Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 2 of 2

Thread: Recomandare UPS

  1. #1 SP
    Member eastbason's Avatar

    Recomandare UPS

    Sa incepem cu inceputul . De ceva timp ma bantuie gandul sa imi achizitionez un UPS. Nu mă pricep deloc...asa ca vin la voi sa ma lamuriti.
    Se dau urmatoarele date ale problemei:
    - una bucată instalatie electrică în toata casa schimbata in totalitate cu tot ce ofera mai bun piata la momentul repspectiv ( frica mea nu vine de la ce am eu in casa ci de la ce este dincolo de usa mea )
    - PC cu sursa de 600 W.
    Se doreste:
    - achizitionarea unui ups care se să muleze pe nevoile PCului.

    Intrebările mele:

    - este oare necesară achizitionarea unui astfel de echipament?
    - bugetul meu este undeva pe la 350-400 lei.
    - as putea lua in calcul si posibilitatea conectării la ups si a monitorului ( TV )...asta daca ma incadrez in bani. Daca nu ramane doar pentru PC.

    ---------- Post added 05-03-2015 at 16:18 ----------

    UPS APC Back-UPS 650VA - PC Garage
    UPS nJoy Isis 1000L - PC Garage

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Salut. Man, eu am patit-o de multe ori (atat eu cat si clientii)... asa ca pentru mine UPS-ul e sfant. Din pacate, majoritatea UPS-urilor care sunt mai cheap, au costuri foarte mari in timp (tin putin bateriile, si fie nu sunt replaceable, fie nu mai gasesti). Prin urmare, singurele UPS-uri pe care le pot recomanda sunt cele de la APC, ale caror baterii tin de obicei minim 3 ani (pe cand la cele cheap, daca tin un pic peste un an, e mare minune).

    Totodata, un UPS nu-l vei cumpara niciodata avand un load maxim mai mic decat maximul consumat. Nu doar ca nu va tine decat extrem de putin pe baterie, dar va intra in overload si iti va face shutdown. Exemplu cel mai bun: tu ai un PC cu sursa de 600W (presupun ca totusi nu ai consum de 600W, ci mai apropiat de 400-450W in full load + monitor). A cumpara un UPS cu incarcare de 390W e complet gresit. Mai repede iti cumperi o priza cu protectie... ca ai mai putine belele. La un load de 400-450W, ar trebui sa iei un UPS care sa tina pe incarcare minim 6-800W. De fapt, cu cat mai sus cu atat mai bine. Adica ti-ar trebui de la asa ceva in sus.

    Stiu, e costisitor... dar crede-ma ca e mult mai ieftin decat daca iti busesti un PC de mii de euro... In plus, dormi linistit.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare ups pentru ps4 By BWKN1984 in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 8 Last Post: 18-11-2013, 12:23
  2. Recomandare UPS By MonkY in forum Hardware
    Replies: 5 Last Post: 08-01-2010, 15:14
  3. Call of Duty: World at War Beta Sign-Ups By Max in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 10-10-2008, 21:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts