Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 99

Thread: Sfarsitul Civilizatiei Moderne

  1. #1 SP
    Banned memwarrior's Avatar

    Sfarsitul Civilizatiei Moderne

    Cum va simtiti cu totii stiind ca ne aflam la finalul unei epoci?Ca in curand o sa murim cu totii, fie de coronavirus, fie de foame, saracie, disperare sau razboi (efecte secundare ale epidemiei)? Toate scolile, supermarketele, mall-urile, institutiile, bancile se inchid, toate activitatile economice, culturale, sportive, publice se suspenda, circulatia si transportul in comun se restrictioneaza, economia mondiala deja a paralizat, ne dezumanizam total , autoritatile si fortele de ordine au de gand sa implementeze legea martiala , iar cativa politicieni oportunisti extremisti votati de masele disperate vor sa profite de situatie si chiar sa implementeze dictatura. E clar, vine sfarsitul civilizatiei actuale! In curand vom ramane fara curent, fara apa, fara mancare, fara internet, deci o sa ne intoarcem in evul mediu.
    Zic ca ar trebui deja sa cioplim in tablete de piatra/lut povestile despre civilizatia noastra moderna , sa depozitam niste filmulete, melodii, poze, carti in cloud sau in stick-uri. Sau sa trimitem in spatiu sonde despre povestea noastra ca civilizatie. Ca poate urmasii nostri care vor trai in epoca post-modernista sa le vada si sa invete din greselile noastre, si anume, sa nu mai progreseze tehnologic in mod haotic, sa nu mai suprapopuleze si sa nu mai polueze planeta, sa consume si sa traiasca echilibrat. Ori daca disparem ca specie, sa le gaseasca extraterestrii ca sa rada de cat de prosti am fost. Sau nu.....am dubii ca exista civilizatii avansate in universul asta.Fiindca odata ce civilizatie trece de un anume prag, nu exista garantia sa existe pe o perioada indelungata si la urma colapseaza din cauze multiple: poluare, epidemii, epuizat resursele, razboaie.


    Chiar daca coronavirusul nu o sa ne distruga, ceva anume tot o s-o faca: un razboi nuclear provocat de hackeri sau virusi care acceseaza codurile lansatoarelor nucleare, furtunile solare, o eruptie vulcanica care sa ne dea peste cap sistemul, schimbarile climatice, desertificarea si inundatiile ca rezultat, suficiente ca sa ne aduca in evul mediu sau chiar in epoca de piatra.
    Voi ce veti face in aceste ultime zile ale civilizatiei moderne cat mai avem internet daca ati stii ca vine sfarsitul ?

  2. #2 SP
    Member SeCeX's Avatar
    Invat pentru rezi.poate nu mor si fac un *** la examen , ma rupe tata cu paru' mai rau ca apocalipsa,also, am incercat putin fallout 76. Mi a cam placut...poate chiar vine sfarsitul.

  3. #3 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Eu cred ca tu nu iti dai jos niciodata folia de aluminiu de pe cap, esti un alex jones jr

  4. #4 SP
    Member TravisPastrana's Avatar
    Las-o mai moale cu Plague Inc. si punga din care respiri prenadez.

  5. #5 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu consider ca inca nu suntem acolo, dar nu e nici de luat in deradere (cum au facut foarte multi oameni cand s-a inceput isteria cu proviziile).

    Momentan trebuie sa ne protejam, sa incercam pe cat posibil sa limitam orice fel de expunere sau iesire in spatii publice, sa incercam sa investim putin in anumite lucruri de baza pe care sa le avem acasa in cazul in care se ia o decizie mai dura si se va restrictiona orice fel de acces oriunde.

    Initial credeam ca nu e posibil sa inchizi o capitala sau o tara europeana pentru asa ceva si ca ce s-a facut in Wuhan este de domeniul SF-ului, cu oameni sudati efectiv in blocuri ca sa nu paraseasca domiciliu.

    Dupa ce s-a intamplat in Italia si cat de mult au luat si ei in deradere la fel ca romanii, dar si cat de nasol s-a ajuns acolo, as zice ca "better safe than sorry".

    Tineti cont ca este an electoral si e posibil sa ni se ascunda lucruri, doar ca sa iasa ei bine in "statistici". Pe langa asta, sunt multi cretini care cand au venit din Italia, au declarat ca au venit din alte tari. Iar sansele ca aia sa fie infectati erau foarte mari. Si inca sunt oameni care nu respecta carantina si cand ii prinde politia, le da amenda. Iar daca aia sunt infectati, o amenda este egal cu 0, daca imprastie virusul unor oameni care poate au probleme si pot muri din asta.

    iar din cei peste 11.000 de oameni in carantina in tara, e posibil sa avem o surpriza neplacuta si sa avem, brusc, o situatie ca in italia, cu 500+ noi cazuri pe zi.

    Overall, nu este sfarsitul civilizatiei moderne, dar este cumva stoparea evolutiei firesti pentru o oarecare perioada, cat timp toate se vor inchide usor usor si toate lansarile se vor amana.

  6. #6 SP
    Member TravisPastrana's Avatar
    In Italia ei chiar nu au luat in deradere, este singura tara unde s-au facut testari obligatorii inca de la inceput, de unde si numarl atat de mare de infectati.

    In acest caz este cel mai normal lucru care au putut sa il faca cei de la conducere pentru a opri raspandirea, eu cred ca puteau totusi sa aplice aceasta carantina totala mult mai devreme pentru a limita raspandirea.

    Cu toate astea lumea nu este panica cum suntem noi . Da, nu au voie sa paraseasca orasul doar cu anumite exceptii, dar la lucru pot sa mearga, magazinele sunt deschise(fara nicio lipsa in stocul de produse).

    Sunt convins ca in toate tarile infectate inclusiv Romania, daca s-ar face testare obligatorie in orasele unde au fost oameni infectati, numarul imbolnavitilor va creste semnificativ.

  7. #7 SP
    Member ymess's Avatar
    Quote Originally Posted by memwarrior View Post
    Ca poate urmasii nostri care vor trai in epoca post-modernista sa le vada si sa invete din greselile noastre, si anume, sa nu mai progreseze tehnologic in mod haotic, sa nu mai suprapopuleze si sa nu mai polueze planeta, sa consume si sa traiasca echilibrat.
    Niciodata oamenii la scara mare nu vor invata sa traiasca rational. Si nu e o condamnare, e natura umana. Singura axioma e viitorul va fi diferit fata de prezent. Suntem mai interconectati ca niciodata, si un virus e pe lista de amenintari inaintea unei bombe nucleare. Dar asa ceva nu poate fi prezis, daca nu am fi progresat poate venea alt virus, noi acum avem sanse sa gasim un tratament, dar acum 100 de ani mureau oamenii de la boli banale.

    In caz de atac nuclear, consecintele ar fi grave. Dar nu cred ca e posibil sa se distruga intreaga planeta.
    Nu o sa rada extraterestrii de noi cat de prosti am fost, prea multi vad ca ignora aspectul irational, dar necesar, al omului.
    E mereu acest tradeoff cu globalizarea, pe de o parte e ideal ca toata lumea sa aibe acces la descoperiri noi pe glob, reducand conflicte, dar stim ca daca toata planeta ar avea masini mediul ar fi fost si mai praf. Resursele pamantului sunt limitate, singura solutie ce sprijina globalizarea e progresul tehnologic, fara progres globalizarea e catastrofa.

  8. #8 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Am văzut două umflate ce sau luat la bătaie pe un bax de hârtie igienică, atâta spun că în caz de apocalipsă dacă te văd alea cu un pui în mână te mănâncă cu totul.

    ---------- Post added 10-03-2020 at 20:22 ----------

    @ymess în caz de atac nuclear depinde cine cu cine.

    Dacă se bate India cu Pakistan ca exemplu nu e grav dar se poate supraviețui.

    Dacă se bate SUA cu Rusia suntem pa, or sa cadă cu bombe în neștire și nici nu o să fim ca în fallout.

  9. #9 SP
    Member Cyrax7's Avatar
    suntem 7 miliarde de oameni pe pamantul asta, era si cazul sa ne mai triam un pic si acum selectia naturala o sa rezolve idiotii care nu au reguli elementare de igiena so it's all good

  10. #10 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Romania - 25(?) cazuri de COVID-19.Abia dupa 2 SAPTAMANI s-au gandit sa inchida scolile, universitatile, salile de divertisment, mall-urile, stadioanele s.a.
    Romania nu este pregatita pt asa ceva.Noi nu stim cum sa ne aparam in situatii de genul.Bine ca stim sa latram aiurea pe la stiri

  11. #11 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Cyrax7 View Post
    suntem 7 miliarde de oameni pe pamantul asta, era si cazul sa ne mai triam un pic si acum selectia naturala o sa rezolve idiotii care nu au reguli elementare de igiena so it's all good
    Tu presupui ca or sa fie infectati/or sa moara doar cei care nu se spala?

    Pe langa faptul ca cei mai afectati sunt batranii, (desi poti sa ai si 25 de ani, pt ca daca ai diabet sau probleme cu inima sau sistemul respirator, esti cam pa) tu nu cred ca-ti dai seama ce inseamna in mediul rural, sa vrei sa faci o baie si sa nu ai conditii, sa nu poti sa te speli zilnic nici macar in lighean, pt ca nu ai apa curenta si trebuie sa cari de la fantana de la cine stie cate sute de metrii, cateva galeti de apa rece ca gheata, doar ca sa ai ce manca/bea, iar dupa 10-12h de munca fizica (ei nu stau la un calculator si dau din degete), nu mai ai puterea sa faci drumu ala cu 2-4 galeti doar ca sa te poti spala.

    In Italia, tara care este cu 10-15 ani inainte noastra, situatia e atat de grava incat au inceput sa trieze oamenii de cand vin la spital. Daca ai o anume varsta si dai semne de virus, te trimit sa mori linistit la tine in casa, pentru ca se lupta sa gaseasca paturi si aparate pentru persoanele mai tinere care nu mai pot respira singure.
    Pune-te in locul medicilor si fa tu alegerea aia.

    Desi cred ca in rromania, o sa fie facuta de verzisori...

    Aveti putina rabdare, cateva zile. A "scapat" de putin timp in bucuresti prin amabilitatea catorva oameni care au decis sa minta la venirea in tara. Italia inca are ~1500 de cazuri noi pe zi si sute de morti.
    O sa incepem si noi timid, cu 3-5-8-10 cazuri noi pe zi. O sa ajunga un boom cu 500 de cazuri noi pe zi, urmat de primele decese, moment in care se va potoli lumea care facea misto si va intelege ca trebuie sa ramana in casa.

    Mai discutam dupa aia.

  12. #12 SP
    Member Cyrax7's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Tu presupui ca or sa fie infectati/or sa moara doar cei care nu se spala?...
    esti foarte haios
    tu presupuni ce as putea presupune eu? daca da tin sa iti zic ca te inseli complet dar hai sa o luam pe rand

    eu spun ca persoanele care nu au consiinta igienei o sa fie cei care iau virusul si o sa il dea mai departe. toti idiotii care vin din italia ( aia 40 000 +) si-au bagat picioarele in noi toti de aici ca pe ei nu ii intereseaza. nu ii intereseaza de ei ca nu sunt in categoria de risc dar au uitat ca au parinti si bunici in tara pe care ii pot infecta.
    chestia cu tara hai sa nu exageram. inteleg ca ai o parere buna despre mine cum ca as fi trait intr-o bula dar nu ne cunoastem asa de bine incat sa presupui asta
    o sa pun niste link-uri cu oamenii intervievati in ceea ce priveste carantina acasa si ai fi surprins sa vezi ce zic, ca ei nu stau in carantina....ca nu le pasa.... ce-o fi o fi....
    asa ca sa nu mai plangem noi taranul care nu are apa in curte cand problema e altundeva

  13. #13 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Sa inteleg ca daca tu te speli cu 'nspe mii de sampoane si nu atingi nimic pe strada, in locuri publice, nu poti contacta virusul?
    Gandirea ta e teribila si ar trebui sa iti tii ideile astea pt tine.

  14. #14 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Cyrax7 View Post
    esti foarte haios
    tu presupuni ce as putea presupune eu? daca da tin sa iti zic ca te inseli complet dar hai sa o luam pe rand
    1st of all, te rog sa nu dai quote complet la o postare direct deasupra. E irelevant, repetitiv si deranjant. Daca vrei sa atragi atentia cui postase, da-i quote si lasa doar 2-3 cuvinte din postare. Am editat eu acum la tine.

    In rest, eu am comentat doar la ce ai postat tu. Probabil ai 1 milion de chestii in cap, dar daca scrii aici 3 cuvinte, eu pe alea le vad si le comentez. Nu contest ca nu ai dreptate cu romanii care acum si-au regasit tara si au reinvatat sa vorbeasca corect in romana, dar tu ai generalizat si ai scris intr-un fel care poate fi interpretabil.

  15. #15 SP
    Member Cyrax7's Avatar
    tu esti boss si nu intelegi nimic asa ca nu trebuie sa iti explic ca nu ai capacitatea de a intelege

  16. #16 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    PENTRU CA nu am capacitatea...

    Daca tot ma faci prost, macar exprima-te corect

    LE: nu e nicio regula cu folosirea quote-ului, dar de ce sa ai de 2 ori acelasi post unu sub altu care sa umple pagina si sa te faca sa dai scroll aiurea, cand...poti sa nu? E doar normalitate.

    La fel ca in cauzl postarilor luni. Nu trebuie sa dai quote la toata postarea si sa avem 3 postari pe pagina. E deranjant si obositor sa dai scroll aiurea.

  17. #17 SP
    Member Cyrax7's Avatar
    nu la tine ma refeream
    second of all legat de reply nu stiam ca e o regula in legatura cu folosirea lui, e o functie pe care am folosit-o. daca e regula modificati site-ul

  18. #18 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Oh no. Si eu cum o sa mai citesc threadul asta daca vine virusu si ne ia?

  19. #19 SP
    Member aleksandrel's Avatar
    Sincer, ca si majoritatea oamenilor sunt relaxat si iau in deradere corona,dar.....am decis maine sa ma duc sa imi fac niste provizii. Decat sa stau mai tarziu pe la cozi si sa ma lupt pe o conserva, mai bine ma duc maine si ma aprovizionez cu faina,malai,ulei,conserve etc. Asta seara a anuntat-o pe sotia mea ca se va lucra de acasa, toata compania va lucra de acasa. E un inceput. E bine sa fi precaut. Si ca suntem pe CG,azi mi-am luat 2 jocuri. Code vein si Star wars

  20. #20 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Eu zic sa facem si provizii la jocuri ) Cine stie cat o sa stam prin casa.


    Btw, mai in gluma, sau poate mai in serios, daca cade netul, ramanem cu jocurile de pe hard sau cu cele pe disc.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 4 Last Post: 20-04-2017, 18:30
  2. LG va anunta flagship-ul G3 la sfarsitul lunii By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 3 Last Post: 15-05-2014, 21:16
  3. PS2: sfarsitul unei epoci By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 15 Last Post: 06-07-2013, 14:26
  4. Ce ne aduce sfarsitul lui 2009 By erik95 in forum Stories & Other News
    Replies: 4 Last Post: 28-09-2009, 17:58
  5. Forza 3 va fi lansat la sfarsitul anului By istrategie in forum Console News
    Replies: 20 Last Post: 19-05-2009, 09:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts