Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 66

Thread: Keyboards guide/help/reviews

  1. #1 SP
    Senior Member h0stile's Avatar

    Keyboards guide/help/reviews

    (initial raspuns la intrebarea lui eXist de pe topicul 'Ce ne-am cumparat azi', transformat in scurt timp intr-un mini ghid pentru cei care cauta o tastatura de calitate)


    Quote Originally Posted by eXist View Post
    Ce-i cu tastatura aia ? ...something special about it ?
    very special. Japanese design (made in Taiwan), taste mecanice made by Cherry (companie germana), N-key rollover si TOP NOTCH build quality.

    so, toate tastaturile din lume folosesc la ora actuala anumite tipuri de taste (nu vb aici de laser keyboard sau alte exotisme).

    locul 1 e detinut de capacitive switches, dupa care, in functie de preferinte, exista spring buckling switches (cu arc) sau mechanical MX/ML switches (made by Cherry). pe ultimele locuri sunt rubber dome si membrane switches care ofera cea mai slaba senzatie tactila dar si cel mai mic pret (mai sunt si alte modele insa astea sunt cele mai raspandite).

    pentru o introducere in lumea tastelor mecanice facute de Cherry click here

    pentru o explicatie a N-key rollover click here

    pentru cei curiosi sa isi testeze tastatura (rollover test) click here

    pentru o lista a produselor Diatec Japan click here (sa nu dati pe versiunea in Engl pentru ca nu apar toate produsele, eventual folositi google translate). in plus, nu va uitati la modelele cu 91 si 108 taste pentru ca acelea au spaceul mai mic pentru a face loc tastelor folosite in japoneza ca sa schimbi alfabetul). pentru noi sunt valabile modelele cu 87 si respectiv 104 taste.

    importatorul Filco Japan in USA (care trimite si in RO) este aici. tipul e fff de treaba si verifica personal fiecare tastatura inainte sa o trimita international ca sa se asigure ca nu pleaca de la el cu defecte de fabricatie si ca ajunge la client in stare perfecta (sa nu fii nevoit sa faci RMA din cauza unui astfel de defect si sa mai dai bani pe transport aiurea). in plus, orice tastatura comandata acum la el vine cu un red Esc cadou pe care ti-l schimbi singur.




    gata teoria, urmeaza practica.

    aceste taste (brown switches) nu mai opun rezistenta dupa ce ai trecut de jumatate, astfel incit ai impresia ca degetele parca iti zboara pe ele. este un feeling unic. nici nu trebuie sa apesi pina la fund ca sa faca contact insa eu abia sunt in perioada de obisnuinta cu ea si apas destul de tare.

    Filco mai are si alte modele bazate pe alte tipuri de taste. cele negre sau linear force cum sunt denumite in linkurile de mai sus opun rezistenta pe tot parcursul (insa senzatia e ca apesi pe niste taste mai tari) iar cele albastre (blue) scot un zgomot asemanator cu cel al tastelor cu arc folosite in tastaturile vechi IBM (spring buckling switches).

    comparativ cu rubber dome switches sau membrane switches folosite de obicei de catre logitech sau MS, diferenta e de la cer la pamant. alte tastaturi care folosesc cherry switches sunt steelseries 7G (de fapt un filco rebranded cu black/linear switches) si das keyboard (blue/clicky switches). eu insa vroiam tactile switches si atunci nu prea am avut alta alternativa.

    in afara de aceste tipuri mai exista si capacitive switches. Diatec produce linia de tastaturi Realforce bazata pe acest tip de taste (87G limited edition este cea mai noua versiune). ele sunt mult mai scumpe (aprox 300USD bucata) insa sunt cele mai bune tastaturi disponibile pe Terra la ora actuala. o alta companie care produce astfel de tastaturi este PFU cu seria Happy Hacking care a ajuns la modelul 2. va rog sa va abtineti de la comentarii privind pretul. valoarea unei tastaturi cu astfel de taste (gen Realforce sau Happy Hacking) nu scade in timp.

    pentru cei nostalgici care vor tastaturi noi cu mecanism bazat pe arc, Unicomp USA produce asa ceva. build quality este sub orice critica, insa tactile feel este superb (cit m-am chinuit si nu am gasit vreun comentariu negativ la adresa lor). da, par a fi facute din topor, insa sunt extrem de fiabile iar din ce povestesc toti proprietarii, tactile feel este ffff bun. cele mai raspandite modele la ora actuala sunt Customizer 101, EnduraPro si SpaceSaver.

    so, daca ati crezut ca stiti care sunt cele mai bune tastaturi la ora actuala, guess again, u didn't. am cheltuit un weekend din viata mea facand sapaturi si citind forumuri, discutii, verificand preturi si informatii. so, cine isi doreste o tastatura de calitate si nu are asa de multi bani solutia e Filco USA sau Unicomp USA in functie de preferinte (sau Steelseries 7G pentru ca e un Filco rebranded sau Das Keyboard pentru cei care vor sa-si terorizeze vecinii). cine vrea calitate indiferent de pret, Realforce all the way (ebay sau direct din Japonia, eventual prin webpredator pe care il invit sa isi spuna parerea in legatura cu modelul lui (acelasi ca al meu doar ca full layout)).

    un articol fff bun despre mechanical switches gasiti aici iar la final este un filmulet cu diverse modele printre care si Filco cu brown switches (modelul full layout 104)

    PS prin tastaturi de calitate ma refer la combinatia dintre tactile feel, build quality, N-key rollover si design profi (care in majoritatea cazurilor se traduce prin minimalist sau traditional). nu veti gasi astfel de tastaturi cu functii multimedia, macro keys si alte porcarii. cine vrea asa ceva sa caute in alta parte. de asemenea, cine vrea tastaturi cu traseu scurt (gen laptop) este iarasi invitat sa caute in alta parte.

  2. #2 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Am cumparat si eu odata cu h0stile varianta Full ASCII - si rulz totally , scriu de parca as fi un urmat un curs intensiv de dactilografie
    Thunderstruck

  3. #3 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Ok, deci clar tastatura se adreseaza entuziastilor. Cat a costat ? ... Eu momentan am Razer Lycosa. Am avut una de Steelseries, dar nu mi-a placut din cauza tastelor foarte ridicate.

  4. #4 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    300ron+ o tastatura Filco d-aia.Tinand cont de faptul ca scriu foarte repede (zic eu) si cu una normala de 40ron...chiar nu-i vad rostul.
    Am mouse de 250ron si pad de 100ron dar tastatura mi se pare ca nu face diferenta niciunde.Am participat la multe concursuri de gaming, am vazut multi jucatori profi in actiune dar pe NIMENI n-am vazut cu o tastatura asa de scumpa.
    Plus ca am inteles ca ar fi foarte zgomotoasa, un mare minus pt mine.

    SS 7G costa 550ron in Ro, yeah right.

  5. #5 SP
    Member Webpredator's Avatar
    ~130$

    Merita banii , guys , nu e vorba de viteza , cat de calitate si feeling. Si cu un SEAT Leon FR mergi cu viteza, dar atunci de ce mai vinde Ferrari masini?
    Asta nu e tastatura de gaming , btw , iar SteelSeries e super dar e over-priced , parerea mea.

  6. #6 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Quote Originally Posted by webpredator View Post
    ~130$

    Merita banii , guys , nu e vorba de viteza , cat de calitate si feeling. Si cu un SEAT Leon FR mergi cu viteza, dar atunci de ce mai vinde Ferrari masini?
    Asta nu e tastatura de gaming , btw , iar SteelSeries e super dar e over-priced , parerea mea.
    Nu e de gaming, deci e pt secretare?

    elitekeyboards.com - Products
    Mi se pare mie sau doar versiunea 87keys e Tenkeyless? (pare ca are alt sunet)
    Totodata zici in post ca ai tst Realforce (cea mai tare), mai sus mentionand si Filco (cine vrea calitate la bani putini), dar eu din poza vad ca ai Filco.Nu prea am inteles.

    @Alex
    Ma cam tenteaza si pe mine.
    O sa vin la un "test-drive keyboard" la tine + 2 saorme.Ma primesti?

  7. #7 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Taw, nici eu nu ii vedeam rostul pina nu am riscat si mi-am luat (impresionat de comentariile pozitive pentru ca nu am avut unde sa o testez inainte), iar alex, in disperare de cauza a riscat si el. nu ai cum sa sesizezi diferenta de feel decit in momentul in care pui efectiv mina pe asa ceva. daca nu ai incredere in mine, macar ai in el si daca poti sa o testezi la el, fa-o.

    DAR probabil ca nu ai citit tot cirnatul de text (hint: primul post) si ma 'enervezi' cind comentezi pe linga (joking dude, sper ca te-ai prins, dar chiar imi vine sa iti trag una uneori). am spus clar ca printr-o tastatura de calitate inteleg (tactile feel, build quality, N-key rollover si design profi). trei din cele trei criterii sunt obiective (in afara de primul care sa zicem ca tine de fiecare in parte). ca tu le ignori si preferi o tastatura ieftina, e problema ta, nu a noastra. e ca si cum te-as intreba de ce nu te limitezi la un fighting stick ieftin si vrei ceva custom sau mai scump. e aiurea sa te intreb asa ceva pentru ca in primul rind as da dovada de ignoranta deoarece, in mod evident, si in cazul unui fighting stick se aplica o serie de criterii obiective care dau o valoare ridicata unui astfel de produs scump/custom, criterii care nu pot fi negate, doar ignorate din diverse motive (personale, financiare, etc).

    later edit: dintre tastele de la cherry potrivite pentru gaming parerea generala este ca cele black/linear sunt cele mai bune (precum cele de pe steelseries 7G) insa datorita mecanismului ele sunt mai tari, opun mai multa rezistenta. tastele maro asa cum am eu si cu alex sunt bune pentru typing, insa se descurca fff bine si la gaming (iar alex poate sa confirme asta in urma experientei dobandite aseara). datorita mecanismului care nu mai opune rezistenta dupa ce ai trecut de jumatate, poti sa te joci cit vrei fara nici o problema. in plus, produc in zgomot gen click-clack fff placut si deloc siciitor gen das keyboard.

    tenkeyless=fara numpad, asta fiind motivul pentru care are 87 de taste. eu am modelul asta iar alex are modelul asta.

    nu am Realforce. imi doresc una. nu am bani. balesc la poze.

    eXist, da aceste tastaturi au tastele mai inalte pentru ca se adreseaza celor care vor ca tasta sa aiba un traseu mai lung. daca asta reprezinta o problema, se rezolva usor cu un pad.

    alex, stii ca tre sa platesti royalties din shaorma aia, nu?
    Attached Images Attached Images fla_3078.jpg

  8. #8 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Da... LOL , ... tocmai vorbeam si eu Alex mai devreme. ...
    Daca te bat la Quake cu o tastatura de 10ron si cu un mouse de 20ron, ce faci ? )

  9. #9 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    lol...o vinde si isi ia genius...sau trust.. eh, that's not the point. nu devii superman cu asa ceva. e vb de confort, investitie, dorinta/obsesia de a avea ceva de calitate.

  10. #10 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Astea nu sunt gaming boards. Subscriu la ce a zis h0stile. Dap , un showroom / test-drive ar fi indicat , ar mai calma spiritele "reticiente"

    Peace now & start to value quality !

  11. #11 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    alex, cum iti ziceam. faptul ca au N-key rollover le face mai gaming boards decit altele care se lauda cu chestia asta (si daca apesi 4-5 taste concomitent dau chix). oricum pe USB maximul e de 6 taste chiar si pentru cele cu N-key rollover datorita limitariilor impuse de interfata. N-key rollover este disponibil numai pe PS/2 (poate unul din cazurile rare cind older hardware=better hardware).

  12. #12 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Mane, eu nu vad black/linear si maronii la ei pe site, vad doar 4 modele, 2 cu 104keys, alte 2 cu 87, diferenta facand-o butonul ala "N-numaistiucum".

  13. #13 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    pai ele sunt negre sau maro SUB key-cap, sub capacelul tastei....vezi poza atasata.

    anyway, impartirea pe elitekeyboards e simpla. ei au 4 tastaturi in oferta acum. 2 cu 104 taste si 2 cu 87.

    cele 2 cu 104 taste au acelasi tip de taste (maro ca in poza de mai sus). diferenta dintre ele este ca una are N-key rollover si alta nu. N-key rollover nu se refera la un buton anume, lol, ci la faptul ca poti sa apesi concomitent cite taste vrei si ti le inregistreaza pe toate, chestie pe care tastaturile normale nu o fac..fa testul din primul post si te lamuresti.

    cele 2 cu 87 de taste au taste diferite. FKBN87M/EB Tactile Touch are maro, iar FKBN87ML/EB Linear Force negre. again, nu capacelul tastei e maro sau negru, ci partea superioara a mecanismului tastei peste care vine capacelul. diferenta intre brown cherry si black cherry o gasesti in linkurile din primul post si am si explicat eu (tactile vs linear force). ambele tastaturi cu 87 de taste au N-key rollover.

    din cite am inteles, elitekeyboards va avea dupa 15 mai si tastaturi Filco cu taste de tip blue cherry (ca Das Keyboard) care fac zgomot. ca feeling tactil (din cite am inteles din ce am citit pentru ca nu am pus mina) aceste taste albastre se apropie de cele maro, nu de cele negre, doar ca fac muuuult zgomot, la fel ca tastaturile vechi pe arc. some ppl dig that....

    toate aceste tipuri de taste (black, brown, blue) fac parte din seria MX mechanical switches de la Cherry care se caracterizeaza prin 4mm travel si 50mil apasari.

    stiu, te chiaunesc de cap la inceput atitea tipuri de taste, insa daca le iei la puricat si intelegi cum se comporta fiecare poti sa iti dai seama ce ti se potriveste sau macar ce ti-ai dori.

    ---------- Post added at 05:50 PM ---------- Previous post was at 05:08 PM ----------

    avind in vedere ca nu exista nici un showroom la noi, da, iti asumi un risc. eu initial am vrut das keyboard. cind m-am lamurit cit de zgomotoasa e, m-am uitat la steelseries. cind am inteles ca nu are nici urma de tactility am scos-o si p-asta de pe lista. mi-a mai placut si Matias Tactile Pro 2, o tastatura facuta de canadieni care foloseste un tip de taste patentat de ei insa se pare ca sunt probleme destul de mari cu ea. so, din floare in floare am ajuns sa aflu de Filco, Realforce, Happy Hacking, Unicomp, etc... si mi-am luat de citi bani am avut si ce am crezut ca mi se potriveste.

  14. #14 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Matias Tactile Pro 2 , pare sa fie o clona penibila de iMac G3 Keyboard ... am recunoscuto din start.




  15. #15 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    eh, sa nu fim rai, Matias este partener Apple, altfel nu vad de ce Apple ar vinde produse Matias pe propriul lor store. in plus, Matias a tot facut tastaturi gen Apple ca alternativa la cele originale (daca nu cumva si cele originale sunt facute de fapt tot de ei), gen Steelseries - Filco.

    PS iar mecanismul patentat de ei se pare ca e destul de interesant, pacat ca au mari probleme cu electronica. din ce spun ei pe site, cica tactile 3 iese in 2010. avind in vedere ca tactile 2 a iesit in 2007, asta inseamna o diferenta de 3 ani. ce dreak le trebuie atit nu stiu.

  16. #16 SP
    Senior Member eXist's Avatar
    Cel putin tastatura asta are ceva mai folositor... intrari USB. )

  17. #17 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    right, doar ca in calc bagi 2 USBuri, unul pentru tastatura si unul ptr dock.....no kidding!!!!

  18. #18 SP
    Junior Member Thousandstars's Avatar
    I noticed this forum via a trackback link.

    As h0stile noted, the Tactile Pro 2 isn't a very good keyboard. But I'm typing this on the Unicomp Customizer, which I wrote about here and can recommend. Of the tactile and rugged keyboards, it seems to be the winner.

  19. #19 SP
    Taw
    Senior Member Taw's Avatar
    Deci eu daca vreau sa-mi iau o tastatura d-asta cu 104 butoane nu am optiunea sa-mi iau cu mecanism negru?Adiq oleak mai tari?
    Cei mai buni jucatori de Starcraft din lume folosesc Samsung DT-35, oare asta ce mecanism o avea?

    Pt asa tastatura trebuie si o "husa" d-aia sa nu se depuna praful pe ea, parca tu, hostile, ti-ai luat o husa d-aia daca nu ma insel.La ce bani este?
    Oricum presimt ca in viitorul apropiat ajunge si la mine o tst d-asta smekera, nush dc am eu presimtirea asta.

    ---------- Post added at 08:17 PM ---------- Previous post was at 07:13 PM ----------

    Tu hostile zici ca tanjesti la asa ceva?

  20. #20 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    This keyboard is heavy. It's spec'ed at 1.4kg, and the weight is mostly in the base. It's heavy enough that you won't accidentally be sliding it around your work area.
    Stiu ca nu tii asa ceva pe brate, dar mi se pare exagerat. Plus ca n-ai nici tasta de Windows, fara de care nu stiu daca mai pot trai
    Imi place totusi designul, imi aduce aminte de laboratorul de informatica din '96 de la generala

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 4 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Mouse Guides, Help & Reviews By RonanN1 in forum Hardware
    Replies: 50 Last Post: 13-06-2015, 13:55
  2. Software Reviews By Hitman in forum Apple
    Replies: 0 Last Post: 28-09-2014, 21:54
  3. Wii U reviews By dtancu in forum Nintendo Wii U / Switch
    Replies: 9 Last Post: 30-12-2012, 13:26
  4. Replies: 0 Last Post: 22-11-2012, 14:43
  5. User reviews By istrategie in forum Help Desk
    Replies: 3 Last Post: 03-11-2008, 01:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts