Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Yamaha RX-A2010 + Yamaha BD-A1010 + PSB Image Series

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Yamaha RX-A2010 + Yamaha BD-A1010 + PSB Image Series

    Ma intreba cineva deunazi ce scule folosesc... si vroia ceva imagini, asa ca... deschid un thread aici. In caz ca are cineva nevoie de sfaturi legate de sculele respective, i'm here to help.

    E vorba de Yamaha RX-A2010 + Yamaha BD-A1010 + PSB Series Speakers, toate legate la un Panasonic 50VT20EA. La care sunt conectate: Xbox-ul, Xbox 360-ul, PS2-ul, PS3-ul, Gamecube-ul, Wii-ul, PC-ul, HTPC-ul, Apple TV-ul si BluRay/SACD player-ul.
    Attached Images Attached Images bd-a1010-back.jpg bd-a1010-design.jpg panasonic_tx_p50vt20_ea.jpg panasonic_tx_p50vt20_ea_2.jpg psb_image_series_speakers_monky.ro.jpg yamaha-rx-a2010-back.jpg yamaha-rx-a2010-design.jpg yamaha-rx-a2010-front.jpg yamaha-rx-a2010-panel.jpg

  2. #2 SP
    Member ramonski's Avatar
    mama, mama ce bijoux!
    sa le folosesti sanatos!

  3. #3 SP
    Member Ares's Avatar
    super sculele si as avea o propunere,daca tot incepem sa punem poze cu statii..boxe...ect...sa facem acest thread,thredul pasionatilor de hi-fi.
    daca mai exista unul asemanator pe forum(eu nu am gasit),imi cer scuze.
    revin si eu cu poze



  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ah, multe din ele sunt niste vechituri, dar multumesc pentru apreciere! Ele insa trebuie ascultate pentru a fi apreciate

    Cat despre un thread dedicat... daca doriti o sa fac unul separat. Eu astea le postasem pentru ca m-a rugat dydysoft sa-i arat cum e Yamaha-ul, si mi-era lene sa urc imaginile prin alte parti

    ---------- Post added 30-10-2012 at 03:09 PM ----------

    Gata, am deschis aici un thread: http://www.consolegames.ro/forum/f32...oxe-folosesti/

  5. #5 SP
    DY2
    Junior Member DY2's Avatar
    Monky, mersi de poze.
    Stai ca nu ai scapat asa usor...

    Spune-mi mai detaliat ce ai acolo la receiver. ai buton de A sau B pe front?
    Perechea 2 de fronturi are amplificare separata, in sensul ca poti asculta stereo material audio, pe o pereche dedicata?
    Ai separat 7.1 pentru filme, pe sateliti separati iar la stereo 2 boxe mai mari, sau alt setup?
    Ma gandesc sa trec si eu la alt receiver yamaha, asta al meu nu stie decat 5.1, fara fronturi separate, daca vreau 7.1 trebuie sa-i adaug amplificare separata...

    Nu fii zgarcit in sfaturi, detaliaza acum ca tot le ai in fata sculele astea
    Mersi anticipat.

  6. #6 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Yes. Thanks for sharing, MonkY, awesome setup! Pune si poze din camera ta, eu unul nu ma supar
    Intrebari am:
    1: cati metri patrati are camera in care ai PSB-urile? Folosesti subwoofer?
    2: care e diferenta intre seria Aventage si RX de la Yamaha?

    Ma gandesc foarte serios sa ascult PSB Image T6, am citit numai lucruri bune despre ele (stiu ca tu esti extaziat de ele) mai ales la pretul lor. Alte boxe care mi-au fost recomandate ar mai fi Jamo Concert, Klipsch RF 62 II, Paradigm Monitor 9. Dar trebuie sa ascult intai. Sunt FOARTE curios de PSB-uri though.
    La receivere ma gandeam sa ascult Denon AVR 1912, Yamaha RX V671 sau Aventage 710. Nu mi-ar displacea sa ascult si ceva din seriile mai hi-end (cum ai tu) dar sunt scumpicele rau.

    Thanks !!

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sorry guys pt. raspunsurile intarziate... o sa incerc totusi sa detaliez. PSB-urile le am de vreo 7 ani si desi am facut auditii pe scule cu mai multe zero-uri decat puteam eu sa citesc (tinandu-mi respiratia, desigur), consider ca pentru o camera normala (la bloc) sunt mai mult decat perfecte. Bine, ele sunt OK chiar si pentru o vila, dar ne descurcam cu ce avem... Cei care isi doresc boxe facute de Paul Barton (S-ul vine de la Sue) acum sunt niste fericiti, pentru ca se gasesc fara probleme si la noi. Eu a trebuit sa le aduc pe container/vapor din Canada...
    Quote Originally Posted by dydysoft View Post
    Spune-mi mai detaliat ce ai acolo la receiver. ai buton de A sau B pe front?
    Nu stiu exact la ce anume te referi, insa daca este vorba de Zone, da... poti controla 2 zone (plus cea principala).
    Quote Originally Posted by dydysoft View Post
    Perechea 2 de fronturi are amplificare separata, in sensul ca poti asculta stereo material audio, pe o pereche dedicata?
    Amplificarea nu e separata... poti asculta stereo fara probleme doar pe ce boxe doresti, sau pe zone. Ba mai mult, poti folosi Pure Direct si asculti exact ceea ce ai pe material (fara DSP-uri sau alte minunatii).
    Quote Originally Posted by dydysoft View Post
    Ai separat 7.1 pentru filme, pe sateliti separati iar la stereo 2 boxe mai mari, sau alt setup?
    Eu nu folosesc decat 5.0. 2 x T65 + 1 x C60 + 2 x S50.
    Quote Originally Posted by dydysoft View Post
    Ma gandesc sa trec si eu la alt receiver yamaha, asta al meu nu stie decat 5.1, fara fronturi separate, daca vreau 7.1 trebuie sa-i adaug amplificare separata...
    "Jucaria" asta nu este 7.1 ci 9.2 9 sunt amplificate, iar pentru 2 (subwoofere) se merge pe amp separat. Sincer, sa pun un 9.2 ar fi overkill.
    Quote Originally Posted by Enthroll View Post
    Yes. Thanks for sharing, MonkY, awesome setup! Pune si poze din camera ta, eu unul nu ma supar
    Pusesem poze pe coltul consolistului daca nu ma insel. Nu mai tin minte daca toata camera (oricum e haos acum ca sa fac poze).
    Quote Originally Posted by Enthroll View Post
    1: cati metri patrati are camera in care ai PSB-urile? Folosesti subwoofer?
    Aproximativ 18mp. Fara subwoofer - am avut si am renuntat la el. Pur si simplu T65-urile se duc atat de jos incat chiar am fost nevoit sa mai scad din boom, ca sa nu-mi cada figurinele din colectie
    Quote Originally Posted by Enthroll View Post
    2: care e diferenta intre seria Aventage si RX de la Yamaha?
    Aventage este practic noua lor serie. Oricum imi place ce s-a intamplat cu Aventage. Acum 2 ani, nu te puteai apropia de nimic din seria asta (aveau niste preturi criminale). De anul acesta insa, preturile sunt extrem de apropiate... si pentru ce minunatii au facut pentru seria asta, chiar merita. Daca vrei comparatii exacte, sincer... sunt prea multe ca sa le listez. Practic sunt 2 serii de produse complet diferit construite. Aventage e dealtfel seria care a fost complet regandita de la zero acum 2 ani or so. Cum ar veni, seria veche merge pe "sasiu" si componente clasice, Aventage merge pe "state of the art" (ce are Yamaha mai bun, cu piese de studio). Acum, depinde si de model... desigur.
    Quote Originally Posted by Enthroll View Post
    Ma gandesc foarte serios sa ascult PSB Image T6, am citit numai lucruri bune despre ele (stiu ca tu esti extaziat de ele) mai ales la pretul lor. Alte boxe care mi-au fost recomandate ar mai fi Jamo Concert, Klipsch RF 62 II, Paradigm Monitor 9. Dar trebuie sa ascult intai. Sunt FOARTE curios de PSB-uri though.
    La receivere ma gandeam sa ascult Denon AVR 1912, Yamaha RX V671 sau Aventage 710. Nu mi-ar displacea sa ascult si ceva din seriile mai hi-end (cum ai tu) dar sunt scumpicele rau.
    Totul tine in final de ceea ce-ti place tie. Nu te lua dupa mine sau altcineva. Alege-ti fix ce-ti place. Neaparat cu auditie! Nu te lua dupa reviews sau alte alea. Cat despre receiver, eu am fost "fortat" sa urc la un minim 2010 pentru ca aveam neaparat nevoie de multe HDMI-uri, putere mai mare si procesorul video. Singurul lucru care mi-a lipsit a fost Airplay-ul, dar am rezolvat cu un Apple TV

  8. #8 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    OKE! Am fost sa ascult receiver si CD player.
    Am pus CD-uri pe Marantz CD6004 (wow cat de bine poate sa sune), floorstands Bowers&Wilkins CM8 si ca receiver Yamaha RX-A820 vs Denon 2113.

    Suna bine de tot Yamaha, dar de fiecare data cand am schimbat pe Denon ne-a placut mai mult (prietena mea s-a decis mai repede ca mine): sunet mai cald, un pic mai mult "spatiu" si mediile si inaltele mai detaliate, bass un pic mai puternic, o armonie mai placuta. Cel putin asa am simtit noi, ne-a placut foarte mult.
    Pe combinatia asta (Marantz CD, Denon, B&W CM8) m-au trecut fiorii pe Dead Can Dance (am asistat la cel mai bun live in my life in octombrie cand au cantat in Milano)
    La partea de bass CM8-urile sunt cam dezamagitoare (coboara doar la 69Hz, ciudat pt un 3-way floorstand). E rapid, e acolo bine detaliat dar anemic (Amon Tobin - Four Ton Mantis cere bass). In rest suna incantator de bine. Tool (Parabola de pe Lateralus) suna controlat, dinamic; Therion - Clavicula Nox si Eye of Shiva (nu stiu cine asculta asa ceva pe aici) incredibil de detaliat, reda foarte bine atmosfera dark, sunet invaluitor.
    PSB le vandusera dar i-am spus ca vreau neaparat sa ascult si m-a sunat marti sa-mi spuna ca le-a comandat si ca ma anunta cand ma pot duce sa le "pun la treaba"
    Mai avea din linia Alpha dar nu am mai ascultat.

    Asa ca am plecat acasa cu Denon AVR 2113 si Marantz CD6004. Uber happy !!!!! E si reducere luna asta

    Cine a mai avut ocazia sa asculte Bowers & Wilkins CM8? Sunt curios de opinii.

    Cheers !

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Enthroll, problema care ai avut-o la Yamaha s-a intamplat probabil de la calibrare. Nu stiu daca baietii de acolo au stat sa faca un YPAO corect, dar acesta difera de la camera la camera, de la setup la setup. Mie cred ca mi-a luat o saptamana sa fac o calibrare sa se auda cum trebuie si care sa fie cat mai naturala (yeah, i hate "expanders", desi sunt momente in care eu merg pe 9ch Stereo - but that's just me).

    Bine, depinde de cat anume si-au dat interesul cei care vand produsele respective, sa le calibreze cum trebuie. Tin minte ca la NAD-ul meu de-abia dupa zile bune de teste am inteles de ce nu-mi facea crossover-ul calumea si de ce standfloor-urile nu se duceau cat de jos pot.

    Dar, la urma urmei... conteaza ca tu esti fericit si multumit de ce ai auzit. Poate cateodata e mai bine sa fie super din prima decat sa stai sa te chinui sa setezi jde mii de chestiute. Acum insa, ai grija cu ce le legi... sa faci auditie tot pe receiverul tau, ca s-ar putea sa ai surprize.

  10. #10 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Receiverele nu au fost calibrate (cred). Le-a luat de pe stand si a bagat boxele direct. NU as numi-o o problema. Pe Yahama l-am ascultat primul si ne-a placut. Daca nu faceam o comparatie cred ca mergeam cu el acasa si tot am fi fost incantati.
    Tipul de acolo - era numai unul, numai noi 3 mi-a placut, parea profi si mi-a zis "asculta ce vrei, cat vrei si poti sa dai si mai tare". Mi s-a parut ca incerca sa impinga B&W-urile la vanzare dar nah.. cine stie ce deal-uri au ei. Pana la urma ne-a zis ca se intereseaza sa vada daca poate sa aduca T6-urile pt o auditie si sa faca comanda daca ne plac, dar m-a sunat si mi-a zis "sunt pe drum, noi noute si vi le vand pe astea daca totul e ok).
    Si mi-a mai zis ca nu merita bi-wire si bi-amp, ca nu se aude diferenta (cel putin el nu). Putea za-mi zica "sure, cumpara alt set de cabluri, nu ma supar sa fac bani". Tu ai facut comparatii normal/bi-wire/bi-amp? BTW nu o sa folosesc 5.1, sper sa nu am nevoie de sub. 5.0.
    9ch Stereo .. wow Ai facut YPAO si ai modificat manual sa inteleg? Tipul asta mi-a zis ca merita sa ma joc si cu setari manuale (measure and input and so on).

    Daca ai avut ocazia, cum se compara B&W CM8 cu PSB T6?

    Alta intrebare, mai tehnica:
    Care e diferenta dintre "Stereo", "Direct" si "Pure Direct"? Care anume foloseste calibrarea (audyssey in cazul meu) si care nu? E vreo diferenta la un setup fara subwoofer si unul cu? (crossover and full range capability of the speaker)

    Am sa fac autitie pe acelasi receiver si cd player, iti dai seama

    Thanks!

  11. #11 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Am ascultat PSB-urile, ne-am intors cu ele acasa. Suna pur si simplu amazing. We're proud owners of PSB Image T6!
    Si nu: nu ne mai trebuie subwoofer . Cel putin eu nu cred ca boxele astea mai au nevoie sa fie acompaniate de un sub (am o camera de aprox 20m patrati), se descurca excelent in zona basi: control, claritate, putere.
    Ce m-a izbit in afara de cat de frumos pot reda muzica: am pus pe PS3 un film in care sunetul e "doar" stereo si claritatea vocilor e incredibila! Inca nu avem canal central and we didn't miss a word!

    As putea sa vorbesc mult despre ele dar va zic ca in mor sigur merita ascultate!

    Multam Monky pentru recomandari!!! Trebuie sa ascultam acum toata colectia de CD-uri sa vedem cum suna defapt. I love them!

  12. #12 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts