Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Concedieri în IT și în gaming. Proiecte amânate și anulate

  1. #1 SP
    Member olteanug's Avatar

    Concedieri în IT și în gaming. Proiecte amânate și anulate

    De doi ani se fac concedieri la Facebook, X, Google și Amazon, patronii lor invocând „creșterea eficienței”.
    Sunt valuri de concedieri în gaming, și dacă în 2023 au fost 10.000, în primele două luni au fost numai 8.000, deci s-ar putea să se tripleze. În IT, situația e și mai dramatică, și nu neapărat din cauza unor boți AI care pot să scrie coduri de programare.

    Sunt dați afară oameni buni, fără motive, fără detalii, fără explicații.


    EA are trei jocuri (Battlefield 6, Dragon Age 4, Mass Effect 5) în development hell, la Ubisoft sunt concedieri și jocuri anulate pentru a se axa doar pe francizele care aduc profit (Assassins Creed, Far Cry, același Rainbow Six Siege din 2015, și mai nou, Star Wars).

    Bethesda anunță că va scoate un Elder Scrolls 6 abia la 17 ani după Skyrim, Activision reciclează la greu CoD după CoD, Blizzard n-a mai scos ceva serios de ceva timp și de la CD Projekt nu mă aștept să lanseze un Witcher 4 sau Cyberpunk nou în următorii trei-cinci ani. Și stau mulți jucători cu emoții de cum se vor prezenta PS5 Pro și Xbox Pro.
    Doar industria asiatică încă se mișcă bine.

    Industria de gaming nu stă prea bine. Nu mai e ca în deceniul anterior. Pandemia, războaiele și inflația au efecte economice nefaste ce se vor resimți pe termen lung .


    Mi-e teamă că pentru mulți, gamingul va deveni un lux până în 2026-2027.

    Pe Steam sunt tot mai populare jocurile mici, de buget redus și cu grafică înapoiată. Sunt vreo câteva sute de mii, poate milioane care își permit să joace day-one un joc AAA, dar alte câteva milioane încă se mai joacă jocuri vechi de 5-10-15 ani, fie din nostalgie, fie pentru că le cumpără la oferte.

    ---------- Post added 26-03-2024 at 07:13 ----------

    https://kotaku.com/gta-6-development...ase-1851359831
    GTA 6 ar putea fi amânat pentru 2026.

  2. #2 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Explicatia e ca industria a crescut mult in pandemie si companiile au angajat in prostie iar acum piata a scazut, hype-ul cu web3 & live-services incepe sa scada si nu le mai ies profituri imense investitorilor, asa ca fac concedieri.
    Asta nu e nimic iesit din comun in capitalism si in special in IT - e ceva normal sa concediezi in masa pentru a nu afecta bottom line-ul.
    Gaming-ul nu va disparea pentru ca inca se fac multi bani; Nintendo e un foarte bun contra-exemplu.

  3. #3 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Prietene, am inceput sa-ti dau like la multe postari pentru ca atunci cand nu bati campii chiar faci sens, dar tu ai nevoie de consiliere psihologica, ti-o spun cat de prieteneste posibil!
    Spune-mi si mie, viata ta se invarte numai in jurul posibilelor dezastre de la planeta asta? Ai si tu un moment in care te bucuri ca esti viu?

    Razboaie, boli, cancere, cutremure, concedieri, bombe, *ula mea toate se pot intampla maine, ai perfecta dreptate. Ce trebuie sa facem acum, ne oprim din a mai trai? Stam pe canapea si asteptam sa se intample?
    La ce te ajuta ca te gandesti numai la asta? Ce beneficiu tragi din faptul ca incerci sa raspandesti panica si tristete?

    Da uite poftim, ca sa te multumesc, in viitorul apropiat si eu sunt unul dintre cei care probabil, vor ajunge soferi de camion sau cersetori, pentru ca pozitia pe care lucrez eu in IT are sanse foarte mari sa fie facuta obsolete de catre AI, iar alta meserie NU STIU si sincer nici nu cred ca am sa invat, asa ca am decis sa merg pe principiul 'F*it vad eu cand o fi'! Imi fac o livada de mere la tara si ma bag sofer pe Uber... whatever....
    Care este sfatul tau, ce trebuie sa fac eu acum? Sa ma sinucid? Sa ma opresc din a mai trai si sa astept ziua in care probabil ca voi muri de foame? Daca ma calca masina maine si ma voi fi stresat degeaba?

    Peste 100 de persoane care vineri dimineata s-au spalat pe dinti ca si noi au 'riscat' sa se duca seara la mall in Moscova si au dat de 'putin' ghinion si nu prea mai sunt printre noi astazi. Oare cati dintre ei se stresau joi seara ca vor vi concediati, ca vor face cancer, ca le moare la intrare, ca etc...????

  4. #4 SP
    Member olteanug's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander RO View Post
    Prietene, am inceput sa-ti dau like la multe postari pentru ca atunci cand nu bati campii chiar faci sens, dar tu ai nevoie de consiliere psihologica, ti-o spun cat de prieteneste posibil!
    Spune-mi si mie, viata ta se invarte numai in jurul posibilelor dezastre de la planeta asta? Ai si tu un moment in care te bucuri ca esti viu?

    Razboaie, boli, cancere, cutremure, concedieri, bombe, *ula mea toate se pot intampla maine, ai perfecta dreptate. Ce trebuie sa facem acum, ne oprim din a mai trai? Stam pe canapea si asteptam sa se intample?
    La ce te ajuta ca te gandesti numai la asta? Ce beneficiu tragi din faptul ca incerci sa raspandesti panica si tristete?

    Da uite poftim, ca sa te multumesc, in viitorul apropiat si eu sunt unul dintre cei care probabil, vor ajunge soferi de camion sau cersetori, pentru ca pozitia pe care lucrez eu in IT are sanse foarte mari sa fie facuta obsolete de catre AI, iar alta meserie NU STIU si sincer nici nu cred ca am sa invat, asa ca am decis sa merg pe principiul 'F*it vad eu cand o fi'! Imi fac o livada de mere la tara si ma bag sofer pe Uber... whatever....
    Care este sfatul tau, ce trebuie sa fac eu acum? Sa ma sinucid? Sa ma opresc din a mai trai si sa astept ziua in care probabil ca voi muri de foame? Daca ma calca masina maine si ma voi fi stresat degeaba?

    Peste 100 de persoane care vineri dimineata s-au spalat pe dinti ca si noi au 'riscat' sa se duca seara la mall in Moscova si au dat de 'putin' ghinion si nu prea mai sunt printre noi astazi. Oare cati dintre ei se stresau joi seara ca vor vi concediati, ca vor face cancer, ca le moare la intrare, ca etc...????


    În afară că nu-mi place să-mi țină careva socoteală de cum îmi gestionez sănătatea și că poate exagerez puțin, eu doar am scris că trăim niște vremuri de *** în comparație cu anii 1991-2019 (pentru americani și vest-europeni, au fost anii 1950-2019).
    Oricum, erau vremuri în care războiul se afla la mare distanță, fiindcă se întâmpla numai în țările din lumea a treia.

    Și că să ne așteptăm ca situația să se înrăutățească. Robinetul de bani s-a închis, sunt mai toate guvernele occidentale supraîndatorate, populația din Europa abia așteaptă să voteze cu partide de extrema dreaptă, care odată ajunse la putere, ar putea importa modelul putinist din Rusia.
    Țările conduse de dictaturi trec pe economia de război și ajung să concureze la educație cu Occidentul, se formează încet încet o cortină de fier între Vest și Est (că mulți specialiști încă nu știu dacă e vorba de un nou război rece, dacă e un preludiu la un război mondial ca în anii 1930 sau dacă e un alt tip de conflict, mai ales de natură economică, tehnologică, ideologică și psihologică, cu care avem de-a face), plus poluare, plus suprapopulare de la imigranții veniți dinspre țările de lumea a treia cu multe state eșuate, plus criza de resurse care ne așteaptă, plus o posibilă pandemie X etc.

    În orice caz, fără gazul rusesc, fără petrolul saudit și cu guvernele supraîndatorate, fără cooperarea de altădată, nu ne așteaptă decât vremuri cam mizerabile.

    Slavă Domnului, nu suntem încă ca în evul mediu când era ciuma bubonică, nici sub bombardamente ca în WW2. Dar de când a început deceniul ăsta, suntem la un mic pas de o catastrofă.

    Probabil e ceva ciclic.

    Dar civilizația occidentală trece prin niște momente dificile la fel cum a mai trecut prin anii 1914-1945 și prin anii 1750-1815 și între 1618-1648.
    Se cam încheie perioada de pace și prosperitate a cu care Europa era obișnuită de 80 ani.

    Și pentru cineva care a crescut cu Call of Duty pe Xbox 360 sau pentru altcineva care a crescut cu God of War pe PlayStation 2, oricât de imersive ar putea fi jocurile cu grafica de azi, niciuna nu poate reproduce măcar 1% din suferința celor 6 milioane care au murit de la COVID și a celor 600.000 de soldați ruși și ucraineni laolaltă care au murit pe front sau au ajuns mutilați pe viață, din cauza unui dictator dement care vrea să-și facă imperiu.

    Sfatul meu nu este să se sinucidă nimeni, sfatul meu e să anticipeze că s-ar putea să fie mai rău și să caute soluții să se adapteze la noua realitate, la un viitor care ar putea fi cu totul diferit față de cel preconizat prin filmele SF. Și nu, nu o să fie deloc un viitor cu nave spațiale, arme laser și roboți.

    S-ar putea să nu te mai poți juca deloc sau să nu mai ai nimic „electric” care să funcționeze. Deci, soluția ta cu Uberul nu e tocmai bună, pentru că repet, s-ar putea să nu mai poți aprinde vreun bec, dar să mergi cu vreo mașină pe bază de benzină. Poți să spui atunci că vrei să devii tăietor de lemne și crescător de mere, dar ghici ce, nu prea mai avem păduri cum aveam înainte de revoluția industrială, iar clima planetară s-a schimbat atât de mult încât e imposibil să mai crești mere fără pesticide, fără seră și fără GMO. E imposibil să crești mere bio în ziua de azi. Ultima oară când se creșteau mere cu adevărat bio era pe la 1700-1800 și atunci încă se murea de foame prin Europa pentru că nu existau pesticide care să-ți asigure supraviețuirea întregii recolte.

    S-ar putea să ne salveze inovația tech, chiar revoluția AI. Dar cu niște costuri.

    Momentan, nu avem nicio revoluție AI.

    Ce avem acum (ChatGPT) sunt jucării, doar niște MLM-uri îmbunătățite (tehnologia e dezvoltată din anii 1950, conceptul din anul 1763). Nu e inteligență artificială propriu zisă ca Hal 9000, T-800 din Terminator, Alfie din Creator, David din Alien sau Data din Star Trek, nici pe departe nu suntem ca în Matrix sau Blade Runner. S-ar putea să nu ajungem niciodată ca în filmele SF.
    E mai degrabă inteligență programată generativă ce avem acum.

    Plus că eu n-am spus că toate concedierile din IT se întâmplă din cauza AI.
    Devin, ChatGPT, Bing AI poate că știu să genereze coduri de programare în Python, să scrie poeme, doctorate, știri și articole științifice, poate că Midjourney poate să genereze fotografii, poate că Suno poate genera muzică și Sora Ai va putea să ne transforme pe toți în regizori, ElevanLab poate să copieze vocile tuturor.
    Dar te asigur că nu din cauza acestor „jucării” sunt oamenii dați afară.

    Probabil că directorii executivi nici nu au aplicațiile cu AI instalate pe telefoane.


    Cum a spus și @sexbobomb91, e din cauza boom-ului și a lăcomiei de dinainte și din perioada pandemică. Mai bine spus, de la natura umană și de la modul cum funcționează capitalismul în mod ciclic.
    S-a mai întâmplat în numeroase industrii, de-a lungul ultimilor 200 ani de când există burse de acțiuni și piața în formatul actual.
    Războaiele tot de la bani pleacă, deci tot de la lăcomie.

    Iar dacă s-ar întâmpla revoluția AI la modul serios, cred că nici măcar Uber n-ai putea să practici fiindcă ar apărea mașinile autonome.
    Dar nu cred că ajungem acolo prea curând, probabil niciodată.

  5. #5 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Am o curiozitate, olteanug.
    Recunosc, nu am citit ce ai scris in acest thread si nu stiu daca ai raspuns la aceste intrebari: cati ani ai si cu ce te ocupi? Multumesc anticipat.

  6. #6 SP
    Member florent's Avatar
    AI-ul poate sa inceapa in parlament, cum ar fi un guvern in care AI ia deciziile ? Credeti ca vreodata va fi posibil asa ceva ?

  7. #7 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Nu e bun ca pe noi ne detecteaza imediat ca suntem natie de puturosi (dar cu pretentii si 'mi_se_cuvinisme' de Elvetia) si de salbatici cu obiceiuri medievale si ne propune AI-ul pentru extinctie imediata!

    LE: Scuze, ulterior am vz ca te-ai referit pe plan local, mentiunea mea e mai mult valabila intr-un context international!

  8. #8 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Eu as baga AI-ul in consilii mici, in primarii de sector si comune. Ia bugetu, vede prioritatile, il imparte corespunzator, total obiectiv si pur utilitarian. Detecteaza unde nu merge treaba (a intarziat un termen, au disparut bani, s-au primit reclamatii) bam direct audit, concediat angajati care trebuiau sa se ocupe, next. La decizii importante si cu impact mare/invartit bugete imense mi-ar fi teama, dar daca incepi de jos si-l calibrezi si testezi si vezi ca merge bine... why not. Macar stiu ca nu-mi mai baga Ciolacu mana-n buzunar.

  9. #9 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Nu e un subiect placut avand in vedere ca multi oameni si-au/isi vor pierde locurile de munca, but damn...some of you escalated it to 20 in cateva secunde. Doar pentru ca un subiect nu e placut nu inseamna ca nu ar trebui discutat (avantajul unei tari libere, vorba aia si pana la urma suntem pe un Forum).

    AI-ul are un element de "vina" in discutia asta, da zic ca e prea putin in momentul de fata. Sure, lucrurile se pot schimba in viitor dar momentan nu cred ca e destul cat sa afecteze atatea locuri de munca si tipuri de job (poate cei mai afectati sunt concept artistii unde acum un prototip/initial concept dureaza cateva secunde in loc de cateva ore/zile). Aside from that, cel putin pt jocuri, chestiile generate de Sora AI & whatnot oricum nu pot fi folosite pt development, ele fiind mai mult render-uri gata facute, nu asset-uri utilizabile.

    The real elephant in the room e mai degraba cum a mentionat @sexbobomb91 si @olteanug e decizia de a angaja "opulent" si "foame de bani" a anumitor companii (cauzate in mare parte de pandemie si alte evenimente ceea ce i-a facut sa creada ca oamenii vor sta in casa pe calculator sau consola 24/7 sau practici infecte care merita sa moara, cum ar fi Games as a Service sau Microtranzactii in orice genre/tip de joc). Si sincer, cu asa lipsa de creativitate vazuta in ultimii ani, nu ma surprinde ca s-a ajuns aici: firme care inainte erau renumite pt storytelling si single player fantastic acum au lansat niste abominatii care nu au facut decat sa le pateze reputatia impecabila din trecut (looking at you Suicide Squad: Kill the Justice League care a facut un "double kill" afectand reputatia din trecut de la Rocksteady dar si a universului DC (un multiversal massacre ce a impactat lumea jocurilor da si a benzilor desenate ).

    Pe langa asta sunt alte practici proaste precum cheltuirea a o gramada de bani aiurea: de la proiecte care au fost in development aproape un deceniu (ex. Skull&Bones* si din nou Suicide Squad fiind primele care imi vin in minte) la finantarea mult prea mare a unor proiecte care poate ar fi avut succes, poate nu (ex. 125 de Milioane de dolari in Immortals of Aveum, un joc care era defintia perfecta a ideii "I'll buy it when it's on discount"). Daca inainte se dadeau uneori mai multi bani decat pe marketing decat development, acuma avem asta + te intrebi daca au facut ceva la partea de development (cu lansari dezastru precum Cyberpunk, GTA: "Definitive Edition", Lord of the Rings: Gollum etc).

    *La Skull&Bones nu doar ca s-a lucrat mai bine de 8 ani dar au participat la development 10 studio-uri Ubisoft . Daca nu erau obligati de guvernul Singaporean sa il scoata anul asta cine stie cati ani si bani se mai bagau in el...si cred ca rezultatul ar fi fost acelasi.

    Pe langa asta firmele care inainte scoteau titluri All Killer - No Filler, acuma si-au pierdut sufletul si isi bat joc de consumatori: Blizzard fiind prima firma care imi trece prin gand, o companie care si-a pierdut sufletul de nu stiu cata vreme. Ultimele lor jocuri cu adevarat bune fiind Starcraft II sau Overwatch 1. Si de atunci cate fail-uri si batai de joc fata de clienti au avut? Sincer nu imi pare rau ca vom avea mai putine jocuri triple A daca primim titluri precum Redfall, Suicide Squad: KtJL sau Forspoken. Prefer sa dau bani la cele care merita (ex. FromSoftware si indie studios) care fac jocurile din pasiune si nu se uita la fani/gameri ca niste pusculite de bani facute din carne si oase. Prefer sa mai cumpar odata Batman: Arkham Asylum decat sa ma ating de Suicide Squad sau sa cumpar 4 indie games (ex. Dredge, Lethal Company, Viewfinder si PallWorld) decat sa iau un titlu triple A precum Diablo IV Quality over quantity...desi in cazul asta castigi si la capitolul quantity .

    Industria gaming-ului trece printr-un "foame de bani" phase + nerealizarea ca pandemia s-a terminat si oamenii nu mai vor sa stea lipiti de un monitor/TV si se vad consecintele doar acum. Eu zic ce le spun prietenilor mei de mai bine de 10 ani: sa nu mai consumam produse de dragul de a consuma pt ca timpul nostru liber e limitat si sa votam cu portoful nostru. Asta, si sa fim un pic mai putin agresivi cand discutam teme mai putin confortabile de discutat .

  10. #10 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    @Tudoran - sunt de-acord cu ce ai scris si nu consider ca ar trebui sa evitam unele subiecte.
    Reactia care o vezi pe thread-ul asta e mai mult cauzata de faptul ca olteanug aduce in discutie pandemia, razboaiele, AI-ul sau "woke culture" cu aproape orice ocazie. Iar pentru unii dintre noi gaming-ul e un hobby cu care ne deconectam de chestiile astea; eu vin aici ca sa citesc si sa postez despre jocuri, nu sa ma gandesc la razboiul din Ucraina.

  11. #11 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Nu e vorba de evitat subiecte, realitatea este aia care este si trebuie spusa, dar una e sa o discutam o data, pe un thread si alta e sa mi se reaminteasca ca o sa murim de cancer, de bombe nucleare, de tifos, de foame, de morti si de raniti si pe threadul de Final Fantasy si pe cel de Call of Duty si pe cel de PlayStation 5 club si pe chat si peste tot, unde te uiti si vrei si tu sa uiti 5 minute de realitatea de ca*at care one way or another sunt de acord ca ne va lovi pe toti, dau tot de Nostradamus cu ale lui previziuni sumbre.

    'Sa ne pregatim'? Nu exista pregatire, e doar o iluzie, cand te ia mama dracului te ia, poti sa te pregatesti cat vrei, singura diferenta e ca vei muri pregatit!

  12. #12 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander RO View Post
    'Sa ne pregatim'? Nu exista pregatire, e doar o iluzie, cand te ia mama dracului te ia, poti sa te pregatesti cat vrei, singura diferenta e ca vei muri pregatit!
    In principiu poti sa te pregatesti cu bani. Cu cat mai multi bani, cu atat mai multe sanse sa scapi in caz de pericol. De-a lungul timpului oamenii bogati au putut emigra din timp in tari sigure atunci cand s-au intamplat nasoale in tara lor. De acord ca daca e sa te ia mama dracului tot te ia, dar una e sa incerci sa fugi de ea cu picioarele goale, si alta e sa te grabesti la elicopterul privat cu care sa zbori pana in Elvetia.

  13. #13 SP
    Member tudort's Avatar
    Ca un side-note la ce a scris Espiritus, am urmarit un clip de-al lui Dan Cadar in care descria ascensiunea financiara nVidia din ultimii ani, compania ajungand in pandemie de la o cifra de 300 milarde de euro la una de 2 trilioane de euro. Cine a investit macar 1000 euro in nVidia inainte de pandemie e acum mic bogatas Nu cred ca se astepta nimeni la boom-ul gaming si AI de care nVidia a profitat intr-o maniera incredibila , ajungand pe locul 3 imediat sub apple la cota de piata. Fun fact - 7 companii au peste 1 Trilion Euro valoare, iar din cele 7 doar una e cu Pompe de Petrol , restul IT ! Edit : Pun si clipul ca nu este decat informativ si oarecum relevant


  14. #14 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    As zice eu ca un alt motiv pentru criza in care ne aflam sunt bugetele imense pentru majoritatea jocurilor (si aici ma refer la AAA) dpdv tech - toti urmaresc next-gen visuals, lumini, particule, animatii, sunet 3D, etc. ceea ce umfla costurile considerabil. Also, sa nu uitam ca abia recent au inceput sa sara jocurile de $60, pret care a ramas neschimbat ani de-a randul in timp ce costurile au crescut exponential. Chiar si acum cu $70, tot e putin si nu acopera costurile exuberante, asa ca s-a ajuns la practicile mentionate mai sus: MTX, live-service, battle pass-uri, 6 editii de lansare, content exclusiv si parteneriate, etc.

    Daca faci un AAA ca lumea, nu neaparat inovativ dar de o nota 8 sanatoasa acolo, e foarte dificil sa-ti scoti banii doar din lansare asa ca mai tragi de el si mai adaugi niste time savers, niste skinuri. De-aia de ceva ani incoace, daca vrei sa vezi calitate in termeni de gameplay sau narativa trebuie sa te orientezi catre jocuri AA sau indie pentru ca acolo nu ai absolut nicio sansa sa vinzi daca nu vii cu ceva nou, ca e clar ca n-o sa impresionezi pe nimeni cu grafica si artificii. In rest, AAA-urile care fac bani, daca va uitati se bazeaza pe francize consacrate care au deja un fanbase gigantic - Star Wars, Assassin's Creed, Spider-man, Hogwarts Legacy... si nu trebuie sa vii cu ceva nou si wow, ci doar sa "don't f*ck up", ca nu poate spune nimeni ca Spider-man sau pana si Elden Ring au reinventat roata ci doar sunt produse care urmaresc o reteta bine stabilita si pe care doar o perfectioneaza sau o imbunatatesc ici-colo.

    Sunt si outliers precum Baldur's Gate 3 care e intruchiparea perfecta a mecanicilor de DND in video gaming la care se adauga si o narativa puternica si un cast superb de personaje, dar genul asta de jocuri iese o data la naiba stie cand si are toate planetele aliniate: echipa mare si talentata, lipsa unui publisher agresiv si libertatea de a lua propriile decizii (sa nu uitam ca a stat o perioada foarte lunga in early access si chiar si dupa lansare au avut probleme foarte mari cu bug-uri si performanta, ceea ce sigur i-a costat o tona de bani dar aveau 100% incredere in produsul lor si nu s-au grabit, daca aveau un Activision/Microsoft/Sony/etc in spate garantez ca nu mai iesea asa). Daca BG3 faila, ori murea studioul ori ramaneau un sfert din cati sunt acum.

  15. #15 SP
    Member olteanug's Avatar
    Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post
    eu vin aici ca sa citesc si sa postez despre jocuri, nu sa ma gandesc la razboiul din Ucraina.
    Și dacă dă Putin bombardaua pe noi ......și unii lideri europeni sunt cam convinși că se va întâmpla asta, inclusiv premierul Poloniei sau președintele Franței care vrea să trimită trupe în Ucraina, ce o să facem?
    Ce o să facem?
    O să stăm în case să ne jucăm comozi Modern Warfare III/Battlefield 2042 chiar când o să plouă cu rachete Kinjal, drone kamikaze iraniene, obuze nord-coreene și rachete balistice Topol? „Patrioatele” ne apără, dar în funcție de câte rachete rusești pot să doboare.
    Poate exagerez, că nu toată Ucraina e în flăcări, dar se apropie vremea când asta va fi subiectul zilnic de discuție și s-ar putea să se cam termine cu Netflix, games and chill ......pentru mulți ani. O să se reintroducă serviciul militar obligatoriu și înrolarea + statul cu lunile la păzit baze prin rotație, lucrat în fabrici sau luptat pe front în Ucraina.
    Războiul NATO-Rusia a devenit inevitabil cam din 2018, dar mai ales, din cauza unor lideri occidentali indolenți care au scăzut cheltuielile pentru producția de arme/apărare și au redus personalul militar, axându-se pe ***-uri flower-power. Pot să spun că în prima fază o să ne-o luăm rău de tot cum și-au luat-o francezii, britanici și rușii în primii doi ani de WW1/ WW2 de la germani, tot pe nepregătite și cu chiloții în vine. La fel va fi și cu WW3. Chiar dacă rușii vor fi nimiciți la final, o să ne-o luăm rău de tot la început.
    Și cam până aici mă opresc de discutat despre război.


    ON-TOPIC.
    Anii 2025-2033/2035 se anunță demult că vor fi ani de coșmar pe plan economic, chiar și dacă ar fi să nu înceapă războiul. Am citit știri/predicții de prin anii 2016-2018 că deceniul 2020-2029 o să fie unul de coșmar. Ar fi fost la fel și dacă nu începea pandemia. Tot s-ar fi prăbușit bitcoinul.
    Tot s-ar fi prăbușit economia mondială ca în 2008.
    Tot s-ar fi ajuns la creșteri de taxe, inflație, scumpiri etc.
    Și tot s-ar fi ajuns la concedieri dupăg grămada de angajări pe nemeritate.
    După boom-ul industriei big tech, era inevitabil să urmeze un declin și o prăbușire. Azi crești, mâine scazi, e natura însăși.
    Se vorbea din 2018-2019 despre boții de machine learning că vor înlocui programatorii, încă de pe vremea când ChatGPT era obscur și încă în fază de testare.
    Au fost o grămadă de analiști economici și politici care au avertizat din 2016 „BĂ, VEDEȚI CU CINE DRACU VOTAȚI ÎN 2016 CĂ O SĂ FIE VAI ȘI AMAR”....n-a ascultat NIMENI! Au câștigat populiștii, fie ăia de dreapta, fie ăia de stânga, oricum ar fi, era inevitabil ca politicienii să ducă economia în groapă din cauza împrumuturilor.
    Și asta pentru că în 2016 au fost mulți pe care i-au durut în fund să se miște la vot la toate alegerile, pentru că primarul de sat sau de oraș pe care îl votai conta enorm.
    Eram avertizați încă de la criza din 2010 că guvernele europene să o lase mai moale cu împrumuturile și cu pomenile că o să rezulte INFLAȚI.....nu, nu și nu!
    Pur și simplu, sistemul în sine e de vină.
    Nu pandemia. Nici războiul din Ucraina. Nici de la ChatGPT.


    Din 2010 s-au făcut angajări pe bandă rulandă de mediocri (și asta mulțumită sistemului de educație și învățământului superior de stat care scot tâmpiți cu diplome pe bandă rulandă, adică intră proști și ies și mai proști, total nepregătiți pentru piața muncii care e în continuă schimbare), au fost respinși sau concediați developeri muncitori și inteligenți numai pentru că veneau cu idei inovatoare, dar considerate incomode, au fost promovați IDIOȚI în funcții de șefi (ăsta e adevărul) care era puși doar pe scos jocuri strict pentru bani (nu și pentru a satisface jucătorii prin jocuri de calitate), corupția a perpetuat și în IT și în gaming la fel ca în alte sectoare, a rezultat apoi birocratizarea (abureli de departamente precum aia de diversity și LGBTQ+++, iar departamentul de marketing s-a umplut de maimuțoi care nu știu decât să prezinte trailere cinematografice care n-au nici cea mai vagă legătură cu jocul în sine , nu mai pun diferențele între un CGI Reveal Trailer Premiere și grafica jocului la lansare).

    Developerii muncitori și inteligenți au plecat din industria AAA și s-au apucat să lucreze indie. Neavând buget, n-au putut decât să scoată joculețe - mici, cu grafică care nu e cine știe ce, dar cu suflet.

    Industria AAA trece printr-o fază de decădere de vreo 10 ani.
    Va trebui să ne așteptăm și la mai multe jocuri proaste, pline de buguri, nefinalizate, marketing de ***, suport zero, lăcomie dusă la extrem, costuri extrem de crescute la producția de jocuri.

    Prin urmare, avem concedierile la care asistăm (sau le experimentăm, depinde de fiecare).

    Și totul pleacă de la politicieni și sistemul de educație actual. Și mai ales, de la părinții din generația X (probabil cea mai IRESPONSABILĂ generație), în general cei născuți între 1965-1985 care au avut părinți baby-boomeri. Au ales să-și crească odraselee din generația Y în puf, să-i răsfețe cam exagerat. Și de asta, generația Y sau milenialii e una eșuată, iar la generația Z e și mai multă jale (se joacă Roblox, Fortnite, dar în același timp își încep viața sexuală mult mai devreme, au nu știu câte orientări/identități sexuale și se droghează și ajung să trăiască doar din consumerism, videochat, social media, twitch = prostituție consumeristă într-un fel, fără să mai inoveze sau să mai muncească ceva serios).

    Rezultă un cerc vicios aici. Care o să fie tot mai putred.

    Nu există rezolvare decât de la sine.

    Se prăbușește tot și sistemul o ia de la zero, o să fie o vreme foamete, sărăcie și anarhie, cei inteligenți și puternici vor prelua puterea cu ajutorul armatei și se ajunge la dictatură ori la un sistem democratic mai eficient, cu politicieni, profesori și părinți mai responsabili, și mai ales, cu polițiști și judecători care să-și facă treaba, iar legile să fie respectate literă cu literă.

    Tinerii, adolescenții și copiii de azi care experimentează cele mai dure vremuri de la WW2 încoace cu siguranță vor fi niște părinți mult mai buni când se vor trezi la realitate.

    Vremurile dure crează oameni puternici.
    Oamenii puternici crează vremuri bune.
    Vremurile bune crează oameni slabi.
    Oamenii slabi crează vremurile dure.


    De altfel, partea pozitivă a războiului dintre NATO și Rusia e că va pune presiune pe inovație pe plan tech.

    S-ar putea să rezulte o accelerare a celei de-a patra revoluții industriale din cauza cursei înarmării, cum s-a mai întâmplat în WW1, și în WW2 și în Războiul Rece, mulțumită cărora avem avioanele comerciale, telefonul, televiziunea, automobilele 4x4, radarul, rachetele spațiale, computerele, radioul, internetul, laserele, medicina modernă etc.

    ---------- Post added 30-03-2024 at 01:02 ----------

    Se pot face multe inovații în domeniul AI, dar când spun AI, nu mă refer la jucăriile astea de tip ChatGPT, Bing AI, Gemini, Midjourneuy, PornX AI, Sora și Suno AI.

    Mă refer la un AI care ne-ar putea îmbunătăți viețile în totalitate, mai ales pe sănătate, și ne-ar scăpa de munca fizică obositoare și repetitivă.
    AI adevărat și inovator nu ar trebui să le ia joburile artiștilor!
    Ce se întâmplă acum e o mizerie.

    Noi ar trebui să inventăm AI ca să ne scape de munca grea, să ne apere, să ne asigure energie, să ne hrănească și să ne vindece de boli, să muncească în locul nostru în a ne asigura tot ce este vital pentru ca noi să desenăm, să pictăm, să ne jucăm, să facem filme, să compunem muzică, să învățăm, să conversăm, să compunem poezii, să scriem lucrări științifice, să prosperăm ca o adevărată civilizație de tip 1.

    Nu să facă AI toate astea și noi să robotăm la munci fizice.

    E o mizerie trendul actual de așa zis AI - care e de fapt program generativ artificial cu model de limbaj, fără pic de inteligență.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Studiourile Sony - lovite de un val de concedieri By djleo666 in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 27-03-2014, 08:18
  2. RIP Nate Dogg By OxygeN in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 2 Last Post: 16-03-2011, 22:14
  3. Replies: 4 Last Post: 10-02-2011, 08:45
  4. Replies: 0 Last Post: 05-11-2010, 20:58
  5. Jocurile Aliens posibil anulate By istrategie in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 12-02-2009, 22:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts