Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: Sfat alagere televizor

  1. #1 SP
    Member Dell 17's Avatar

    Sfat alagere televizor

    Stiu ca au mai fost deschise mai multe thread-uri cu acelasi subiect, dar am si eu nevoie de sfaturi fiindca nu ma pot hotari. Vreau sa-mi iau un alt tv, iar singurii parametrii exacti sunt:
    -buget 3000 RON;
    -diagonala 101 - 106;
    -va fi folosit la filme full hd (mediaplayer+calculator), rds - hd, iar daca imi va placea cum va merge, voi conecta si ps 3-ul la el.
    Avand in vedere faptul ca va fi folosit cu precadere la filme, eu ma gandeam la ceva cu led, ceva de genul Televizor LED Samsung, 101cm, FullHD, 40D5000 UE40D5000PWXBT - eMAG.ro sau Televizor LED LG, 106cm, FullHD, 42LV3550 42LV3550 - eMAG.ro Televizor LED Panasonic, 106cm, TX-L42E3E TX-L42E3E - eMAG.ro. Aici as dori ceva pareri, daca se merita cu led sau nu, avantaje sau dezavantaje, etc.
    Momentan am ps3-ul conectat la monitor samsung T240. Acasa mai am 2 lcd-uri, unul mai vechi Samsung de 82 hd-ready si un LG de 94 (full hd), dar sincer nu mi-a placut de loc cum se vad jocurile pe ele.

    Scuze pentru greseala din titlu, dar nu mai pot edita, daca se poate un admin sa corecteze......

  2. #2 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    ca si panou dintre cele 3 iti recomand Panasonic (IPS)..pt filme ar merge ceva cu cel putin 100Hz si cauta ceva Full LED (led-uri pt toata suprafata ecranului) nu edge lit...iti recomand un LG LE5500

  3. #3 SP
    Member Dell 17's Avatar
    hmmm... am gasit asa Televizor LED LG, 106cm, FullHD, 42LE4500 42LE4500 - eMAG.ro. Asta are full led?

  4. #4 SP
    Member emanuel's Avatar
    eu ti-as recomanda o plasma de la panasonic Televizor cu Plasma Panasonic, 106cm, FullHD, TX-P42S30E TX-P42S30E - eMAG.ro

    LG-urile au de regula un negru slab, de aceea nu prea le recomand.

  5. #5 SP
    Member Drag05azs's Avatar
    cred ca da ..chiar ultima tehnologie cu Spot control ..dar are 50 hz..cauta un LE 5300 sau 5500..sau de la bravia ..
    Sony BRAVIA KDL55EX720 3D cu LED-uri revizuire HDTV

  6. #6 SP
    Member party_man's Avatar
    pentru filme alege o plasma panasonic...

  7. #7 SP
    Member Dell 17's Avatar
    Tot am vazut sfaturi legate de plasme, in special cele facute de panasonic, doar ca aveam impresia ca acestea ar reprezenta o tehnologie mai veche, care consuma mult, etc. Ce au in plus si de ce ar fi bune numai pentru filme si pentru jocuri nu?

  8. #8 SP
    Member party_man's Avatar
    Tehnologiile vechi nu sunt intotdeauna cele mai proaste, am avut 2 plasme panasonic si le-am vandut din cauza consumului de curent mai mare si mi-am luat LCD, regret amarnic ce-am facut, tot timpul mi se pare ca ma uit la desene animate pe full HD, pe transmisiile SD se vede groaznic ceva asemanator cu o caseta video de acum 20 de ani, diferenta e enorma. Nu sunt un guru in ale tehnologiei dar tot ce pot sa spun e ca, daca-ti permiti o plasma Full HD de la panasonic, vei avea "placeri deosebite" si la filme si la jocuri. Eu am avut HD ready si nu pot sa ma plang nici in jocuri nici in filme, e drept ca nu joc foarte mult, doar FIFA pe PS3, acum nici ala ca nu mai am consola, dar la filme experienta vizuala nu se compara cu un LCD nicicum desi acum am un Philips full HD iar plasma era un HD ready...tu vei alege

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    DrMengele: de ce ai considera ca plasmele "reprezinta o tehnologie mai veche" avand in vedere ca ies noi modele anual? Faptul ca e o tehnologie diferita, nu inseamna ca este mai veche sau mai noua. Panourile de la Panasonic de exp. sunt in fiecare an imbunatatite. Deja au ajuns la a 14-a generatie (G14 FullHD 3D). Pe de alta parte, voi prefera intotdeauna o tehnologie imbunatatia si dovedita de-a lungul timpului ca este eficienta, decat sa risc cu vreo noua chestie la care nu stii cat tine panoul, cat tin LED-urile, cum se comporta in timp...

    Cat despre consum, intr-adevar, nu se poate compara cu un LED (edge)... diferenta la aceeasi diagonala insa fiind pentru mine insesizabila. Sorry, dar pentru cineva care vrea un super TV de 42-50", daca se uita la diferenta de 100W, inseamna ca are o problema majora. E ca si cand as renunta la un super BMW doar pt. ca ar consuma cu 1L la suta mai mult...

    In rest, diferentele sunt date de:
    • unghi de vizualizare (castigator clar plasma, chiar si fata de S-IPS-uri)
    • culori (castigator clar plasma, datorita modului de formare a culorii)
    • contrast (castigator clar plasma)
    • luminozitate (aici cred ca LCD-urile au un avantaj)
    • viteza de afisare (castigator clar plasma cu sub 1ms fata de 2-4-8-16ms la LCD-uri)
    • nivelul de negru (pana acum plasma castiga fara drept de apel, insa anumite modele cu LED din gama profesionale pot atinge acelasi nivel prin stingere completa - din pacate, neavand nici macar un singur model Full LED existent pe piata, plasma ramane rege)
    • remanenta (castigator LCD-ul si punctul care-i face pe multi sa fuga de plasme, chiar daca remanenta este temporara)
    • diagonala (castigatoare plasma, desi incep si LCD-urile sa ajunga la preturi rezonabile si pentru diagonale de peste 50")
    • consum (castigator LCD-ul, in special cel la care lampa este inlocuita cu LED-uri - diferenta ajunge insa sa fie minora: 100W la 50")
    • procesare (castigator clar plasma, datorita modului de formare a pixelilor - foarte bun in special pentru surse SD)
    Cam atatea imi vin acum in minte... Hope it helps!

  10. #10 SP
    Member Dell 17's Avatar
    Ok, cred ca voi inclina spre plasma Panasonic pana la urma. Numai sa ma ajutati si cu modelul, sa fie serviciu complet :d. Numai sa ma incadrez in bugetul de 3000 de ron, iar diagonala 101 - 106. Cer ajutor si la model, intrucat nu prea am gasit oferte online diversificate, cel putin pe emag.... Doar asta http://www.emag.ro/televizoare/telev...e--pTX-P42S30E

    LE: Sau...pana la urma as putea depasi put bugetul si sa fie :

    http://www.mediagalaxy.ro/catalog/in...1&itemId=34866
    http://www.mediagalaxy.ro/catalog/in...1&itemId=38448

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by DrMengele View Post
    Ok, cred ca voi inclina spre plasma Panasonic pana la urma. Numai sa ma ajutati si cu modelul, sa fie serviciu complet :d. Numai sa ma incadrez in bugetul de 3000 de ron, iar diagonala 101 - 106. Cer ajutor si la model, intrucat nu prea am gasit oferte online diversificate, cel putin pe emag.... Doar asta Televizor cu Plasma Panasonic, 106cm, FullHD, TX-P42S30E TX-P42S30E - eMAG.ro
    Neah... nu P42S30E. Avand in vedere ca au super deal acum si dau TVA-ul inapoi, cred ca poti sa iei linistit asta. Sau mai urci un pic daca vrei si 3D. Bafta!

  12. #12 SP
    Member Dell 17's Avatar
    Ok, multumesc ptr sfaturi. Cred ca la asta ma opresc Televizor cu Plasma Panasonic, 106cm, FullHD, TX-P42G30E TX-P42G30E - eMAG.ro. Nu ma bag, cel putin deocamdata, la 3d. Bafta si multumesc inca o data!

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by DrMengele View Post
    Ok, multumesc ptr sfaturi. Cred ca la asta ma opresc Televizor cu Plasma Panasonic, 106cm, FullHD, TX-P42G30E TX-P42G30E - eMAG.ro. Nu ma bag, cel putin deocamdata, la 3d. Bafta si multumesc inca o data!
    Cu placere si sa-l stapanesti sanatos. Daca mai ai intrebari dupa, posteaza si te ajutam (daca putem). Sper ca vei intra pe emag folosindu-te de bannerul de pe homepage CG... sa avem si noi mai multe clickuri
    Attached Images Attached Images 2011-07-05_125739.png

  14. #14 SP
    Member winkus's Avatar
    Si eu sunt foarte tentat sa imi iau un G30E. Ceea ce ma face sa ezit cel mai mult e problema de luminozitate.

    Camera in care urmeaza sa fie pus televizorul va avea iluminare din partea stanga-spate a ecranului pe timpul zilei si e destul de luminoasa in general.
    Nu as vrea sa se vada prea stearsa imaginea sau sa imi doresc sa vina seara ca sa ma pot bucura de imagine. De asemenea nu stiu cum se comporta nici in lumina de bec si cat de mult reflecta ecranul.

    Un alt punct negativ de care am auzit e ca plasmele ar avea un usor buzz care poate sa fie deranjant atunci cand televizorul e pus la un volum de sunet redus.

    Apreciez sfatul vostru in legatura cu aceste "temeri"

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cu luminozitatea nu ar trebui sa fie o problema... Chiar nu mai stiu daca cumva si G30E are senzor de lumina cum are VT20-ul... Caz in care, daca e mai puternica lumina in camera, iti creste si brightness-ul automat (este modul Power Save or something). Eu nu folosesc, prefer sa-mi setez singur toate cele. Si da, si la mine bate lumina din partea dreapta. Nu l-as schimba cu un LCD nici daca ar fi de 100 de ori mai luminos. Sau cel putin nu cu modelele actuale.

    Buzz-ul acela, din experienta iti spun ca e o chestie de... "noroc". O sa razi, dar la ultimele 5 plasme, doar la una am avut acel buzz, care se distingea doar noaptea, pe liniste deplina. Am inteles ca se datoreaza transformatoarelor (care sunt multe si mici)... Probabil ca-l poti schimba in garantie, deci nu vad ca fiind un impediment.

    P.S. Daca vrea cineva un 50VT20E la super pret, sa-mi dea un semn. Mai are vre-o 4 ani garantie. Deja vreau 55VT30E

  16. #16 SP
    Member party_man's Avatar
    cat vrei pe el monky?

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, avand in vedere ca e luat in 23.12.2010 cu 5 ani garantie (nu 2 cum sunt acum toate), cu picior si 2 perechi de ochelari 3D... 6000 RON. Singurul motiv este ca vreau mai mare... si este pt. prima oara cand Panny face modele de 55". De 60" nu ma puteam atinge (si e si cam mare pt. camera mea).

    Se poate testa, nu are nici-un fel de Buzz, defect and stuff... e calibrat, formatat, etc...

  18. #18 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    [*]nivelul de negru (pana acum plasma castiga fara drept de apel, insa anumite modele cu LED din gama profesionale pot atinge acelasi nivel prin stingere completa - din pacate, neavand nici macar un singur model Full LED existent pe piata, plasma ramane rege)
    Monky scuze ca intervin dar acest LG nu este FULL LED??
    LG Promotie Televizor LED 55" 55LX9500 INFINIA, Full HD, 3D, Slim, Full LED, Telecomanda magic motion, Wireless Ready, 2 perechi ochelari, 400Hz LED TV O noua modalitate de a vedea lumea Acum LG introduce design-ul INFINIA BORDERLESS, conectivitate f

  19. #19 SP
    Member Dell 17's Avatar
    In sfarsit am reusit sa achizitionez televizorul recomandat de voi (Televizor cu Plasma Panasonic, 106cm, FullHD, TX-P42G30E TX-P42G30E - eMAG.ro). Acum as mai vrea niste sfaturi legate de setarea lui:
    - mai trebuie formatat? daca da, cum?
    - am legat tv-ul la un mediaplayer lg (Media Player LG DP1WPBC, Full HD, Wireless Network DP1WPBC - eMAG.ro). Am setat pe 1080P 24hz. Se vede foarte bine, dar oarecum diferit fata de normal, parca ar fi o scena de teatru. La un film (star wars) in acest mod am observat o oarecare inghetare a imaginii foarte scurta si la un interval de 2-3 sec - banuiesc ca e de la mediaplayer;
    -care sunt setarile optime. Eu il tin pe thx, mi se pare ca se vede fantastic fata de ce am avut pana acum.
    Multumesc.

  20. #20 SP
    Member SpeedoTuxedo's Avatar
    ^^
    - Nu stiu la ce te referi prin formatare, probabil vrei sa zici break in. Ar fi ok in primele 100-200ore sa rulezi filme HD, sa eviti imagini statice. Toate acestea avand brightness / contrast < 0
    - Probabil din cauza faptului ca e wireless, transferul se face prea incet
    - THX e foarte ok. Daca vrei sa scoti mai mult din el cauta pe avforums.com

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Un sfat By radu.cristian in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 02-02-2015, 20:47
  2. Recomandare televizor By naz in forum HiFi
    Replies: 11 Last Post: 27-12-2013, 23:08
  3. Recomandare televizor By dragos_mihaiy in forum HiFi
    Replies: 18 Last Post: 11-06-2013, 16:05
  4. Recomandare televizor By CSergiu in forum Foto & Video
    Replies: 1 Last Post: 02-11-2012, 15:57
  5. La televizor By zinodaur in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 25 Last Post: 22-03-2010, 01:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts