Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Televizor 4k sau monitor?

  1. #1 SP
    Junior Member Alex86's Avatar

    Question Televizor 4k sau monitor?

    Salutare! Am un tv LG 40uh630v pe care il folosesc ca monitor pt filme/seriale si gaming, dar de la o vreme ma cam deranjeaza la ochi. Vreau sa stiu daca este vreo diferenta intre un monitor uhd si un tv uhd ca protectie pt ochi si daca se va vedea mai bine la un monitor 4k la o diagonala de 32" minim. Sunt interesat si de fhd dar la 144 hz.

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut. In caz ca te ajuta: Televizor folosit ca monitor. In mod normal, majoritatea panourilor pt. monitoare sunt cam la fel cu cele din TV-uri... cu diferenta ca unele monitoare (de obicei cele dedicate office) au un filtru anti-glare (pt. a nu reflecta lumina precum majoritatea TV-urilor)... au timp de raspuns mai mic (in special pt. ca nu au nevoie de procesare). Mai exista si cateva care au filtre "anti-oboseala" - de exp. la moda acum e un filtru albastru, dar personal nu pot sa-ti spun daca ajuta sau nu (n-am simitit o diferenta).

    Personal am trecut la lucru de pe un monitor profesional la un tv clasic 4K, si diferentele sunt cam zero pe partea de "protectie". Dar la buget, am iesit de 3x mai ieftin, so...

    P.S. Daca poti, mergi pe un refresh rate cat mai mare... 144Hz sau 240 ar fi ideal. Atentie, asta insa nu inseamna ca nu iti vor obosi ochii. Mai repede joaca-te cu luminozitatea, stai la o distanta mai mare, ia pauze mai dese... si nu uita sa clipesti (foarte important)! Bafta!

  3. #3 SP
    Junior Member Alex86's Avatar
    Ma gandeam ca daca iau un monitor cu gsync (am nvidia) si cu o rata de refresh de 144 hz automat se va misca mai bine, chiar credeam ca se va vedea mai bine pt ca pana la urma este un monitor nu un tv. da, intradevar la un tv 4k se va vedea mai bine fata de un monitor fhd dar credeam ca macar monitoarele au o protectie mai buna , adica ecranele difera fata de tv-uri. Sunt mult mai scumpe monitoarele si de aceea m-am gandit ca poate au un altfel de panou cu o protectie mai buna pe langa rata de fresh mare...

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Panel-urile LED in general sunt aceleasi. Difera procesarea si foarte important, filtrele si coating-ul. Acum "la moda" sunt monitoarele cu "Blue light filter", care se presupune ca iti ajuta ochii... insa in general treaba e gandita pt. mediul Office, nu pt. filme si gaming (unde cel mai sigur vei dezactiva functia). La fel, un coating bun va opri un procent mai mare din reflexia luminii si automat va fi mai putin obositor pt. ochi. Coating si filtre de genul acesta nu vei vedea la TV-uri, intrucat se considera ca la un TV te uiti de la 2m sau mai mult...

    144 hz pt. filme e useless (ba chiar de cele mai multe ori cauzeaza probleme)... pt. jocuri e OK daca chiar ai un super sistem. Decat sa dai o caruta de bani pe 144hz, mai repede orienteaza-te spre un monitor care nu e lucios (are filtru 3M sau ceva bun anti-reflexie), care are unghi de vizualizare cat mai bun (in general IPS-urile sunt pt. asta), si un timp de raspuns cat mai decent (sub 8ms g2g). Daca poti sa iei ceva la 75Hz and above, cu atat mai bine...

    Prin urmare, e cam greu de impacat si capra si varza. Daca ai probleme atat de mari, poate merita sa investesti in niste ochelari cu protectie... sunt unii speciali pentru mediul office unde lucrezi mult pe un monitor. Bafta!

  5. #5 SP
    Member deepjinx's Avatar
    Monitor. Altfel ai mari sanse sa dai peste https://en.wikipedia.org/wiki/Chroma_subsampling
    Nu as da monitorul meu fullHD pe niciun TV 4k.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca citesti linkul dat de mine, o sa vezi ca si un TV 4K decent stie chroma 4:4:4, deci se vede totul exact ca pe un monitor. 1:1.
    Eu spun fix invers: imi pare rau ca pana acum am tot dat o caruta de bani pe monitoare profesionale (care si ele au bubele lor)... stiind de aceeasi bani imi luam TV cu diagonala dubla! Sau poate chiar doua TV-uri!

    Da, e mai greu de setat un TV ca monitor replacement... te lovesti de input-uri, faptul ca nu iese din standby cu PC-ul si alte alea... dar ai si avantajul ca poti oricand sa faci switch la posturile TV, PIP sau POP. Insa repet, diferenta de bani e enorma... iar ultimele modele la care m-am uitat eu (IPS-uri dedicate pt. DTP, CAD, grafica) aveau niste probleme de-ti statea mintea in loc. Sa dai 6-8.000 RON pe un monitor ca sa afli ca e "normal" sa ai image retention... e... wow! Si asta in 2018... si asta de la Iyama si Dell, nu de la vre-un AOC sau mai stiu eu ce...

  7. #7 SP
    Junior Member Alex86's Avatar
    Monitorul ramane monitor! pana la urma poti sa ai tv oled 4k si tot nu o sa se vada ca la un monitor ! am achizitionat un qhd de la lg pe 144hz si nu se compara! 144hz merge pe filme cu 0 probleme! nu se vede ca la un tv dar totul se comporta mult mai bine,intr-adevar a costat o caruta de bani dar merita investitia.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 13-07-2018, 15:34
  2. Televizor folosit ca monitor By MonkY in forum Hardware
    Replies: 12 Last Post: 06-06-2017, 15:16
  3. Monitor AOC i2269VW sau Samsung 2240BX By Strike105X in forum Hardware
    Replies: 6 Last Post: 08-04-2015, 06:19
  4. LCD TV sau LCD Monitor ? By axel in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 12 Last Post: 08-07-2010, 20:44
  5. La televizor By zinodaur in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 25 Last Post: 22-03-2010, 01:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts