Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Configuratie pentru media

  1. #1 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar

    Configuratie pentru media

    As avea nevoie de o configuratie a unui PC de la care astept numai sa redea filme Full HD pe un monitor de 24" si sa se miste impecabil in browsing. Nothing more, pentru un pret cat mai mic posibil.
    In prezent, detin cateva componente de la calculatorul vechi, de care as prefera sa ma folosesc, insa nu obligatoriu:

    -Placa video NVIDIA GeForce GT 220
    -Sursa Fortron FSP350-60APN 350W
    -Placa audio
    -Unitate optica
    -Cablu de alimentare

    Nu stiu daca merita sa pastrez placa video, cand as putea lua un procesor cu GPU integrat.

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca un procesor Procesor Intel® CoreTM i3-4130, 3.4GHz, Haswell, 3MB, Socket 1150, Box + Placa de Baza Asus B85M-G, socket 1150 + Memorie Corsair Vengeance LP 4GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Channel Kit Rev. A vor face fata cu brio necesitatilor. Nu stiu insa daca sursa respectiva va fi suficienta... si bineinteles iti va trebui si un HDD/SSD. Placa video o poti folosi pe cea integrata HD Graphics 4400 iar placa de baza are si HDMI si DVI. Bafta!

  3. #3 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Initial ma gandeam sa merg pe AMD, dar Haswell e mai puternic, intr-adevar. Multumesc.

  4. #4 SP
    Junior Member Asadar's Avatar
    Poti merge linistit si pe Procesor AMD Kaveri A10-7850K Black Edition 3.7GHz box - PC Garage. Pentru ce ai nevoie e mai mult decat ok.

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Procesor AMD de 800 RON pentru filme si browsing?!? Hell no!

  6. #6 SP
    Junior Member Asadar's Avatar
    Poate o sa mai faca si altceva pe viitor, in ideea asta l am pus. (Vreun joc exclusiv ceva :-) ). Plus ca sunt si variante mai ieftine de Kaveri, nu neaparat acela.

  7. #7 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu ma joc pe calculator, dar mersi. Pana la urma am luat i3 Haswell, numai ca... intr-un laptop. Diferenta de pret era destul de mica si, calatorind mult, am spus ca e perfect.

  8. #8 SP
    Senior Member sol1d's Avatar
    Eu cand imi iau laptop pentru media cel mai tare ma intereseaza display-ul, cum se vede. Restul nu prea.
    Daca nu-ti place cum se vede poti returna de exemplu produsul si sa te duci la un showroom mai mare, unde sunt expuse mai toate brand-urile, si sa alegi unul care-ti convine.
    Doar o parere

  9. #9 SP
    Member colossus's Avatar
    Eu folosesc laptop-ul doar pt internet si office/access/excel si am un fujitsu : Intel celeron CPU 570 @ 2.26Ghz ,1 gb ram (din 2004) .PS3-ul pt jocuri/filme prin aplicatii (crackle,lovefilm, etc.) si Bluray.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Configuratie Gaming By zazarSm in forum Hardware
    Replies: 38 Last Post: 12-10-2013, 16:16
  2. Replies: 6 Last Post: 31-01-2011, 23:09
  3. Sfaturi configuratie PC By CaNtO in forum Hardware
    Replies: 34 Last Post: 28-12-2009, 15:01
  4. Recomandare configuratie By eXistenZ in forum Hardware
    Replies: 4 Last Post: 24-08-2009, 12:57
  5. Recomandare configuratie By zappoo in forum Hardware
    Replies: 14 Last Post: 18-08-2009, 18:09

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts