Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Recomandare camera foto compacta

  1. #1 SP
    Senior Member Mariusik's Avatar

    Recomandare camera foto compacta

    M-am hotarat sa achizitionez o camera foto digitala compacta.
    Bugetul este de 400 RON si desi am gasit cateva camere foto (si am citit cateva review -uri despre ele) ,nu ma pot hotari care din ele sa o cumpar.
    Poate ma ajutati voi.

    Fujifilm FinePix A920
    Canon PowerShot A580

    Daca aveti voi alte sugestii care se incadreaza in acest pret si care le pot gasi in magazine (nu online), sunt bine venite.

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca mai bine faci un pic de efort si mergi pe A590, care are in plus si IS (Image Stabilisation) ce merita fiecare leut. Poti cumpara din Romania de-aici: F64 Studio - Canon PowerShot A590 IS - 8.2 Mpx, zoom optic 4x, LCD 2.5 inch, stabilizare de imagine (IS) Bafta !

  3. #3 SP
    Senior Member Mariusik's Avatar
    Mi am cumparat a 2 a zi un SONY Cybershot DSC W125.
    Merci de raspuns oricum.

  4. #4 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    As vrea si eu o parere despre: Nikon Coolpix L120 Review | PhotographyBLOG, eventual si alte recomandari asemanatoare.
    Multmesc.

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Iti recomand orice alt aparat inafara de asta. Nu ai decat mod automat pe el, mod care este bun 1-2 luni de la cumparare, daca nu ai nici o cunostiinta despre fotografie, dar dupa aia te vei lovi de foarte multe piedici din aceasta cauza.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Poate Dudel nu-si doreste decat ceva "point and shoot"

    Dudel... daca vrei recomandari, mai bine spune-ne ce iti doresti de la aparat (daca e mai important tele-ul decat calitatea imaginii, daca vrei sa fie cat mai wide, daca vrei lentile cat mai rapide and so on)... ce o sa faci cu el (si sa nu spui "poze"), care e bugetul... etc.

  7. #7 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Aparatul e mai mult pt. ai mei. "Point and shoot" e bun. Bugetul ar fi pana in 1000. Aparatul de mai sus vine cu card, husa, incarcator+baterii la 900 de lei. Cat despre ce o sa fac cu el, nu gasesc un raspuns bun. Mie imi plac pozele facute de altii . In principiu o sa fie folosit in calatorii. Mai detaliat de atat

  8. #8 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    In cazul asta, pentru parintii tai este un aparat bun. La fel si pentru persoanele (asa cum spune si MonkY) care vor doar point and shoot si nu au foarte mari pretentii la super calitate.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bon, deci daca iti doresti un point and shoot, bun pentru calatorii si cu o calitate cat mai buna in in buget de 1000 RON, iti recomand:

    Aparat foto digital Nikon Coolpix S9100 Negru
    Aparat foto digital Nikon Coolpix P300 Negru

    Personal insa, as mai mari un pic bugetul (sau as cauta o alta sursa mai ieftina) si as merge pe asa ceva: Aparat foto digital Canon PowerShot SX230HS Negru

    Daca vrei insa ceva mai avansat de la un point and shoot, ti-as recomanda sa arunci o privire la un S95 sau S100... dupa care la un G12 sau P7100 (dar, deja se duce in sus rau bugetul). Doar ca vei avea toate controalele manuale plus RAW shooting... in caz ca vrei sa faci si ceva mai mult. Bafta!

    ---------- Post added 10-01-2012 at 11:18 PM ----------

    Probabil ca o sa ma intrebi de ce iti recomand o compacta in locul unui hibrid, pentru un point and shoot. Sincer, mie hibrizii aia mi se par niste struto camile. Sunt mari si grele suficient cat sa nu le poti purta usor cu tine (Stii ca este un raspuns pe masura la intrebarea "Care este cea mai buna camera foto"? Acesta fiind "Cea mai buna camera foto este aceea care o ai la tine"). Pe cat sunt de mari, pe atat de prost sunt facute (carcase din plastic, fara magneziu, intariri, etc.). Mai mult, nu au nici interchangeable lens... iar cele pe care le au, de obicei sunt foarte lente. Nu mai vorbim de faptul ca astea vin de obicei cu ciudatenii gen 24-48x zoom... chestie care spune tot despre calitatea imaginii. E de preferat sa faci crop dintr-o imagine de calitate decat sa faci poze la 525mm pe un F5.8 cu un senzor cat varful unghiei (mai exact 1/2.3").

    In plus, pt. point and shoot, una e sa ai dupa tine o camera de 200gr si alta este treaba cand vine vorba de peste 400gr. Nu mai vorbim ca la hibrid ca si la un DSLR trebuie sa-ti aduci aminte de capacul lentilei. O sa razi, dar vor blestema mult timp ai tai daca ii pui ca la fiecare instantaneu sa scoata capacul, dupa care sa-l puna la loc

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 16-12-2013, 04:46
  2. Recomandare camera foto compacta By Snake in forum Foto & Video
    Replies: 2 Last Post: 23-01-2013, 12:48
  3. Recomandare foto By poolonik in forum Foto & Video
    Replies: 0 Last Post: 26-06-2010, 16:46

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts