Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Top 5 console retro

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Thumbs up Top 5 console retro

    Hai ca sunt chiar curios sa aflu care este topul vostru in ceea ce priveste consolele retro. Mai exact, puneti in ordine consolele de care ati fost cel mai mult "indragostit" (si daca se poate sa spuneti si de ce). Nu trebuie neaparat sa fie 5 in top, dar... macar aproape (avand in vedere ca multi nu au prins atat de multe din ele). In cazul meu top-ul cred ca ar fi de genul acesta:
    1. SNES - Nintendo clasic gaming console in adevaratul sens al cuvantului. A avut o colectie imensa de jocuri bune!
    2. PS - Sony PlayStation a luat tot ce a avut Nintendo mai bun si a schimbat gamingul definitiv. Cred ca a avut si cea mai mare librarie de jocuri.
    3. Sega Genesis - un sistem fantastic care a adus tot ce era mai bun pe Arcade-uri in anii 90.
    4. N64 - a fost incercarea Nintendo de a trece la 3D... Jocurile first party au fost de nota 10. Pacat ca a avut o librarie mult prea mica de jocuri.
    5. NES - Precursorul SNES... ce titluri (Zelda, Kid Icarus, Contra...)
    Nu as putea sa nu mentionez si Gamecube-ul (pacat de viata scurta), Dreamcast-ul, Saturn-ul sau Atari 2600... dar, m-am limitat la TOP 5. Care e topul tau?

  2. #2 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Din pacate,nu pot face o ierarhizare a consolelor,avand in vedere ca nu am detinut decat o singura consola(aceea fiind Playstation) din lista aferenta,dar pot spune cu desavarsire ca in propriul clasament NES,Playstation si N64 ar ocupa primele trei locuri,bazandu-ma pe anumite criterii precum calitatea si numarul de jocuri exclusive ale fiecarei console.

  3. #3 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    1. NES/Fmicon si clonele aferente (Dendy Junior, Terminator) | a 3-a generatie
    2. PS1 | a 5-a generatie
    3. SNES | a 4-a generaie
    4. Dre@mcast | a 6-a generatie
    5. PS2 | a 6-a generatie

  4. #4 SP
    Junior Member Shearer's Avatar
    1. Mega Drive
    2. PS1
    3. Dreamcast
    4. Master System
    5. NES/PS2 (nu ma pot decide care.)

  5. #5 SP
    Junior Member Broodstar's Avatar
    1. Game Boy Advance SP - de la forma de scoica perfecta ce protejeaza ecranul, pana la faptul ca poti juca toate jocurile de game boy din '89 pana in 2008, pentru mine este "The Ultimate Portable Console".
    2. Nintendo 3DS - desi nu are cele mai grozave specificatii tehnice (dealtfel consolele Nintendo nu sunt recunoscute pentru asa ceva) 3ds este cea mai inovativa consola portabila a vremurilor noastre.
    3. Game Boy - pentru ca a desfiintat competitia vremii in ciuda specificatiilor net inferioare. Pentru ca are o librarie de jocuri uriasa. Pentru ca este o legenda ce a dat nastere altor legende (jocuri, console, mituri).
    4. Nokia N-gage - telefonul-consola ce a dat startul jocurilor "pro" pe telefoanele mobile.

  6. #6 SP
    Member Cristache07's Avatar
    1. Nes si clonele lui
    2. Sega Megadrive/Genesis
    3. Snes
    4. Gameboy
    5. N64

  7. #7 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    1. Gameboy-urile (classic, color, advance, sp) - printre cele mai bune experiente de gaming;
    2. NES/SNES - nenumarate ore de gaming;
    3. PS1/2 - o adevarata revolutie in materie de gaming;
    4. Sega-urile - desi nu au resistat, jocurile care au iesit pentru ele nu pot fi ignorate;
    5. Atari - prima experienta de gaming.

  8. #8 SP
    Member cristi-dinu's Avatar
    In ordinea numarului de ore petrecute in compania lor si a numarului de jocuri jucate:
    1. SNES - prima mea consola. Am avut la dispozitie o librarie generoasa de jocuri care se schimba la cateva luni.
    2. PS1 multe jocuri care m-au facut la vremea aceea sa exclam "WAW!"
    3. N64 nopti fara numar petrecute in compania prietenilor cu Mario Kart 64 si StarFox 64
    La restul consolelor (NES, Sega Megadrive, Dreamcast) am avut foarte putine jocuri la dispozitie si nu prea le-am folosit. PS2-ul nu il pot incadra inca la retro deci nu apare in clasament.

  9. #9 SP
    Junior Member Sh1man0's Avatar
    1. NES
    2. Megadrive
    3. SNES
    4. N64
    5. Saturn

  10. #10 SP
    Junior Member Alexutzu3's Avatar
    Topul meu il are clar pe Nintendo 64 in frunte, urmat de:
    NES
    GAME BOY(COLOR)
    SNES
    GAME BOY ADVANCE
    Mie nu mi-au placut si nici acum nu imi plac consolele Play Station si Xbox.

  11. #11 SP
    Member QuestionArtist's Avatar
    1.Sega Mega Drive - prima consola detinuta deci si prin urmare....prima iubire!
    2.Sega Dreamcast - a doua iubire........amanta!
    3.Playstation 1 - in special datorita DOOM-ului,Duke Nukem Time To Kill etc.
    4.Super Nintendo(SNES) - un design simpatic,multe titluri dragalase si funny si pentru ca.....Street Fighter&Star Wars The Empire Strikes Back
    5.Sega Saturn - pentru ca de mic mi-am dorit-o,inca nu am reusit sa o adaug la colectie......si pentru ca sunt fan SEGA

  12. #12 SP
    Member clovnusor's Avatar
    1. Playstation 2 - doar pentru ca e consola caruia i-am acordat cel mai mult timp si pentru care am facut o colectie destul de buna
    2. Playstation 3 - motivul e asemanator ps2-ului. doar ca ps3-ul nu are portabilitatea ps2 slim-ului.
    3. NES
    4. Dreamcast - Soulcalibur!
    5. ZX Spectrum - prima mea consola daca se poate numi asa.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Vand jocuri pt diferite console retro By snk2 in forum Bazar Retro: Jocuri Console
    Replies: 1 Last Post: 29-11-2020, 20:55
  2. Cumpar cabluri video pt console retro By snk2 in forum Bazar Retro: Console & Accesorii
    Replies: 0 Last Post: 12-10-2020, 15:27
  3. Vand console retro By divayo in forum Bazar Retro: Console & Accesorii
    Replies: 163 Last Post: 21-07-2019, 19:18
  4. Console retro JP ieftine ;) By freebeeromg in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 6 Last Post: 08-02-2016, 11:03
  5. Console Retro pe TV LCD By lukecelmare in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 4 Last Post: 07-11-2015, 10:37

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts