Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: De ce Xbox One si nu PS4?

  1. #1 SP
    Junior Member lddman25's Avatar

    De ce Xbox One si nu PS4?

    Salut tuturor, dupa cum spune si titlul, vreau sa intreb toti fostii utilizatori de xbox 360, de ce au continuat pe xbox one.
    Avand in vedere majoritatea neplacerilor suferite pe 360 din cauza celor de la microsoft, de ce ati continuat totusi sa alegeti xbox one?
    E o chestie de gust? Doar din simplul fapt ca v-ati obisnuit pe xbox si sunteti fani, sau considerati ca este o consola mai buna din punct de vedere tehnic?
    Astept raspunsurile voastre!

  2. #2 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu toti fostii utilizatori de xbox 360 au continuat pe xbox one.

  3. #3 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    Seria Halo , controler mult mai bun decat la PS .

    nu am avut absolut nici o neplacere cu 360 , mergi si acum la fel ca in prima zi .

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    ... asa cum sunt si fosti utilizatori de ps3 care au mers pe Xbox One, pentru "diversitate".

    Anyway, raspunsul e unul mai complex si trebuie tinut cont de mai multi factori. De exp. sa nu uitam ca totusi Xbox 360 a aparut cu un an inaintea lui PS3... iar unii au investit mai mult in ecosistemul Microsoft. Dupa aceea, pentru cei care au prins sesiunile de gaming (si tournaments) online, trebuie sa recunoastem ca era o gasca super tare pe Xbox Live... multi au preferat sa continue pentru ca au amicii de online tot pe Xbox. Mai cunosc oameni care pur si simplu nu suporta gamepadul de PlayStation si care au vazut gamepadul de Xbox One ca fiind un adevarat upgrade la cel de Xbox 360... and so on.

    Ah, si mai sunt si cei care au vazut problemele PSN si au preferat sa nu riste treacand in tabara cealalta... asa cum sunt acum useri multumiti de ceea ce a facut Microsoft in ultima perioada (retrocompatibilitate, update-uri constante, new features, etc.).

    Dar in principiu eu nu cred sa existe user de Xbox 360 care sa fi trecut la Xbox One si sa fi fost dezamagit. Initial, dupa lansarea lui Xbox One, cand era vorba de always online si de tot felul de obligatii tampite, a fost un adevarat fiasco... Not anymore. Pacat ca nu si-a revenit mai devreme Microsoft... dar, blame it on Balmer!

  5. #5 SP
    Junior Member EuGeniu's Avatar
    Cred ca tine mai mult de jocurile exclusive. Eu de exemplu in generatia trecuta am avut atat ps3 (pt jocuri exclusive, pe care le ador), cat si xbox 360 (pt gamepad mai bun, jocurile multiplatforma mai bine optimizate, jocurile exclusive, cu unele exceptii, nu mi-au placut). Acum insa am trecut la ps4 si xbox one, momentan, nu ma atrage cu nimic (totul e imho )

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Si eu zic la fel, jocurile conteaza. Atat in generatia trecuta cat si in cea actuala am avut ambele console, iar pe total am preferat consolele Sony pentru jocurile exclusive mai multe si mai bune. Tocmai datorita jocurilor PS3 a recuperat foarte mult teren fata de 360 si cu toate problemele de la inceput, pretul mare de lansare, lansarea la un an dupa consola Microsoft, tot a ajuns sa vanda mai multe console, iar aici e clar ca au contat jocurile.

    In generatia actuala, desi am ambele console, pentru jocuri consider ca PS4 e o consola mai buna. Jocurile exclusive sunt mai multe si mai bune, jocurile multiplatform ruleaza mai bine, la rezolutii mai mari, etc. Dar pentru controller, silentiozitate, experienta de online multiplayer si poate chiar update-urile software, One pare sa fie o alegere mai buna. Cu toate astea, la noi pe forum cred ca 70% sau mai multi au ales PS4. Iti va fi mai usor sa gasesti cu cine sa joci ceva online pe PS4 decat pe One.

  7. #7 SP
    Member MENTATAL0R's Avatar
    Eu am ales xbone tocmai pt jocurile exclusive fiind cu ps3 generatia trecuta!

  8. #8 SP
    Junior Member costinilie's Avatar
    Am ales xbox one dintr-un singur motiv: am primit gratis un ps4 defect. Bineanteles ca am cautat sa il repar, iar din cautarile pe youtube, am ramas pur si simplu SOCAT de cate console ps4 defecte am vazut. Am ajuns sa cred ca tine de NOROC daca ai un ps4 bun sau unul defect. Rata de BLOD (aka RROD) este imensa in comparatie cu xbox one. Asta a fost factorul de decizie in cazul meu.

  9. #9 SP
    Member Popae36's Avatar
    Controller,imbunatatirea constanta a sistemului de operare,claritate extrem de buna in (party chat(skype ),
    Exclusivitatile plus multe altele

  10. #10 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu am trecut de la X360 si am ramas in ecosistem mai mult din cauza controllerului. Nu-mi plac marea majoritate a exclusivitatilor (in mod clar, PS4 e mult mai bun la acest capitol), dar gamepad-ul, OS-ul si usurinta de folosire a party-ului, precum si castile din pachet (nu sunt ok sa dau alti bani pe casti, mai ales cand le folosesc strict pt chat) care sunt de 1000 de ori mai bune calitativ decat cele din cutia PS4.

  11. #11 SP
    Junior Member lddman25's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Eu am trecut de la X360 si am ramas in ecosistem mai mult din cauza controllerului. Nu-mi plac marea majoritate a exclusivitatilor (in mod clar, PS4 e mult mai bun la acest capitol), dar gamepad-ul, OS-ul si usurinta de folosire a party-ului, precum si castile din pachet (nu sunt ok sa dau alti bani pe casti, mai ales cand le folosesc strict pt chat) care sunt de 1000 de ori mai bune calitativ decat cele din cutia PS4.
    Cand cumperi XONE iti da si casti? Sau ai gasit tu vreo oferta?

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Casca aia care-ti vine in pachet, cu microfon. E de 1000 de ori mai calitativa decat chinezaria aia de la PS4.

  13. #13 SP
    Senior Member nina's Avatar
    mai poti adauga serviciul ea access care isi merita toti banii

  14. #14 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Quote Originally Posted by costinilie View Post
    Am ales xbox one dintr-un singur motiv: am primit gratis un ps4 defect. Bineanteles ca am cautat sa il repar, iar din cautarile pe youtube, am ramas pur si simplu SOCAT de cate console ps4 defecte am vazut. Am ajuns sa cred ca tine de NOROC daca ai un ps4 bun sau unul defect. Rata de BLOD (aka RROD) este imensa in comparatie cu xbox one. Asta a fost factorul de decizie in cazul meu.
    Sunt curios daca primeai un Xbox One defect oare iti luai PS4? La orice aparat electronic, dacă te pui sa cauti pe net probleme nu-ti mai vine sa cumperi nimic... Normal ca sunt mai multe ps4 defecte decât xbox, s-au vândut mult mai multe.

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ii inteleg perfect expunerea cu aparatul primit defect. Si eu cand mi-am luat un flagship TV de la Sony, a venit cu defecte. Am zis OK, mai incerc odata. Am asteptat noua serie, am platit extra... a venit... si asta avea tone de defecte. In secunda doi am trecut la Samsung. Asa si el cu PS4...

    Sau cum am patit eu cu consola. Cand a venit PS4, nici macar nu a vrut sa booteze. Norocul meu era ca aveam inca un HDD de schimb. Probabil altcineva s-ar fi enervat, l-ar fi trimis inapoi, si ar fi mers pe Xbox One (sau altceva).
    Quote Originally Posted by bicky1310 View Post
    Normal ca sunt mai multe ps4 defecte decât xbox, s-au vândut mult mai multe.
    Nu e 100% corect... exista asa numita failure rate care este procentuala. Eu sunt chiar curios care ar fi aceasta rata la PS4... daca tineti minte, la Xbox 360 a fost o perioada in care era dezastru, unii raportand chiar 30% rof-ul...

  16. #16 SP
    Member Kratos's Avatar
    Eu ca fost 'utilizator' de Xbox 360 am continuat si cu Xbox One dar mi-am luat si PS4. Cum au spus mai multi colegi mai sus, strict pentru jocurile exclusive de pe fiecare platforma. Plus faptul ca imi place diversitatea!

  17. #17 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Nu am avut nici-o , nici cu 360, nu am nici cu One. Mda.... Controller superb, exclusivități, sistem de operare, friends.... + multe altele


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #18 SP
    Member nerazzurr's Avatar
    Eu am avut x360 inainte am ales One si nu m a dezamagit..controllerul mi se pare perfect ,casti&chat la fel de reusite

    Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

  19. #19 SP
    Junior Member costinilie's Avatar
    ia cauta tu xbox one reballing, vezi cate clipuri gasesti, dupa care cauta ps4 reballing. O sa ramai si tu socat. Eu nu ma refeream la cumpararea unei console defecte, ma refeream la rata de defectare, mai exact la dezlipirea procesorului.

  20. #20 SP
    Junior Member BajaCustom's Avatar
    Am avut Xbox 360 si PS3, acum am ramas la Xbox One, pana cand o sa-mi permit si un PS4 (sunt prea multe jocuri developed by Sony pe care vreau sa le incerc). Nu stiu cum este PSN, dar stiu cum este Xbox Live si nu consider ca am nevoie de mai bun. Am vazut ca si PS4 are un sistem de genul "games with gold" (nu stiu cine l-a scos primul) deci nu este hopeless daca nu-ti permiti jocuri prea des. Nu imi place noul controller de la Sony, acel cauciuc (semi touch-pad) dispare intr-un an de joaca moderata spre putina, din ce-am vazut la alti utilizatori, prieteni. Desi la inceput eram convins ca o sa merg pe PS4 si nu voi accepta niciodata mizeriile pe care ti le impunea Microsoft, dupa ce a ajuns la un pret accesibil, a primit backwards comp, EA Access, un controller superior cand vine vorba de shooter-e si update-uri care chiar au imbunatatit experienta de utilizator, nici nu mi-am mai dorit sa ma uit la PS4. Trebuie sa recunosc ca pretul a fost 50% din decizie, dar cat tine de exclusivitati, intotdeauna vor arata mai bine ca jocurile dezvoltate multi-platform, iar PS4 (as far as I can see) nu-si justifica pretul si nici acel plus de hardware. Sunt jocuri multi-platform care arata mai bine pe XO si altele care arata mai bine pe PS4, de ce? Because developers and money! Cat tine despre fiabilitate, mai am un pic si fac anul de cand l-am luat si nu mi-a crapat nimic. Despre PS4 doar am auzit ca sunt multe brick-uite, dar asta nu inseamna ca o sa ti se strice tie, neaparat. Am avut doua Xbox 360, primul fiind un Falcon, and never caught fire! Stiu, norocos, dar dovedeste teoria .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Wager matches on FIFA 14 (PS3/PS4/XBOX 360/XBOX ONE) By nomak2008 in forum Console Club
    Replies: 2 Last Post: 23-01-2014, 22:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts