Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 16 1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 20 of 307

Thread: Recomandare TV 4K HDR 10, Dolby Vision

  1. #1 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Recomandare TV 4K HDR 10, Dolby Vision

    Dacă tot am făcut offtopic gârlă si am poluat topicul PS4 Pro, am zis sa ne mutam aici daca avem recomandări, preturi bune pentru TV-uri 4K compatibile cu noile console, PS4 Pro, XOne S.
    Sa-i dăm drumul

    Televizor curbat LED Smart Ultra HD, 140cm, SAMSUNG UE55KS9002T

  2. #2 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    Pun si eu unul
    http://altex.ro/televizor-led-smart-...ng-ue43ku6072u.

    TV-urile cu HDR /HDR Pro (1750-2500ron) au vreun engine/procesor pt treaba asta ? Intreb pt ca am vrut sa iau un Lg seria 668v cu Hdr pro si cu hdr-ul activat a dat-o intr-un "cinema" mode spalacit.

    Samsungul de mai sus are si HDR (cel putin asa scrie pe cutie)


    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

  3. #3 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Am gasit lista asta. Mi se pare foarte bine sintetizata, toate tv-urile de acolo au review pe larg, o buna parte din ele se gasesc si in Romania (toate samsung-urile, lg-urile si o parte din sony-uri).

    Dant3, la acel pret, KS9000 cred ca e cea mai buna achizitie. Pe rtings are o nota de 8.2 si singura problema indicata de ei e ca nu are unghiuri de vizualizare foarte mari. Ai aici review.

  4. #4 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by Drag05azs View Post
    Pun si eu unul
    Televizor LED Smart Ultra HD, 109cm, SAMSUNG UE43KU6072U.

    TV-urile cu HDR /HDR Pro (1750-2500ron) au vreun engine/procesor pt treaba asta ? Intreb pt ca am vrut sa iau un Lg seria 668v cu Hdr pro si cu hdr-ul activat a dat-o intr-un "cinema" mode spalacit.

    Samsungul de mai sus are si HDR (cel putin asa scrie pe cutie)


    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk
    Da Dragos, trebuie sa aibe un CPU ce se ocupa de partea de randare HDR. In plus, e imperativ ca TV-ul sa aibe panel pe 10 sau 12 bit. Parerea mea e ca asta ar fi primul criteriu dupa care sa ne uitam cand cautam un TV cu HDR real.
    Problema apare ca detaliul asta nu e scris de comercianti in Specs. Ramane sa cautam singuri in documentatiile de specialitate de pe net vizavi de modelul de TV dorit.

  5. #5 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    Banuiam eu ceva ...aici le-am verificat
    http://www.displayspecifications.com/en/model/252549e

    Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

  6. #6 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Diferentele dintre HDR 10 si Dolby Vision
    HDR10 vs Dolby Vision: Which is better?

  7. #7 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Mda Dolby se pare ca da clasa la HDR10 de la o mila distanta. Un panel 12bit e way better decat unul pe 10bit. Si la fel, unul pe 10bit e way better decat unul pe 8bit cum sunt 90% din TV-urile vandute acum pe piata noastra. Mda.

  8. #8 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Panel pe 12 bit inca nu exista pe nici un TV. Cred ca la anu sa vedem asa ceva . Nici nu ma gandesc la cat o sa coste mai ales ce cerinte are Dolby Vision

  9. #9 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by GoroMare View Post
    Panel pe 12 bit inca nu exista pe nici un TV. Cred ca la anu sa vedem asa ceva . Nici nu ma gandesc la cat o sa coste mai ales ce cerinte are Dolby Vision
    Ba sunt, seria de TV-uri UH7700 - UH8500 au panel pe 12 bits certificate Dolby Vision, preturi de pe la 3800 de lei pentru diagonale mici (gen 42-43").

  10. #10 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Hehe, problema de lipsa stoc pt asa ceva nu cred ca este ci mai degraba de bani. E fenomenal de scump un asemenea TV, 12bit, Dolby, la anu cred ca vedem chiar 8K si din astea... peste 10.000ron oricum. La o diagonala de 60-65" esti BO$$.
    Vise!

  11. #11 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Ba sunt, seria de TV-uri UH7700 - UH8500 au panel pe 12 bits certificate Dolby Vision, preturi de pe la 3800 de lei pentru diagonale mici (gen 42-43").
    Tv=urile alea nu au panel pe 12 bit. Nici macar Oled nu are. 54.6" LG 55UH8500 - Specifications, din contra at fi 8 bit + FRC, adica un 8 bit pe steroizi, capabil sa afiseze milioanele de culori specifice 10 bit. Chestia cu Dolby Vision la Lg alea e chiar marketing.

  12. #12 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Personal sunt fan mare gadget-uri, imi place tot ce e nou pe piata. Sa nu te opreasca nimic in viata, nici macar banu, ar fi ceva... Cu documentatie inainte de achizitie, in ziua de azi poti realiza niste chestii iesite din comun. Ceva ce nici Cinematograful cel mai bine dotat nu are.

  13. #13 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Te caci pe el de hdr ,dolby,daca au contrastul de cacao.

  14. #14 SP
    Senior Member nops66's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Ba sunt, seria de TV-uri UH7700 - UH8500 au panel pe 12 bits certificate Dolby Vision, preturi de pe la 3800 de lei pentru diagonale mici (gen 42-43").
    Cei de la Lg spun ca seriile respective desi au panou pe 12 bits, nu suporta dolby vision. Asta a scris un tip pe avsforums dupa ce a contactat customer support:

    I called their customer support number and escalated my call until I was able to find someone who was willing to contact one of their engineers, and he confirmed that, while the TV is capable of processing 12-bit color, it only officially supports HDR10 content, not Dolby Vision, as it doesn't have the proprietary Dolby Vision processor. Their HDR Pro designation means support for the HDR10 standard only, and their HDR Super-designated TVs support both HDR10 and Dolby Vision.

  15. #15 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by nops66 View Post
    Cei de la Lg spun ca seriile respective desi au panou pe 12 bits, nu suporta dolby vision. Asta a scris un tip pe avsforums dupa ce a contactat customer support:
    Pentru ca dobitocii de la LG se caca pe ei sa plateasca certificarile la Dolby. De aia TV-ul meu nu decodeaza DTS..... Pe de alta parte cum dracu' se face ca ei spun ca au panelul pe 12 bits, dar pe net e specificat 8???? De ce apar discrepante intre ce declara ei si ce declara altii?

  16. #16 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Din ce am citit pe Rtings, la o intrebare asemanatoare pusa de unu pe forum, ei au explicat ca producatori evita sa furnizeze informatii privind panelul. Cei care afla asta , o fac cu aparatura speciala sau in unele cazuri chiar le desfac.

  17. #17 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Pentru ca dobitocii de la LG se caca pe ei sa plateasca certificarile la Dolby. De aia TV-ul meu nu decodeaza DTS..... Pe de alta parte cum dracu' se face ca ei spun ca au panelul pe 12 bits, dar pe net e specificat 8???? De ce apar discrepante intre ce declara ei si ce declara altii?
    Ce treaba are Dolby cu DTS? Sunt doua chestii diferite. Referitor la DTS, cel mai probabil ai un model vechi, 2010-2011, asa am si eu

  18. #18 SP
    Senior Member mark's Avatar
    Quote Originally Posted by flightcrank View Post
    Te caci pe el de hdr ,dolby,daca au contrastul de cacao.
    Tocmai ca n-o sa vezi TV cu standard Dolby si contrast slab. Daca ar fi asa cum zici n-ar avea certificare Dolby. E imposibil ce zici....

    In rest, pt info e ft bun video-ul de mai jos:

  19. #19 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Dacă citești acel review pt LG ul pomenit mai sus,o sa vezi ca nu are o calitate a imaginii deosebita.

    Trimis de pe al meu E2303 folosind Tapatalk

  20. #20 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Ce treaba are Dolby cu DTS? Sunt doua chestii diferite. Referitor la DTS, cel mai probabil ai un model vechi, 2010-2011, asa am si eu
    Aceasi chestie (pe langa DTS nu reproduce nici Dolby Digital), ambitia LG de a nu plati certificarile, indiferent de cui ar trebui...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 16 1 2 3 11 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 5 Last Post: 31-01-2015, 00:11
  2. Sony HDR 10 si PS3 By nameless_fear in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 20-02-2009, 19:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts