Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: PS4-Philips hts3357- Lg tv la660s

  1. #1 SP
    Member kkkotto07's Avatar

    PS4-Philips hts3357- Lg tv la660s

    Salutare,
    am nevoie de ajutor, va rog, chiar nu ma pricep. Ce tb facut/cumparat pt:
    1. a scoate sunet 5.1 din tv in boxele home cinema-ului?
    2. a scoate sunet 5.1 sau macar stereo din ps4 in boxele home cinema-ului?


    Sunetul din ps3 il scot stereo in boxele home cinema-ului avand tv-ul legat prin hdmi atat de ps3 cat si de home cinema insa cu ps4-ul nu reusec.
    Dupa cum stiti ps4 are HDMI out, AUX port(banuiesc ca este pt camera) si Digital Out (Optical), mai jos aveti poze cu conectica tv-ului si home cinema-ului cu mentiunea ca tv-ul are si arc hdmi, daca conteaza asta.. Mersi
    Attached Images Attached Images philips-1.jpg philips-2.jpg tv.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Salut,

    Nu inteleg cum legai ps3-ul la Philips hts3357 prin hdmi pentru ca, din cate inteleg, acela nu are un port hdmi in. Pentru sunet 5.1 ai nevoie de o intrare digitala in decoder/ multi channel amplifier. Din ce vad in foto, sistemul home cinema are doar o intrare digitala coaxiala. Cum este?

  3. #3 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Nu legam ps3-ul de sistem ci de tv prin hdmi iar sistemul de tv tot prin hdmi. Sistemul home cinema are port hdmi out, nu in. Poti sa imi spui ce cablu, decodor, etc tb cumparat, eventual cu link sa nu cumva sa cumpar altceva? Damn, nu credeam ca e asa complicat

  4. #4 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Pai o posibila solutie ar fi asta, daca poti confirma ca singura intrare digitala este cea coaxiala si ca sistemul tau accepta semnal 5.1 (Dolby Digital/ DTS) de la acea intrare. Practic, vei folosi un cablu optic intre tv sau ps4 si sistemul home cinema, folosind acel adaptor pentru intrarea digitala coaxial. Personal, m-as gandi sa investesc intr-un amplificator 5.1

  5. #5 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Da, e o singura intrare digitala, cea coaxiala; sistemul nu stiu daca accepta ori ba semnal 5.1 de la acea intrare coaxiala insa, in cel mai rau caz, ar scoate stereo, nu?. Scuza-mi diletantismul,intrarea coaxiala este strict pt sunet, nu are legatura cu video? Pe langa dracovenia aia imi tb si 2 cabluri, unul optic si altul coaxial, right? Voi avea 5.1 cu astea? Mersi pt rabdare
    Fiindca nu am cumparat niciodata de pe amazon imi poti spune daca Optical Toslink to Coaxial RCA Digital Audio Converter-in Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group e la fel cu cel indicat de tine?

    ---------- Post added 09-03-2015 at 02:34 ----------

    Asta m-ar ajuta 2014 New 5.1 Channel AC3/DTS Digital Audio Converter Gear Surround Sound Rush Decoder HD Players For PC DVD Headphone-in Amplifier from Consumer Electronics on Aliexpress.com | Alibaba Group ?

  6. #6 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Punctual: acea conexiune digitala coaxiala este strict pentru sunet provenit de la o sursa externa. Daca decodorul intern nu accepta semnal 5.1 de la acea intrare atunci da, sunetul va fi stereo. Vei afla imediat ce conextezi sursa externa, vei avea un zgomot infernal daca nu decodeaza si atunci va trebui sa setezi iesirea audio din ps3 sau ps4 pe "stereo PCM".

    Da, ai nevoie de un cablu optic si de unul coaxial.

    Primul exemplu de device de la alibaba pare acelasi lucru cu ce ti-am recomandat eu. Nu vad cum te-ar ajuta al doilea device care este practic un decodor extern 5.1, de vreme ce sistemul tau home cinema nu accepta intrari separate pentru fiecare canal.

    O curiozitate: n-ai mai comandat de pe Amazon insa te simti in siguranta cu Alibaba?

  7. #7 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Se pare ca decodorul intern accepta semnal 5.1, cel putin asta inteleg din ce se discuta aici Philips HTS3357 and Ps3 linking question | AfterDawn Discussion Forums Nu am mai cumparat de pe Amazon uk pt ca mi-a fost teama de pretul transportului, chinezisme sunt ambele pana la urma. Cu Aliexpress am numai experiente placute. Multumesc pt ajutor!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Problema LED Philips By stefanpuica in forum HiFi
    Replies: 3 Last Post: 15-01-2014, 16:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts