Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Tuner DVB-T

  1. #1 SP
    Member mihaif27's Avatar

    Tuner DVB-T

    Se stie deja ca PRO TV si TVR-ul transmit HD. Pentru asta iti trebuie un tuner DVB-T.

    Dupa ce mi-am luat un TV de 32" diagonala am ramas un pic dezamagit cum se vad posturile TV. Asa ca vreau sa-mi iau un tuner pentru a vedea macar aceste 2 posturi (poate pe viitor o sa transmita mai multi ... auzeam ca si eurosport-ul transmite HD unele chestii ).

    Majoritatea folosesc tunere puse in PC si apoi puse pe tv-uri. Un tuner DVB-T standalone am gasit pe la 6 mil si ceva un sagem.

    Foloseste cineva asa ceva din comunitatea noastra de gameri pentru ca stiu ca majoritatea aveti TV-uri de peste 26" si mai mult ca sigur sunteti nemultumiti cum se vad postuirle TV .

    Mai pe seara cand ajung acasa o sa pun link-uri cu niste tunere care cred eu ca ma coafeaza , ca pret mai ales .

    Astept si parerile voastre .

  2. #2 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Nu detin dar ma bate gandul de ceva vreme sa imi tot cumpar...deja am ratat euro si olimpiadele dar asta e...cred ca cel mai convenabil ca si pret este acel Sagem care se gaseste in magazinele Domo , urmat de tunerul care se ataseaza la unele modele de tvix , mai multe detalii pe tvix.ro , personal cred ca o sa optez pt. ultimul...desi comboul se ridica destul de mult tuner + tvix device

  3. #3 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    am eu sagemul ala, sincer e cam singura solutie de pe piata la noi, daca ai PS3 poti sa mai astepti putin si o sa apara si pt el un tuner dvb-t (care stie si recording pe hdd ps3)

    si eu eram fan tvix insa sincer acum la cat costa unul tot mai bine iesi cu un PS3 si tuner (apare cam in 2 luni)

  4. #4 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    asa e , pretul e destul de prohibitiv la tivx , chiar acum m-am uitat si au disparut si modelele vechi care erau cat de cat mai accesibile

  5. #5 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    e acceptabil afara.. insa cei care il importa la noi au niste preturi de mai bine te lasi

  6. #6 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    apropos , sagemul asta nu se gaseste pe afara la vreun pret mai decent ? sau nu neaparat sagem dar alt tuner mpeg4 dvb-t la un pret mai ok ?

  7. #7 SP
    Member mihaif27's Avatar
    Ce vorbiti voi aicii despre sagem sau tvix sunt deja SF-uri pt mine. Din cauza pretului. Ar merita asa ceva pentru mai multe canale insa doar pentru 2 canale mi se pare prea mult. Eu ma gandeam la ceva care se conecteaza la PC, si asa am PC-ul continuu deschis.

    Gigabyte Tv Tuner Gigabyte GT-U7000-RH

    Avermedia AVerTV Hybrid Super007

    Cel Gigabyte are si antena inclusa...

    Si unu standalone, dar mai scump .

    http://www.mediadot.ro/tv-tunere/tv-...vertv-box7-dvi

    sau asta care e intern:

    http://www.emag.ro/tv_tunere/tuner-t...pGT-PTV-TAF-RH

    dar cred ca e la fel ca primul .

  8. #8 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    hmm asta standalone ar merge si la tv ?

  9. #9 SP
    Member mihaif27's Avatar
    Am citit pe niste forumuri unde baietii l-au conectat direct la TV sau la monitor .

  10. #10 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    hmm , m-am uitat inclusiv pe siteul oficial avermedia , si totusi nu e nimic precizat de mpeg4 ?

    daca as sti sigur ca suporta maine l-as cumpara , pretul e excelent , dar totusi am impresia ca e numai pt. canale "sd"

  11. #11 SP
    Member mihaif27's Avatar
    mi-am luat asta =>

    GIGABYTE GT-PTV-TAF-RH - Tunere TV - Componente PC - ShopIT

    bagat, instalat, bagat Core AVC + DVB Player + AC3 filter (asta am citit pe un forum ca mi-ar trebui) cand scanez imi gaseste pro tv hd insa cand dauu sa vad ... ecranul e negru ...

    Ma poate ajuta cineva?

    Semnalul e pe la 60% (chiar mai mare daca scot pe geam antena), deci nu cred ca e asta.

    PRO TV HD emite continuu presupun .

  12. #12 SP
    Member mihaif27's Avatar
    Am rezolvat problema. Ma uit si eu linistit la meci.

    Mai am doar o problema... mica antena cu care a venit tunerul are firul prea scurt si nu ajunge sa- scot pe geam.

  13. #13 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    (damn, sunt abia trezit din somn si acu vazui data ultimului post) spune si tu care a fost problema si pune si solutia ca poate se mai loveste cineva de ea si sa fie direct rezolvarea aici.

    anyway, si eu trebuie sa cumpar un astfel de tuner in curind (pentru ca acolo unde ma mut este numai RTL si refuz sa fac contract cu ei, iar RDS nu se stie cind ajunge/vine). in afara de Sagemul respectiv, mai stiti si alte tunere mpeg4?

  14. #14 SP
    Member mihaif27's Avatar
    Era o chestie foarte simpla de facut .
    Dupa ce instalezi cele 3 programe Core AVC + DVB Player + AC3 filter (doar astea 3 trebuie) si nu merge sa vezi te duci unde e instalat DVB Player-ul (C:\Program Files\DVBViewer\Filters) si rulezi intai Unregister_DVBSource.exe apoi dupa ce le unregister... dai => Register_DVBSource.exe.
    Asta m-a facut sa prind PRO TV-ul. TVR_ul nu-l prindeam pt ca nu aveam destul semnal. Cum am apropiat antena de geam sau am scos-o pe geam... am prins si tvr-ul.

  15. #15 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    eu am in PC asta Avermedia AVerTV Hybrid Super007 , merge ok pentru ProTV, iar pentru TVR cred k tre sa scot antena pe geam sa am semnal.
    Este acceptabila solutia cu tuner intern daca aveati si un xbox360, astfel prin Windows Media Center puteti urmari TV-ul perfect

  16. #16 SP
    Member mihaif27's Avatar
    TVR-ul nu se prinde pt ca au doar un singur emitator si acela e la televizunea romana.
    PROTV-ul are 3 emitatoare in bucuresti.
    Sa nu uitam ca se pot prinde si TVR1 si TVR2 tot cu antena care sunt transmise in SD.

  17. #17 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    eu stau destul de aproape de televiziunea romana.. asa ca e ciudat ca nu am semnal in apartament

  18. #18 SP
    Member mihaif27's Avatar
    Chiar e ciudat... eu stau la titan, si daca scot antena pe geam (stau la etajul 8) prind cu semnal 45% TVR-ul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Tv tuner HD By RonanN1 in forum Hardware
    Replies: 7 Last Post: 19-09-2009, 23:08

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts