajuns ...

  8. #8 SP
    Member alalalt's Avatar
    Man.. sa spui ca playstation era compatibil cu "dischete" nintendo e ca si cand ai spune ca xbox-ul face clatite.

    Initial, Nintendo a apelat la Sony pentru a creea un addon pentru SNES pentru citirea si redarea cd-urilor. Din pacate (sau din fericire), colaborarea nu a fost dusa la bun sfarsit. Sony a plecat pe drumul sau si de aici a luat nastere playstation.
    Ai mai scris in articol ca PS a aparut in 1991. Consola a aparut in decembrie 1994.

    Nintendo vroia sa fie prima consola care avea sa produca un joc pe CD
    Fals.. nici daca vroia nu avea cum sa fie prima consola, datorita addon-ului Sega CD pt megadrive.
    Edit: dupa o cautare pe wikipedia, se pare ca prima consola cu unitate cdrom integrata a fost FM Towns Marty. Mai multe detalii aici: FM Towns Marty - Wikipedia, the free encyclopedia

    Ar mai fi un lucru de spus, si anume ca PS1!=PSX.
    PSX a aparut in decembrie 2003. Datorita faptului ca multi numesc PS PSX, s-a creeat aceasta confuzie. Dar in nici un caz nu poti spune ca a doua varianta a PS s-a numit PSX.

    din pacate pentru unii nu indeajuns ...
    Una este sa fii sumar, alta sa dezinformezi. Get your facts straight

    Edit: tocmai am reinviat un topic vechi de o luna. Acum am observat data postarii, my bad..

  9. #9 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Eu nu-l vazusem...

  10. #10 SP
    Member PumaS's Avatar
    Quote Originally Posted by alalalt View Post
    Man.. sa spui ca playstation era compatibil cu "dischete" nintendo e ca si cand ai spune ca xbox-ul face clatite.

    Initial, Nintendo a apelat la Sony pentru a creea un addon pentru SNES pentru citirea si redarea cd-urilor. Din pacate (sau din fericire), colaborarea nu a fost dusa la bun sfarsit. Sony a plecat pe drumul sau si de aici a luat nastere playstation.
    Ai mai scris in articol ca PS a aparut in 1991. Consola a aparut in decembrie 1994.

    Fals.. nici daca vroia nu avea cum sa fie prima consola, datorita addon-ului Sega CD pt megadrive.
    Edit: dupa o cautare pe wikipedia, se pare ca prima consola cu unitate cdrom integrata a fost FM Towns Marty. Mai multe detalii aici: FM Towns Marty - Wikipedia, the free encyclopedia

    Ar mai fi un lucru de spus, si anume ca PS1!=PSX.
    PSX a aparut in decembrie 2003. Datorita faptului ca multi numesc PS PSX, s-a creeat aceasta confuzie. Dar in nici un caz nu poti spune ca a doua varianta a PS s-a numit PSX.

    Una este sa fii sumar, alta sa dezinformezi. Get your facts straight

    Edit: tocmai am reinviat un topic vechi de o luna. Acum am observat data postarii, my bad..


    Multumesc pentru info din pacate se pare k articolul citit nu a fost tokmai bun , tot ce am facut a fost pur si simplu sa traduc ... Multumesc pentru informatii voi fi mai atent data viitoare ... MY BAD

  11. #11 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    NP man, macar ai vrut sa faci ceva bun. Better luck and inspiration next-time!

  12. #12 SP
    Member PumaS's Avatar
    Quote Originally Posted by DonAdryan View Post
    NP man, macar ai vrut sa faci ceva bun. Better luck and inspiration next-time!

    Am vrut doar sa fac un articol pentru un prieten Oricum orice kritica e bine venita un articol fara critici nu ar fi articol ceva perfect este mereu suspicios

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Istoria Consolelor By Templier in forum Console Club
    Replies: 5 Last Post: 14-02-2015, 03:24
  2. Istoria Apple By Graft in forum Apple
    Replies: 0 Last Post: 19-10-2012, 08:13
  3. Cel mai bun joc din istoria PlayStation este... By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 44 Last Post: 02-10-2010, 11:04
  4. Istoria Rockstar Games in 3 volume By paunstefan in forum Console News
    Replies: 8 Last Post: 28-07-2010, 13:26
  5. Istoria jocurilor video descrisa de Discovery By eXist in forum Console Club
    Replies: 6 Last Post: 02-07-2009, 00:41

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts