Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: Internet Explorer 8

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Internet Explorer 8

    Intrucat a fost anuntat si lansat oficial... desi pe console nu folosim asa ceva... am zis sa deschidem totusi un thread referitor la Internet Explorer 8. Cel care probabil va fi pentru o perioada cel mai folosit browser (desi incet incet Firefox, Chrome, Opera si Safari preiau o mai mare felie de tort, IE inca este leader incontestabil - probabil si datorita integrarii in OS). Poate fi descarcat de aici: Internet Explorer 8: Home page

    Aici aveti si ce este nou in IE8: What's New in Internet Explorer 8 iar aici aveti pagina Wikipedia: Internet Explorer 8 - Wikipedia, the free encyclopedia .

    Prin urmare va astept cu impresii, probleme, tweaks & everything related to IE8. Sper sa fi meritat asteptarea de la M$, mai ales ca IE8 va fi default in Windows 7 (asta daca nu cumva pierd procesul si vor fi nevoiti sa nu mai includa nici-un browser default).

  2. #2 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Eu il am instalat de cateava zile. Pana acum merge perfect. Fata de versiunea anterioara care vine cu Vista nu mi-a dat nici o erroare de genul "pagina clacata" care sa necesite un task manager si sa o inchid de acolo.

  3. #3 SP
    Member Devergo's Avatar
    Il am...dar folosesc doar Opera si Firefox,nu prea mai am incredere in Microshoft.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    L-am pus si eu, mai mult de test (nu de alta, dar am niste aplicatii pe care trebuie sa verific daca merge). Pana acum, tot ce mergea pe IE7 merge si pe IE8 (thx god). Revin cu reports dupa ce-l bibilesc.

    P.S. Nici eu nu folosesc IE, insa la firmele unde trebuie sa ma ocup, IE it's a must (nu vreti sa stiti ce aplicatii web sunt dezvoltate acolo, care nu vor exista vreodata pe Firefox, Opera, Safari, etc...). In plus, mai folosesc si-acum my old Maxthon, care se bazeaza pe engine de IE. Si inca merge, dragutul de el

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bon. Revin cu impresii dupa ce am instalat Internet Explorer 8 Final:

    1. Cea mai mare aberatie. Nu era deajuns ca Windows iti pune MSN default (desi nu folosesc), acum cu IE8 iti instaleaza Yahoo, Yahoo Toolbar, Yahoo bull***t, fara ca macar sa intrebe daca vreau asta. Sa nu se mire Microsoft daca-si mai ia vre-o mare amenda pentru treaba asta.
    2. Cel mai rau lucru pe care l-a facut... mi-a resetat absolut toate parolele. Parole de RDC, de network, de mapari. Mai rau este ca acum nici macar nu mai imi raman salvate parolele. De exp. am un drive mapat in retea care la fiecare reboot imi cere user/pass.
    3. Nici acum nu trece testele Acid3 & Co. Vai de capul lor...
    4. M-am trezit de multe ori ca avem news-uri pe site, si pana nu dadeam manual F5 (refresh) nu le vedeam. Ca sa nu mai zic, ca pentru a face refresh la un Flash trebuie inchis browserul si deschis din nou.

    Verdict: Internet Explorer 8 - MAJOR FAIL
    Uninstalling now...

  6. #6 SP
    Member MSlv's Avatar
    Pe mine, deocamdata cel putin, singura kestie care ma enerveaza de imi vine sa-i dau cu Chrome peste fata este faptul ca dureaza o mie de ani pana se deschide un nou tab. Apas butonul magic, astept, fumez o tigara (nu sunt fumator, dar ie8 pare un motiv sa ma apuc), beau o cafea (nici bautor de cafea nu sunt, dar ma mai ajuta sa fac fata cateodata), ma mai duc pana la ... undeva, ma intorc, mai atipesc putin... Cam asta e tot ce-mi trece prin cap in cele aproape 2 secunde cat dureaza pana e gata de treaba.

    Cu cat mai multe taburi cu atat mai mult dureaza. Si partea inca mai nasoala e ca daca te-a mancat undeva sa scrii ceva la adresa si nu s-a incarcat de tot tabul, tot ce ai scris dispare si este inlocuit de ce apare acolo in mod normal daca nu te atingi de el (si dai si baga din nou adresa pe care poate n-o mai tii minte).

    Deocamdata astea sunt obiectiile mele. Am si chrome daca se intreaba cineva de ce doar atat.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 18-10-2012, 23:36
  2. Internet Explorer 9 By GS0Ls in forum Software
    Replies: 9 Last Post: 19-03-2011, 05:08

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts